Dabar populiaru
Publikuota: 2019 kovo 29d. 10:20

Pirmąjį „drag“ festivalį Lietuvoje organizuojantis Alen Chicco: „Noriu, kad Lietuva pažintų šią kultūrą“

Kitty Tray, Tomas Alenčikas-Alen Chicco ir Hungry
Vismantės Ruzgaitės, Gabrieliaus Jauniškio ir asmeninio albumo nuotr. / Kitty Tray, Tomas Alenčikas-Alen Chicco ir Hungry

„Tai bus įžanga į ateitį“, – įsitikinęs pirmąjį drag festivalį Lietuvoje organizuojantis atlikėjas, performeris Tomas Alenčikas-Alen Chicco, iš karto pabrėžiantis, kad stebinti ar šokiruoti visuomenės jis nesiruošia. Vienintelis jo noras – paskatinti žmones sugriauti galvoje esančius mitus ir gerai praleisti laiką Drag queens ir Drag kings apsuptyje. O jei pavyks pirmas žingsnis, jis tikisi, kad pavyks suvienyti drag veikla užsiimančius lietuvius ir kartu skatinti šio meno plėtrą Lietuvoje.

Idėja surengti tokį festivalį Alen Chicco gimė dar pernai, tačiau tada tam trūko patirties. Tačiau Tomas šios idėjos neatsisakė – rengė kūrybines drag dirbtuves, ieškojo festivaliui tinkamų patalpų ir galiausiai paskelbė, kad balandžio 12–13-ą dienomis, „Avant-Gard“ kūrybinėje erdvėje Vilniuje vyks pirmasis Lietuvoje drag festivalis.

Pirmosios reakcijos džiugino. Vos tik paskelbus apie renginį viešai, Tomas sulaukė didžiulio aplinkinių žmonių susidomėjimo – ne tik norinčių dalyvauti, bet ir pasisiūliusių prisidėti prie festivalio organizavimo.

„Organizuoti šį festivalį mane vedė noras supažindinti Lietuvą su šia dar tikrai neatrasta kultūra, pradėti drag judėjimą, nes išties labai svarbu, kad kad visi drag artistai kuo daugiau bendrautų ir kurtų kartu. Tikiuosi, kad mums tai pavyks padaryti ir visi, kurie nori būti šios kultūros dalimi, pagaliau susiburs į vieną vietą“, – sava motyvacija dalijosi Tomas.

Tačiau kas yra tas drag? Pasak Tomo, šis klausimas Lietuvoje užduodamas tikrai per retai, nes drag kultūra dar neatrasta ar mažai pažinta. Ir liūdniausia, kad nežinojimas dažnai veda į kraštutinumus. Anot festivalio organizatoriaus, taip drag dažnai maišoma su transvestitais ir transseksualais.

„Tai yra normalu, nes pas mus tokios kultūros iki šiol nebuvo, ir ji tik dabar atsiranda dėl pasaulyje populiarėjančių drag šou. Vyro apsirengimas moterimi nieko nereiškia, tai ne drag, tai labiau transvestitas. Transvestitas yra tas, kuris namuose apsirengia moterimi ir niekam daugiau nesirodo. Transseksualas – žmogus, kuris pasikeičia lytį, o drag yra menas. Pavadinčiau tai vadinčiau ir darbu, nes užsienyje žmonės iš to uždirba pinigus“, – sakė Alen Chicco, iš karto pridūręs, kad Lietuvoje iš to išgyventi būtų tikrai neįmanoma.

Ryčio Šeškaičio nuotr. /Tomo Alenčiko-Alen Chicco koncertas Kotrynos bažnyčioje
Ryčio Šeškaičio nuotr. /Tomo Alenčiko-Alen Chicco koncertas Kotrynos bažnyčioje

Skubėti ir daryti grandiozinio renginio šiais metais Tomas neketina, pirmiausia nori pasižiūrėti, kaip jį priims aplinkiniai: „Čia yra eksperimentas, mes nežinome, kaip žmonės reaguos, nenorime per daug plėstis. Iš pradžių, norime įvertinti, kaip viskas pasiseks per vieną dieną, o paskui jau galvosime, galbūt tapsime trijų dienų festivaliu.“

Šiemet festivalis vyks pusantros dienos – balandžio 12-osios vakarą vyks atidarymas ir filmo peržiūra bei diskusija apie drag kultūros sklaidą Lietuvoje. Tomas žada, kad filmas, kurį pamatys žiūrovai, bus kiek šokiruojantis. Tiesa, visa pirmojo vakaro programa yra nemokama.

Antroji festivalio diena – pagrindinė, čia užsiėmimai prasidės nuo ryto. Jų metu bus mokomasi visų drag paslapčių – nuo grimo, plaukų iki drabužių. Anot Tomo, užsiėmimus ves puikiai drag stilistiką išmanantys specialistai, o tai labai svarbu, nes drag stilistika labai skiriasi nuo įprasto makiažo ar drabužių dizaino: „Drag – nėra ribų, eksperimentavimas ir ribų peržengimas čia yra svarbiausia.“

„Šeštadienį dalyviai, padedami specialistų, galės kurti savo įvaizdį ir su juo vakare dalyvauti „Drag Race“ varžybose. Profesionalai greičiausiai mokymuose nedalyvaus ir tiesiai keliaus į konkursą vakare“, – pasakojo Tomas Alenčikas-Alen Chicco.

Festivalio kulminacija taps „Drag Race“ varžybos. Jos, pasak Tomo, Lietuvoje vyks taip pat pirmą kartą. Čia dėl drag queen ir drag king karūnos susikaus stipriausi ir ryškiausi Lietuvos drag artistai.

„Galbūt pirmą kartą mums ir nepavyks surengti tokio lygio konkurso, kaip, pavyzdžiui, Londone, bet mes norime, kad žmonėms būtų įdomu ir jie ateitų gerai praleisti laiko“, – sakė Tomas.

Asmeninio albumo nuotr./Tomas Alenčikas-Alen Chicco
Asmeninio albumo nuotr./Tomas Alenčikas-Alen Chicco

Konkursas vyks keliais etapais – pirmajame dalyviai ir dalyvės pristatys savo kurtus įvaizdžius. Čia bus svarbu ne tik atrodyti kuo įspūdingiau, daug reikšmės turės ir eisena – ji turi būti gerai apgalvota ir surežisuota. Kas pateks į kitą etapą, nuspręs komisija.

Antrajame etape dalyviai pristatys dainas. Kaip pasakoja Tomas, drag atlikėjai ne dainuoja, o žiopčioja pagal muziką: „Kiekvienas surengs mini šou, ir komisija spręs, kas pasirodė geriausiai. Į finalą keliaus du arba trys žmonės. Finale bus kovojama dėl karūnos – dalyviai atliks tą pačią dainą, ir tada komisija nuspręs, kuris arba kuri tai darė geriausiai.“

Šį kartą „Drag Race“ konkurse nebus kategorijų – tiek vyrai, įsikūniję į moterišką personažą, tiek moterys varžysis vienoje kategorijoje. Taip, pasak organizatorių, norima apsidrausti – jų žiniomis, Lietuvoje drag užsiimančių vyrų yra apie 20, o tikslaus moterų skaičiaus nežino.

„Taip yra todėl, kad Lietuvoje trūksta erdvių, kur galėtų būti pristatomi drag įvaizdžiai. Galbūt išgirdę apie šį festivalį žmonės užsinorės pirmą kartą pabandyti“, – teigė atlikėjas.

Asmeninio albumo nuotr./Tomas Alenčikas-Alen Chicco
Asmeninio albumo nuotr./Tomas Alenčikas-Alen Chicco

Tomas Alenčikas-Alen Chicco pastebi, kad šiomis dienomis keičiasi ir pats drag suvokimas. Dabar drag karaliumi gali būti ir transseksualus vyras, drag karaliene – transseksuali moteris, į moterišką personažą gali įsikūnyti ir moteris.

Tačiau čia kiek sunkiau – moteris, tapusi drag karaliene, turi įdėti daugiau pastangų nei vyras. Ji savo išvaizda turi būti gerokai ryškesnė už vyrus. „Moteriai paprastai pasidažyti nepakanka, nes tada ji atrodys tiesiog kaip įprasta moteris“, – taisykles pasakojo Tomas Alenčikas-Alen Chicco.

„Drag Race“ konkurse žada dalyvauti ir pats Tomas. Jam drag įvaizdis nėra svetimas, tačiau to jis nedaro dažnai, nes galimybių pasirodyti nėra taip daug.

Pirmą kartą atlikėjas į drag queen įsikūnijo dar 2013-aisis, kaip pats sako, tą vakarą jautėsi tikra nakties žvaigžde. Drag Tomui yra ne tik galimybė įgyvendinti visas savo fantazijas, tai ir bruožų, kurie kasdieniame gyvenime yra slepiami išlaisvinimas. Baimės būti nesuprastas Tomas sako niekada nejautęs, bet į viešumą su šiuo įvaizdžiu niekada nėjo, pasirodydavo tik tam skirtuose renginiuose. Jis pripažįsta, kad iš pradžių jo tėvai apie tai nežinojo, o vėliau ir sužinoję apie tai daug nesidomėjo.

„Jie palaiko viską, ką aš darau, nesvarbu kas tai būtų. Mes bendraujame ne dažnai, todėl apie smulkmenas ir atskirus projektus nešnekame. Manau, kad ir jie patys net nežino, kas iš tiesų yra drag“, – kalbėjo Tomas Alenčikas-Alen Chicco.

Paskutinį kartą drag queen Tomas buvo praėjusių metų rudenį vykusiame drag vakarėlyje, ten įvertintas už geriausią įvaizdį. Tačiau Tomas to nesureikšmina ir sako, kad jam trūksta praktikos, jo manymu, jei darytų tai dažniau, įvaizdis būtų profesionalesnis.

„Iki galo drag įvaizdžio nesikuriu, nes tam Lietuvoje nėra erdvės, už tai pinigų neuždirbsi. Tiesiog neverta ruoštis, nes darbo reikia įdėti labai daug. Pasiruošimas užtrunka kelias dienas, vėliau darbas su makiažu, plaukais – vien tai užtrunka apie septynias valandas. Visas šis procesas drauge ir vargina“, – apie drag virtuvę pasakojo Tomas.

Vaikino svajonėse – pirmoji drag mokykla Lietuvoje. Joje Tomas norėtų mokyti visų drag meno paslapčių – nuo makiažo iki vaidybos. Vakarų Europoje, pasak Tomo, tokios mokyklos yra itin populiarios – ten menininkai iš to uždirba pinigus. Panaši mokykla veikia Estijoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Būk sumanus

Metas rinktis

Naviguok į ateitį

Laikas iškylai

Vyrų mados savaitė

Venecijos meno bienalė

Dream 2 Drive

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką