Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2012 gruodžio 21d. 21:09

XXI amžiaus nuotakos: į vedybų rinką žengia valinga, drąsi ir savimi pasitikinti moteris

Santuoka
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Santuoka

Vienas dėstytojas mus, jaunas būsimąsias psichologes, vis pagąsdindavo: „Pamatysite, kolegės, jums bus sunku ištekėti. Vyrai nemėgsta protingų moterų!“ Dėkui Dievui – o gal besikeičiančioms nuostatoms – du trečdaliai kurso jau sumainė aukso žiedus. Reikėtų kaip nors apie tai užsiminti docentui. Būtų tema naujam tyrimui.

Pokyčiai „vedybų rinkoje“

Į „vedybų rinką“ ateina nauja moteris: išsilavinusi, pasitikinti savimi, mokanti elgtis su pinigais (o dažnai ir turtinga), užimanti aukštą postą, gebanti apginti savo interesus... ir ieškanti partnerio, kuris atitiktų jos lūkesčius. O pastarieji niekuo neypatingi: ji tetrokšta lygiavertės partnerystės. Bet ar lengva vyrams būti lygiaverčiams tokiai damai? Kaip jaučiasi šalia moters, kai kuriose gyvenimo srityse pasiekusios daugiau nei jie? Gal ji, nebūdama panaši į tylią auksaplaukę ir didžiaakę katę, murkiančią prie židinio, net neturi šansų? Gal „vedybų rinkoje“ pirmenybė vis dar tenka švelnioms „naminėms“ moterims, kurios vyro glėbyje ieško užuovėjos ir saugumo (tiek emocinio, tiek finansinio)?..

Andrejus, 32 m. skulptorius, sutiko Kariną per Naujųjų vakarėlį. 34 m. moteris, užimanti ne patį žemiausią vadovaujamą postą didelėje įmonėje, pavasarį ketino ginti disertaciją politikos mokslų srityje. „Mane tai sužavėjo, – vėliau prisipažino Andrejus. – Kad siekė daktaro laipsnio, tik patvirtino, jog ji – stipri, energinga ir žinanti ko nori asmenybė. Jos užgrūdintas charakteris traukė ne vien seksualiai. Buvau pasiryžęs net neprasidėti su tomis, kurios negalėtų pasiūlyti lygiaverčių santykių. Niekada nedomino moterys, neturinčios tikslo ir nemokančios puoselėti savo svajonės.“

Andrejus – ne vienintelis XXI a. vyras, besididžiuojantis žmonos gyvenimo aprašymu. Vedybų ir partnerystės papročiai po truputį keičiasi, ir vis daugiau šansų įgyja moteris, žinanti ko nori ir aktyviai to siekianti. Sėkmingai besidarbuojantys verslininkai, teisininkai, daktarai ar kitų įspūdingų profesijų atstovai anksčiau vesdavo dailutes, jaunas moteris („Jei galiu sau leisti, tai kodėl gi ne?..“ – argumentuodavo dažnas iš jų), o dabar tokie vyrai ieško sau lygios partnerės. Valingos, drąsios, norinčios ir siekiančios. Išvaizda nebėra pagrindinis kriterijus. Galiausiai protingos moterys sugeba tapti dailios, pabrėždamos tai, ką turi geriausio.

Vyrus jau mažiau gąsdina ir augančios moterų pajamos. Nemažai jų prisipažįsta, kad žmona ar draugė uždirba daugiau. „Jos pajamos beveik du kartus didesnės nei mano, – sako Tomas, 38 m. kompiuterinių technologijų vadybininkas. – Be to, ji yra kur kas daugiau pasiekusi akademiniuose sluoksniuose, turi ryškių pažinčių – natūralu, kad žmonės ja domisi labiau nei manimi. Ar tai trukdo?.. Ne, mes kartu jau dešimt metų!“

Vyrams svarbus moters pasitikėjimas savimi – tada nebe tokios baisios ir ankstesnės santuokos, ir amžius, ir vaikai.

Vyrams svarbus moters pasitikėjimas savimi – tada nebe tokios baisios ir ankstesnės santuokos, ir amžius, ir vaikai. JAV atliktos apklausos teigia: jei vyrams tektų rinktis tarp mylimosios, kurios išsilavinimas aukštesnis nei jų, ir tos, kurios žemesnis, jie mieliau vestų pirmąją. Išmintinga, nes vis daugiau moterų tampa ne tik bakalaurėmis, bet ir magistrėmis ar daktarėmis.

Visai neseniai, gal prieš kokius dešimt metų, akis dar užkliūdavo už straipsnių, mokančių, kaip svarbu nepasirodyti labai protingai, nuslėpti uždirbamą apvalią sumelę ir dėl jo važiuoti ilsėtis ne į Margaritos salą, o į lietingą Palangą. Priešingu atveju taip ilgai „medžiotas vedybų šansas“ ims ir paspruks... Matyt, vyrai pagaliau ima pripažinti lygiavertes ar už save pranašesnes partneres, o ne bėga nuo jų. Įdomu kodėl?..

Kokia bus mūsų šeima, brangusis?..

Pokyčiai „vedybų rinkoje“ tėra kur kas didesnių pasikeitimų visuomenėje dalis. Kinta priežastys, kodėl kuriame šeimą, ir troškimai, kuriuos siejame su santuoka. Anksčiau formulė skambėjo paprastai: vyras – tai darbas, žmona – tai vaikai. Jie abu, vienas kitą papildantys dėmenys, būtini, kad suma – šeima – funkcionuotų kaip pridera. Šiuolaikinės moterys dirba ir uždirba; šiuolaikiniai vyrai nevengia prisiimti buities rūpesčių ir vaikų auklėjimo, nes moteris viena visko nesuspėtų. Dirba abu, vaikus auklėja abu, namus tvarko ir maistą gamina taip pat abu. Ir kyla visai logiškas, mūsų laikų egoistams nesvetimas klausimas: gal pavieniui sektųsi paprasčiau gyventi?.. Kam vyrui reikia žmonos, o žmonai – vyro?.. Tapti tik meilužiais ar tėvais ne taip sudėtinga nei šeima. Ji apima daug funkcijų; didžioji jų dalis – kaip ledkalnis – slypi po vandeniu. Būtų kur kas lengviau gyventi, nesistengiant pažinti šios povandeninės ledkalnio dalies.

Atsakymas paprastas: mes, kaip ir mūsų protėviai, vis dar ilgimės ryšio, pastovumo ir saugumo. Mums reikia Namų. Tačiau dabartinė karta renkasi kitokį šeimos modelį nei matė tėvų šeimoje. Vadinasi, neturime santuokos įvaizdžio ir nuojautos, kaip ji turi atrodyti ir funkcionuoti. Ankstesnis modelis buvo paprastas: tėvas uždirba daugiau, mama – mažiau; mama užsikrauna ant pečių beveik visą buitį, o tėvo pareiga – išnešti šiukšles ir įkalti vinį. Dabar net tėvystės atostogų vis dažniau išeina vyrai... Taigi kurti Namus reikia remiantis naujomis vertybėmis, kurias – o varge – teks susigalvoti patiems. Nemenkas iššūkis mūsų kartai.

Moterys šiais laikais iš partnerystės tikisi daugiau – tiek buitiniu, tiek dvasiniu aspektais. Kur kas daugiau nei jų antrosios pusės turėjo progų ko nors išmokti tėvų šeimoje. Šiuolaikiniams vyrams – jiems tėvas buvo „šeimos galva, kurio žodis – paskutinis“ (bet kaklas – žmona ir ji po to „paskutinio žodžio“ dažnai padėdavo kablelį, kad išdėstytų dar mažiausiai tris pastraipas), – tenka iš naujo apibrėžti vyriškumo sąvoką. Vyras – tai ne tas, kuris parneša namo daugiausia pinigų ir garsiausiai trenkia kumščiu į stalą. Tikras vyras sugeba užmegzti ir palaikyti lygiaverčius santykius su moterimi, kurti partnerystę tikrąja šio žodžio prasme. Toks – naujasis – vyriškumas geriausiai atsiskleidžia šalia moters, kuri yra ir meilužė, ir draugė, ir partnerė. Ji – išsilavinusi, daranti karjerą, žinanti ko trokšta, drąsiai einanti per gyvenimą – tampa vertingesnė ir labiau trokštama už bet kokią „Mis bikinis“, „Mis laikinoji sostinė“ ar „Mis šlapi marškinėliai“.

Rodos, evoliucijos teorija teigia visai priešingai: vyrai turėtų rinktis jauną ir žavią, tą, su kuria didžiausia tikimybė susilaukti daug daug sveikų vaikučių. Tačiau jie linksta prie išsilavinusios karjeristės, o paklausti apie evoliuciją ir jos teorijas tik šypsosi. „Kažin, ką pagalvotų žmonės, jei pasirodyčiau visuomenėje su lėliška mergaičiuke?.. – retoriškai klausia 36 m. kylantis chirurgas Aivaras. – Greičiausiai nuspręstų, kad lygiaverčiams santykiams dar nesu subrendęs. Moters sėkmė – labai seksualu, o jos drąsa ir ryžtas – man geriausi afrodiziakai. Tegu gražius užpakaliukus vaikosi tie, kurie tingi gilintis į moters sielą ir bijo konfrontacijos su protinga ir ambicinga partnere.“

„Puiku, kad vyrai nebėra tik uždirbantys, o moterys – tik seksualios, – sako psichologas Barry McCarthy. – Tačiau kai žmonės kuria šeimas remdamiesi kitokiomis vertybėmis nei jų tėvai ir protėviai, jie priversti labai daug dirbti su savimi. Jiems tenka iš naujo sugalvoti sekso, vaikų auklėjimo ir buities tradicijas.“

Šeima kaip ekonominis vienetas

Yra ir labai pragmatiška priežastis, kodėl vyrai renkasi kitokias žmonas nei jų tėvai ar seneliai. Pasaulis, kaip ir anksčiau, laikosi ant trijų banginių: sėkmės, pinigų ir valdžios. Daugiausia laimės pasisemia tie, kurie nestokoja visų šių dalykų. Pora šiame žiauriame pasaulyje privalo efektyviai funkcionuoti ir kaip socialinis, ir kaip ekonominis vienetas. Vyras ir žmona papildo vienas kitą ne tik emociškai, bet ir finansiškai (dviese pavyks sukaupti ir investuoti didesnį kapitalą), socialiai (dviese užmegs daugiau ryšių ir taip skinsis kelią vis aukščiau ir aukščiau). Stiprūs vyrai ieško stiprių moterų. „Stipri“ šiame kontekste reiškia turinti gerą intelektinį kapitalą, puikų išsilavinimą, drąsų charakterį ir ryžtingą būdą. Tokia pora gali įsitvirtinti visuomenėje įvairiais aspektais, tarp jų ir ekonominiu (abu jie bus laukiami visose darbovietėse).

Vyras, vedęs karjeros moterį, gali stebėti, kaip tobulėja ir keičiasi žmona: doktorantė, daktarė, docentė, profesorė... Šis augimas žavi, vilioja, gundo ir šiek tiek gąsdina.

Anksčiau vyras buvo geras jaunikis, jei daug uždirbdavo. Dabar tai tinka ir moterims. Šiuolaikiniai trisdešimtmečiai kur kas mažiau nei jų tėvai savo vertę sieja su pajamomis ir gebėjimu aprūpinti šeimą. Tačiau jie yra pirmoji karta, kuriai teks išsiugdyti kitokias savybes: atvirumą, gebėjimą rasti kompromisą, puoselėti santykius su vaikais ir žmona... Atrodo, vyrai pateko į sociologijos spąstus: senos vertybės jau nebeveikia, naujos dar nesukurtos, bet kažkaip gyventi juk reikia!..

Nuotakos, kurios nežino, kad yra trokštamos

Jei pasaulis taip keičiasi, jei vyrai vis mieliau renkasi į žmonas XXI a. amazones, kodėl moterys to vis dar nežino? Kodėl iki šiol gaji nuomonė, kad „moksliukės“ ir karjeristės išteka daug vėliau, jei apskritai išteka?.. O gal klysta sociologai ir psichologai, įžvelgiantys naujas visuomenės tendencijas?..

JAV atliktos apklausos atskleidžia paradoksalius rezultatus: 62 proc. vyrų mielai imtų karjeristę į žmonas, tačiau net 74 proc. moterų mano, kad karjeristės vyrus baugina. Užuot aukštinusios save, vis dar galvoja, kad jų laimėjimai yra biografijos dėmė, nors tyrimai rodo, kad tiek karjeristės, tiek namų šeimininkės, tiek daug, tiek mažai uždirbančios turi tokius pačius šansus sukurti šeimą. Tiesa, moterys žvaigždės ją sukuria 3–5 metais vėliau.

Vyras, vedęs karjeros moterį, gali stebėti, kaip tobulėja ir keičiasi žmona: doktorantė, daktarė, docentė, profesorė... Šis augimas žavi, vilioja, gundo ir šiek tiek gąsdina. Nuoboduliu nė nekvepia, buitis nespėja užknisti. Tačiau vyrai kartais bijo daug pasiekusių moterų, nors ir teigia priešingai. O į širdies gelmes net tobuliausios apklausos nesugeba prasiskverbti.

Moterų žurnalai baiminasi, kad trapus vyriškas ego gali tiesiog neatlaikyti tokios moters žvaigždės šalia ir subyrėti. Manoma, kad kaip tik šis vyriškojo ego pažeidžiamumas ir yra kaltas dėl nesėkmingų karjerisčių santuokų. Tačiau šeimos byra ne dėl to. Juk niekas negali priversti vyro pasijusti nevyrišku, jei jis pats jausis priešingai. Dažnai santuoka (paprastai per pirmus penkerius metus) sugriūva, nes moteris nusivilia partneriu, iš kurio negauna to, ko tikėjosi. O tikisi daug, nes duoda irgi ne ką mažiau.

„Vyrai iš tiesų žavisi stipriomis, ambicingomis moterimis ir nori jas matyti šalia. Tačiau paslapčia jie taip pat trokšta, kad dalį savo sėkmės, energijos ir agresijos moterys paliktų už namų slenksčio. Nes, likę dviese su moterimi žvaigžde, jie tarsi paaugliai nežino, kur dėti rankas“, – sako psichologas Terence’as Realas. Bet, nepaisant to, vyrai didžiuojasi žmonomis žvaigždėmis. „Būti šalia jos ir su ja – tarsi vairuoti ferarį, – sako Andrejus. – Tenka važiuoti ir nepažįstamais keliais, ir dideliu greičiu, ir pakliūti į nenuspėjamas situacijas... Vairuoti fordą būtų kur kas saugiau ir paprasčiau, bet... nuobodu.“

„Laima“
Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Išgertuves iš Kybartų pataisos namų transliavusiems kaliniams gėda, įstaigos vadovas nušalintas nuo pareigų

Verslas

Įstiklintas istorinio pastato fasadas supykdė architektus

Aktualu

JAV mokslininkai: Kaliningrade buvo atnaujinta branduolinių ginklų saugykla

Sportas

Švedų šventė pasaulio čempionate – VAR paskirtas baudinys lėmė pergalę

Aktualu

Vilniuje sprogus troleibuso padangai sužeisti keturi žmonės, vyrui nutrauktas kojos pirštas

Mokesčių reforma Verslas

Reformomis Seime nebevadina: mokesčių ir pensijų pertvarkos gali ir nebebūti

15min iš Maskvos Sportas

Lenda pirmieji liapsusai: rusai pardavė bilietus net į tokias stadionų vietas, kurių nėra

„Vieni vartai“: vokiečių bei brazilų sensacijos ir aistras sprogdinanti mergina

Verslas

Padėtis kaista: į valstybės biudžetą lėšų šįmet įplaukė jau mažiau, nei prognozuota

Gyvenimas

15min studijoje viešėjęs klimatologas: 30 laipsnių karštis vasarą nebebus retenybė

Aktualu

Kaišiadorių r. į avariją su 16 keleivių pakliuvusio mikroautobuso vairuotojas buvo girtas

Vardai

Oksana Pikul sūnui ieško auklės: „Norime žmogaus, kurį priimtumėme kaip šeimos narį“

Pasaulis kišenėje

Kaip Las Vegasas palaikė savo ledo ritulininkus NHL finale

Gazas

Legendinėse 24 val. trukmės Le Mano lenktynėse parodytas koncepcinis automobilis „Toyota GR Super Sport“

Aktualu

STT tyrimas dėl korupcijos Nacionaliniame kraujo centre išsiplėtė į Latviją

Vardai

Vestuvėse ant žolės paslydusi Meghan Markle vos nepargriuvo: plinta video

Vardai

Atlikėja Goda Alijeva ir buvęs krepšininkas Rolandas Alijevas išgyvena santykių krizę

24sek

Vasilije Micičius kelsis į Turkiją?

Sportas

Neįtikėtini skaičiai: Islandijoje istorines rungtynes stebėjo 99,6 proc. televizijos žiūrovų

Naujienos

Aktualu

Išgertuves iš Kybartų pataisos namų transliavusiems kaliniams gėda, įstaigos vadovas nušalintas nuo pareigų

Verslas

Įstiklintas istorinio pastato fasadas supykdė architektus

Aktualu

JAV mokslininkai: Kaliningrade buvo atnaujinta branduolinių ginklų saugykla

Sportas

Švedų šventė pasaulio čempionate – VAR paskirtas baudinys lėmė pergalę

Aktualu

Vilniuje sprogus troleibuso padangai sužeisti keturi žmonės, vyrui nutrauktas kojos pirštas

Mokesčių reforma Verslas

Reformomis Seime nebevadina: mokesčių ir pensijų pertvarkos gali ir nebebūti

15min iš Maskvos Sportas

Lenda pirmieji liapsusai: rusai pardavė bilietus net į tokias stadionų vietas, kurių nėra

„Vieni vartai“: vokiečių bei brazilų sensacijos ir aistras sprogdinanti mergina

Verslas

Padėtis kaista: į valstybės biudžetą lėšų šįmet įplaukė jau mažiau, nei prognozuota

Gyvenimas

15min studijoje viešėjęs klimatologas: 30 laipsnių karštis vasarą nebebus retenybė

Aktualu

Kaišiadorių r. į avariją su 16 keleivių pakliuvusio mikroautobuso vairuotojas buvo girtas

Vardai

Oksana Pikul sūnui ieško auklės: „Norime žmogaus, kurį priimtumėme kaip šeimos narį“

Pasaulis kišenėje

Kaip Las Vegasas palaikė savo ledo ritulininkus NHL finale

Gazas

Legendinėse 24 val. trukmės Le Mano lenktynėse parodytas koncepcinis automobilis „Toyota GR Super Sport“

Aktualu

STT tyrimas dėl korupcijos Nacionaliniame kraujo centre išsiplėtė į Latviją

Vardai

Vestuvėse ant žolės paslydusi Meghan Markle vos nepargriuvo: plinta video

Vardai

Atlikėja Goda Alijeva ir buvęs krepšininkas Rolandas Alijevas išgyvena santykių krizę

24sek

Vasilije Micičius kelsis į Turkiją?

Sportas

Neįtikėtini skaičiai: Islandijoje istorines rungtynes stebėjo 99,6 proc. televizijos žiūrovų

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Dienos šviesa

Video

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Grožis vasarą

Pinigai mano ateičiai

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką