Dabar populiaru
Publikuota: 2009 birželio 29d. 12:35

Prievartos palaužtas pasitikėjimas savimi

Ramunė Pajuodytė
Gedimino Žilinsko nuotr. / Ramunė Pajuodytė

Sveika, Ramune. Prieš pusę metų nutiko įvykis, po kurio praradau pasitikėjimą savimi. Net nežinau, ar tai galima pavadinti išprievartavimu, bet jaučiausi būtent taip. Vaikinas, su kuriuo susipažinau klube, pasikvietė pas save į svečius. Viskas iš pradžių buvo puiku: bendravimas, komplimentai, bet staiga jis užsimanė sekso, o aš to nenorėjau. Staiga vaikinas užlaužė man rankas ir pagrasino, kad jei nesutiksiu su juo lytiškai santykiauti, jis pasikvies savo draugus, ir tada man bus dar liūdniau. Aš labai išsigandau ir sutikau. Dabar niekaip negaliu sau atleisti, kad buvau tokia neatsargi, kad išgėriau per daug ir praktiškai nesipriešinau jam. Gėda net kam nors papasakoti apie tai. Kaip man gyventi toliau ir pasitikėti vaikinais? Rima.

Sveika, Rima.Visų pirma, net nekelk tokio klausimo, ar tai buvo išprievartavimas. Žinoma, kad prieš tave buvo panaudota prievarta – psichologinis, o taip pat ir fizinis smurtas. Jokia prievarta nėra pateisinama ir yra nusikaltimas. Tu nesipriešinai, nes buvai apimta siaubo, kad tavim gali pasinaudoti dar keli vyrai. Galų gale – baimės, kad tu gali būti fiziškai sužalota, išniekinta, pažeminta. Taip kaip atsitiko tau, atsitinka daugeliui prievartos aukų. Netikėtumas, išgąstis bei suvokiama jėgų persvara taip gali paveikti psichiką, kad žmogus net nebando priešintis. Mažai žmonių tokioje situacijoje mobilizuojasi aktyviam priešinimuisi. Tipinės žmogaus reakcijos yra apmirimas, sustingimas.

Neretai pačios prievartos aukos mano, kad jos išprovokuoja prievartą ir yra atsakingos už tai, kaip su jomis pasielgiama. Savęs kaltinimas šiuo atveju veikia kaip psichologinė gynyba nuo žiaurios realybės, kad aplinkinis pasaulis nėra saugi vieta, kad yra situacijų, kurių negalime kontroliuoti. Tarkim, tau gali atrodyti, kad jei būtum mažiau išgėrusi, taip nebūtų atsitikę. Tai tik bandymas nesijausti bejėge.

Tau svarbu suvokti, kad nesi kalta dėl to, kas atsitiko. Sveika emocinė reakcija šiuo atveju yra pyktis tavim pasinaudojusiam vaikinui. Būtinai pasidalink apie tai, kas įvyko, su žmogumi, kuriuo pasitiki, o jei tokio neturi, nueik pasikalbėti su psichologu. Pats papasakojimas žmogui, kuris supranta ir atjaučia, gali gydyti, padėti integruoti traumą. Įvardinti dalykai paprastai suteikia palengvėjimo jausmą, juos galime pamatyti tarsi „iš šono“, kiek atsitraukus nuo savo skaumo. Pokalbis gali padėti tau išlaisvinti nuslopintus jausmus: pyktį, skausmą bei koreguoti neteisingus įsitikinimus. Visa tai padės susigrąžinti tau pasitikėjimą savimi, o vėliau – patikėti, kad ne visi vaikinai yra prievartautojai. 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką