Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 15d. 19:58

Reidai naktiniame klube šokiravo: užfiksavo pareigūnų smurtą ir kišenėje slepiamus įkalčius

Reidas naktiniame klube „Fabrikas“
Video kadras / Reidas naktiniame klube „Fabrikas“

Kaukėti, ginkluoti ilgavamzdžiais automatais, šiurkštūs ir agresyvūs. Taip policijos pareigūnų veiksmus apibūdina sostinės naktinio klubo „Fabrikas“ steigėjai, kurių patalpose per kelis mėnesius įvykdytos trys didžiulio masto kratos. Paviešinę filmuotą medžiagą jie įsitikinę – pareigūnų elgesys gerokai viršijo jų įgaliojimus.

Į 15min redakciją kreipėsi Žvėryne, Paribio gatvėje, nuo 2016-ųjų metų patalpas išsinuomoję ir naktinį klubą „Fabrikas“ įsteigę Rapolas ir Vytautas. Niekada problemų su policijos pareigūnais neturėję klubo steigėjai nuo šių metų pradžios sako besijaučiantys tarsi narkotikų baronai.

Per kelis mėnesius patalpose įvykdytos trys didžiulio masto kratos, kurių metu labiausiai nustebino pareigūnų elgesys. Anot jų, pareigūnai elgėsi šiurkščiai, nepagarbiai, naudojo perteklinę jėgą, kratas atliko neteisėtai.

Tai klubo steigėjai, esą, įrodo pasitelkę filmuotą medžiagą, kurią perdavė ir jų interesus ginantiems advokatams. Kovo 27-ąją jie Policijos departamentui pateikė skundą dėl pareigūnų veiksmų, tačiau yra įsitikinę, kad be žiniasklaidos įsikišimo ši situacija nepasikeis.

Pati policija aiškina, kad ne kartą gavo informacijos apie klube vykstančią prekybą narkotikais. Tačiau 7 apsilankymų rezultatai turbūt nedžiugina, iš viso sulaikyti 4 narkotikų turėję jaunuoliai. Pareigūnai neatskleidžia, kiek su savimi jie turėjo narkotikų, bet iš viešai skelbiamų policijos suvestinių žinoma, kad bent du iš jų turėjo su savimi kelias tabletes ir į stambius narkotikų prekeivius nepretenduoja.

Beje, per didžiausią vykdytą reidą kaukėti ir automatais ginkluoti pareigūnai su kriminalistais įsiveržę į klubą iš jo išėjo nieko nepešę – pažeidimų nenustatė.

„Elgėsi tarsi banditai“

Istorija prasidėjo šių metų sausio 20-ąją. Tąkart, anot klubo steigėjų, į naktinį klubą įsiveržę keturi policijos pareigūnai elgėsi itin šiurkščiai, o jų veiksmai atrodė neorganizuoti. Teigiama, kad vienas iš pareigūnų panaudojo fizinę jėgą ir prieš „Fabrikas“ apsaugos darbuotoją, neva, ištardamas: „Mes uždarysime šitą skylę.“

„Jie elgėsi tarsi banditai, atrodė, kad patys bando išprovokuoti konfliktą. Grasino, surakinę antrankiais išsivedė renginio organizatorių. Bandėme kalbėtis, bet liepė ramintis arba, sakė, patį išvešime. Jie stumdė apsaugos darbuotoją, visus lankytojus pristatė prie sienos, kraustė kišenes ir net liepė nusiauti batus“, – 15min teigė Rapolas.

Tokie pareigūnų veiksmai paskatino reaguoti ir patiems. Nujautę, jog policijos reidai kartosis, patalpose po pirmojo reido įsirengė vaizdo kameras.

Ir klubo savininkai neklydo – kitas reidas įvykdytas sausio 26-ąją, dar kitas – vasario 23-iąją. Paskutinio vizito metu septyni pareigūnai buvo kaukėti, ginkluoti ilgavamzdžiais automatais. Jų netikėtas įsiveržimas, teigiama, smarkiai išgąsdino besilinksminančius žmones.

Vasario 23-iąją vykdyto reido metu krata atlikta ir Rapolui, kurią jis nufilmavo slapta kamera. Klubo steigėjui paklausus pareigūnų „Kokiu pagrindu atliekama krata“, pareigūnas atsakė: „Jūs esate įtariamas narkotinių medžiagų turėjimu ir platinimu“.

Užfiksuotas ir kitas klubo steigėjus sunerimti vertęs momentas. Paklausus: „Ar siekiama sužlugdyti jų mažą verslą“, policijos pareigūnas atsakė: „Taip, nes jūs platinate narkotikus.“ Bet po asmens patikros, kaip pats sako, pareigūnai jokių neleistinų medžiagų nerado ir nepaaiškino įtarimų kilmės.

Nustebino ir vieno reido metu policijos pareigūnų, anot steigėjų, ištarta frazė:„Tokios muzikos neįmanoma klausyti nepavartojus narkotikų.“

Klubo steigėjai teigė, kad policijos pareigūnai sulaikytuosius renkasi pagal tam tikrus segmentus. Jų žvilgsnį patraukia, kaip patys sako, stereotipus atitinkantys asmenys – turintys dredus, kūną papuošę tatuiruotėmis.

Nustebino „slapto pareigūno“ veiksmai

Skunde dėl policijos veiksmų aptariama ir „slaptųjų pareigūnų“ veiksmai. Vaizdo kameromis užfiksuota, kaip du neuniformuoti asmenys iš klubo išsitempia 18–19 metų jaunuolį ir atlieka jo kratą. Pas sulaikytąjį randamas maišelis su baltais milteliais, galimai narkotinėmis medžiagomis, ir pinigai, kurie padedami ant stalo.

Vėliau kameros užfiksavo, kaip civiliais drabužiais vilkintis pareigūnas pinigus ir paketėlį pastumia į šalį, vėliau – kaip užfiksuota ir vaizdo medžiagoje, pinigus pareigūnas įsideda į savo galinę kišenę.

„Nemanome, kad slapto reido metu turėtų vykti tokie dalykai. Kas garantuoja, kad jis neįdeda narkotikų kitiems į kišenę. Taip galima ir pakišinėti“, – teigia klubo steigėjai.

Prabilo ir smurtą patyręs liudininkas

15min bendravo ir su dviem reido metu dalyvavusiais liudininkais. Vienas iš jų kratos metu buvo surakintas ir, kaip pats sako, stipriai tampomas, kitas buvo sulaikytas ir naktį praleido kameroje už keiksmažodžius viešoje vietoje.

Pirmasis liudininkas pasakojo, kad buvo sulaikytas, nes atitiko įtariamojo portretą. Vis dėlto, anot jo, draugiškai bendrauti nepavyko – buvo stumdomas ir tąsomas.

„Sakiau, kad viską parodysiu, neturiu, ko slėpti ir bandžiau bendradarbiauti. Nesipriešinau, kad klausiau, kodėl mane tampo. Vėliau švietė žibintuvėliu man į veidą, apieškojo mašiną“, – pasakojo liudininkas. Anot jo, po apžiūros jis buvo paleistas ir galėjo grįžti į klubą.

Kitas policijos reido klube liudininkas sako patyręs smurtą. Pareigūnai jam užlaužė pirštus, o po nakties, praleistos areštinėje, namo keliavo su bauda už keiksmažodžius viešoje vietoje.

„Atvykau į klubą apie vidurnaktį, netrukus įsiveržė ir pareigūnai: švietė į akis, pastatė visus prie sienos, nieko nerado ir išėjo. Visi apsidžiaugėme ir toliau tęsėsi vakarėlis, praėjus 10 minučių jie grįžo ir padarė tą patį. Elgėsi itin agresyviai, stumdėsi, nekreipė dėmesio į mano prašymą prisistatyti“, – pasakoja liudininkas.

Netrukus vaikiną pareigūnai nuvedė į kitą patalpą, koridorių, kurį lankytojai naudoja kaip rūkomąjį. Anot jo, ten užsitraukus cigaretę jam pareigūnai užlaužė pirštus. Šį momentą užfiksavo ir vaizdo kameros.

„Buvau sulaikytas, stovėjau, o mane saugojo pareigūnas su automatu. Priėjo kitas žmogus ir pamatęs, kad esu sulaikytas, davė man cigaretę. Paėmiau ją, rūkiau, o policininkas visiškai neprieštaravo. Galiausiai, man beveik surūkius cigaretę, grįžo visi tie kaukėti pareigūnai, gal aštuoni, o vienas mane pamatęs tarė: „Kas tau leido rūkyti?“. Tada man užlaužė pirštus“, – pasakoja liudininkas.

VIDEO: Akimirka, kai liudininkui užlaužiami pirštai

Vis dėlto istorija čia nesibaigė. Vaikinas pasakoja, kad buvo išvežtas į policijos komisariatą, o ten, kaip pats sako, su juo buvo elgiamasi labai nepagarbiai.

„Ten atvykus budintys pareigūnai net nežinojo, ko klausti kitų mane atvedusių pareigūnų. Ar ką nors turėjo? Ne. Ar ką nors padarė? Ne. Tada mane nusprendė patupdyti į vienutę, kurioje visos grindys buvo apšlapintos. Sakiau pareigūnams, kad taip elgtis negalima, kad tai yra žmogaus kankinimas. Pralaikę mane pora valandų nusprendė išvežti į „Salą“. Ten įpūčiau 2,5 promilės, tad atsisakė priimti. Taigi pareigūnai nusprendė grąžinti į policijos komisariatą“, – pasakoja liudininkas.

Visai netrukus asmuo buvo paleistas, tačiau išsisukti nuo baudos nepavyko. Anot jo, nuspręsta jam skirti baudą už keiksmažodžius girdint aplinkiniams.

Perdėtas jėgos panaudojimas

Kovą su narkotikais vartojančiais ar platinančiais asmenimis naktiniuose klubuose paskelbę pareigūnai klubo steigėjų nestebina. Visgi abu mano, kad reido metu naudojama perteklinė jėga. Ar būtina į naktinį klubą, kur linksminasi būrys jaunuolių, veržtis su automatais?

„Manome, kad pareigūnų panaudotos priemonės (kaukės ir automatai) yra perdėtas policijos jėgos demonstravimas. Manome, kad septynių vienetų ilgavamzdžių šturmo automatų nešiojimas taikiame žmonių sambūryje kelia pavojų žmonių gyvybei“, – rašoma skunde.

Anot jų, policijos pareigūnų veiksmai ir panaudotos prievartos priemonės yra neproporcingos siekiamiems tikslams ir pasiektiems rezultatams. Atsižvelgdami į vaizdo medžiagą, jie teigia, kad vasario 23-iąją policija atliko daugiau nei 100 asmenų kratą, tačiau buvo sulaikytas tik vienas žmogus – liudininkas, kuris viešoje vietoje keikėsi.

„Tai liudija visišką policijos veiksmų neracionalumą ir išteklių naudojimo neefektyvumą ir daugybę epizodų apimantį įgaliojimų viršijimą, tuo šiurkščiai pažeidžiant žmogaus teises. Visgi mes tikimės, kad policija ateis į protą. Jei jie ateitų, prisistatytų, pasakytų, koks jų tikslas, mielai bendradarbiautume. Norėtume jiems padėti, bet jie mus laiko gyvuliais“, – sako Rapolas.

Klubo steigėjai sako, kad ir patys visomis išgalėmis stengiasi užtikrinti saugumą. Kiekvieno renginio metu dirba vienas arba du apsaugininkai, o kiekvienam lankytojui atliekama patikra.

Į renginius įleidžiami tik 18-os metų sulaukę asmenys. Steigėjai ginasi, kad bare net neįmanoma įsigyti stipraus alkoholio, taip pat griežtai prižiūrima, kad alkoholio negalėtų įsigyti jaunesni nei 20-ies. Tai užtikrina apsaugos darbuotojų segamos juostelės.

Pareigūnų vykdomos kratos jau pakenkė verslui. Kadangi patalpos nuomojamos įvairiems renginiams, kalbos apie nuolatinius pareigūnų vizitus jau pasklido.

„Tad organizatoriai automatiškai surenka mažiau žmonių. Gi kas garantuoja, kad jie neateis per kokį vakarėlį? Šias patalpas naudojame krikštynoms, studentų vakarėliams, o po pastarųjų įvykių žmonės gali nebenorėti dirbti su mumis. Žmonės bijo“, – sako „Fabrikas“ steigėjai.

Policija tikrina žinias apie narkotikų platinimą klube

Kaip dėstoma 15min Vilniaus apskrities policijos atstovo Pauliaus Radvilavičiaus pateiktame komentare, reidai vykdyti dėl turėtos informacijos apie klube vykstančią prekybą narkotikais.

„Sostinės pareigūnai patruliuodami ne kartą yra gavę informaciją iš Jūsų minėto klubo Vilniuje lankytojų, jog galimai jame įtartini asmenys siūlo įsigyti narkotinių medžiagų, taip pat kad jos yra vartojamos klube“, – rašoma atsakyme. Atsakyme patikslinama, kad pareigūnai šiemet klube lankėsi 7 kartus, tačiau nelabai rezultatyviai – nustatė 4 su savimi narkotikų turėjusius asmenis.

Į klausimą, kiek narkotikų pas juos rasta, P.Radvilavičius neatsakė, tačiau iš viešai skelbiamų policijos suvestinių akivaizdu, kad smūgis tikrai nebuvo suduotas narkotikų baronams. Jose galima rasti, kad, pavyzdžiui, per sausio 26-ąją vykdytą reidą sulaikytas jaunuolis turėjęs vieną geltonos spalvos tabletę, kitas pamatęs pareigūnus ant žemės numetė penkias su puse rožinės tabletės.

„Pagal turimą informaciją buvo tikrinami įtartini asmenys – iš viso nustatyti 4 asmenys, kurie su savimi turėjo, kaip įtariama, narkotinių medžiagų, du asmenys buvo pristatyti į policijos komisariatą už teisėtų policijos reikalavimų nevykdymą ir viešosios tvarkos pažeidimą“, – dėstoma atsakyme.

P.Radvilavičius pridūrė, kad su kriminalistais ir automatais ginkluotais mobiliosios kuopos pareigūnais vasario 23 d. klube vykdyta speciali policinė priemonė, per kurią pažeidimų nustatyta nebuvo.

„Išskirtinis dėmesys nėra skiriamas. Pareigūnai stengiasi užkirsti kelią nelegaliai nusikalstamai veikai klube ir jo prieigose“, – į klausimą, ar reidai taip intensyviai vykdomi ir kitur, atsakė P.Radvilavičius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Draudimas dirbti sekmadieniais: restoranai nenori, o pardavėjai trumpintų ir darbo dieną

Aktualu

Orai.lt: vasariški orai palieka Lietuvą

Verslas

„Mano Gilė“ per elektroninius valdžios vartus su „Swedbank“ yra nepasiekiama

Kultūra

Kultūros ministerija siūlo likviduoti bendrovę „Lietuvos kinas“

15min iš Stambulo 24sek

Šarūnas Jasikevičius – apie puikų tašką ir „gražuolius Europos užkariautojus“

Aktualu

D.Kreivys: matau ir A.Zuoko nemažai gerų darbų

Vardai

Vilniaus verslininkės Gretos Vaitkutės-Kaikarienės girtumo kelyje kaina – 41,6 tūkst. eurų

24sek

Efektingas lietuvių startas NBA: D.Sabonio dominavimas ir J.Valančiūno juvelyras

Verslas

„Novičiok“ atakų kaina: butų kainos Solsberyje krito 10 proc., užsidaro NT agentūros

15min iš Stambulo 24sek

Mėlynę paakyje nusitrynęs P.Jankūnas – apie Šaro bausmę ir grįžusią aistrą

24sek

Šaro pamokos davė vaisių: „Žalgiris“ nukovė „Anadolu Efes“

Vardai

Sparnus iš Lietuvos keliantys R.Jonaitis ir J.Balčiūnaitė bičiuliams surengė išlydėtuvių fiestą

24sek

Balsą pakėlęs Dainius Adomaitis: „Pametėme galvas“

Aktualu

Liberalai iškėlė R.Šimašiui ultimatumą: arba komitetas, arba partija

24sek

Tik vieną tritaškį per mačą pataikę vilniečiai krito prieš „Skyliners“

Vardai

Princo Harry ir Meghan Markle kūdikis negaus princo ar princesės titulo: kodėl?

Vardai

D.Didžiūnaitytės mirtis paragino netylėti ir žinomas moteris: „Oksikas“ niekam nebuvo paslaptis“

Gazas

Didmiesčių problemos keliauja į kurortus. Ar pavyks išvengti?

Aktualu

CŽV paviešino buvusią slaptą ataskaitą apie Adolfą Hitlerį ir jo seksualinius polinkius

Aktualu

Seimas balsuos, ar kitąmet skelbti referendumą dėl dvigubos pilietybės

Naujienos

Verslas

Draudimas dirbti sekmadieniais: restoranai nenori, o pardavėjai trumpintų ir darbo dieną

Aktualu

Orai.lt: vasariški orai palieka Lietuvą

Verslas

„Mano Gilė“ per elektroninius valdžios vartus su „Swedbank“ yra nepasiekiama

Kultūra

Kultūros ministerija siūlo likviduoti bendrovę „Lietuvos kinas“

15min iš Stambulo 24sek

Šarūnas Jasikevičius – apie puikų tašką ir „gražuolius Europos užkariautojus“

Aktualu

Pareigūnai atskleidė daugiau išpuolio Kerčėje detalių, padaugėjo aukų

Aktualu

D.Kreivys: matau ir A.Zuoko nemažai gerų darbų

Gazas

Paskaičiuokime, kuris ekologiškesnis: sena „Škoda“ ar nauja „Toyota“?

Gyvenimas

Ketvirtadienį 15min studijoje – pokalbis apie veiksmingas priemones nuo raukšlių

Vardai

Vilniaus verslininkės Gretos Vaitkutės-Kaikarienės girtumo kelyje kaina – 41,6 tūkst. eurų

24sek

Efektingas lietuvių startas NBA: D.Sabonio dominavimas ir J.Valančiūno juvelyras

Gyvenimas

Rudens darbai: kaip pagerinti dirvos derlingumą?

15min iš Stambulo 24sek

Mėlynę paakyje nusitrynęs P.Jankūnas – apie Šaro bausmę ir grįžusią aistrą

24sek

Šaro pamokos davė vaisių: „Žalgiris“ nukovė „Anadolu Efes“

Vardai

Sparnus iš Lietuvos keliantys R.Jonaitis ir J.Balčiūnaitė bičiuliams surengė išlydėtuvių fiestą

24sek

NBA naktis: žvėriškas Giannis, didvyris D.DeRozanas ir antausis „Rockets“

Vardai

D.Didžiūnaitytės mirtis paragino netylėti ir žinomas moteris: „Oksikas“ niekam nebuvo paslaptis“

24sek

Balsą pakėlęs Dainius Adomaitis: „Pametėme galvas“

Aktualu

Vilnietis: kol šarvojau mirusį tėvą, kaimynai ėmė griauti mums priklausančią tvorą

Sportas

Lietuvos vėliavą jaunimo olimpinių žaidynių uždarymo ceremonijoje neš plaukikė Agnė Šeleikaitė

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką