Dabar populiaru
Publikuota: 2013 sausio 19d. 09:48

Janis Joplin gerbėjai šį šeštadienį mini bliuzo legendos 70-ąjį jubiliejų

Janis Joplin
Janisjoplin.com nuotr. / Janis Joplin

„Noriu būti garsiausia bliuzo dainininke pasaulyje“, – taip savo prodiuseriui Paului Rotchildui yra sakiusi JAV bliuzo atlikėja Janis Joplin, kai šis jos paklausė, kaip ji save įsivaizduoja sulaukusi 65-erių, skelbia „Lightbox Time“. Jei atlikėja būtų gyva, šį šeštadienį švęstų 70-ąjį jubiliejų.

Nors atlikėja nesulaukė „senjorės amžiaus“, net ir būdama jauna spėjo pasiekti karjeros aukštumų. Atlikėja mirė 1970-ųjų spalio 4-ąją, jai buvo vos 27-eri (kaip ir 2011 metais mirusiai Amy Winehouse – red. past.), tuo metu Janis Joplin jau buvo sukūrusi šedevru laikytą albumą „Perlas“ („Pearl“). Mirties priežastis – narkotikų ir alkoholio perdozavimas. Mirusią atlikėją viešbutyje Los Andžele aptiko jos vadybininkas.

Į narkotikus Janis įklimpo vos baigusi mokyklą ir išvykusi į San Franciską, kur įrašė pirmąsias savo dainas. Vėliau ją pastebėjo roko grupė „Big Brothers and Holding Company“. Žalingų įpročių atlikėja buvo atsisakiusi, tačiau netruko prie jų vėl grįžti.

Per savo trumpą gyvenimą, kurį jį skyrė savo siekių įgyvendinimui, J.Joplin ne tik pakeitė popkultūros požiūrį į moteris, bet ir įkvėpė daugelį žmonių, užaugusių mažuose, konservatyvumo kupinuose miesteliuose, priversdama juos „išskleisti sparnus ir pakilti“. Tokiu buvo ir jos gimtasis miestas Port Arturas Teksase. 

Būdama daugialype asmenybe, vėliau debiutavusi televizijoje, Janis įkvėpė daugelį moterų. Ji dievino geras knygas, skaitydavo net ir užkulisiuose. Garbino savo auditoriją, kuriai  būdama ant scenos nuolat dėkojo, jos koncertai buvo didingi, nepaisant to, ar vykdavo prieš nedidelę auditoriją, ar prilygstančią Vudstoko festivaliui. Pastebima, kad koncertuose ji tapdavo šamaniška asmenybe, kupina gamtos jėgų. 

„Kokia nuostabi moteris fotosesijoms“, – stebėjosi Landy, kurio knygoje „Woodstock Vision“ galima rasti ir Janis Joplin nuotraukų, – „Į ją buvo be galo įdomu žiūrėti. Jos pasirodymai buvo kupini harmonijos“. Fotografas keliavo kartu su atlikėja ir grupe „Big Brother and Holding Company“, teigė bandęs apsimesti nematomu, kad galėtų įamžinti natūralią ir tikrą J.Joplin „sielą“. 

Janis Joplin dažnai vadindavo save „viščiukų atlikėja“. Šlovę ji visų pirma pelnė būdama „Big Brother“ nare (1966-1967), vėliau tapo solo atlikėja ir suformavo „Kozmic Blues Band“, kurios išleistas albumas tapo auksiniu. Galiausiai grupė tapo „Full-Tilt Boogie Band“. Su ja atlikėja įrašė savo šedevrą „Perlas“.

Nuostabaus vokalo savininkė, intelektuali ir artistiška. Janis Joplin drąsiai gyveno remdamasi filosofija „Imk, kol gali“ („Get it While You Can“).

Siūlome pasiklausyti garsiojo „Perlo“:

 

O čia „Summertime“ performansas:

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką