Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Papuošalų karalystėje

Niekas taip nepamalonins moters kaip mylimo vyro dovanotas papuošalas. Tačiau ilgainiui tiek auksas, tiek sidabras netenka savo blizgesio. Kaip to išvengti, pataria juvelyras Janas Fedorovičius.
Juvelyriniai dirbiniai
Juvelyriniai dirbiniai / Tomo Urbelionio/BFL nuotr.

Mados vėjai – nė motais

Sostinėje garsus juvelyras Janas Fedorovičius ilgus dešimtmečius džiugina klientus retais, neįprastais gaminiais. „Savo nuomonės neperšu, stengiuosi įsiklausyti į užsakovo pageidavimus, — sako vyras. — Nesivaikau ir mados. Nepatariu to daryti ir savo klientams. Visada sakau, kad mada ateina ir išeina, lieka klasika ir tai, kas artima pačiam žmogui.“

Į J.Fedorovičių dažniausiai kreipiasi norintieji išskirtinių juvelyrinių gaminių. „Žmogus sugalvoja, ko nori, o aš tik padedu įgyvendinti jo svajonę“, — rodydamas vieną naujausių savo darbų — deimantais inkrustuotą ikoną, sako juvelyras.

Juvelyras pataria nesižavėti įvairiais metalo padengimo būdais, mat kartais tam naudojamas nikelis, kuris daugeliui žmonių sukelia stiprią alergiją.

Vyras įsitikinęs, jog autoriniai darbai visada turės išliekamąją vertę. Pirma, jie kokybiškesni, nes daromi rankomis, o ne štampuojami mašinomis. Antra, kiekvienas juvelyras saugo savo garbę, tad tikrai negamins klastočių, sakykime, į auksinių žiedų vidų nedės kito metalo ar plastmasės įdėklų ir nepardavinės tokio gaminio kaip auksinio (masinėje gamyboje tokių atvejų pasitaiko). Trečia, jie pagaminti su meile.

Pigus blizgesys?

Ką tik parduotuvėje įsigyti aukso arba sidabro papuošalai spindi, tačiau vėliau praranda blizgesį. Šį blizgesį iš dalies galima atnaujinti, tereikia įsigyti specialių aukso ir sidabro papuošalų atnaujinimui skirtų servetėlių. Jomis prekiaujama daugelyje juvelyrinių dirbinių parduotuvių.

J.Fedorovičius skuba paprieštarauti trokštantiems stipraus blizgesio. „Rankų darbo papuošalas neturi stipriai blizgėti. Nešiojamas jis truputį natūraliai patamsėja, — sako juvelyras. — Tie parduotuviniai papuošalai, kurių blizgesys itin intensyvus, padengti specialia mikroplėvele. Jie nėra itin vertinami specialistų, be to, ilgainiui ta plėvelė nusitrina.“

Juvelyras pataria nesižavėti įvairiais metalo padengimo būdais, mat kartais tam naudojamas nikelis, kuris daugeliui žmonių sukelia stiprią alergiją.

Papuošalų priežiūra

J.Fedorovičius pataria aukso ir sidabro papuošalus tinkamai saugoti, tuomet ir jų priežiūra bus gerokai paprastesnė. „Metalas turi kvėpuoti, tad jokiu būdu nelaikykite papuošalų polietileno maišeliuose, — sako juvelyras. — Tinkamiausias laikymo būdas – medinė, aksomu aptraukta skrynelė. Saugomas natūraliai auksas ir sidabras išlaikys gerąsias savybes, o kartu ir puikią išvaizdą.“

Prieš dirbdami fizinį ar namų ruošos darbą, nusiimkite žiedus, kad nesubraižytumėte metalo ir akmens paviršiaus.

Yra ir kitų papuošalų saugojimo taisyklių, kurias reikėtų įsiminti. Prieš dirbdami fizinį ar namų ruošos darbą, nusiimkite žiedus, kad nesubraižytumėte metalo ir akmens paviršiaus. Prisiminkite, kad buitinė chemija, sąveikaudama su jūsų papuošalu, gali nepataisomai jį sugadinti.

Perlai praranda žvilgesį nuo bet kokios stipresnės koncentracijos spiritinių ir eterinių gaminių: nelaistykite jų losjonais, kvepalais ar tualetiniu vandeniu.

Kad ant auksinių papuošalų neatsirastų dėmių nuo sąlyčio su drėgna oda, juos nusiėmę ištrinkite flanele arba zomša.

„Saugokite aukso dirbinius nuo kontakto su kosmetikos priemonėmis, pagamintomis gyvsidabrio pagrindu. Gyvsidabris gadina auksą ir keičia jo spalvą, — sako J.Fedorovičius. — Šio metalo ypač daug kremuose nuo raukšlių, tad prieš tepdamos tokį kremą ant veido, nusiimkite visus žiedus bei apyrankes.“

Pasak J. Fedorovičiaus, paprasčiausia papuošalus atnaujinti trinant juos minkštu audiniu.

Tokie būdai kaip papuošalų šveitimas dantų pasta nepriimtini. Šiuolaikinėse dantų pastose gausu mikrodalelių, braižančių juvelyrinių gaminių paviršių. Žinoma, papuošalus gali nupoliruoti juvelyras, tačiau būtina turėti omenyje, jog poliruojant kaskart netenkama dalies metalo.
„Juvelyriniai dirbiniai mėgsta „maudytis“, tad mes patariame juos atnaujinti virinant, — sako J.Fedorovičius. — Į vandenį įpilkite truputį „Fairy“ bei amoniako, įdėkite papuošalus, pavirkite. Išėmę iš puodo, nušluostykite minkštu audiniu, patrinkite. Šis būdas tiks tiek aukso, tiek sidabro gaminiams.“

Vis labiau populiarėja ir sužadėtuvių žiedai. Populiaru dovanoti sužadėtuvių žiedus su deimantais, kurie simbolizuoja apsaugą nuo piktųjų dvasių.

Plauti vandenyje negalima porėtųjų koralų, opalo, rodochrozito bei lavos.

Jaunavedžiams

Vienas iš dažniausių papuošalų — sutuoktuvių žiedas. „Aš sakyčiau, kad tai net ne papuošalas, o simbolis, rodantis jūsų meilę bei ištikimybę sutuoktiniui, — sako J.Fedorovičius. — Jų pasirinkimą taip pat lemia mada bei jaunavedžių fantazijos, nors aš patariu rinktis klasikiniams artimesnius žiedus.“

Juvelyras sutuoktuvių žiedų nepataria inkrustuoti brangakmeniais. „Pirštai kinta, tad anksčiau ar vėliau gali tekti žiedus platinti, — aiškina J.Fedorovičius. — Šiam procesui tinkamiausias klasikinis vestuvinis žiedas. Jeigu žiedas inkrustuotas brangakmeniais, su juo sunku ką nors padaryti, mat jį patempus, pakis deimantų lizdai. Sunku ką nors pakeisti ir neįprastų formų bei faktūrų žieduose. Galbūt tai gražu, galbūt madinga, tačiau visai nepraktiška.“

Vis labiau populiarėja ir sužadėtuvių žiedai. Populiaru dovanoti sužadėtuvių žiedus su deimantais, kurie simbolizuoja apsaugą nuo piktųjų dvasių, besikėsinančių į jaunąją porą. Be to, deimantų skaidrumas simbolizuoja tyrumą, o tvirtumas — būsimos santuokos tvirtybę.

„Jei pora turi sužadėtuvių žiedą, yra keli būdai jį derinti su vestuviniu, — sako J.Fedorovičius. — Žinoma, galima juos abu užsimauti ant vieno piršto, tačiau aš patarčiau mautis ant skirtingų. Šitaip apsaugotumėte žiedus nuo trinties ir susibraižymo.“

Juvelyras prasitarė, kad sugrąžinti vestuviniam žiedui jo buvusią formą, jei jis ilgą laiką buvo dėvimas su kitu žiedu ir jo kraštai nusitrynė, nėra lengva, tad geriau iš karto jį apsaugoti nuo tokios lemties.

„Dabar itin populiarūs dviejų, trijų spalvų sutuoktuvių žiedai, — sako J.Fedorovičius. — Svarbu šias spalvas skoningai suderinti, jei sužadėtiniai to nori, parinkti tinkamą raštą, vidinėje žiedo pusėje išgraviruoti jų vardus, santuokos datą.“

Juvelyras primena: rinkdamiesi žiedus, būtinai įsitikinkite, kad jie ne tuščiaviduriai, gerai nupoliruoti, neturi aštrių kampų, kurie gali greitai nusidėvėti.

Kita vertus, tai jūsų šventė, tad turite visišką laisvę pasirinkti norimus ištikimybės simbolius. „Kartais darome ir kvadratinius sutuoktuvių žiedus, jei tik to pageidauja jaunieji, — šypteli juvelyras. — Tiesa, kiek jie patogūs, lieka neaišku.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius