Dabar populiaru
Publikuota: 2018 liepos 11d. 10:40

Festivalis „Open'er 2018“: kodėl daugybė lietuvių kasmet ryžtasi dėl jo įveikti 600 km?

Festivalis „Open'er 2018“
Gyčio Vidžiūno nuotr. / Festivalis „Open'er 2018“

Praėjusį savaitgalį, ar tiksliau, didesniąją savaitės dalį, Lenkijoje vyko festivalis „Open‘er 2018“. Tai festivalis, kuriam reikia skirti gana daug laiko – kelyje nuo Vilniaus iki Gdynės teks praleisti bent aštuonias valandas, o programa trunka keturias pilnas dienas. Tiek laiko, tiek ir pinigų sąnaudos susidaro nemažos, tad svarbiausias klausimas: ar verta? Vis dėlto daugybė muzikos gerbėjų iš Lietuvos mano, kad taip.

Svarbiausias šio nuo 2002-ųjų rengiamo festivalio bruožas yra labai stiprūs muzikantai. Organizatoriai kasmet sugeba prikviesti daug žinomų grupių ir atlikėjų, ir tarp jų nemažai tokių, kurie yra pačioje savo populiarumo ir aktualumo viršūnėje. Praėjusiais metais susitarta su tokiomis grupėmis kaip „Radiohead“ ir „Foo Fighters“, o šiemet programoje gal net įspūdingesni vardai: „Nick Cave and the Bad Seeds“, Post Malone'as, Bruno Marsas, „Arctic Monkeys“, „Gorillaz“ ir daug kitų. Nenuostabu, kad prieš prasidedant festivaliui buvo iššluoti visi keturių dienų bilietai.

Net ir gerai pažįstami atlikėjai suskamba kitaip

Tai festivalis, kuris skiria daug lėšų ne tik honorarams, bet ir aparatūrai bei įrangai, todėl gali pagrįstai tikėtis, kad muzika čia skambės gerai, o pasirodymuose netrūks įspūdingų šviesų ir efektų. Be to, grupės ir atlikėjai parenkami tokie, kurie sugeba surengti nepaprastai gerus gyvo garso pasirodymus, o tai gali tikrai ne kiekvienas muzikantas.

Svarbiausia, kad tokiuose renginiuose gali išgirsti nuo seno žinomas grupes taip, kaip dar nesi girdėjęs. Pavyzdžiui, „Gorillaz“ gyvai yra visiškai kitokia grupė nei ta, kurią matėme ir girdėjome jų klipuose. Su visa armija muzikantų ir kviestinių svečių, turėjusių ir solinius pasirodymus festivalyje, tokių kaip Kali Uchis, Little Simz ir Vince'as Staplesas, bei gospelo choru, ši grupė net ir amžiaus pradžioje įrašytą ir per 17 metų labai nugrotą „Clint Eastwood“ atliko taip, lyg girdėtum jį pirmą kartą.

Kitas didžiausią įspūdį palikęs atlikėjas yra Nickas Cave'as, kurio pasirodymą pamatyti gyvai verta rekomenduoti net ir nelabai klausiusiems šio muzikanto kūrybos. Tai yra vienas tų žmonių, kurių charizma sugeba įtraukti visą auditoriją ir nukelti į visiškai kitokį laiką ir erdvę, kad prisimeni esąs Lenkijoje tik tarp dainų išgirdęs atsitiktinį przepraszam.

Gyčio Vidžiūno nuotr./Nickas Cave'as festivalyje „Open'er „2018“
Gyčio Vidžiūno nuotr./Nickas Cave'as festivalyje „Open'er „2018“

Verta paminėti ir Bruno Marsą, kurio dainos „Uptown Funk“ žodžius daugelis turbūt išmoko visiškai to nenorėdami – tiesiog šis kūrinys buvo toks populiarus. Net ir nemėgstant šio atlikėjo ir jo muzikos, pasižiūrėti tikrai buvo į ką: fejerverkai, ugnis, projekcijos, itin brangus ir įmantrus apšvietimas ir iki skrupulų suderinti šokio judesiai.

Tai tik keli itin išsiskyrę pasirodymai, būtų galima daug kalbėti ir apie „Massive Attack“, Post Malone'ą, „Arctic Monkeys“, „Depeche Mode“ ar antroje pagal dydį scenoje pasirodžiusius „Fleet Foxes“ bei „La Femme“ – visi jie savo darbą atliko puikiai. Tiesa, techninių nesklandumų ar ne iki galo atliktų soundcheckų vietomis buvo girdėti mažesnėse scenose, tačiau gana įspūdinga, kad tokio dydžio renginyje šių atvejų buvo absoliuti mažuma.

Ar verta važiuoti kitąmet?

Bet kuris muzikos festivalis yra kompromisų renginys. Už tą kainą, kurią sumoki, gauni tiek ir tokio lygio atlikėjų, kuriuos pamatyti atskirai kainuotų gerokai daugiau. Šiuo atveju keturių dienų bilietas su kempingu kainavo 700 zlotų (apie 160 eurų), perkant iš anksto galima sutaupyti iki 100 zlotų. Daug tai ar mažai, spręsti kiekvienam, žiūrint kaip vertinate galimybę gyvai pamatyti ir išgirsti gerus 10 ar daugiau atlikėjų maždaug už 2–3 įprastų koncertų kainą.

Gyčio Vidžiūno nuotr./„Arctic Monkeys“ festivalyje „Open'er 2018“
Gyčio Vidžiūno nuotr./„Arctic Monkeys“ festivalyje „Open'er 2018“

Žinoma, tam tenka paaukoti truputį komforto. Didžiuliai žmonių srautai (per dieną festivalį aplanko apie 60 tūkstančių žmonių – patikėkite, tai yra daug), miegojimas palapinėje ir, žinoma, eilės. Eilės prie įvažiavimo, prie maisto, dušų, kitų vietų skubiems reikalams. Kaip labai šie dalykai gadins nuotaiką, priklauso nuo organizatorių gebėjimo apskaičiuoti.

Tenka pripažinti, „Open‘er“ organizatoriai skaičiuoja gerai, nors tam dažnai pasitelkia bekompromisį griežtumą. Griežti tikrinimai ir apieškojimai, draudimai neštis gėrimus tiek prie scenos, tiek ir į palapinių miestelį, išimčių nedarymas ir preciziškas terminų laikymasis, tenka pripažinti, suvaldo chaosą, nors galbūt kiti festivaliai tai daro kiek švelniau.

Gyčio Vidžiūno nuotr./Festivalis „Open'er 2018“
Gyčio Vidžiūno nuotr./Festivalis „Open'er 2018“

Svarbu paminėti, kad norint iki galo pasimėgauti visu festivaliu, išvykti geriausia dar antradienį arba trečiadienį vos auštant. Atvykę trečiadienio vakarą atsiremsite į tokias eiles, kad pirmųjų grupių galite ir neišgirsti visai. Todėl verta ir gerai pasiplanuoti laiką, mat užtruksite mažiausiai penkias dienas.

Kaip didžiausią trūkumą galima paminėti, kad vis dėlto tai nėra festivalis, subalansuotas visą jo laiką praleisti teritorijoje. Pagrindinė festivalio erdvė veikti pradeda tik nuo ketvirtos valandos. Iki tol galima pasiklausyti mažesnių, dažniausiai vietinių grupių atskiroje festivalio erdvėje, pasimankštinti, šį tą suvalgyti kempinge arba tiesiog aplankyti Gdynę, šalimais esantį Gdanską, nuvykti prie jūros ar rasti kitokios veiklos. Vis dėlto daugelis pasirenka tiesiog leisti laiką prie automobilių ar palapinių miestelyje.

Kaip bebūtų, tai lieka festivaliu, kurį vietiniai gyventojai, atrodo, pasirenka kaip dienos išvyką, mat kiekvieną pavakarę būriai žmonių užplūsta festivalio vartus, traukdami į pirmuosius pasirodymus, lygiai kaip ir kiekvieną naktį scenoms nutilus didžioji dalis šio būrio patraukia atgal. Sunku patikrinti statistiką, bet galima spėti, kad lietuviai yra antroji didžiausia šio festivalio demografinė grupė, tad su tautiečiais garantuotai susidursite.

Gyčio Vidžiūno nuotr./Festivalis „Open'er 2018“
Gyčio Vidžiūno nuotr./Festivalis „Open'er 2018“

Apibendrinimui galima pasakyti, kad „Open‘er“ yra muzikos festivalis grynuoju pavidalu. Jis nepozicionuoja savęs, kaip renginys turintis išskirtinį veidą, temą ar, vadinkim, filosofiją. „Open‘er“ pamatas ir visa esmė yra muzika – jos žadama daug, geros ir kokybiškos. Tiesa, yra čia ir kino, paskaitų ir šiek tiek meno bei mados – bet visa tai labiau primena formalų paįvairinimą ir užima labai nedidelę renginio dalį. Todėl jei kitų metų sąraše rasite grupių, kurias nuo seno ar neseniai užsinorėjote išgirsti gyvai, važiuokite, nuvilti neturėtų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Kalinių maištui įsisiūbuojant, teisingumo ministras ramina: „Situacija kontroliuojama“

Aktualu

Karininko papirkimu įtariamas buvęs Šiaulių oro uosto vadovas R.Mikšys

Sportas

Nuteistas E.Petrauskas: „Jei toks Lietuvoje teisingumas, tai kam nešu šiai šaliai medalius?“

Aktualu

Naktį į šeštadienį vairuotojai turėtų būti atsargesni: bus slidu, laukia lietingas savaitgalis

24sek

Joe Arlauckas prabilo istorijomis: su Sabu ir Kurtinaičiu gėrė 15 butelių degtinės

Aktualu

Demaskuota grupuotė, per 5 metus Lietuvos šešėlinėje ekonomikoje panaudojusi 60 mln. eurų

Aktualu

Penktadienį dalį Vilniaus užvaldė eismo chaosas: avarijos, neveikiantys šviesoforai ir spūstys

„Eurolygos diena“: kaip M.Grigonis pagaliau sulaukė Šaro skambučio (3/4)

Vardai

Stanislavas Stavickis-Stano: „Aš sergu vėžiu, bet pasveiksiu“

Aktualu

15min paaiškina: kodėl streikuoja mokytojai ir ko jie reikalauja?

Lapkričio TOP 13: knygų antplūdis artėjant šventėms

Vardai

Po skyrybų dramos Sigitas Martinavičius Balyje vedė Editą Rupeikaitę: nuotaka švenčia ne tik vestuves

Vardai

15min studijoje – Mantas Katleris ir Mantas Stonkus: kaip du komikai surenka pilnas arenas

Gyvi regionai

Merų forumas. Stebėkite tiesiogiai 15min portale

24sek

Trys „Žalgirio“ bosai: kaip jie išsprendė Šaro galvosūkį?

Pasaulis kišenėje

Artimųjų Rytų magija: kelionė į spalvingąjį Omaną

Verslas

Seimas skuba lopyti turtuoliams palankias mokesčių reformos spragas, buhalteriai piktinasi

Mokslas.IT

Nustatyta, kurie metai buvo patys blogiausi žmonijos istorijoje

Aktualu

Lietuvos ambasadoriumi Lenkijoje pradeda dirbti Eduardas Borisovas

Naujienos

Sportas

Po futbolininkų sėkmės Paryžius triumfuoja: Tegyvuoja Respublika!

Aktualu

Oksfordo doktorantas T.Hashimoto neabejoja savo pasirinkimu likti dėstyti Lietuvoje

Gazas

Lietuvių sukurta elektromobilių įkrovimo stotelė įvertinta tarptautiniame konkurse

Aktualu

Kaunietį Laisvės al. užpuolusiai trijulei pasprukti nepavyko: sučiupti per pusvalandį

Darydami tyrimą apie verslo įtaką politikams rašėme apie pareigūnus, kurie neigė Seimo narių ir premjero abejones dėl valstybės projektų ir kurie neteko postų. Tame raudoname sąraše dabar atsidūrė dar vienas žmogus.

Norėčiau tikėti, kad situacija, kai valdantiesiems nepalankūs žmonės staiga traukiasi dėl asmeninių priežasčių arba susiduria su problemomis, yra atsitiktinė. Kitu atveju, valstybėje turime pavojingą tendenciją.

Aktualu

Traukiasi dar vienas pareigūnas, prieštaravęs premjero pozicijai dėl atliekų deginimo jėgainių

Vardai

Hitas „Seven Nation Army“: žymiausios septynios natos roko istorijoje

Gyvenimas

Ko nepamiršti važiuojant į gamtą, kad išvyka nevirstų košmaru

Vardai

Johnny Deppas paduotas į teismą dėl smurtavimo: trenkė filmavimo komandos nariui

Aktualu

Įpūtė kone 3 promiles: sunkiai apgirtę vyrai atsidūrė areštinėje

Aktualu

Namuose pargriuvęs garbaus amžiaus panevėžietis patyrė mirtinų traumų

Aktualu

Graikija siunčia signalą į Maskvą: iš šalies metami du Rusijos diplomatai

Aktualu

Pašto siuntoje buvo rastas padirbtas 50 eurų banknotas

Sportas

Čempionų lygą pasitinkančios „Sūduvos“ treneris: „Laukia rimtas iššūkis“

Verslas

Lietuvoje dygsta dešimtys viešbučių: trūksta tik vienos aukso gyslos

Aktualu

Mašinoje prie Vilniaus oro uosto vyras neapdairiai paliko kuprinę: 14 tūkst. eurų žala

Aktualu

Vilniaus Šeškinės rajone, perėjoje, automobilis VW partrenkė pėsčiąjį: skilo kaukolė

Kaip dažnai naudojatės Elektroninės valdžios vartais?

Verslas

Aruodas.lt: įspūdingi apartamentai sostinės senamiestyje, kurti pagal Niujorko standartus

Gyvenimas

Sveikesnio maisto gamintojus ir vartotojus vienija „Rakto skylutė“

Vardai

Ypatingos

07:40
07:22

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką