Dabar populiaru
Publikuota: 2018 sausio 29d. 16:28

R.Mikelkevičiūtės ir D.Žeimytės laiškas ministrui: „Tai, ką padarėte per Matuko mirties metines, žema“

Daiva Žeimytė, Linas Kukuraitis, Rūta Mikelkevičiūtė
15min nuotr. / Daiva Žeimytė, Linas Kukuraitis, Rūta Mikelkevičiūtė

Prie nužudyto keturmečio Mato kapo nusifotografavęs socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis sulaukė tokios reakcijos, kokios nesitikėjo – jo adresu pasipylė aštrios kritikos strėlės ir raginimas prisiimti atsakomybę. Pirmadienį viešą laišką ministrui išplatino žurnalistės Daiva Žeimyte, Rūta Mikelkevičiūtė ir advokatas Karolis Rugys.

Viešas kreipimasis į Socialinės apsaugos ir darbo ministrą Liną Kukuraitį

Kreipiamės į Jus, pone Ministre Linai Kukuraiti, mažo nužudyto berniuko Matuko vardu. Mes nesame nei jo artimieji, nei giminaičiai, mums tiesiog rūpi Matuko tragiškas likimas. Mes norime aiškių atsakymų, kodėl šalyje, kurios Konstitucijoje rašoma „Žmogaus teisę į gyvybę saugo įstatymas“, niekas realiai neapsaugojo mažo berniuko.

Kodėl užuot dėdamas į FB nuotraukas nuo vaiko kapo, Jūs nekėlėte klausimo, kodėl dėl šio mažo berniuko mirties nėra jokios asmeninės atsakingų pareigūnų atsakomybės, kodėl jie nenubausti už tai, kad nepadarė savo darbo?

Pone Ministre, tai ką Jūs padarėte Matuko mirties metinių dieną yra žema. Tai yra apgailėtina. Reklamuotis ant mažo vaiko kapo gali tik žmogus, kuris absoliučiai nesuvokia, kokiomis tragiškomis ir baisiomis aplinkybėmis šis mažas žmogutis mirė. Ar kai Jūs fotografavotės šalia Matuko kapo, galvojote apie tai, ką jautė vaikas, kai jo galvytė buvo trankoma į vonios sieną? Arba kai jis buvo daužomas už tai, kad nemokėjo pasakyti žodžių? Ar Jūs pagalvojote, kad šis mažas berniukas, jeigu visi būtų darę tai ką jiems privalu daryti, galbūt šiandien būtų buvęs gyvas?

Ar fotografuodamasis prie žiauriai nužudyto vaiko kapo Jūs tikrai suvokėte, ką darote? Nes jeigu suvokėte, pone Ministre, Jūs esate veidmainis ir Jums, galbūt, ne vieta ministerijoje, kuri atsakinga už tai, jog valstybė įgyvendintų savo funkciją – užtikrinti tinkamą vaiko teisių apsaugą.

Kodėl užuot dėdamas į FB nuotraukas nuo vaiko kapo, Jūs nekėlėte klausimo, kodėl dėl šio mažo berniuko mirties nėra jokios asmeninės atsakingų pareigūnų atsakomybės, kodėl jie nenubausti už tai, kad nepadarė savo darbo ir būtent dėl to, pone Ministre, dabar Jūs fotografuojatės prie vaiko kapo?

TAIP PAT SKAITYKITE: Linas Kukuraitis klimpsta į viešųjų ryšių duobę: „Su Matuku šiemet daug bendravau“

Ministre, Jūs esate penkių vaikų tėvas, žmogus į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją atėjęs dirbti iš „Carito“ organizacijos. Tikime kad esate empatiškas žmogus, kuriam rūpi žmonių likimai. Pasakykite konkrečiai, ką be fotosesijos ant vaiko kapo Jūsų vadovaujama ministerija savo kompetencijos ribose ir jai atskaitingos vaikų teises ginti privalančios institucijos padarė, kad Matuko teisės būtų apgintos?

Jūs juk esate politikos formuotojas, politinis lyderis. Gal galėtumėte, kaip politinis lyderis imtis iniciatyvos, kad Matuko istorijoje atsakomybę prisiimtų visi, kuriems privalu pagal pareigas tai padaryti? Esame šventai įsitikinę, kad vis dar galite tai padaryti. Štai tada Jūs būsite Mato vėliava, būsite padaręs viską ir iki galo dėl šio tragiško likimo berniuko. Tada Jūsų žodžiai „Daugiau tokių tragedijų negali būti“, nebus bereikšmiai.

Ministre, mes nelaukiame oficialaus atsakymo, kuriame bus išdėstyta kaip Jūs neįpareigotas, negalite, tai ne Jūsų kompetencija, neįgaliotas, ne Jūsų užduotis ir tt. Mes klausiame už Matą, Jūsų kaip žmogaus, penkių vaikų tėvo ir tas klausimas, labai aiškiai suprantame, skirtas ne tik Jums, bet ir kitoms institucijoms. Tačiau, kad jau nusifotografavote, norėtume girdėti atsakymus.

Kad jau nuvažiavot prie Mato kapo, Ministre, ir pasipiarinot, kitaip to įvertinti negalime, tai ir mes netylėsime. Sutapimas, kad viešėjome Jūsų ministerijoje likus kelioms dienoms iki Jūsų parodomojo vizito į Mato paskutinius namus. Norėjome susipažinti su Jūsų sudarytos darbo grupės Matuko žūties aplinkybėms ištirti išvadomis ir rezultatais – na, kyla mums klausimų ir daug, net ir praėjus metams po Mato žūties, ypač, kai matai teisiamųjų suole tik du žmones: Mato motiną ir patėvį.

Nevardinsime, kaip valstybės tarnautojai ir pareigūnai tiesiog ignoravo vargšo vaiko prašymą gelbėti, bet Jūs gi tikrai skaitėte Vaiko teisių apsaugos kontrolierės Editos Žiobienės išvadas, nuo kurių net vyrams ašaros kaupiasi ir kuriose viskas labai aiškiai išrašyta, kas ko nedarė.

Štai tik kelios ištraukos iš jų:

„Kėdainių rajono vaiko teisių apsaugos skyrius gavo pranešimą, kad ugdytinis atvestas į darželį verkia ir skundžiasi, kad jam skauda galvą. Darželio darbuotojos apžiūrėjo vaiką ir rado galvoje guzą, prie tarpuakio – mušimo žymes. Vaikas paaiškino kad jį mušė mamos draugas Gedas. Kėdainių ligoninėje apžiūrėta tik koja ir pilvas, veido sumušimai ir jų apžiūra nefiksuoti. Vaikas paaiškino, kad jam skauda rankas, galvą, koją. Vaikas šlubčiojo. Vaikas du kartus pasakė, kad jį muša. Anksčiau vaikas skundėsi, kad nori miego, atrodė nepailsėjęs ir parodė, kaip Gedas mušė mamą.“

„Į mažamečio skundus deramai nebuvo sureaguota, darželis pranešė, kai matėsi akivaizdūs smurto požymiai, bet nei ikiteisminio tyrimo pareigūnai, nei prokurorė vaiko skundo dėl prieš jį mamos sugyventinio naudojamo smurto, fizinio smurto požymių ant kūno, jo gyvenimo galimai smurtinėje aplinkoje nevertino pakankamais pripažinti, kad prieš vaiką smurtaujama.“

Apsiribosime kol kas tuo, kas aiškiai parašyta Jūsų rašte: „Kėdainių rajono savivaldybėje nebuvo imtasi visų būtinų ir galimų priemonių nuo smurto nukentėjusio vaiko teisėms ir interesams užtikrinti ir nebuvo laiku organizuota pagalba, suteiktos paslaugos ir jo šeimai.“

Mums kyla labai elementarus klausimas: jei pareigūnai ir vaiko teisių specialistai būtų atlikę savo pareigas laiku – Matas būtų gyvas?

Taigi ir klausėme Jūsų ministerijos ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos tarnautojų apie tą Jūsų darbo grupę ir sunkų darbą už mokesčių mokėtojų pinigus.

„Aga“, – sakė mums, – „nepadarė, nereagavo, na, taip – blogai ,blogai, blogai“, – sutiko moteriškės. „O tai pasidomėjot kuo jūsų išvados ir pasiūlymai, kurių prirašėt kone 10 lapų, baigėsi? Kas ką pakeitė , kas ką nubaudė, kas ką į mokslus išsiuntė“, – teiravomės. Gal pamiršote, kad tame pačiame Kėdainių rajone ir du vaikiukai buvo sumesti į šulinį? O kas tada Lietuvoje gina vaiką, kuri institucija – nuo iki kaip savo vaiką, juk mokame mokesčius visi?! „Ne,nesidomėjom“, – sakė mums moteriškės, nes mums nepriklauso. Suprantat, ministerija yra politikos formuotoja....

Kodėl Jūs, Ministre, jei jau esate nuoširdžiai skaudančia širdimi dėl Mato, savo kompetencijos ribose nesiėmėte veiksmų, kad tinkamai neatlikę savo pareigų atsakingi asmenys būtų patraukti teisinėn atsakomybėn? Pavyzdžiui, drauge su valstybine Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba, kurios misija, kaip suprantame, yra ginti vaikus? Ikiteisminis tyrimas dėl tarnybos pareigų neatlikimo buvo pradėtas, tik nutrauktas, tačiau jo niekas ir neskundė. Na, bent jau viešai pradėti diskusiją apie tai, juk gavote kraupias išvadas? Ak taip, tiesa, įstatyme juodu ant balto tai neparašyta. Bet neparašyta ir tai, kad turite fotografuotis prie Mato kapo jo mirties metinių dieną.

Žurnalistė Daiva Žeimyte,
žurnalistė Rūta Mikelkevičiūtė,
advokatas Karolis Rugys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

24sek

Šaras pasiuntė dviprasmišką žinutę: „Žais tie, kurie pasiruošę mirti už komandą“

24sek

Šarą pagyręs Željko Obradovičius: „Mes geri draugai – išeisime kur nors drauge“

24sek

Finiše uždusęs „Žalgiris“ dramatiškai krito prieš Eurolygos vicečempionus

Gyvenimas

Onkologinė liga ir intymumas: kodėl pasaulyje tai – tyrimų objektas, o Lietuvoje – gėdinga tema?

Aktualu

Girtam panevėžiečiui pasivažinėjimas baigėsi prie kelio ženklo „Plyta“

24sek

Savo rekordą pakartojęs „Žalgirio“ vedlys: „Skaudu“

„Eurolygos dienos“ prognozė: kokia tikimybė, kad Šaras pagaliau įveiks Željko Kaune? (5/5)

Aktualu

Masinė avarija kelyje Vilnius-Panevėžys: susidūrė keturi automobiliai ir autobusas, žuvo žmogus

Gazas

Kaunietis iškėlė problemą: kodėl „Kauno autobusai“ diskriminuoja dirbančius savaitgalį?

Aktualu

Juozo Urbšio išpažintis švedų diplomatui: „1940-aisiais pasipriešinimas jau nebuvo įmanomas“

Aktualu

P.Urbšys: atrodo, kad R.Karbauskis ir A.Širinskienė yra apsvaigę nuo valdžios

N-18 Vardai

Kim Kardashian akių šešėlius reklamuoja savo stiliumi – nuoga

Kultūra

Menininkė žiūrovų akivaizdoje kūrė antrą odą: prie prisilietimo prisiliesta žodžiais ir rankomis

Pasaulis kišenėje

Kalnai Vokietijoje, kuriuos renkasi vietiniai bavarai ir kaimynai austrai

Vardai

VIP vakaras Vilniuje subūrė perlus ir deimantų spindesį mėgstančius svečius

Deuce

Pagirtinai kovojęs Ričardas Berankis iškrito turnyro Maskvoje ketvirtfinalyje

Vardai

M.Šedžiuvienė įsiuto – jos sūnų prižiūri svetima moteris: „Ponas Andriau, kokio velnio pasiimi vaiką?“

Kultūra

Vilniuje koncertuosianti L.Anderson: „Nesėkmė reikalauja kur kas daugiau kūrybiškumo nei sėkmė“

Aktualu

Trakų rajone užsidegė lentpjūvė

24sek

Madrido „Real“ neklumpa: nepaliko vilčių baskams

Naujienos

24sek

Šaras pasiuntė dviprasmišką žinutę: „Žais tie, kurie pasiruošę mirti už komandą“

24sek

Šarą pagyręs Željko Obradovičius: „Mes geri draugai – išeisime kur nors drauge“

24sek

Finiše uždusęs „Žalgiris“ dramatiškai krito prieš Eurolygos vicečempionus

Gyvenimas

Onkologinė liga ir intymumas: kodėl pasaulyje tai – tyrimų objektas, o Lietuvoje – gėdinga tema?

Aktualu

Girtam panevėžiečiui pasivažinėjimas baigėsi prie kelio ženklo „Plyta“

24sek

Savo rekordą pakartojęs „Žalgirio“ vedlys: „Skaudu“

„Eurolygos dienos“ prognozė: kokia tikimybė, kad Šaras pagaliau įveiks Željko Kaune? (5/5)

Aktualu

Masinė avarija kelyje Vilnius-Panevėžys: susidūrė keturi automobiliai ir autobusas, žuvo žmogus

Gazas

Kaunietis iškėlė problemą: kodėl „Kauno autobusai“ diskriminuoja dirbančius savaitgalį?

Aktualu

Juozo Urbšio išpažintis švedų diplomatui: „1940-aisiais pasipriešinimas jau nebuvo įmanomas“

Aktualu

P.Urbšys: atrodo, kad R.Karbauskis ir A.Širinskienė yra apsvaigę nuo valdžios

N-18 Vardai

Kim Kardashian akių šešėlius reklamuoja savo stiliumi – nuoga

Kultūra

Menininkė žiūrovų akivaizdoje kūrė antrą odą: prie prisilietimo prisiliesta žodžiais ir rankomis

Pasaulis kišenėje

Kalnai Vokietijoje, kuriuos renkasi vietiniai bavarai ir kaimynai austrai

Vardai

VIP vakaras Vilniuje subūrė perlus ir deimantų spindesį mėgstančius svečius

Deuce

Pagirtinai kovojęs Ričardas Berankis iškrito turnyro Maskvoje ketvirtfinalyje

Vardai

M.Šedžiuvienė įsiuto – jos sūnų prižiūri svetima moteris: „Ponas Andriau, kokio velnio pasiimi vaiką?“

Kultūra

Vilniuje koncertuosianti L.Anderson: „Nesėkmė reikalauja kur kas daugiau kūrybiškumo nei sėkmė“

Aktualu

Trakų rajone užsidegė lentpjūvė

24sek

Madrido „Real“ neklumpa: nepaliko vilčių baskams

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką