Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Sveikatos ABC“: kodėl pradedame prasčiau matyti?

Rima Balanaškienė
LNK nuotr. / Rima Balanaškienė
Šaltinis: 15min
0
A A

Kas vargina akis? Ar galime išvengti, rodos tokių neišvengiamų, regėjimo sutrikimų? Vienas garsus filosofas yra pasakęs: „Regėjimas vertesnis už laiką!“ Greičiausiai nė vienas iš mūsų šiam posakiui neprieštarautume. Juk išties tik akių dėka matome mus supantį pasaulį, galime gėrėtis bundančia gamta, saule, dangumi plaukiančiais debesimis…

Daugiau 15min Vardai naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

„Nūdien mūsų akys patiria nemenkų išbandymų. Nurodomos keturios pagrindinės aklumo priežastys: amžiaus nulemta tinklainės geltonosios dėmės degeneracija; lęšiuko drumstis – katarakta; viena sunkiausių, diabetui būdingų akių komplikacijų – diabetinė retinopatija ir padidėjęs akispūdis - glaukoma. Šios regėjimo problemos aktualios ne tik užsienio šalyse, bet ir pas mus“, – sako LNK „Sveikatos ABC“ vedėja Rima Balanaškienė.

Anot LNK „Sveikatos ABC“ kalbintų specialistų, beveik kiekvienas brandos sulaukęs žmogus susiduria su prastėjančiu regėjimu, nes blogėja lęšiuko gebėjimas keisti savo formą. Bėgant metams akies lęšiukas neturi kaip atsinaujinti, jis tankėja, atsiranda lęšio drumstelės, ilgainiui gali išsivystyti sunki liga – lęšiuko drumstis arba katarakta. Tada matome tarsi per rūką, regimas pasaulis būna ypač neryškus ir nepaisant to matymas vis blogėja. Spalvos atrodo lyg išblukusios, kartais dvejinasi matomas vaizdas.

Dar viena nemaloni suprastėjusio regėjimo priežastis gali būti sumažėjimas geltonosios dėmės pigmento (ji dar vadinama amžine tinklainės geltonosios dėmės degeneracija). Tuomet mes dažniausiai skundžiamės, jog matome netaisyklingus vaizdus, iškraipytas linijas, o mus supantys daiktai atrodo arba gerokai didesni arba kur kas mažesni nei yra iš tikrųjų. O panorus paskaityti tenka ištarti žodžius: „Nesuprantu kodėl, bet raidės tarsi šokinėja, matau kažkokias juodas dėmes.“

Glaukoma – dar viena baisi akių liga, kuri gali būti aklumo priežastimi. Neretai nekreipiame dėmesio į akių ašarojimą, skausmą, nuovargį. O juk būtent šie simptomai ir gali būti pirmieji glaukomos „pranašai“.

Apie regėjimo problemas ir jų sprendimo būdus šį sekmadienį 9 val. ryto „Sveikatos ABC“ laidoje kalbės tiek pripažinti profesoriai, tiek šeimos gydytojai.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Sveikata
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką