Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 22d. 21:00

Dovilė Joneliūnienė: Tėvai, vedantys sergančius vaikus į darželį, – kur jūsų atsakomybė?

Dovilė Joneliūnienė Ypatingos
Asmeninio albumo nuotr. / Dovilė Joneliūnienė

Kai socialiniame tinkle įsitraukiau į diskusiją su mamytėmis, kaip mat pasigailėjau. Klausimas – vesti ar ne sergantį savo vaiką į darželį – „užvirė tikrą košę“, kurios negalėjo užglaistyti jokie konstruktyvūs komentarai. Labiausiai nustebino tai, kad daugumos mamų nuomone, sloguojantys, kosėjantys vaikai darželiuose – norma, nes tėvai turi dirbti, o vaikas įgauti imunitetą. Tėveliai, jūs rimtai?

Pagalvokite patys, ar norite eiti į darbą, būti kitoje aplinkoje, kai „laužo kaulus“, skauda galvą, sloguojate? Manau, tikrai ne, bet pažvelkime, kokia realybė.

Suaugusieji eina sirgdami, blogai jausdamiesi į susitikimus, susirinkimus, parduotuves, nes vyrauja tokia nuomonė: „Niekas geriau už mane nepadarys“, „be manęs nesusitvarkys“, „ką pagalvos vadovas“ ir t.t. Patikėkite, visi kolegos bus labai dėkingi, jei nesiblaškysite su nosinaite ir virusais aplink, o ramiai sveiksite.

Leiskite ramiai sveikti ir vaikams, būkite atsakingi. Ugdymo įstaigos yra aplinka, kurioje jūsų ir kitų tėvelių vaikai turi jaustis gerai. Deja, mūsų visuomenėje vis dar įprasta galvoti tik apie save, neįvertinant kitų žmonių saugumo ir gerovės.

Vienas sloga sergantis vaikas užkrečia ir kitus, turinčius silpnesnį imunitetą vaikus. Dar blogiau būna tokiais atvejais, kai tėvai į darželį vaiką atveda po sunkios ligos ne visai pasveikusį – kosėjantį, su nedidele temperatūra. Tokie atvejai gali baigtis ir sunkiomis komplikacijomis – plaučių uždegimu.

Deja, mūsų visuomenėje vis dar įprasta galvoti tik apie save, neįvertinant kitų žmonių saugumo ir gerovės.

Štai viena mama sako: „Jūs irgi einate į darbą su sloga? Jei taip, tai kodėl? Kai imunitetas stiprus, ligos nekibs ir vaikas neužsikrės. Neatsistebiu, kaip jūs galite mėnesiais neiti į darbą, kai darželinukas taip serga“.

Visų tėvų atsakomybė yra pasirūpinti vaiko sveikata ir jei vaikas serga, užtikrinti jam saugią, jaukią, sveiką aplinką namuose, kad jo organizmas kuo greičiau susitvarkytų su virusu. Jei mama ar tėtis negali tuo metu pasirūpinti vaiku, galbūt gali padėti artimieji ar auklė?

„Sergančius vaikus vesti į darželį yra mamų neatsakingumas ir nusikaltimas prieš kitus vaikus“, „Priveda kosėjančių vaikų į darželius, tada prasideda „pageidavimų koncertas“ – neveskite maniškio į lauką“, – komentavo mamos.

Taip, matome labai kontrastingus požiūrius, vieni tėvai atsipalaidavę ir nėra empatiški vaiko savijautai, kiti – pasiruošę pasirūpinti ir būti šalia vaiko. O ką sako gydytojai? Kada galime atsipūsti ir neperlenkti lazdos, o kada griežtai negalima vesti vaiko į ugdymo įstaigą?

Tėvų neatsakingumas kelia nerimą ir gydytojams

Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Agneška Neciunskienė pabrėžė, kad negalima vesti vaiko į darželį, jei jis turi infekcinių, tai yra, užkrečiamų ligų požymių: vemia, viduriuoja, karščiuoja, intensyviai kosėja ar dūsta, skundžiasi stipriu skausmu, yra infekcinių bėrimų. Paklausus, ar tėvai elgiasi teisingai, vesdami vaiką į darželį, kai jis sloguoja, kosėja, bet yra be temperatūros, gydytoja atkreipė dėmesį, kad jei sloga ir kosulys reti, pavyzdžiui, atsiranda tik atėjus iš šaltesnės aplinkos, ar simptomus sukėlė alergenai, žinant, kad vaikas serga alergine astma ar alerginiu rinitu, lankyti darželį jis tikrai gali.

Negalima vesti vaiko į darželį, jei jis turi infekcinių, tai yra, užkrečiamų ligų požymių: vemia, viduriuoja, karščiuoja, intensyviai kosėja ar dūsta, skundžiasi stipriu skausmu, yra infekcinių bėrimų.

„Daugiau diskusijų kelia tai, kad dabar tėvai kiek piktnaudžiauja bei leidžia į ugdymo įstaigas tikrai sergančius vaikus, varvančiomis nosimis, smarkiai kosėjančius. Darželio auklėtojos nėra vaikų slaugytojos. Beje, su sekretu iš nosies, kosėjant ar čiaudint taip pat sklinda infekcija ir tai gali būti infekcijos šaltiniu kitiems vaikams. Sakyčiau reikia sveiko proto, jeigu vaikui užtenka kelis kartus per dieną nuvalyti nosį su servetėle, jis nėra pavojingas kitiems, bet jei teka žalias, pūlingas sekretas, vaikas intensyviai kosėja, jam pačiam bus naudingiau likti namie ir gauti tinkamą priežiūrą ar net gydymą“, – komentavo A.Neciunskienė.

Pagrindinis rodiklis yra vaiko savijauta: jeigu jis aktyvus, dūksta, gali lankyti darželį.

Pasak gydytojos, kiekvieną situaciją reikėtų įvertinti individualiai. Visi patarimai yra tik rekomendacinio pobūdžio. Jeigu tai buvo nesunki ūminė viršutinių kvėpavimo takų infekcija, vaikas gali eiti į darželį, kuomet simptomų nebėra. Jeigu sirgo rimčiau, ilgiau, pavyzdžiui, buvo gydytas ligoninėje dėl plaučių uždegimo, patariama bent kelias dienas dar likti namie, kartais vaikai išvažiuoja reabilitaciniam gydymui po ligos.

Pagrindinis rodiklis yra vaiko savijauta: jeigu jis aktyvus, dūksta, gali lankyti darželį. Tačiau jeigu vis gulinėja, jaučiasi ne iki galo pasveikęs, išėjimą į ugdymo įstaigą reikėtų atidėti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką