TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

25-asis „Bix“ gimtadienis: legendinės kiaulės laidotuvės, ugnies patrankos ir nauja daina

Saulius Urbonavičius-Samas
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr. / Saulius Urbonavičius-Samas
Šaltinis: 15min
0
A A

Šeštadienio vakaro roko gerbėjai nepamirš dar ilgai. Juk jį praleido legendinės Lietuvos roko grupės „Bix“ 25-ajame gimtadienyje. O pastarieji – ne iš kelmo spirti – surengė dviejų dalių koncertą, kuriame be džeržgiančių gitarų scenoje pasirodė ir „Bix“ dainas savaip interpretavo Saulius Prūsaitis, Marijonas Mikutavičius, Povilas Meškėla, „G&G Sindikatas“ ir kitos geidžiamos muzikinės scenos žvaigždės. O grupės lyderis, po koncerto pagautas užkulisiuose bevalgant tortą patikino, kad surengs ir 50-ies metų jubiliejų.

Daugiau 15min Vardai naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Koncertas prasidėjo žinomų muzikantų sveikinimais ir iki skausmo žinomų dainų interpretacijomis. Vakaro vedėju tapo Sauliaus Urbonavičiaus draugas, keliauninkas ir žurnalistas Martynas Starkus. Jis kalbino „Bix“ grupės draugus bei gerbėjus: Vytarą Radzevičių, Algirdą Kauįpedą, Liną Zarecką-Chorą, Marijų Mikutavičių bei kitus, žinančius smagių istorijų apie šiauliečių grupę.

Bene pirmasis scenoje pasirodė solo karjerą pradėjęs Saulius Prūsaitis. Ilgu, odiniu paltu ir skrybėle pasidabinęs vokalistas gana lyriškai atliko griausmingą dainą „Kas iš to?“. O į sceną žengęs duetas "ViVi" – Vilius Alesius ir Viktoras Diawara-Wee – surepavo necenzūrinę, tačiau dėl to ne menkiau žinomą, dainą „Bulė“. Scenoje pasirodė ir Lietuvos sunkiosios muzikos legendos, grupės „Katedra“ vokalistas Povilas Meškėla ir gitaristas Ričardas Laginauskas. Tandemas atliko svajingą, lyrišką ir širdį spaudžiančią savo dainą „Žvaigždelė“.

Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./ Bix gimtadienio akimirka
Marijus Mikutavičius

Martynui į sceną pakvietus Marijoną jis nevengė pašmaikštauti apie grupės „Bix“ dainų žodžius, o vieną jų net pacitavo. Perskaityta tekstą veik iš karto lydėjo riebus Marijaus komentaras: „Nežinau kaip Samui, kūrusiam tokias dainas pavyko susirasti žmoną. Bet daino pavadinimas  „Radau durnę“ tikrai nepadėjo". Marijus taip pat atliko savos kūrybos, neseniai sukurtą odę Bix'ams.

Paskutinieji į sceną žengė repo smogikų būrys „G&G Sindikatas“. Vyrukai patikino, kad  nuo pat paauglystės buvo dideli Bix‘ų gerbėjai ir nė sapnuoti nesapnavo, kad kadanors pasirodys vienoje scenoje su savo dievukais. „Kažkada per koncertą "Sporto rūmuose" esu palietęs Samo batą, bet visada bijojau paspausti ranką. Galvojau, kad toks kietas bičas kaip jis mane pasiųs ant trijų raidžių“, – juokėsi Gabrielius Liaudanskas-Svaras. O Dj Mamanei pradėjus taškytis elektoriniais ritmais pasigirdo dainos „Tiems, kas rašo“ ir „Sindikato smogikai“.

G&G Sindikatas
„G&G Sindikatas“

Atroji dalis – ugnies patrankos ir kiaulės laidotuvės

Antroje koncerto dalyje – kultinės „Bix“ dainos suskambėjo taip, kaip turi suskambėti tokio jubiliejaus proga. Roko pionieriai, rašę Lietuvos roko istoriją ir garsinę šalį visame pasaulyje audringai pasisveikino su gausiai savo laiko ir pinigų (bilietai kainavo nuo 66 iki 164 litų – aut.past.) nepagailėjusiais gerbėjais.

Scenoje buvo tamsu, o per kolonėles aidėjo širdies dūžiai. Visi ėmė klykti, taip skatindami „Bix“ jau pasirodyti scenoje. Galiausiai muzikantas pasirodė ir ėmė soluoti gitara. Išgirdę pirmuosius akordus publika išlėlė rankas į viršų ir ėmė, kaip pridera atsidavusiam roko muzikos gerbėjui, purtyti plaukus.

„Kiek čia yra panų? Nes be panų aš šito gabalo negaliu dainuoti, pats vienas nebepatempsiu“, – dainą „Wor's“ pristatė Samas. Žinia, šios dainos priedainis nėra žodžiai, o kurtinantis klyksmas. Anot Sauliaus, tam moterys kaip tik puikiausiai tinka. Vėliau atėjo eilė ir dainai „Tuštuma“, „Taip norisi skrist“ ir, žinoma, „Kas iš to?“.

Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./ Grpių Bix ir Žas pasirodymas
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./ Grpių „Bix“ ir „Žas“ pasirodymas

O štai dainą „Shalom, Lietuva“ Samas pradėjo vienas, tačiau per dainos vidurį prisijungti pasikvietė ir grupės „Žas“ narius: Marių Berenį, Gidoną Šapiro-Bilą, Liną Zarecką-Chorą. Muzikantai šėlo scenoje, o tuo metu tarsi patrankos, pasipylė ugnies lavinos.

Dideliam klausytojų džiaugsmui nuskambėjo, Samo žodžiais tariant, labai asmeniška daina „Maksimum judesio“ bei „Vynas ir laikas“.

Legendinės grupės koncerte paskutinį kartą nuvilnijo naujausias anekdotas apie kiaulę. Tai buvo paskutinis kartas, nes po jo muzikantai paskerdė kiaulę ir ktino  užbaigti jos 30 metų gyvavimo istoriją. „Norit anekdoto? Bet tai bus paskutinis kartas ir jūs pažadate niekam jo nepasakoti?“, – publiką masino Samas. Galiausiai susirinkusiems padovanojo legendomis ir mitais apipintą dainą-anekdotą „Kiaulė“.

Dar begriaudint dainos akordams virš susirinkusių melomanų pakibo didžiulė kiaulė, kuriai sprogus visiems ant galvų pažiro netikri pirnigai.

O koks gi gimtadienis be staigmenų? Vieną užantyje turėjo ir Saulius. „Mes jums norime padovanoti visiškai naują dainą. Žodžiai suguolė tik šią naktį. Nu, priimkite šitą simfoniją“, – savo naujausią šedevrą, dar neturintį pavadinimo, pristatė Samas. Gerbėjai, kaip ir reikėjo tikėtis, pasitiko ją riksmais, plojimais ir griausmingu trypimu.

Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./ Bix gimtadienio akimirka
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./ „Bix“ gimtadienio akimirka

Jubiliejinį koncertą „Bix“ vis tik pabaigė visiems atpažįstama daina  „Mes tikim“. Ji privertė atsistoti net jaukiai kėdėse nutūpusius klausytojus. „Noriu jums padėkot, kad tiek metų mes kartu. Čia susirinko žmonės, kurie tiki savo dievai, kuriems nereikia aiškinti, jie turi savo kelius ir eina jais! Tokie jūs, tokie ir mes!“, – atsisveikino su publika Samas. Žinoma, muzikantai publikos buvo iškviesti bisui ir atliko dar kelias sunkiais garsais apipints dainas.

S.Urbonavičius-Samas: „Mes pasensime, susiraukšlėsime, būsime negražūs, nebepaeisime, nebepagrosime, bet idėjos mūsų nesens“

Po koncerto užkulisiuose dar nespėjusi atsigauti nuo trankaus pasirodymo sutiktas Saulius Urbonavičius-Samas portalui Žmonės.lt pripažino, kad nulipęs nuo scenos jaučiasi puikiai. Ir visai ne dėl to, kad jo koncertas išties pavyko puikiai, o gerbėjai kartu su juo traukė veik visas dainas. Ketvirtį amžiaus gyvuojančios grupės lyderis patikino, jog džiaugiasi pamatęs tiek daug ir tiek skirtingo amžiaus idėjinių bendraminčių.

„Neseniai „Rolling stones“ šventė savo 50-ies metų jubiliejų, tai mane labai įkvėpė. Aš manau, kad mes dar tikrai atšvęsime ir „Bix“ 50-ąjį jubiliejų. Čia susirinkę žmonės, aš manau, atėjo ne vien tik muzikos pasiklausyti. Kaip ir mes ne vien tik dėl muzikos darėme šį koncertą. Mus ir mūsų publiką vienija panašus požiūris į gyvenimą, panaši filosofija, idėjos. Aš manau, kad jų ir mūsų energija nesensta. Visa kita gali pasenti: mes pasensime, susiraukšlėsime, būsime negražūs, nebepaeisime, nebepagrosime, bet idėjos mūsų nesens“, – išrėžė Samas.

Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./ Saulius Urbonavičius-Samas su žmona ir dukrele
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./ Saulius Urbonavičius-Samas su žmona ir dukrele

Jubiliejinį koncertą S.Urbonavičius su grupe ir tuntu draugų padaryti sumanė likus mažiau nei mėnesiui, spontaniškai. O kad gerbėjai ne tik mėgautųsi senomis geromis dainomis, grupė pristatė naują, dar pavadinimo neturinčią dainą.

„Kaip sako, batsiuvys be batų.... Suorganizavome koncertą per mažiau nei mėnesį. Mes spontaniškai nusprendėme, kad reikia daryti, nes kitaip gimtadienis eis ir praeis. Tokie jubiliejai ne tik gerbėjus sukviečia į vieną būrį, bet kartu ir mums patiems suteikia stimulą… Pavyzdžiui, šiandien mes pristatėme visiškai naują dainą, kuri dar net neturi pavadinimo, – žadėdamas greitu metu ją įrašyti juokėsi Samas. – Mes norėjome siurprizo, o ji yra tokia šviežią. Norėjosi žmonėms pasakyti, kad mes nestovime vietoje“.

Pasitikslinus, ar jau reiktų rašyti legendinės kiaulės nekrologą ir ji tikrai nebeprisikels iš numurusių, kiek pasišypsojęs Samas atsakė: „Čia kaip ir pats anekdotas – jis būna vis kitoks, bet esmė ta pati. Šio jubiliejaus simbolis – kiaulės vestuvės ir skerdynės – labai idėjiškas. Dariau visas tas nesąmones su fotosesijomis vien dėl idėjos. Juk rokas vis dėl to yra protestas, o jame idėja yra svarbiausia. Tad po šita visa kiaule stovi mūsų dabartinis kiauliškumas. Žinai, mes meluojame vienas kitam į akis, o politikoje iš viso visi elgiasi kiauliškai – sėdi mėšle, meluoja ir dar žiūri tau į akis šūdą maldami. Todėl mes norėjome susprogdinti visa šitą brudą ir mums tai pavyko“.

Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./ Saulius Urbonavičius-Samas
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./ Saulius Urbonavičius-Samas

Trumpai apie „Bix“

„Bix“ susikūrė 1987-aisiais Šiaulių dailės ir muzikos studentų iniciatyva. Ji grojo energingą post punk roką su ska, Lotynų Amerikos muzikos ir funk elementais. Sauliaus Urbonavičiaus-Samo tekstuose išjuokiamas provincialumas, socialinis ir nacionalinis ribotumas, apdainuojama „miesto romantika“.

„Bix“ muzikos pagrindas – puiki ritmo sekcija (Gintautas Gascevičius- Profesorius ir Skirmantas Gibavičius buvo pripažinti geriausiais Lietuvos pop/rock instrumentalistais). Modernus stilius ir pasaulio dėmesys leido Bix aktyviai koncertuoti Vakarų Europoje ir JAV.

Savo originalia muzika „Bix“ užkariavo ne tik Lietuvą, bet ir pasaulį: 7 albumai, iš kurių net 2 tapo metų geriausiais Lietuvoje, taip pat begalės Bravo statulelių. Griausmingi koncertiniai turai po JAV, Olandiją, Pracūziją, Vokietiją, Italiją ir kitas pasaulio šalis, didžiausi roko festivaliai, jų dainos sukosi užsienio šalių, tokių kaip JAV, Prancūzija, radijo stočių topuose, o video klipai pirmieji iš Baltijos šalių pasiekė MTV ir VIVA muzikinius kanalus, 1993 m. klipų festivalyje Kanuose pelnė palmės šakelę, apie jų žygius rašė užsienio spauda, juos apšildyti turėjo garbės pati „Nirvana“ su grupės lyderiu Kurt Cobain. Ir tai tik mažytė dalis Lietuvos legendinės roko grupės pasiekimų. 

Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./ Grupė Bix
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./ Grupė „Bix“

Grupės nariai patys apipavidalina savo albumus ir nufilmavo kelis video klipus. Nuo 1996-ųjų „Bix“ atsisakė pučiamųjų instrumentų. 1997 metais, sumažėjus roko populiarumui, grupė kur kas rečiau koncertuoja, tad jos nariai dalyvauja įvairiuose meno ir muzikiniuose projektuose. Grupę palikus Skirmantui Gibavičiui, 2004-aisiasi jį pakeitė bosistas Tadas Žukauskas.

Grupės sudėtis: Saulius „Samas“ Urbonavičius (vokalas, gitara), Gintautas Gascevičius (mušamieji), Tadas Žukauskas (bosinė gitara), Aurimas Povilaitis (perkusija).

Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./ Bix gimtadienio akimirka
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./ „Bix“ gimtadienio akimirka

 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką