Dabar populiaru
Publikuota: 2016 sausio 13d. 11:41

Televizijos eteryje – dokumentinio filmo apie Skirmantą Valiulį premjera

Skirmantas Valiulis badautojų namelyje 1991 m.
LRT nuotr. / Skirmantas Valiulis badautojų namelyje 1991 m.

Norint sugniuždyti tautą, reikia užgniaužti laisvą žodį. Tai puikiai suprato sovietų ideologai, 1991-ųjų Sausio 13-ąją įsakę šturmuoti Lietuvos radiją ir televiziją. Jai tuo metu vadovavo Skirmantas Valiulis (1938-2011).

Prisiminti vieną ryškiausių Lietuvos žurnalistų, iškilią kultūros asmenybę, talentingą fotografą, kino ir televizijos kritiką kviečia naujas Algirdo Tarvydo dokumentinis filmas „Skirmantas Valiulis. Laiko labirintuose“. Filmo premjera  –  šiandien 17.30 val. per LRT.

„Tai buvo išskirtinė asmenybė, mano kolega. Norėjau jį amžinti jam gyvam esant, bet jis vis nuo manęs bėgdavo... O pats buvo nufilmavęs savo vaikus, šeimos šventes, savo kaimą. Bet laikas viską sudėliojo į savo vietas, atėjo metas Skirmantą pristatyti dokumentiniame filme“, – sako juostos autorius, operatorius ir fotografas Algirdas Tarvydas.

VIDEO: LRT Televizija. Skirmantas Valiulis. Laiko labirintuose. Dok. filmas. 2016-01-13 l anonsas l

LRT galerijoje (Konarskio 49, Vilnius), beje, atidaryta ir Algirdo Tarvydo Sausio 13-osios fotografijų paroda. „Tuose įvykiuose ir man teko dalyvauti su kino kamera ir fotoaparatais. Tokia buvo dokumentalisto pareiga. Kino juostos turėjau nedaug, todėl su savimi nešiojausi ir fotoaparatus ir fotografavau. Važinėjau su asmeniniu automobiliu „Žiguli“. Dažnai lydėdavo žmona Janina, nes jeigu nušaus ar sužeis mane, tai bus kam pagelbėti, pranešti...“ – prisimena fotografas.

Iš parodos anotacijos:

Bevaikštant prie Parlarmento tarp žmonių žmona susitiko bendradarbę, gyvenančią daugiaaukščiame name priešais pačius Parlamento rūmus, ji pakvietė į jos butą 4 aukšte. Užėję mes jau radome TV operatorius iš Anglijos, Prancūzijos, iš Lietuvos televizijos operatorių Dovydaitį. Bešnekučiuojant kažkas pasiūlė išsirinkti vietas balkone. Visi 5 suėjome į balkoną. Aš išsirinkau vieta balkone ant grindų su savo tarškia kino kamera „Konvas“. Gerokai po vidurnakčio visi operatoriai tikėjomės ramios nakties ir išsiskirstėme. Prieš išvykdamas namo iš balkono nufilmavau Parlamento gynėjus prie rūmų, prie laužų.

O jau Sausio 12-ąją po vidurnakčio iš savo buto balkono (gyvenu prie buvusio Šiaurės miestelio) filmavau iš Šiaurės miestelio barškančių okupantų tankų vilkstinę. Vėliau išaiškėjo, kad jie važiavo prie televizijos bokšto. Atėjo žiaurioji Sausio 13-osios naktis. Už valandos pasigirdo tankų šūviai ... Lietuvos TV transliavo TV užgrobimą... 7 val. ryto pradėjau ruoštis filmavimui prie TV bokšto, Lietuvos TV, nes mano turėta kino juosta buvo mažo jautrumo, negalėjau filmuoti naktį. Nuvykęs filmuoju: Sausio 13-os rytas prie televizijos bokšto. Bokštas skendi rūke – metalinėje tvoroje sušalusios, sustingusios gėlės, vainikai, tulpės ir gvazdikai. Pro apšarvojusią tvorą matosi okupantų tankai, kareiviai. Tą naktį žuvo čia 14 laisvės gynėjų ir 700 buvo sužeisti... Prie užgrobtos Lietuvos TV  – okupanto tanketės. Žmonės su vėliavomi , gėlėmis, čia ir lenkų „Solidarnošč“. Išdaužyti pastato langai...

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką