TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Šokių aikštėje – traumų virtinė

Erika Santos
Erika Santos
Šaltinis: Žurnalas „JI“
0
A A

Daugelis šokėjų pasakytų: šokiai – ne tik gražūs viražai ant parketo. Tai nuolatinis darbas, traumos ir skausmas. Tuo galėjo įsitikinti ir televizijos projektų „Kviečiu šokti“ ir „Šok su manimi“ dalyviai. Ne vienam jau teko kreiptis pagalbos į medikus.

Daugiau 15min Vardai naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Erika Santos: „Negaliu sau leisti įsijausti į ligonės vaidmenį“

Portugalijos lietuvė Erika Santos dėl patirtos traumos buvo priversta laikinai palikti LNK projektą „Kviečiu šokti“. Nors šešių vaikų mama garsėja ištverme, šį kartą skausmas ne juokais ją sugniuždė.
„Viskas prasidėjo nuo to, kad peršalau ir patempiau raumenis. Paskui nenujausdama nieko bloga visą savaitę intensyviai repetavau. Kai atėjo metas pasirodyti televizijoje, sveikata visai pašlijo. Turėjau kreiptis į medikus“, – nemalonią situaciją prisimena Erika.
Gydytojai nepaguodė: pranešė, kad mažiausiai kelias savaites moteriai reikia kuo mažiau vaikščioti. Be to, aukštakulnius itin mėgstančią Eriką įspėjo, kad kuriam laikui juos pamirštų.
„Pirmąsias dienas labai atsakingai laikiausi nurodymų. Daug ilsėjausi, avėjau tik šlepetes. Vėliau pamaniau, kad nieko bloga nenutiks, jei atsargiai pavaikščiosiu ir su aukštakulniais. Geriau jaučiuosi gražiai pasidabinusi. Tai neleidžia man įsijausti į ligonės vaidmenį“, – šypteli Erika.

Rimas Valeikis
Rimas Valeikis

Rimas Valeikis: „Labai nenorėčiau atviro lūžio“

Dailininkas ir šokių projekto dalyvis Rimas Valeikis taip pat neišvengė sveikatos bėdų. „Mano silpnoji vieta visada buvo kelio girnelė. Dažnai toje vietoje po intensyvaus krūvio kildavo uždegimas. Anksčiau taip nutikdavo po krepšinio, o dabar po šokių“, – atvirauja Rimas.
Vyras stengiasi daryti specialius pratimus, teptis reikiamais kremais – tik tada skausmas sumažėja. „Kol kas ištverti galiu. Tikiuosi, kad vėliau tai netrukdys, galėsiu šokti“, – viliasi pašnekovas.
Paklaustas apie gydymosi metodus, R. Valeikis atskleidžia, kad domisi ne intervencine medicina, bet liaudies receptais nepasitiki. „Manau, kad dažniausiai galima išvengti operacijų. Kartais reikia leisti pačiam organizmui viską „išspręsti“. Be to, mano manymu, daug gali padėti įvairios procedūros, masažai“, – savo nuomonę dėsto menininkas.
R. Valeikis puikiai supranta, kad šokių aikštelėje sunku išvengti traumų: „Labai tikiuosi, kad nepatirsiu atviro lūžio. Tai būtų baisiausia.“

Eirida Daukšienė
Eirida Daukšienė

Eirida Daukšienė: „Medikai man leido šokti“

„Nebuvo jokio konkretaus nutikimo, kad galėčiau pasakyti patyrusi traumą. Ilgainiui pradėjau jausti, kad vis labiau ima skaudėti kojas. Iš pradžių pamaniau, kad tai dėl nuovargio, bet vėliau paaiškėjo, kad yra rimtesnių sveikatos bėdų“, – apie savo patirtį pasakoja pedagogė ir TV3 projekto „Šok su manimi“ dalyvė E. Daukšienė.
Pajutusi pirmuosius skausmus, moteris nieko nelaukė ir skubėjo konsultuotis su medikais. Kelio raiščių uždegimas – tokią diagnozę konstatavo gydytojai ir skubiai ėmėsi gydyti. „Laimė, man pagerėjo. Deja, tai ne vienintelė bėda. Medikai įtaria, kad yra trūkęs meniskas“, – atvirauja pašnekovė.
Vis dėlto Eirida pasiryžusi dalyvauti šokių šou. „Medikai leido šokti, tik turiu paisyti jų rekomendacijų. Tiesa, iš pradžių buvo minčių pasitraukti iš projekto, bet vėliau gydytojai nuramino“, – šypteli ir neslepia džiaugsmo, kad gavo medicinos specialistų leidimą ir toliau suktis ant parketo.

Tomas Uroška
Tomas Uroška

Tomas Uroška: „Esu išsiilgęs šokių“

Nuo traumų ant parketo neapsaugotas nė vienas – nei mėgėjas, nei profesionalas. Tuo galėjo įsitikinti projektą „Tu gali šokti“ laimėjęs ir TV3 šokių šou kartu su Svetlana Pronina dalyvavęs Tomas Uroška. Vaikinas per repeticiją keldamas partnerę smarkiai susižeidė nugarą. „Tiksliau, man plyšo stuburo diskas. Neslėpsiu – kai išgirdau tokią medikų diagnozę, išsigandau. Šiuo metu esu išsiilgęs šokių, bet artimiausias savaites dar turėsiu praleisti be jų“, – apgailestauja Tomas.
Vaikinas sako, kad jam labai padėjo Kauno medicinos universiteto klinikose atlikta magnetinio rezonanso procedūra. Ji esą išsklaidė visas spėliones dėl sveikatos. Po nuodugnaus patikrinimo teko paaukoti nemažai laiko reabilitacijai. „Man ir šildė skaudamą vietą, ir gydė lazeriu. Dabar jaučiuosi geriau ir nekantraudamas laukiu, kol galėsiu grįžti į šokių aikštelę.“
Tiesa, ši trauma ne vienintelė per visą profesionalaus šokėjo karjerą. T. Uroška atskleidė, kad jam  yra operuoti abu meniskai.

Oksana Pikul
Oksana Pikul

Oksana Pikul: „Sveikata man svarbiau už TV projektą“

„Viskas prasidėjo nuo klubo sąnario uždegimo, bet medikai greitai mane pagydė“, – pirmuosius negalavimus prisimena dainininkė ir buvusi LNK šokių projekto dalyvė Oksana Pikul.
Mergina televizijos šou dalyvavo pirmąsias kelias savaites, tačiau sveikata dar kartą pašlijo, ir ji nieko nelaukusi pasitraukė iš projekto.
„Man ėmė gelti nugarą. Kaip vėliau paaiškėjo, tai nutiko dėl to, kad vaikystėje lankant gimnastiką iškrypo stuburas. Gavę krūvį, slanksteliai jo neatlaikė – mane ėmė kamuoti nepakeliami skausmai. Dėl to ir nusprendžiau daugiau nerizikuoti – skaudama širdimi palikau projektą. Sveikata man svarbiau už TV projektą, kad ir koks jis gražus būtų“, – tikina Oksana.
Jauna moteris neslepia, kad ateityje ketina kurti šeimą ir susilaukti vaikų, todėl dėl šios priežasties nusprendė nerizikuoti sveikata ir būti atsargi. „Gydytojas man pasakė: „Jei ir toliau šoksi, neišvengsi operacijų.“ Tai buvo paskutinis žodis, padėjęs priimti sprendimą, – sako Oksana ir pokalbio pabaigoje priduria: – Projekte likusiems bičiuliams noriu palinkėti geros sveikatos ir perduoti karščiausius linkėjimus.“

Šokėjų komentarai
Kaip išvengti traumų ant parketo?

Šokėjas Dainius Dimša, 23 m.: „Svarbu apšilti“

„Bene pagrindinis būdas, norint išvengti traumų, – daryti apšilimą. Nėra konkrečių nurodymų, kiek ir kaip jį daryti. Aš apšylu maždaug 10 minučių ir stengiuosi pasirūpinti visomis raumenų grupėmis. Net ir profesionalams ne visada pavyksta išvengti traumų. Prieš keletą metų dalyvaudamas svarbiose rungtynėse smarkiai pasitempiau kirkšnį, nors jaučiausi labai gerai apšilęs ir buvau geros sportinės formos.
Vis dėlto prieš einant į sceną nereikia galvoti apie galimas traumas. Vykite tokias mintis į šoną ir viskas bus gerai.“

Profesionali šokėja ir turnyrų čempionė Edita Daniūtė, 31 m.: „Daugiau sportuokite“

„Jei norite išvengti traumų, prieš lipdami į sceną, daugiau sportuokite. Labai svarbu apšilti. Yra daug būdų išmokti taisyklingai tai daryti, apstu specialios literatūros. Be to, informacijos galima rasti ir internete. Svarbiausia – norėti.
Manau, jei šokių projektų dalyviai vengtų cirko elementų, mažiau kilnotų vienas kitą, o susikoncentruotų į pagrindinių šokių žingsnelių mokymąsi, traumų būtų mažiau.“

Aktorė, šokių projekto dalyvė Gabrielė Martirosianaitė, 19 m.: „Į sceną reikia eiti su pasitikėjimu“

„Pastaruoju metu, kai šokių projektų dalyviai patiria įvairių traumų, pasidarė baisu, kad ir aš galiu to neišvengti. Labai išgyvenu dėl neseniai šokių aikštelėje susižeidusio partnerio Edvino Kregždžio. Kol kas medikai dar negali pasakyti, kada jis vėl galės šokti.
Kaip, mano manymu, išvengti traumų ant parketo? Į sceną reikia eiti su pasitikėjimu. Aš visada drąsiai žengiu ir negalvoju apie galimas traumas.“

Profesionalo komentaras
Dalius Šmaižys, asmeninis treneris

„Žmogui, kuris ilgai nešoko ir kurio kūnas neturėjo didelio krūvio, greitai pašlyja sveikata. Šokėjams neretai pirmiausia pradeda skaudėti nugaros raumenis. Ši kūno vieta yra pažeidžiamiausia. Blogiausia, kas gali nutikti, – atsirasti išvaržų. Manau, daugelis, pradėję aktyviai sportuoti, tik vėliau supranta, kiek daug ir įvairių žmogus turi raumenų.
Kad išvengtų traumų, pirmiausia šokio entuziastams rekomenduočiau daryti tempimo pratimus. Tai būtina! Taip pat reikia apšilti: pavaikščioti ar pabėgioti. Tada kūnas pasirengia darbui. Labai svarbu, kad pakiltų kūno temperatūra.

Ką daryti, jei vis dėlto traumos nepavyksta išvengti? Žinoma, viskas priklauso nuo paties negalavimo. Jei yra patempimas, pirmiausiai siūlyčiau šaldyti skaudamą vietą ledu ar bet kokiu šalia esančiu šaltu daiktu. Esant nesunkiam sužeidimui, žmonės paprastai nejudina skaudamos vietos. Vertėtų kaip tik aktyvinti sužeistą zoną, kad pagreitėtų kraujotaka.
Jei po traumos praėjo nemažai laiko, gali padėti šilti kompresai. Rekomenduočiau pagulėti karštoje vonioje.“
 

Žurnalas „JI“
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką