Dabar populiaru
Publikuota: 2012 rugsėjo 26d. 13:30

UNICEF misijos Siera Leonėje dalyvė Renata Šakalytė-Jakovleva: „Užmigti buvo sunku“

Evaldas Petrauskas (antras iš kairės), Jevgenijus Šuklinas ir Renata Šakalytė-Jakovleva
UNICEF nuotr. / Evaldas Petrauskas (antras iš kairės), Jevgenijus Šuklinas ir Renata Šakalytė-Jakovleva

Renata Šakalytė-Jakovleva, kartu su boksininku Evaldu Petrausku ir kanojininku Jevgenijum Šuklinu, yra bendro UNICEF ir TV3 projekto „Už kiekvieną vaiką“ dalyvė. Kartu su „UNICEF Lietuva“ vykdomąja direktore Jovita Majauskaite jie Siera Leonėje siekia pamatyti, su kokiomis problemomis susiduria skurdo kamuojamos šalies moterys ir vaikai.

R.Šakalytės-Jakovlevos dienoraštis. Pirmoji diena.

Kelionė į Siera Leonę – kone visa diena praleista lėktuve... Tik išlipus iš jo, į veidą tvokstelėjo karščio banga, drėgmė ir keistas kvapas – tokio nesu gyvenime uodusi. Pelėsis, pūvantys vaisiai ir dar kažkas... Afrika mus pasitiko aklina tamsa, o žmonės – plačiomis šypsenomis ir garsiais šūksniais.

Didžiulis plakatas oro uoste – Siera Leonė – plačių šypsenų šalis... Akivaizdu, kad ne iš piršto laužta reklama – vietiniai šypsosi daug, tik nežinia, ar nuoširdžiai, ar norėdami įtikinti atvykėlius, kad tai, ką jie mato plakate – tiesa...
Kelias iki viešbučio buvo sudėtingas – reikėjo keltis specialiu laivu į sostinę Fritauną, o ten dardėti kelis kilometrus vos ne valandą, nes keliai fantastiškai blogi. Pakelėse – mažos lūšnelės. Maniau, kad čia kioskeliai, kur žmonės prekiauja vaisiais, bet... pasirodo, čia jų namai.

Vyras šlapinasi šalia lūšnelės, už žingsnių kelių – žaidžia basakojis vaikas, o dar už kelių metrų stovi moteris, akivaizdžiai laukianti klientų. Čia vienas sostinės rajonas, viena detalė iš didžiulės kasdienybės dėlionės. Mane nupurtė... Užmigti buvo sunku. Ir dėl to, ką spėjau pamatyti vos per nepilną valandą, ką jau žinojau iki kelionės. Net nežinau, kas dėsis galvoje, viduje, kai išvysiu dar daugiau...

Drąsinu save, bet ar verta? Juk tai neišvengiama. Statistika kraupi: per metus miršta net keturiasdešimt tūkstančių vaikų. Nuo lengvai išvengiamų ligų, nuo pilnaverčio maisto trūkumo. Bet aš tikiu, kad anksčiau ar vėliau, bus kitaip. Tikiu.

Siera Leonė, kaip ir Kambodža, buvo smarkiai nuniokota pilietinio karo, kuris prasidėjo 1991 m. ir tęsėsi net iki 2002–ųjų. Karo metu žuvo daugiau nei 50 tūkst. žmonių, šimtai tūkstančių gyventojų neteko savo namų. Iki dabar Siera Leonė yra viena skurdžiausių Afrikos ir pasaulio šalių, kur daugiau nei pusė šalies gyventojų išgyvena iš mažiau nei 1,25 JAV dolerių per dieną. Per dieną Siera Leonėje miršta 113 vaikų, per metus – 40 tūkst. Mirštama nuo ligų, kurių galima išvengti, vandens stokos.

UNICEF misijos dalyviai Siera Leonėje viešės savaitę, iki spalio 2 dienos. E.Petrausko, J.Šuklino ir R.Šakalytės mintys bei išgyvenimai bus užfiksuoti vaizdo medžiagoje ir perduoti Lietuvos gyventojams. Misijos finišas – spalio 12 d. paramos akcija „Už kiekvieną vaiką“, kuri bus transliuojama per TV3.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką