Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 15d. 19:15

Pas saviizoliacijoje esančią A.Vedrickaitę pasipylė pareigūnų vizitai: prašė pasikalbėti net su 3-ejų sūnumi

Augustė Vedrickaitė ir pareigūnų vizitas
Nendrės Žilinskaitės ir asmeninio albumo nuotr. / Augustė Vedrickaitė ir pareigūnų vizitas

Nors nuo spalio 12-osios saviizoliuotis grįžusiems iš Norvegijos nebeprivaloma, prieš daugiau nei prieš savaitę iš jos grįžusi atlikėja Augustė Vedrickaitė su sūnumi – vis dar saviizoliacijoje. Ji stebisi, kodėl pareigūnų, tikrinančių, ar laikomasi reikalavimų, vizitai pas ją prasidėjo kaip tik šiomis dienomis ir svarsto, ar tai nėra gudri baudų medžioklė. Įžvelgia ir nemažai sistemos spragų.

Augustė su sūnumi iš Norvegijos grįžo spalio 5-ąją, pirmadienį. Tuo metu visiems, parvykusiems iš šios šalies į Lietuvą, buvo privaloma saviizoliacija. Tad sąžiningai saviizoliavosi ir atlikėja su 3-ejų Arijumi.

Tačiau praėjus porai dienų per žinias išgirdo sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą kalbantį apie tai, kad grįžus iš šalies, kurioje sergamumo rodiklis 10 procentų mažesnis nei Lietuvoje, saviizoliuotis nebereikės. Tarp tų šalių pateko ir Norvegija.

Dainiaus Teišerskio nuotr./Augustė Vedrickaitė
Dainiaus Teišerskio nuotr./Augustė Vedrickaitė

Pareigūnų vizitai pasipylė tik šią savaitę

Sveikatos apsaugos ministro įsakymas įsigaliojo spalio 12-ąją, pirmadienį, kai Augustei buvo likusi dar savaitė saviizoliacijos. Atlikėja sukluso – galbūt, pasikeitus tvarkai, ji galės nutraukti ją anksčiau laiko?

„Paskambinau į karštąją liniją ir pasiklausiau, ar man saviizoliacija irgi nebeprivaloma. Tačiau gavau atsakymą, kad man galioja sena tvarka, nes grįžau dar prieš įsigaliojant naujai. Gerai, supratau, vadinasi, turime dar pasėdėti ir sąžiningai to laikomės“, – 15min komentavo A.Vedrickaitė.

Nepaisant to, atlikėjai vis tiek keista, kodėl nebuvo įmanoma panaikinti saviizoliacijos ir tiems, kurie iš Norvegijos parvyko anksčiau, dar prieš įsigaliojant naujai tvarkai.

„Juk kai aš grįžau iš Norvegijos, joje sergamumo rodiklis buvo dar mažesnis nei dabar. Logikos čia nėra“, – stebėjosi Augustė, vadindama tai viena iš daugelio sistemos spragų.

Čia ji įžvelgia ne tik spragų, bet ir galimą norą pasipinigauti. A.Vedrickaitė nesupranta, kodėl pirmąją saviizoliacijos savaitę nei kartą nesulaukusi pareigūnų tikrinimo, antrąją buvo tikrinama net kelias dienas iš eilės. Gal tai baudų medžioklė – klausia ji?

„Tikrinimai kiekvieną dieną pasipylė būtent tada, kai pasikeitė tvarka. Toks jausmas, kad ministerija ar pareigūnai suprato, jog daug žmonių galėjo neteisingai nugirsti informaciją apie pasikeitusią tvarką.

Aš į karštąją liniją paskambinau. Bet gal atsirado tokių, kurie nepasitikslino, ar jiems, iš Norvegijos ar kitų šalių, kur rodiklis ženkliai mažesnis nei Lietuvoje, grįžusiems praeitą savaitę ar anksčiau, izoliuotis irgi nebeprivaloma. Ir galbūt jie gavo baudas, nes neteisingai supratę informaciją nutraukė saviizoliaciją“, – svarstė A.Vedrickaitė.

Neprašė dokumento, o prie telefono ragelio kvietė 3-ejų sūnų

Pirmojo pareigūnų tikrinimo Augustė ir sulaukė būtent spalio 12-ąją, kai ką tik grįžusiems iš Norvegijos įsigaliojo pasikeitusi tvarka. Čia moteris susidūrė ir su keistu kuriozu. Pasirodo, paskambinęs pareigūnas norėjo pasikalbėti ne su ja, o su sūnumi, kuriam – treji metai...

„Su trimečiu norėjo pasišnekėti telefonu. Niekas net nepatikslina, kiek saviizoliacijoje esančiam piliečiui metų...“, – nuostabos neslėpė Augustė.

Tąkart patikrinimas baigėsi paprastai – kieme esantis pareigūnas paprašė A.Vedrickaitės, kad ji pamojuotų jam per langą.

Kitą dieną, Augustei su sūnumi bevakarieniaujant, pareigūnas atėjo į namus.

„Tada ieškojo jau manęs. Dar pasijuokiau, kad o, dabar kiekvieną dieną tikrins. Gerai, galvoju, vakar klausė Arijaus, šiandien manęs. Pašnekėjau, sakiau, truputį absurdas, bet, sakykim, tokia tvarka“, – 15min pasakojo pašnekovė.

Trečią dieną pareigūnų skambučio Augustė sulaukė su sūnumi bevaikštinėdama lauke.

„Pagalvojau, ar neturit ką veikti, ar tikrai medžiojat taip tas baudas“, – prisiminė ji.

Asmeninio albumo nuotr./Pareigūnų vizitas pas saviizoliacijoje esančią Augustę Vedrickaitę
Asmeninio albumo nuotr./Pareigūnų vizitas pas saviizoliacijoje esančią Augustę Vedrickaitę

Saviizoliacijos metu A.Vedrickaitė sako išeinanti į lauką pasivaikščioti netoliese – patikino, kad yra tokia galimybė, o kad nenueitų per toli, netgi žiūri į žemėlapį.

„Šįkart buvome sugrąžinti prie namų ir pareigūnai mūsų sulaukė, bet įdomu, kiek būtų laukę, jei būčiau nuėjusi kilometrą. Juk vaiko tempo tai nepaspartinsi. Gali ir pusvalandį užtrukti, kol sugrįžime su jo pasispyriojimais – gi netempsiu už ausų“, – kalbėjo A.Vedrickaitė.

Tiesa, tądien iš pareigūnų ji išgirdo klausimą, kurio nesitikėjo – šie pasiteiravo, ar Augustė žino, kiek laiko saviizoliacijoje esantiems žmonėms galima būti lauke.

„Stebėjausi – negi yra laiko ribojimas, kiek galiu aplink namus vaikščioti? Aišku yra, sako. Net neklausiau, koks tas ribojimas, mačiau patys pikti buvo. Bet tikrai nesu to skaičiusi. Jeigu iš tikrųjų taip yra, čia dar didesnis absurdas“, – kritikos sistemai negailėjo Augustė.

Saviizoliacija atlikėjai sukėlė ir daugiau klausimų – pavyzdžiui, kodėl nei vieno patikrinimo metu ji nebuvo paprašyta pateikti asmens dokumento? „O gal aš net ne tas žmogus. Gal mano draugė vaikšto su mano telefonu.“

Su keista situacija susidūrė ir jos draugė – grįžusi iš Norvegijos dar tada, kai izoliuotis nereikėjo, ji vis tiek sulaukė policijos pareigūnų tikrinimų, šie klausė, kodėl moteris ne saviizoliacijoje.

„Nieko neteisiu. Suprantu, kad ir ne viskas priklauso nuo pareigūnų – kartą jie man parodė adresų, kuriuos turi aplankyti, lapą ir pabėdavojo, kaip surasti tą, kur nurodyta tik gatvė be namo ir buto numerių. Tokių keistų istorijų pilna ir dėl to pikta. Nejaugi sudėtinga sistemingai viską sutikrinti, padaryti veikiančią, normalią sistemą?

Dabar sistemoje žiauriai daug spragų ir mes tiesiog privalome jas viešinti, nes jeigu norime tvarkos, pradėkime nuo pagrindų. Aš tikrai sąžininga, stengiuosi nepūsti prieš vėją, bet kai yra spragos, jaučiu pareigą garsiai pasakyti, kad tai yra nelogiška“, – 15min komentavo Augustė.

Lauke – ne toliau kaip kilometro atstumu

Sveikatos apsaugos ministerija 15min teigė, kad A.Vedrickaitė izoliuotis privalo ir toliau, nes grįžo dar tada, kai pagal tuo metu galiojančius teisės aktus izoliacija dar buvo privaloma. Tiesa, yra galimybė izoliacijos laikotarpį sutrumpinti.

„Jis gali būti trumpinamas iki 10 dienų, Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC) gavus informaciją iš e.sveikatos sistemos apie tyrimo neigiamą rezultatą. Tuo atveju, jei tyrimas neatliekamas, žmogui taikoma 14-likos dienų izoliacija, kaip ir anksčiau“, – komentavo ministerijos atstovai.

Ministerija taip pat pabrėžė, kad iš užsienio grįžę žmonės, tokiu atveju, nei nejaučia koronavirusui būdingu simptomu ir jaučiasi gerai, gali išeiti pasivaikščioti į lauką.

„Yra numatyta, kad galima nutolti ne toliau nei 1 kilometro atstumu nuo savo izoliavimosi vietos, tačiau privalu dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones).

Augintinių šeimininkams, turėjusiems sąlytį su koronavirusu (COVID-19) sergančiu asmeniu, ir negalintiems perleisti augintinių priežiūros kitiems asmenims, leidžiama išeiti į lauką ne ilgiau kaip 15 min., jeigu jie neturi ūmiai virusinei kvėpavimo takų infekcijai būdingų požymių“, – teigiama SAM atsakyme.

Ministerijos atstovai pridūrė, kad siekiant sėkmingai vykdyti infekcinių ligų kontrolę ir jų prevenciją, grįžusiems iš užsienio bei izoliacijoje esantiems asmenims draudžiama lankytis žmonių susibūrimo vietose, tokiuose kaip renginiai, parduotuvės, muziejai ar viešos maitinimo įstaigos.

Komentarai: 12

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Video

00:27
05:44
13:33

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką