Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 22d. 21:00

Ne tik Saugirdas Vaitulionis: už pensijų fondo lobistų reklamos „užkibo“ ir kiti žinomi žmonės

Dainius Žebrauskas, Kristina Savickytė, Saugirdas Vaitulionis, Laura Vagonė
15min ir socialinių tinklų nuotr. / Dainius Žebrauskas, Kristina Savickytė, Saugirdas Vaitulionis, Laura Vagonė

Jaudinanti Saugirdo Vaitulionio žinutė apie mažą mamos pensiją, kuri, kaip pasirodė, buvo užsakyta, išjudino kur kas didesnį pensijų fondo lobistų voratinklį. Ne vienu žinomu veidu besinaudojanti organizacija „museles“ galimai priviliojo ne pinigais, o savo siekiu esą šviesti ir informuoti visuomenę.

15min jau rašė, kad šią savaitę S.Vaitulionis pasidalijo įrašu apie skurdžią mamos pensiją ir raginimu rūpintis savo ateitimi, pabrėžęs, kad „Sodra“ nepasirūpins niekuo, niekada ir tai jau yra daugiau nei faktas“.

Vis dėlto netrukus paaiškėjo, kad rūpestis senolių ateitimi nėra jau toks nuoširdus – S.Vaitulionis pripažino, kad tekstas buvo užsakytas, į jį kreipėsi agentūra. Ir nors iš pat pradžių komunikacijos specialistas pripažino, kad už tekstą jam buvo sumokėta, vėliau Delfi tikino, kad pinigai sąskaitos dar nėra pasiekę, todėl praktiškai „niekas nėra sumokėjęs“.

LIPFA: „Niekas nebuvo suderinta“

Į S.Vaitulionį besikreipusi agentūra – tai Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacija (LIPFA). Jie save viešoje erdvėje pristato kaip nepriklausomą organizaciją, kuri siekia visuomenei paaiškinti investavimo naudą, supažindinti ją su pensijų ir investicinių fondų veikla.

Asociacijos atstovė spaudai Gintarė Saulytė-Šulgat patvirtino, kad būtent jie komunikavo su S.Vaitulioniu, tačiau, jų teigimu, šioje situacijoje įvyko nesusipratimas.

LIPFA socialiniame tinkle „Facebook“ turi susikūrusi puslapį „Mano pensija“, kur vykdo komunikaciją apie pensijų reformą, laukiančius pokyčius. Šiame puslapyje LIPFA kelis mėnesius vykdė ir žinomų žmonių, vadinamųjų influencerių, apklausą, kurioje kvietė pasidalyti savo įžvalgomis apie pensijas.

G.Saulytės-Šulgat teigimu, kalbėta ir su S.Vaitulioniu. Vis dėlto čia, kaip skelbiama, ir įvyko didysis nesusikalbėjimas. Atstovės teigimu, su S.Vaitulioniu apie atskirą komentarą feisbuke nebuvo tartasi.

Tiesa, nuomonės išsiskiria ir finansų klausimu. Nors komunikacijos specialistas pripažino, kad atlygis už tekstą dar keliauja, LIPFA tikina, kad iki tikslių sumų pokalbio metu nebuvo prieita.

„Mes su juo apie tai išvis nekalbėjome, šitas klausimas nebuvo derintas. Patvirtinu, kad pinigai nebuvo sumokėti, nes niekas nebuvo suderinta“, – sakė G.Saulytė-Šulgat.

Mes su juo apie tai išvis nekalbėjome, pinigų klausimas nebuvo derintas

Per kelis mėnesius LIPFA kreipėsi maždaug į 50 žinomų žmonių, kurių kainynas buvo labai įvairus – nuo 20 eurų iki žymiai didesnių sumų. Vis dėlto atstovė teigė, kad niekam nebuvo sumokėta.

„Ne visi sutinka, kad jie nemokamai atsidurtų kažkokiame puslapyje, būtų cituojami kartu su nuotrauka. Jie mano, kad tai yra darbas. Ir jie iš karto sako, kad mano suma yra tokia ir tokia, tada galėsite įkelti. Ir tokių buvo tikrai nemažai, bet mes niekam nemokame“, – sakė atstovė.

S.Vaitulionio komentarą LIPFA atstovė spaudai vertina kaip labai apmaudžią situaciją, žada nutraukti tolimesnį bendradarbiavimą.

„Bendradarbiauti neplanuojame, nes mes to įrašo nerašėme, rašė jis pats. Dar tikrai bandysime su juo susiskambinti ir išsiaiškinti, kas čia ir kodėl įvyko, nes tokio dalyko tikrai neturėjo būti. Jis jaučiasi padaręs žygdarbį, bet mes esame kitos nuomonės, nes mums tai tikrai ne į naudą“, – teigė LIPFA atstovė spaudai.

Bendradarbiauti siūlė ir kitiems influenceriams

„Mano pensija“ puslapyje susirūpinti savo ateitimi kviečia ne vienas žinomas veidas. 15min susisiekus su dalimi iš jų paaiškėjo, kad galėjo įvykti ir daugiau neaiškumų – dalis iš jų pripažino, kad sutiko bendradarbiauti vedami geros idėjos, mat LIPFA prisistato kaip organizacija, kuri skatina „apšviesti, edukuoti žmones“.

Prie aktorės Kristinos Savickytės nuotraukos puslapyje rašoma: Kristina Savickytė neslepia, jog didžiausia motyvacija kaupti pensijai yra vaikai. Pasak jos, taupyti skatina ir žinojimas, kad kaupiamos lėšos yra paveldimos. O jūs jau pasirūpinote saugia ateitimi?

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Kristina Savickytė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Kristina Savickytė

Susisiekus su aktore, ji teigė, kad su LIPFA bendradarbiauti sutiko atsitiktinai, jie paprašė panaudoti seniau išsakytą citatą apie pensijas, o už bendradarbiavimą nemokėjo.

Atlygio tikina negavęs ir grožio salono savininkas Karolis Murauskas, pabrėžęs, kad sutiko pasisakyti, nes „palaiko pačią idėją“. Puslapyje prie jo nuotraukos rašoma: Gerai žinomas plaukų stilistas pensijai kaupia asmeninėmis lėšomis, nes mano, kad tai yra būtina, norint ramiai laukti senatvės: Žinau, kad tik papildomai taupydamas, sulaukęs pensijos, galėsiu keliauti ir leisti laiką, taip, kaip norisi pačiam.

Suprantu, kad jie ištraukė sakinį šiek tiek kitaip, taip kaip jiems šioje vietoje reikėjo

Skambučio prisidėti prie „Mano pensija“ idėjos sulaukė ir šokėjas Dainius Žebrauskas-Skruzdėliukas, kuris kalbėdamas su 15min pripažino, kad jo atveju nutiko dar kurioziškesnė situacija. Jis sako nustebęs, jog jo žodžiai skamba tarsi agitacija.

Jis pasakoja, kad paskambinusi mergina paklausė jo nuomonės apie pensijas, o už savaitės sulaukė teksto patvirtinimui – rezultatu jis nebuvo patenkintas.

LNK nuotr./Dainius Žebrauskas-Skruzdėliukas
LNK nuotr./Dainius Žebrauskas-Skruzdėliukas

„Atsiuntė man tekstą, pažiūrėjau, kad viskas kiek ne taip atrodo. Nei aš kalbėdamas labai gundžiau kažką daryti, nei siūlau pasirinkti tą fondą. Suprantu, kad jie ištraukė sakinį šiek tiek kitaip, taip kaip jiems šioje vietoje reikėjo“, – sako šokėjas.

Prie jo nuotraukos puslapyje skelbiamas toks tekstas: Pats savo pensijai kaupiu II ir III pakopos pensijų fonduose. Išgirdęs apie pensijų reformą, pasitariau su ekspertais, kurie aiškiai pasakė, kad norint kaupti toliau, nereikia imtis jokių papildomų veiksmų.

Kalbėdamas su 15min jis pripažino, kad iš tiesų sakė kiek kitaip, tuo metu net nebuvo nusprendęs, ką ruošiasi daryti. Vis dėlto į šį nesusipratimą šokėjas numojo ranka.

„Paklausė, kokia mano nuomonė, kokią pakopą rinkčiausi. Atsakiau, kad nežinau, galbūt antrą, nes nebuvau apsisprendęs. Tik po to ėjau dėliotis, kaip čia reikėtų rinktis. Nusprendžiau pasilikti visus tris variantus ir man vienodai, kaip bus. Man ir pačiam pasirodė, kad aš kažką agituoju, nors ir iš tikro to nesakiau. Bet nusprendžiau, kad nesvarbu, nebesigilinau“, – teigė D.Žebrauskas, patikinęs, kad pinigų už tai irgi negavęs.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vaiva Rykštaitė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vaiva Rykštaitė

Neatlygintinai apie pensijas pasisakė ir Havajuose gyvenanti rašytoja Vaiva Rykštaitė. Puslapyje teigiama, kad rašytoja ir dviejų vaikų mama jau kelerius metus kaupia pinigus pensijai.

15min žinoma rašytoja patvirtino, kad feisbuke sulaukė pasiūlymo pasisakyti, tai darė neatlygintinai.

„Jie buvo paredagavę mano žodžius savaip, bet prieš tai derino tekstą su manimi, paprašiau, kad ištrintų ir ištrynė tai, ko nesakiau“, – pasakojo V.Rykštaitė.

Kauno verslininkė, buvusi televizijos laidų redaktorė ir vedėja Nora Lapinskienė irgi teigė, kad pinigų negavusi. Prie jos nuotraukos rašoma: Nemanau, kad galvodami apie savo ateitį ir pensiją turėtume pasikliauti tik mūsų jauna valstybe, kurioje vis dar mažas gimstamumas, nuolat augantis pensininkų ir mažėjantis darbingo amžiaus žmonių skaičius. Patys galime ir privalome pasirūpinti finansiškai saugesne savo senatve.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Nora Lapinskienė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Nora Lapinskienė

Kalbėdama su 15min ji sakė prieš kelis mėnesius sulaukusi klausimo, ką mano apie pensijas, tačiau čia reklamos neįžvelgė.

„Manęs prieš kelis mėnesius paprašė komentaro šia tema, klausė, ką galvoju apie pensijas. Jeigu pasidalijo nuomone savo puslapyje, nieko blogo tame neįžvelgiu. Reklamuoti nieko nereklamavau, o ir pinigų man už tai nemokėjo“, – sakė verslininkė.

Vestuvių organizatorė Laura Vagonė sakė, kad jos atvaizdas taip pat naudojamas be užmokesčio: „Niekas man tikrai nieko nemokėjo. Jie panaudojo mano seną citatą, kurią aš buvau sakiusi viename straipsnyje, su manimi susiderino ir aš sutikau.“

Luko Balandžio / 15min nuotr./Laura Vagonė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Laura Vagonė

R.Lazutka: „Juos drąsiai galėčiau vadinti melagiais“

Socialinių mokslų daktaras, buvęs socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėjas Romas Lazutka pabrėžia, kad LIPFA save pristatyti turėtų kaip verslo organizaciją, kuri vienija 5 pensijų kaupimo bendroves: „Swedbank“ investicijų valdymas“, „SEB investicijų valdymas“, „Luminor“ investicijų valdymas“, „Aviva Lietuva“ ir „INVL Asset Management“.

„LIPFA yra lobistai, kuriuos drąsiai galėčiau vadinti melagiais, o jų tikslas yra labai aiškus – užsitikrinti, kad prie pensijų fondų prisijungtų kuo daugiau žmonių. Kiek esu pastebėjęs, jie veikia dviem kryptimis – komunikuoja per politikus, ministerijas, antra – gąsdina žmones, kad visuomenė senėja, „Sodra“ bankrutuos“, – 15min aiškina R.Lazutka.

Kaip pastebi sociologas, viešoje erdvėje jie niekada konkrečiai neįvardija vienos iš penkių pensijų fondų bendrovių, bet to jiems ir nereikia – konkurencijos jiems Lietuvoje nėra.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Romas Lazutka
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Romas Lazutka

Kaip teigia R.Lazutka, beveik du trečdalius rinkos pagal klientų skaičių ir valdomo turto vertę užima „Swedbank“ investicijų valdymas“ ir „SEB investicijų valdymas“.

Viešoje erdvėje LIPFA dažniau pasitelkia emocijas. Tai, anot sociologo, buvo galima įžvelgti ir krizės metu, kai jie kritikavo valstybės bandymą sumažinti įmokas, nepalankias reformas.

„Akivaizdu, kad jie bando daryti įtaką ir politikams, kuri gal ir legali. Vis dėlto įtaka pastebima ir piliečiams, nes nors jie, aišku, tiesiogiai nepasako, kad ateikite pas mus, tačiau kai yra skleidžiama, kad „Sodra“ neužtikrina pensijų, tai yra vienintelis galimas kelias.

Svarbiausia, kad fondai tarpusavyje nelabai konkuruoja, judėjimas tarp jų nėra didelis. Konkuruoti jiems nėra taip reikšminga, kaip svarbu užsitikrinti, kad vyktų masinis dalyvavimas“, – pastebi R.Lazutka.

Romas Lazutka pabrėžia, kad LIPFA save pristatyti turėtų kaip verslo organizaciją, kuri vienija 5 pensijų kaupimo bendroves.

Anot sociologo, fondams nėra svarbu, kad vienas sulaukia daugiau klientų, kitas mažiau, jiems svarbiausia bendras tikslas.

„Visuomet sakydavau, kad jie nenaudotų argumentų, jog visuomenė senėja ir „Sodra“ neužtikrins jų ateities, bet prašydavau įrodyti, kokia klientams yra nauda iš dalyvavimo pas juos. Bet jie šitos naudos negali parodyti, jokioje sutartyje neįrašo, kiek žmonės atgaus pinigų pas juos kaupdami. Sutartis yra vienpusė“, – teigė sociologas.

Taip pat, anot R.Lazutkos, LIPFA turėtų visuomenę ne šviesti, o paaiškinti, kaip jie valdo fondus.

„Štai žmogus sumoka į pensijų fondą pinigus – kur jie juda toliau? Kas priima sprendimą pirkti vertybinius popierius? Kiek žinau, jie nuolat juos perka ir perduoda, o perka ne atskiros įmonės akcijas ar obligacija, jie perka sudėtus vertybinių popierių „portfelius“ iš užsienio investicinių fondų. Jie yra tik tarpininkai, o ši virtuvė niekada nėra kvestionuojama“, – savo įžvalgomis dalijosi socialinių mokslų daktaras.

Sociologas apžvelgė ir pensijų fondų pajamas, darbuotojų atlyginimus ir pelną. Jo žiniomis, „SEB investicijų valdymas“ valdo didžiausią dalį – turi bene 25 proc. visos rinkos, o pas juos dirba vos 7 darbuotojai, kurių gaunamas atlygis yra didžiulis.

Dar eidamas socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėjo pareigas R.Lazutka buvo iškėlęs klausimą, kodėl ministerija buvo nusipirkusi LIPFA sukurtą pensijų skaičiuoklę, kuri buvo įkelta ir į oficialų „Sodros“ puslapį. Ir nors reaguodamas į jo įžvalgą tuometinis ministras pareikalavo skaičiuoklę iš internetinių puslapių išimti, R.Lazutka pastebi, kad „Lietuvos bankas“, LIPFA, „Sodra“ ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerija vėl sukūrė bendrą pensijų skaičiavimo programėlę. Tokią situaciją sociologas vadina absurdiška.

„Taip yra todėl, kad valstybės institucijose nėra išprususių žmonių, kurie būtų pajėgūs savarankiškai sukurti tokią skaičiuoklę. Tad čia pasisiūlo LIPFA ir patys save tikrina. Manau, kad tai yra skandalinga situacija, kuri niekur kitur pasaulyje nebūtų priimtina“, – įsitikinęs sociologas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką