Dabar populiaru
Publikuota: 2009 rugsėjo 22d. 17:19

Smuikininkė Rinkevičiūtė: mano širdis dabar neužimta

Saulė Rinkevičiūtė
D. Matvejevo nuotr. / Saulė Rinkevičiūtė

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras rugsėjo 25 dieną, 19 valandą Vilniaus kongresų rūmuose rengia tradicinį penktadieninį simfoninės muzikos koncertą, kuriame pasirodys Maskvoje studijuojanti smuikininkė Saulė Rinkevičiūtė.

Koncerte skambės lietuvių autoriaus Stasio Vainiūno ir Sergejaus Rachmaninovo kūriniai. Dalyvauja pianistė Birutė Vainiūnaitė, diriguos maestro Martynas Staškus. Ta proga – pokalbis su prieš keletą dienų į Lietuvą sugrįžusia Saule Rinkevičiūte.

Kiek laiko jau esi Maskvoje? Kaip pasikeitė požiūris į šį miestą, jo kultūrą, lyginant mokslų pradžią ir dabar?

Maskvoje mokausi jau penktus metus. Tai pakankamai didelis laiko tarpas, kad pažinčiau šį miestą iš visų pusių ar bent jau iš beveik visų. Negaliu pasakyti, kad pradžia buvo bloga, dabar gerai ar atvirkščiai. Iš pradžių buvo sudėtinga, viskas nauja, didelis miestas slegia, tačiau labai įdomu – kultūros lygis labai aukštas, koncertai, spektakliai – tokių atrodo niekur nepamatysi...

Ir ką jau šnekėti apie konservatoriją – ji geriausia. Į koncertus pradėjau vaikščioti rečiau nei pirma – tai normalu, pradedi lyg ir jau gyventi tame mieste, o ne į ekskursijas vaikščioti. Tiesa, praėjusiais metais jau net buvau nusprendusi nebestoti toliau mokytis Maskvoje (į aspirantūrą kaip sesuo pianistė Rūta – aut.), matyt, kad žavėjimąsi konservatorija užgožė nenoras ten gyventi , tačiau kai kas visgi lieka amžina – kultūra, mokslas, žinios. Dar ne viską išmokau – tobulumui ribų juk nėra. Todėl, manau, bandysiu laimę dar tris metus studijuoti pas profesorių Fedotovą.

Papasakok daugiau apie savo dėstytoją – garsųjį smuikininką Maksimą Fedotovą. Jis –pagrindinių tarptautinių smuikininkų konkursų laureatas, Rusijos liaudies artistas, koncertuojantis garsiausiose pasaulio koncertų salėse ir vadovaujantis Maskvos simfoniniam orkestrui „Rusijos filharmonija“.

Labai įdomi mano įstojimo pas jį istorija. Jau buvau baigusi Čiurlionio menų mokyklą ir nusprendusi, kad į Lietuvos muzikos ir teatro akademiją nestosiu, o kur nors išvažiuosiu. Kur? Pas ką? Net neįsivaizdavau. Ir štai netyčia nuėjau į koncertą. Buvo atvažiavęs M. Fedotovas. Pirmą kartą po to, kai būdama dvylikos išgirdau V. Tretjakovą, kuris tapo mano idealu, man patiko smuikininkas, kuris gali arba sužavėti, arba nepatikti, tačiau abejingų nepalieka.

Jis grojo kitaip negu daugelis įpratę, bet taip artimai mano muzikiniams įsitikinimams, kad tą vakarą pasakiau, kad noriu mokytis pas jį. Kadangi mano mama taip pat susižavėjo šio virtuozo grojimu, todėl mums pavyko sutarti, kad jau kitą rytą šis garsus smuikininkas manęs paklausytų. Tarp mūsų iš karto užsimezgė kontaktas. Maža to, kad jis nuostabiai groja (spaudoje vadinamas rusų Paganiniu), jis yra puikus pedagogas, o tokį dėstytojo talentą tikrai turi ne kiekvienas.

Tokios profesionalios ir nuoširdžios pagalbos galėtų pavydėti kiekvienas... Jis tapo mano antruoju (po tėčio) autoritetu ir globėju. Jis turi labai nedaug laiko. Tokio atsidavimo darbui reiktų pavydėti. Tačiau, jei man labai reikia, jis ir prieš savo koncertą su fraku atlėks su manimi padirbti. Gal dėl to esu vienintelė jo mokinė... Tik dėl jo stosiu į aspirantūrą, nes M. Fedotovo patarimai yra neįkainojamos vertės. Tai saugosiu visą gyvenimą ir gal kada nors perduosiu kitoms kartoms...

Ar tau kaip žmogui artima rusiška dvasia? Kuo ji priimtina ir kuo ne?

Dvasia – labai artima. Mama mano rusė ir tuo aš labai didžiuojuosi. Rusai labai dvasingi, gilūs... Truputį skiriasi mentalitetas. Aš gimiau Lietuvoje, čia augau, mane auklėjo kitomis tradicijomis, tad kai kurie dalykai man yra nesuprantami, o rusams jie – visiškai natūralūs. Lietuviai – kiek uždaresni, netgi pasakyčiau labiau kompleksuoti. Rusai – labai drąsūs, jie neapsimetinėja, yra kokie yra: arba priimi, arba ne. Kartais mane tai šokiruoja. Aš augau tokioje aplinkoje, kur svarbu ką pasakysi, ką kiti pagalvos. O čia – daryk ką nori. Aš taip nemoku, bet galiu pasakyti, kad vertinu tokius bruožus.

Kaip tave pakeitė buvimas Maskvoje?

Mane ne taip lengva pakeisti. Tapau labiau užgrūdinta, bet taip pat manau, kad bet koks išvažiavimas į svetimą šalį tai padarytų. Svarbiausia – vertybės išliko. Netgi sutvirtėjo, nes tik praradus supranti, ką prarandi. Lietuviai nesupranta, kaip čia yra gerai! Su mama, sese, tėčiu – santykiai visą laiką buvo artimi ir geri. Tokie ir išliko. Sesuo yra šalia – tai pati didžiausia parama ir gyvenime, ir muzikoje, nes ten tu – vienas tarp milijonų...

Ar pasikeitė tavo požiūris į draugus, draugystę? Ar pasikeitė žmonės, su kuriais bendravai?

Mano draugai čia, Lietuvoje. Nesakau, kad neturiu ten draugų, turiu, ir tikrai pakankamai artimų. Tačiau, matyt, vis tiek skirtingi žmonės, skirtingi prioritetai, vertybės. Todėl artimiausi žmonės manęs laukia čia. Jų nedaug, nes atstumas daro savo. Bet tikriausieji – lieka visada...O šiaip mano draugai po pasauli išsibarstę – kas Norvegijoje, kas Niujorke, tačiau jie visi – iš mokyklos – tai laiko ir atstumo patikrinta draugystė.

Ką tau reiškia sugrįžimai į Vilnių? Kaip tada jautiesi?

Čia man labai gera. Daug keliavau, bet neradau dar kitos šalies, labiau patinkančios nei Lietuva. Mano tikslams ir prioritetams ji labiausiai tinka! Šiaip kuo ilgiau būnu Maskvoje, tuo labiau priprantu prie to miesto, ir tarsi prisitaikau, tačiau... Užtenka atsikelti ryte Lietuvoje su čiulbančiais paukščiukais, tyloje įkvėpti šio oro ir tada supranti, kad tau to užtenka ir nieko kito nereikia...

Kur labiau norėtum gyventi – didelėje ir šurmulingoje Maskvoje ar ramesniame Vilniuje?

Nemanau, kad Vilnius yra provincija. Jis gali būti labai gerai išsivystęs miestas, žinoma, jei visokių kvailų problemų nebūtų... Taip, muzikine prasme čia sunku. Per maža paklausa, per didelė pasiūla. Bet jei turi noro, gerą galvą – čia gali pasiekti viską. Čia bet kuris žmogus – asmenybė. Maskvoje jis – tik viena iš 20 milijonų skruzdėlyčių... 

Kokie tavo ateities planai? Su kuo juos sieji?

Planų turiu daug. Dvejonių irgi. Tiesa, viena jau iškart mažiau – muzika liks su manimi visada. Tačiau karjera – tai toli gražu ne tai, kas padarys mane visiškai laiminga. Kur gyvensiu? Norėčiau Lietuvoje, tačiau... Esu spontaniškas žmogus, nežinau, kur mane gyvenimas nublokš. Žinoma, jei nepatiks - aš ne iš tų, kurie tuo pasitenkintų. Žinau, ko noriu ir to siekiu.

Kur tavo širdis?

Jei klausi apie meilę, tai esu pakankamai atviras žmogus. Visada pasakojau spaudai kas ir kaip. Rusai pasakytų – „sglazila“. Nusprendžiau daugiau nieko nesakyti... Nors kol kas galiu pasakyti tik tiek - mano širdis dabar neužimta...

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Ant prekystalio – uždaromos mokyklos: vieną jų bandys parduoti jau 18-tą kartą

Gazas

Nauja tvarka tarpmiestiniuose autobusuose, kurią vairuotojas primins net tris kartus

Verslas

Ant biurų pastato stogo Vilniuje įrengė krepšinio aikštelę – taip motyvuoja darbuotojus

Vardai

Teismas pratęsė S.Grafininos nužudymu įtariamo N.Westo suėmimą

Aktualu

Pajuodusi Klaipėda: su kone 900 parašų klaipėdiečiai dėl „Klasco“ kreipėsi į prokuratūrą

Aktualu

Kaunietė – apie „nuotykius“ stringančiame moderniame lifte: kelia stresą vaikams

Gazas

Naftininkų smūgis elektromobilių pramonei: lobistai su EPA siūlo įšaldyti degalų taupymo standartus

Sportas

„Skrieja kamuolys“: LFF stadiono patogumai, Jose Mourinho godos ir CR7 debiutas „Juventus“

Aktualu

Panevėžyje į sustojusį automobilį rėžėsi nepilnametis motociklininkas

Vardai

Gintarė Karaliūnaitė gyvenimo įvykius įamžina tatuiruotėmis: per du mėnesius – penki piešiniai

Verslas

Prekybos centrai sutinka nedirbti per Velykas ir Kalėdas, sekmadieniais prekyba vyks

Vardai

K.Meschino širdį užkariavęs vaikinas – praeityje žinomo mafiozo R.Daškevičiaus sūnus

Nesuvokiamos prekių kainos Venesueloje

Kultūra

Vilniaus savivaldybė sulaukė daugiau nei 80 gyventojų siūlymų dėl Reformatų parko atnaujinimo projekto

Vardai

„Kitokių pasikalbėjimų“ vedėjo kėdę vietoje J.Jankevičiaus išbandys M.Katleris

Maistas

Gardūs ir purūs mieliniai blynai su obuoliais

Vardai

Ali ir Patricija Gadžijevai laukia šeimos pagausėjimo: „Meilė kuria stebuklus“

Skirtingos problemos lydi kiekvieną iš nagrinėtų savivaldybių, kuriuose savižudybių skaičius pernai išaugo. Po truputį vyksta pokyčiai, tačiau vis dar egzistuojanti stigma, baimė kreiptis pas specialistą ir alkoholis apsunkina suicidinėje rizikoje esančių žmonių gelbėjimą.
Aktualu

Savižudybių prevencija Lietuvoje (III): ko stinga Kaune, Telšiuose ir Tauragėje?

Aktualu

Rusija žada pirmoji neiškelti ginklų į kosmosą, ragina JAV į tai atsižvelgti

Aktualu

Išpuolį Londone įvykdęs vyras stojo prieš teismą

Naujienos

Verslas

Ant prekystalio – uždaromos mokyklos: vieną jų bandys parduoti jau 18-tą kartą

Verslas

Absurdas kvadratu: valstybės kompensacija didesnė už kyšius, kurių gal net nebuvo?

Gazas

Nauja tvarka tarpmiestiniuose autobusuose, kurią vairuotojas primins net tris kartus

Verslas

Ant biurų pastato stogo Vilniuje įrengė krepšinio aikštelę – taip motyvuoja darbuotojus

Vardai

Teismas pratęsė S.Grafininos nužudymu įtariamo N.Westo suėmimą

Gyvenimas

Atlėpusioms ausims nepadės nei kepurė, nei ausinės

Aktualu

Pajuodusi Klaipėda: su kone 900 parašų klaipėdiečiai dėl „Klasco“ kreipėsi į prokuratūrą

Aktualu

Kaunietė – apie „nuotykius“ stringančiame moderniame lifte: kelia stresą vaikams

Gazas

Naftininkų smūgis elektromobilių pramonei: lobistai su EPA siūlo įšaldyti degalų taupymo standartus

Sportas

„Skrieja kamuolys“: LFF stadiono patogumai, Jose Mourinho godos ir CR7 debiutas „Juventus“

Verslas

15min atnaujina komandą: nauji komercijos ir rinkodaros vadovai

Aktualu

Panevėžyje į sustojusį automobilį rėžėsi nepilnametis motociklininkas

Nesuvokiamos prekių kainos Venesueloje

Vardai

Gintarė Karaliūnaitė gyvenimo įvykius įamžina tatuiruotėmis: per du mėnesius – penki piešiniai

Vardai

K.Meschino širdį užkariavęs vaikinas – praeityje žinomo mafiozo R.Daškevičiaus sūnus

Kultūra

Vilniaus savivaldybė sulaukė daugiau nei 80 gyventojų siūlymų dėl Reformatų parko atnaujinimo projekto

Vardai

Ali ir Patricija Gadžijevai laukia šeimos pagausėjimo: „Meilė kuria stebuklus“

Sportas

Karolis Uzėla skolinamas „Serie A“ klubui

Gazas

Autokroso varžybų dalyviai kviečiami intrigas perkelti iš interneto į trasą

Gazas

Įkraunamas hibridinis BMW X3 ruošiasi atkeliauti jau kitąmet su 275 AG

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką