Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Plaukų slinkimas – kada reikia susirūpinti?

Pavasaris – tas laikas, kai kiekvienas nori atrodyti kuo gražiau. Tikriausiai nereikia nė sakyti, kad grožis prasideda nuo sveikatos – švytinčios odos, puikios figūros ir, žinoma, sveikų, žvilgančių plaukų. Deja, ilga lietuviška žiema, kepurės ir sausas šildomų patalpų oras plaukams grožio neprideda – jie dar labiau nusilpsta, pradeda lūžinėti, praranda blizgesį. Dažnai problemų, susijusių su plaukais, ištakos gali glūdėti kur kas giliau – slenkantys ir lūžinėjantys plaukai neretai atspindi ir rimtus sveikatos sutrikimus.
Slenkantys plaukai
Slenkantys plaukai / 123FR nuotr.

Liaudies medicina – ne visiems

Gydytoja dermatologė-trichologė Gitana Šabūnienė pabrėžia, kad svarbiausia suprasti, ar tam tikra plaukų problema yra tik išorinės jų dalies pažeidimas, ar plaukai, o neretai ir visas žmogaus organizmas, yra pažeisti iš vidaus. Beje, ši auksinė taisyklė galioja nepriklausomai nuo metų laiko. „Pavasarį plaukai neretai išsausėja, lūžinėja jų galiukai – tai išorinių plaukų pažeidimų požymiai. Dažniausiai taip atsitinka dėl to, kad jie nebuvo tinkamai prižiūrimi ar apsaugoti šaltuoju metų laikotarpiu“, – teigia G.Šabūnienė, konsultuojanti žmones galvos odos ligų, plaukų slinkimo bei jų grožio klausimais.

Neretai moterys, pastebėjusios, kad plaukai ėmė slinkti, griebiasi liaudies medicinos patarimų – pačios gamina kaukes, skalauja plaukus nuovirais, ar netgi trina galvos odą svogūnų sultimis. Gydytojai pritaria ne visiems liaudies medicinos receptams.

„Dažnai moteris klysta manydamos, kad plaukai mažiau slinks, jei jos rečiau plaus galvą. Plaukus galima trinkti kasdien. Plaukų svogūnėliai yra įsitvirtinę dermoje apie 3-4 milimetrų gylyje, o ilgų plaukų netgi siekia poodžio audinius. Kasdien gali išslinkti apie 35-50 plaukų, plaunant galvą kartą per savaitę – net iki 200“, – teigė gydytoja.

Prireikia ir specialistų pagalbos

G.Šabūnienė patikino, kad į penktą dešimtį įžengusioms moterims nežymus plaukų retėjimas yra normalus fiziologinis procesas. Slenkantys plaukai yra vienas iš menopauzės ženklų. Jungtinių Valstijų dermatologų atlikti tyrimai rodo, kad iki menopauzės apie 13 procentų skundžiasi padidėjusiu plaukų slinkimu, o menopauzės metu – 37 procentai.

„Sugihara“ nuotr./Gydytoja dermatologė-trichologė Gitana Šabūnienė
„Sugihara“ nuotr./Gydytoja dermatologė-trichologė Gitana Šabūnienė

Moterims plaukai gali tiek tolygiai retėti visoje galvoje, tiek pastebimiau viršugalio srityje. Dažnai vietoj išslinkusių plaukų atauga gerokai plonesni. Plikimą skatina ir geležies trūkumas, staigus svorio kritimas, kuris ištinka po alinančių ir nesubalansuotų dietų. Netgi nutraukusi dietą moteris, praėjus trims arba keturiems mėnesiams, gali patirti šoką dėl ūmaus plaukų slinkimo.

Tačiau jei plaukai pradeda slinkti labai smarkiai – tai gali būti rimtos ligos požymis. Moterys ima plikti sutrikus endokrininių liaukų veiklai arba susirgus kiaušidžių ligomis. Šis plikimas vadinamas androgeniniu. Tuomet būtina kreiptis į gydytoją, nes plaukams stiprinti vien maisto papildų ir vitaminų nepakanka.

Medikamentai, vartojami depresijai gydyti, esant širdies kraujagyslių sistemos pažeidimams, sergant onkologinėms ir kitomis ligomis, taip pat gali veikti plaukus.

„Kaktos pakraščio arba pakaušio sritys gali praretėti  ir nuo netinkamų šukuosenų. Pavyzdžiui, rišant sruogas į uodegą, plaukai yra labai smarkiai įtempiami“, – įspėjo gydytoja.

Gydoma ir injekcijomis

Kaip atskirti, ar plaukų problema yra rimta? Kiekvienas atvejis yra individualus, tačiau vos tik pasirodžius pleiskanoms ar pavasarį pradėjus aktyviau slinkti plaukams, į paniką pulti tikrai nederėtų.

Kita vertus, jei pleiskanojimas, galvos niežulys, plaukų slinkimas ar kitos su plaukais ir galvos oda susijusios problemos kartojasi nuolat, nepriklausomai nuo metų laiko, jau reikėtų kreiptis į šios srities specialistus – trichologus, kurie teikia konsultacijas ir plaukų grožio klausimais. 

Dermatologai-trichologai konsultacijos metu visų pirma išsiaiškina bendrą žmogaus sveikatos būklę, paciento gyvenimo būdą, ir atlieka ir specialius tyrimus, kuriems dabar pasitelkiama itin šiuolaikiška technika.

Jeigu žmogui slenka plaukai, anot dermatologės G.Šabūnienės, jam gali būti atliekamas plaukų svogūnėlių tyrimas (trichograma) , laboratorijoje atliekami bendraklinikiniai kraujo tyrimai.

„Yra nemažai plaukų slinkimo gydymo metodų, tačiau ne visos veikliosios medžiagos gali pasiekti plauko svogūnėlį. Tik atsižvelgus į tyrimų rezultatus, skiriamas gydymo būdas. Kartais užtenka tik sureguliuoti mitybą ar vartoti vitaminus, kitais atvejais prireikia vartoti vaistus arba pasitelkti mezoterapijos – mikroinjekcijų į problemines sritis – procedūras. Tokiu būdu pratęsiamas plaukų augimo ir vystymosi ciklas, pristabdomas slinkimas“, – teigė gydytoja G.Šabūnienė.

Renkantis šampūną, balzamą ir kitas plaukų priežiūros priemones, gydytoja G.Šabūnienė pataria atidžiau skaityti etiketes. Norint sustabdyti sezoninį plaukų slinkimą, tinka priemonės, kurių sudėtyje yra kraujotaką gerinančių medžiagų. Kasdieninei plaukų priežiūrai gydytoja pataria rinktis švelnius šampūnus, kurių sudėtyje yra kuo daugiau natūralių komponentų.

„Norint, kad plaukai gražiai atrodytų, jais reikia rūpintis nuolat. Be to, nederėtų naiviai tikėtis, kad vien tinkamas šampūnas išspręs plaukų problemas. Jei plaukų būklė suprastėjo dėl organizmo sutrikimų,  šampūnas tėra pagalbinė priemonė“, – teigė dermatologė-trichologė.

Pavasarį plaukams itin reikalingos drėkinančios kaukės ir balzamai, maitinantys aliejai. Svarbu, kad priemonės būtų pasirinktos atsižvelgiant ne tik į plaukų, bet ir galvos odos tipą. Ji, kaip ir veido oda, gali būti tiek riebi, tiek sausa.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius