Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 25d. 19:25

Prahoje apsilankiusi Giedrė Žickytė palaiko masinį protestą: „Kam tylėti, kai vyksta tokie dalykai?“

Giedrė Žickytė
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr. / Giedrė Žickytė

Sekmadienį Čekijos sostinės Prahos centrą užtvindė didžiausias per pastaruosius kelis dešimtmečius šalyje mitingas, pritraukęs apie 250 tūkst. žmonių. Susirinkę protestuotojai reikalavo korupcija kaltinamo premjero Andrejaus Babišo atsistatydinimo. Kaip tik tuo metu Prahos oro uoste buvo ir žurnalistė, TV ir kino režisierė Giedrė Žickytė – jai taip pat teko pajusti protesto nuotaiką.

Į Čekiją G.Žičkytė vyko darbo reikalais – šiuo metu ji kuria naują kino filmą, tad dalyvavo šioje šalyje vykusiame tarptautiniame renginyje. Tiesa, pastarasis vyko ne Prahoje, o kitame mieste, tad su pačiais protestuotojais Giedrė tiesiogiai nesusidūrė, buvo tik Prahos oro uoste.

Lėktuvas, kuriuo skrido G.Žičkytė, Čekijos sostinėje nusileido 22:30 val., tačiau dėl sutrikusio eismo ji kelias valandas turėjo laukti, kol jos atvažiuos pasiimti.

Giedrei bevažiuojant iš oro uosto situacija jau buvo ramesnė. Tačiau, kaip moteris pasakojo 15min, dėl vykusio protesto imtasi atitinkamų priemonių.

„Buvo uždarytos visos gatvės, kad žmonės galėtų patekti į aikštę, kur ir vyko demonstracija. Protestuotojams netgi atidarė tunelį, kuriuo šiaip gali važiuoti tik mašinos, bet šį kartą juo keliauti galėjo tik žmonės“, – pasakojo G.Žičkytė.

Giedrė pabrėžė, kad pritaria šiam protestui. Ji patikino, kad protestuotojų demonstracijos tikrai nebuvo aršios, o tuo didžiuojasi ir patys čekai.

„Mes visi susirinkę čia palaikome ir jaučiame to prasmę. Tai yra normalu ir suprantama, nes visuomenė nesitaiksto ir netyli. Kodėl turime tylėti, kai vyksta tokie dalykai? Aplinkui tikrai nejaučiama baimė, nes tai buvo nepaprastai taikus žmonių išėjimas į gatvę – susivienijimas ir parodymas, kad jie yra pilietinė visuomenė, kuri nenori taikytis, nesutinka su tuo, kas vyksta, ir kad premjeras negali nupirkti jų balsų tiesiog padidindamas algas mokytojams arba išmokas pensininkams, tuo pačiu slapta darydamas darbus, kuriais jis pagarsėjęs“, –su 15min mintimis dalijosi G.Žičkytė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Giedrė Žickytė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Giedrė Žickytė

Giedrės teigimu, Čekijos premjero Andrejaus Babišo veiksmai yra nepateisinami. Tačiau jis nelinkęs prisiimti atsakomybės, o ir į protestuotojus nežiūri rimtai.

„Jis imasi įvairių machinacijų, bando paslėpti savo darbus po politiniais sprendimais ir netgi juokiasi su visa šeima iš protestuotojų. Jo logika tokia, kad žmonės susirinko, nes gražus oras ir groja gera muzika – atrodo, net nereaguoja į jų nuomonę“, – teigė Giedrė.

Kaip G.Žičkytei pasakojo vietiniai gyventojai, jie pernelyg nesitiki, kad protestas kažką pakeis. Jis jiems – pozicijos išreiškimo forma.

„Daugelis nemano, kad premjeras atsistatydins, nes tokia jau ta sistema. Kaip supratau, protestuotojai to ir nesitiki, bet nori parodyti, kad jiems nepriimtina, kas vyksta, jie nori parodyti, jog yra pilietiški ir premjeras negali visų nupirkti“, – kalbėjo Giedrė.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Giedrė Žickytė ir Eitvydas Bajarūnas
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Giedrė Žickytė ir Eitvydas Bajarūnas

Dar vienas dalykas, kurį kalbėdama su 15min akcentavo Giedrė – ne visi norintys dalyvauti proteste sugebėjo į jį patekti.

„Čia, kur dirbu prie filmo, yra susirinkę daug žmonių iš įvairių šalių, bet organizatoriai yra čekai. Jie pabrėžė besigailintys, kad negali būti kartu, tačiau atskleidė, kad dalis jų draugų nepateko ir dėl žmonių kiekio. Tiesiog fiziškai netilpo, nes nebuvo likę jokios vietos įsisprausti“, – apie renginio mastą pasakojo G.Žičkytė.

Todėl paklausta, ar pati dalyvautų tokiame proteste, Giedrė nusijuokė: „Jeigu tilpčiau, tai dalyvaučiau. Kaip supratau, nelabai būčiau tilpusi.“

Pranešama, kad sekmadienį didžiulė minia Čekijoje reikalavo korupcija kaltinamo premjero Andrejaus Babišo atsistatydinimo. Pasak organizatorių ir žiniasklaidos, šis mitingas buvo didžiausias šalyje nuo komunistinio režimo žlugimo 1989 metais.

64 metų milijardieriui pernai buvo pareikšti įtarimai dėl 2 mln. eurų Europos Sąjungos subsidijų pasisavinimo apgaulės būdu. Be to, Europos Komisijos auditas parodė, kad A.Babišas supainiojo viešus ir privačius interesus, būdamas politikas ir verslininkas.

Kaip rodo žurnalo „Forbes“ duomenys, A.Babišas yra antrasis turtingiausias Čekijos žmogus. Premjeras vadovauja populistiniam centristų judėjimui ANO, kuris, nepaisant visų kontroversijų, gegužę laimėjo Europos Parlamento rinkimus.

Sekmadienio demonstracija buvo vėliausia iš virtinės protestų prieš A.Babišą ir naująją teisingumo ministrę Marie Benešovą, prasidėjusių balandį, kai ši vyriausybės narė buvo paskirta.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

01:50
09:16
02:40

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką