-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Renkantis termosą prireiks ir geros uoslės

Ateina laikas, kai visi trokšta šilumos: šiltų namų, šiltų striukių ir batų bei šiltos kavos ar sriubos – kad ir iš termoso. Tačiau kai pradedame dairytis, kokį termosą nusipirkti, trikdo jų kainų, modelių ir spalvų įvairovė. Tad pasidomėjome, kaip išsirinkti gerą termosą.
Termosas su karšta kava
Termosas su karšta kava / Sauliaus Žiūros/BFL nuotr.

Termosas yra indas su dvigubomis sienelėmis, jame ilgai laikosi pastovi temperatūra. Už šį išradimą turime būti dėkingi škotų chemikui ir fizikui Džeimsui Diuarui (termosas dar vadinamas Diuaro indu). 1885 m. jis eksperimentavo su skystomis dujomis ir bandė išlaikyti jas atšaldytas. Vėliau pamatė, kaip gerai veikia tas indas, ir pavadino jį termosu. Jo atradimu po daugiau kaip 10 metų pasinaudojo kiti, beje, naujoji prekė išpopuliarėjo akimirksniu.

Termosas – tai indas su dvigubomis sidabruotomis sienelėmis, tarp kurių nėra oro (sudarytas vakuumas). Indą dengia metalinis ar plastikinis korpusas, jis užkemšamas termoizoliacinės medžiagos kamščiu.

Šilumos perdavimą konvekcija sustabdo tarpelis tarp sienelių. Kad sumažėtų šilumos perdavimas spinduliavimu, sienelės yra labai lygios ir veidrodinės, todėl puikiai atspindi šiluminius spindulius. O šilumos perdavimą laidumu sustabdo termoizoliacinės medžiagos, iš išorės dengiančios stiklinį indą. Taigi renkantis termosą reikia atkreipti dėmesį ir į šiuos dalykus.

Termosai ir „apsimetėliai“

Renkantis termosą, pirmenybę reikėtų teikti prekėms su metaline kolba. Šiais laikais termosai dažniausiai gaminami iš nerūdijančiojo plieno. Tokie termosai, be abejonės, patvaresni ir gerai išlaiko pastovią temperatūrą.

Buities prekių žinovas, interneto parduotuvės vadybininkas M. Bieliauskas mums sakė, kad plastiko termosai išlaiko pastovią aukštą temperatūrą nuo 3 iki 6 valandų, ir tai nėra itin geras rodiklis. Tiesa, žemą – iki 24 valandų – nepamirškime, kad termosai skirti išlaikyti pastoviai temperatūrai – nesvarbu, aukštai ar žemai. Beje, kokybiškos prekės etiketėje turi būti nurodyta, kokiems produktams ji skirta – šaltiems ar karštiems. Tačiau mūsų kraštuose, žinoma, dažniau domimasi šiluma.

Nerūdijančiojo plieno termosai išlaiko šilumą iki 12 valandų, šaltį – iki 24.

Svarbus ir kamštukas

Rinkdamiesi termosą būtinai apžiūrėkite ir kamštį ar kaištį, kuriuo uždaromas indas. Jis turi užsidaryti sandariai, nes nuo to tiesiogiai priklauso, ar termoso viduje bus pakankamai šilta.

Rinkdamiesi termosą būtinai apžiūrėkite ir kamštį ar kaištį, kuriuo uždaromas indas. Jis turi užsidaryti sandariai, nes nuo to tiesiogiai priklauso, ar termoso viduje bus pakankamai šilta.

Kai kurie termosai turi specialų mygtuką, leidžiantį įsipilti gėrimo neatsukus kamščio. Yra termosų ir su pumpavimo mechanizmu – šie geriausiai tinka namuose. Tad būtų galima pasakyti: „Štai puiki išeitis.“ Tačiau termosų yra tokia didžiulė įvairovė, be to, šioje prekių grupėje tiek šlamšto, kad termosą reikia vertinti pagal duomenų visumą, o ne pagal atskiras detales. Kartais pakanka termosą pauostyti – jei kyštelėjus nosį į ertmę tvoskia nemalonus kvapas, nieko gero iš jo nebus. Šilumą jis vargiai laikys, o kad skleis chemikalų kvapą – tai jau tikrai.

Stikliniai tinka arbatoms

Jeigu jums labiau prie širdies stiklinis termosas, prieš pirkdami jį būtinai papurtykite – viduje niekas neturi krebždėti ir stuksenti. Jei garsai sklinda – stiklinė kolba nepakankamai gerai pritvirtinta, tad pirmai progai pasitaikius suduš.

Nors šiais laikais stikliniai termosai nebegaminami tokie trapūs, be jokių abejonių, metaliniai visuomet bus patvaresni. Tačiau ir stikliniai termosai turi pranašumų. Mat metaliniuose termosuose nerekomenduojama laikyti kavos ir arbatos, nes juose liks nenuplaunamų pėdsakų. Stikliniuose to neatsitinka.

Nors ir vėlai, namuose su termosu galite atlikti paprastą eksperimentą. Užvirkite vandens, įpilkite jo į termosą ir užsukite kamštelį. Po 10 minučių pridėkite ranką prie korpuso – jeigu jis šiltas, eksperimentas žlugo. Gerai šilumą laikančio termoso gali įšilti tik viršutinė dalis, ir tai nebūtinai, nes ten galimas šilumos sklidimas pro kamštį. Jei korpusas šiltas, vadinasi, šiluma, kuri turi likti viduje, po truputį išeina...

Tad dabar laikas imtis termoso techninių duomenų, perskaityti, kiek laiko jis turi laikyti šilumą, išmatuoti temperatūrą praėjus tam laikui, ir jei produktas atšalo, drąsiai nešti nekokybišką prekę atgal į parduotuvę.

Gero termoso požymiai

Kokybiška prekė turės garantiją – ji jums garantuos, kad prekė bus pakeista, jeigu pastebėsite kokių nors paslėptų defektų.

Kokybiškos prekės instrukcijoje bus parašyta, kiek laiko termosas išlaiko šilumą – dažniausiai tai pavaizduojama piktograma. Jeigu apie tai net nekalbama, galima suprasti, kad galbūt laikys, o gal ir visai nelaikys... Vis dėlto net pigiausias termosiukas turėtų laikyti šilumą bent 3–6 valandas.

Termoso, kurio duomenys neaiškūs, neaiški ir kilmės šalis bei gamintojas, geriau nepirkti. Save gerbiantys termosų gamintojai visus geruosius termosų ypatumus išdidžiai surašo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius