Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nukopijuotą kuprinę išvydusi papuošalų kūrėja Elvyra Monginienė: „Jie kaip erkės siurbia pinigus“

Elvyra Monginienė (kairėje), „Elvyra Design“ ir „Mocco“ kuprinės
Žygimanto Gedvilos, „Elvyra Design“, „Mocco.lt“ nuotr. / Elvyra Monginienė (kairėje), „Elvyra Design“ ir „Mocco“ kuprinės
Šaltinis: 15min
5
A A

Papuošalų kūrėja Elvyra Monginienė jau negalėtų suskaičiuoti, kiek žmonių plagijuoja jos kūrybą ir iš to darosi verslą. Pirmadienį pastebėjusi dar vieną atkartotą savo idėją prekės ženklo „Elvyra Design“ kūrėja nebežino, ką daryti: „Pamačiau tą kuprinę ir likau šokiruota.“ Prasmės kreiptis į teisininkus ji nebemato.

Daugiau 15min Vardai naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Elvyra Monginienė jau trejus metus kovoja su plagiatoriais. Visgi tai labiau primena kovą su vėjo malūnais, nes, pasak jos, Lietuvos kūrėjų teisės nėra apsaugotos. Pirmadienį „Elvyra Design“ kūrėja vėl susidūrė su jau daug kartų matyta situacija – jos papuošalų idėja atkartota šįkart ant „Mocca“ kuprinių.

„Pirmadienį pamačiau feisbuke tą kuprinę ir likau šokiruota. Žmonės taip įžūliai kopijuoja, kad aš net neįsivaizduoju, ką su jais daryti. Mes vadiname juos plagiatoriais, bet tai per gražus pavadinimas. Kodėl mes tokių žmonių nevadiname vagimis?

Eiliniam klientui ir mano, ir „Mocca“ kuprinės atrodo panašiai. Dekoras yra visiškai atkartotas, to papuošalo pakabinimas, kuprinės forma taip pat. Tik aš turiu išskirtinumą, kurio niekas neatkartos – būgnas, kuriame pritvirtintas papuošalas“, – 15min pasakojo Elvyra Monginienė.

Asmeninio albumo nuotr./„Elvyra Design“ darbas
Asmeninio albumo nuotr./„Elvyra Design“ darbas
„Mocca.lt“ nuotr./„Mocca“ kuprinės
„Mocca.lt“ nuotr./„Mocca“ kuprinės

Pasak E.Monginienės, kiekvieną kartą pamačius nukopijuotą idėją rašyti pretenzijas ar eiti į teismą – per brangu ir, kaip pati įsitikino ne kartą, neatneša jokios naudos.

„Mano darbų plagiatų yra labai daug – ne tik kuprinės, bet ir papuošalus daro tokius pačius, todėl prieš metus samdžiau advokatų kontorą. Kai su teisininkais išsiuntinėjome visiems pretenzijas, nė vienas neatsakė! Jie visiškai ignoruoja. O vienintelis būdas kažką padaryti – paduoti į teismą, tačiau Lietuvoje dar nebuvo nė vienos iškeltos bylos už papuošalų plagiavimą. Nemanau, kad ir pripažinus kaltu, tie plagiatoriai turėtų pinigų iškart sumokėti teismo išlaidas, baudą. O advokato valanda kainuoja 200 eurų, tokias sumas jiems reikia iškart mokėti... Tad, tiesą sakant, jau sukišau labai daug pinigų į nieką“, – tikino ji.

Mes išleidžiam tiek pinigų rinkodarai, dalyvaujam parodose, mados savaitėse užsienyje – kiti pamato, kad prekės ženklas yra populiarus ir kaip erkės prikimba

Pasirodo, kad nukopijavę idėją žmonės parduoda papuošalus dar ir panašiomis kainomis kaip ir Elvyra: „Labai daug dizainerių kenčia dėl kopijuojamų jų darbų, bet mes nieko negalim padaryti, kai iš mūsų pelnosi. Mes juk išleidžiam tiek pinigų rinkodarai, dalyvaujam parodose, mados savaitėse užsienyje – kiti pamato, kad prekės ženklas yra populiarus ir prikimba kaip erkės. Jie siurbia pinigus ir energiją.“

TAIP PAT SKAITYKITE: „Audimo“ įskaudinta „Tiulio fėja“: „Mes priversti tylėti, kol kiti daro verslą iš svetimų minčių“

Elvyrai labiausiai apmaudu, kad ji tiek daug dirba tam, jog garsintų Lietuvos vardą užsienyje, tačiau nesulaukia pagalbos iš valstybės, kuri galėtų sukurti sistemą, apsaugančią jos idėjas.

„Jau kelis mėnesius mūsų darbai fotografuojami su „Gucci“ ir „Givenchy“ kolekcijomis. Vadinasi, populiarumas dar labiau išaugs ir tada dar daugiau plagijuos. Kuo labiau aš einu į priekį, bandau, dirbu, investuoju pinigus, tuo daugiau atsiranda plagiatų...“, – pasakojo E.Moginienė.

Asmeninio albumo nuotr./„Elvyra Design“ darbas
Asmeninio albumo nuotr./„Elvyra Design“ darbas

Ką jau bekalbėti apie nuviliotus pirkėjus... „Tiesą sakant, šiais metais prekyba yra sumažėjusi. Na, papuošalai nėra maisto produktas, kurio visada reiktų, visą gyvenimą juk mano darbų nepirks. Todėl mano pagrindinis verslas yra užsieniui, o Lietuvos rinką pasiima plagiatoriai, parduodami pigiau. Netgi veda užsiėmimus, kuriuose moko mano technikos!“

Nors „Elvyra Design“ prekės ženklas yra patentuotas, kai kurie sugeba net juo pasinaudoti: „Atsiranda tokių gudručių, kurie net mano vardą bando vogti. Mano tinklalapis yra „elvyradesign.com“ – skirtas ir kitų šalių klientams, o yra tokių, kurie sukuria tinklalapį „elvyradesign.lt“... Mano kreipimąsi jie vėlgi ignoruoja, o samdyti advokatus kainuotų pinigus, laiką.“

E.Monginienė sako, kad prieš 5 metus sukūrusi savo verslą nė nenutuokė, kad bus taip sunku kovoti dėl savo kūrinių apsaugos.

Čia tikrai yra mano sugalvota technika, tą galiu drąsiai pasakyti

„Čia tikrai yra mano sugalvota technika, tą galiu drąsiai pasakyti. Tikrai nežiūrėjau niekur kitur, nes man nesinori, kad mano darbus su kažkuo lygintų, visą gyvenimą norėjau išskirtinumo. Po labai ilgo laiko vis ieškant ir bandant mes galiausiai atradome tam tikrus dalykus, detales, kurios net neskirtos siuvinėjimui, tačiau plagiatoriai išardo, randa visa ir naudoja savo verslui, taip pat atkartoja siuvinėjimo techniką, medžiagą, ant ko visa tai prisiūta. Tarp mano darbų yra ir kūno diržai, kurių aš nors ir neatradau, bet ėmiau juos dekoruoti – ir štai kiti juos daro visiškai tokius pačius“, – sakė Elvyra Monginienė.

Asmeninio albumo nuotr./„Elvyra Design“ darbas
Asmeninio albumo nuotr./„Elvyra Design“ darbas

Įkvėpimo sėmėsi iš E.Monginienės papuošalų

15min susisiekus su „Mocca“ kuprinių kūrėja Karolina Jakuliene, ši prisipažino, kad atsižvelgė į Elvyros Monginienės papuošalų stilių.

„Pirmadienį paskelbėme naują kuprinės modelį su „swarovski“ kristalais. Kuprinės dizainas yra sukurtas mūsų. O kalbant dėl papuošalo – Elvyros darbai verčia atkreipti dėmesį, į jos stilių pasižiūrėti labai gražu – koks moteriškumas, elegancija. Tikrai visi gražiausi žodžiai yra jai, jos kuriamiems darbams. Tikrai nesistengiame ko nors atkartoti, bet tenka pripažinti, kad pasižiūrėjome į pačią idėją.

Kadangi specializuojamės kurdami kuprines, ieškojome žmogaus, kuris padarytų papuošalą iš kristalų. Surastai mergaitei aš nusiunčiau Elvyros darbus sakydama, kad pasižiūrėtų, nes ši kūrėja labai gražiai daro, ir mes norėtumėme ką nors tokio prabangaus padaryti. Čia buvo mūsų bendras projektas, bendras darbas, pabandėme kiek kitokią kryptį – prabangesnę, elegantiškesnę“, – pasakojo K.Jakulienė.

„Mocca.lt“ nuotr./„Mocca“ kuprinės
„Mocca.lt“ nuotr./„Mocca“ kuprinės
Asmeninio albumo nuotr./„Elvyra Design“ darbas
Asmeninio albumo nuotr./„Elvyra Design“ darbas

„Mocca.lt“ puslapyje nurodyta, kad ši kuprinė kainuoja 159 eurus. Tačiau, pasak Karolinos, tokių papuošalų jie nebekurs. „Man tiesiog buvo įdomu pasižiūrėti, kaip klientas reaguoja į prabangesnę prekę. Mes nesitikime, kad jų parduosime labai daug. Tai yra labiau kūrybinis pažaidimas, fantazijos atvėrimas. Tikrai nebandėme iš to pasidaryti reklamos. Tai yra vienas vienintelis modelis. Todėl tikrai keisime kristalų išdėstymą, tą viduriuką, kad kitaip atrodytų.“

„Mocca.lt“ nuotr./„Mocca“ kuprinės
„Mocca.lt“ nuotr./„Mocca“ kuprinės

„Mocca“ kuprinių kūrėjos Karolinos Jakulienės nuomone, šiais laikais visi vieni iš kitų semiasi idėjų ir to išvengti neįmanoma.

„Su „swarovski“ kristalais dirba tūkstančiai, visi panašiai juos naudoja. Juos siūti prie kuprinės jau tapo mada, kurią sekam ir mes, juk nenorim atsilikti. Mes kuriame, turime savų idėjų, bet lygiai taip pat atsiranda žmonių, kurie pasiima mūsų braižą. Juk viskas yra matoma, todėl yra kūrėjų, kurie eina ir mūsų žingsniais. Bet nejau čia imsi kaltinti, kad kažkas pasiėmė braižą, atkartojo kišenes ar kažką kita. Nemanau, kad galima užkirsti kelią tokiems dalykams, nes visi viską mato. Neužmerksiu visiems akių“, – 15min sakė K.Jakulienė.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką