Dabar populiaru
Publikuota: 2013 kovo 1d. 16:16

Vaida Grikšaitė-Česnauskienė Kaziuko mugėje spardė šiaudinį futbolo kamuolį

Vaida Grikšaitė-Česnaukienė
Sauliaus Čirbos nuotr. / Vaida Grikšaitė-Česnaukienė

Buvęs modelis, 2002-ųjų Mis Lietuva Vaida Grikšaitė-Česnauskienė penktadienį pasinėrė į sostinę užkariavusią Kaziuko mugę ir dalyvavo specialiame futbolo renginyje.

Moteris turėjo galimybę paspardyti šiaudinį (šieninį) futbolo kamuolį, panašų į tokį, kuriuo, „putbalą“ – žaidimą panašų į dabartinį futbolą,  XIX a. Lietuvos kaimuose žaisdavo vaikai. „Dažniausiai jie žaisdavo ant ledo, nes tik žiemą turėdavo laiko, vasarą vaikai dirbdavo, ganydavo gyvulius. Kamuolį spardydavo ar mušdavo pagaliu. Dėl to šį žaidimą galime vadinti ir ledo ritulio ištakomis“, – Žmonės.lt pasakojo vienas iš renginio organizatorių Europos U-19 futbolo čempionato socialinių-kultūrinių renginių vadovas Vaidotas Rastenis.

Pati V.Grikšaitė-Česnauskienė teigė, kad jai buvo labai smalsu išbandyti tokį netradicinį futbolo kamuolį, kokiu senovėje žaisdavo kaimuose gyvenę lietuviai. „Tas kamuolys yra drobinis, prikimštas šiaudų ir apsuktas virve. Deja, oras buvo nedėkingas ir kamuolys pritraukė drėgmės, dėl to man nenorėjo net duoti jo paspardyti, tačiau pabandyti buvo smagu“, – nauja patirti džiaugėsi U-19 futbolo čempionato ambasadorė.

Sauliaus Čirbos nuotr./Vaida Grikaaitė-Česnaukienė su U-19 futbolo rinktinės žaidėjais
Sauliaus Čirbos nuotr./Vaida Grikšaitė-Česnaukienė su U-19 futbolo rinktinės žaidėjais

Moteris tikino, kad toks kamuolys ir senovinis žaidimas puikiai derėjo prie Kaziuko mugės renginių, todėl sulaukė daug dėmesio ne tik iš praeivių, bet ir iš prekybininkų.

Paklausta, ar dažnai lankosi tradicinėje mugėje, Vaida sakė, kad stengiasi apsilankyti kiekvienais metais, nes jai patinka visose šalyse šurmuliuojantys turgeliai. „Aš ne kiek perku Kaziuko mugėje, kiek einu pajusti tą aplink tvyrančią atmosferą“, – pasakojo ir šiais metais mugėje apsilankiusi pašnekovė.

Futbolas – kultūros dalis

„Futbolas ir sportas apskritai, mano nuomone, yra kultūros dalis. Idėja buvo pademonstruoti, kad nuo senų laikų lietuvių gyvenime greta gražių sutartinių, šokių, vaidinimų, buvo ir tokie žaidimai“, – sakė V.Rastenis.

Žinoma, tikrojo futbolo Lietuvoje ištakos atsirado XX amžiaus pradžioje, bet istorikas Gediminas Kalinauskas vyrui papasakojo istoriją, kaip jo močiutė žaisdavo futbolą. „Užpalių kaime, Utenos rajone, jie žaisdavo tokį žaidimą, panašų į futbolą. Kas kamuolį ridendavo su pagaliu, kas spardė su koja. O jo močiutė būtent koja spardydavo ir buvo viena geriausių“, – istoriją, įkvėpusią surengti tokį renginį, atskleidė Vaidotas.

Vaidoto Januakos nuotr./Vaida Grikaaitė-Česnaukienė
Vaidoto Januškos nuotr./Vaida Grikšaitė-Česnaukienė

 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką