Dabar populiaru
Publikuota: 2020 vasario 27d. 12:07

Parodą atidariusi Neringa Rekašiūtė: „Tikiuosi, kad vyresni žmonės pasijus matomi ir girdimi“

Neringa Rekašiūtė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Neringa Rekašiūtė

Šiandien Vilniuje atidaryta fotoportretų paroda #AmžiusNesvarbu. Prie idėjos realizavimo prisijungė ir parodoje eksponuojamų fotoportretų autorė Neringa Rekašiūtė, svajojanti gyventi visuomenėje, kurioje kiekvienas žmogus būtų matomas, girdimas ir vertas pagarbos.

Sutapo tikslai ir svajonės – gyventi visuomenėje be stereotipų

„Visuomenės senėjimas ir žmonių vienišumas yra didelė šiandienos problema. Senjorai Lietuvoje tarsi iškrenta iš gyvenimo – jų nesimato viešose vietose, todėl sunku atsitiktinai su jais susipažinti bendrose erdvėse ar veiklose. Esu mačiusi video projektą #Amžiusnesvarbu ir man labai patiko, supratau, kad tai – galimybė prisijungti prie kažko labai prasmingo, reikalingo ir kokybiško“, – sako Neringa Rekašiūtė. Jai ši iniciatyva svarbi ir kaip platforma susitikti įvairaus amžiaus žmonėms ir tiesiog kartu praleisti laiką.

Parodos atidarymo akimirkos – galerijoje:

Sulaužė fotografijos taisykles

„Visuomenėje taip pat gajus stereotipas, jog vyresni žmonės turi daugiau neigiamo nusistatymo dėl fotografavimosi, todėl buvo tiesiog neįtikėtinai gera fotografuoti „Rimi“ darbuotojus – jie buvo tokie atsipalaidavę, linksmi, o temų pokalbiams radome tūkstančius“, – prisimena Neringa. Vos prieš fotosesiją susipažinusi su parodos #AmžiusNesvarbu herojais, fotografė labai greitai rado su jais ryšį.

„Dažnai girdžiu, kad žmonės mano nuotraukose yra gyvi, laisvi, ypatingi. Kaip man taip pavyksta? Aš tiesiog į kiekvieną žmogų žiūriu su meile. Šiandien daug netikro pozityvumo ir apsimetinėjimo, o aš į kiekvieną einu atvira širdimi, nebijau būti pažeidžiama. Ir man atrodo, kad mano pažeidžiamumas atpalaiduoja žmones kitapus objektyvo.“

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Neringos Rekašiūtės nuotraukų parodos atidarymo akimirka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Neringos Rekašiūtės nuotraukų parodos atidarymo akimirka

Neringa iškart žinojo, kad nenori fotografuoti nuspėjamų, taisyklingų senjorų portretų – norėjo juos pateikti šelmiškai ir linksmai, priartėti prie jų kiek įmanoma labiau, todėl ir pasirinko netikėtą kampą bei platų objektyvą, kuris pagal taisykles yra netinkamas portretinei fotografijai.

„Būtent jis man leido būti per metrą nuo fotografuojamo žmogaus ir užmegzti tą betarpišką kontaktą.“ Fotografė juokauja, jog darbuotojai buvo tiesiog kaip uogos ant torto – daug kartu juokavo, kvailiojo, dainavo ir šoko.

„Sakyčiau, pasiekėm tokį atsipalaidavimo lygį, kurio kartais nepavyksta pasiekti ir su jaunesniais žmonėmis. O kai viena herojė, Jadvyga, atnešė lauktuvių savo pačios raugtų agurkų ir uogienių, tai apskritai buvo viso ko kulminacija.“

Griuvo ir asmeniniai stereotipai

Senjorai ir anksčiau yra tapę Neringos Rekašiūtės meno dalimi.

„Prieš penkerius metus fotografavau senjorų porą Vilniaus Kairėnų botanikos parke drauge su dviem jaunais modeliais. Visi jie buvo tokioje gražioje dermėje! O vyresnioji pora be konkurencijos užkariavo visų širdis. Vėliau tą patį senjorą fotografavau ir grupės „Freaks on Floor“ albumo viršeliui.“ Po šių patirčių galutinai griuvo bet kokie dar turėti Neringos stereotipai apie vyresnio amžiaus žmones“, – sakė Neringa.

Bendras projektas taip pat paskatino menininkę pagalvoti, kaip įsivaizduoja save vyresniame amžiuje.

„Kaip labai linksmą senučiukę, šokančią salsą įdegusiomis kojomis“, – juokiasi Neringa. „Kartais, kai pamatau kokį vyresnio amžiaus žmogų, labai aiškiai suvokiu, kad ir aš vieną dieną tokia būsiu, jeigu pasiseks. Ar tai baimė? Ne, labiau suvokimas, kad yra neišvengiamų dalykų, o senėjimas – vienas iš jų. Mirtis taip pat. Bet viskas iki to – mano pasirinkimas: kaip praleisti laiką, kokiai būti, kaip reaguoti, ką palikti po savęs“, – tęsia menininkė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Neringos Rekašiūtės nuotraukų parodos atidarymo akimirka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Neringos Rekašiūtės nuotraukų parodos atidarymo akimirka

Paroda keliaus po Lietuvą

Šiandien prekybos ir laisvalaikio centre „Panorama“ atidaryta paroda #AmžiusNesvarbu bus eksponuojama iki kovo 14 dienos. Vėliau ji keliaus į kitus Lietuvos miestus – Kauną, Klaipėdą, Druskininkus.

„Noriu, kad būtų kuo daugiau galimybių pažinti vieniems kitus, kad ir kokie skirtingi iš pirmo žvilgsnio atrodytume. Tiesa ta, kad mums, jaunimui, gyvybiškai svarbu bendrauti su vyresnės kartos žmonėmis, semtis iš jų išminties. Neturime dėl visko sutarti ar vieni kitiems pritarti, bet svarbiausia gi jausti artumą ir paveldėti vyresnių žmonių istorijas, taip užtikrinant tęstinumą – savo pačių, bendruomenės, Lietuvos“, – sako N.Rekašiūtė. Parodos autorė tuo pačiu tikisi ir pragmatiško rezultato, jog kuo daugiau vyresnių žmonių ateis dirbti, įsikvėps drąsos, pasijus matomi ir girdimi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

06:47
17:02

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

02:24
01:30
00:20

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką