Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 27d. 14:20

Jei radijo stotys trečdalį eterio skirtų lietuviškai muzikai, atlikėjai uždirbtų papildomą 1 mln. eurų

Leonas Somovas, Jazzu, Aistė Smilgevičiūtė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Leonas Somovas, Jazzu, Aistė Smilgevičiūtė

Lietuvos muzikos atlikėjai, dainų autoriai pritaria Seimo kultūros komiteto nario Vytauto Kernagio siūlymui radijo stotims įvesti kvotas, kad trečdalį muzikai numatyto eterio jos skirtų Lietuvoje sukurtiems kūriniams. Į Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vykusią konferenciją išreikšti palaikymo šiai iniciatyva atvyko Leonas Somovas, Justė Arlauskaitė-Jazzu, Aistė Smilgevičiūtė, Mantas Joneikis, Domatas Razauskas, Vidas Bareikis, Kęstutis Makačinas ir kiti muzikos pasaulio atstovai.

15min jau rašė, kad Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos ir Seimo kultūros komiteto narys Vytautas Kernagis siūlo Lietuvos radijo stotims nustatyti 35 proc. nacionalinių kūrinių kvotą, kurios 1/4 dalis būtų skiriama naujiems (ne senesniems nei 3 metų) kūriniams ir įrašams.

Lietuvos muzikos verslo asociacijos vadovas Vaidas Stackevičius sako, kad įpareigojus radijo transliuotojus bent trečdalį eterio skirti lietuviškam turiniui, Lietuvos atlikėjai per metus papildomai uždirbtų milijoną eurų.

„Mūsų paskaičiavimu, po šių įstatymo pakeitimų apie vieną milijoną eurų Lietuvos kūrėjai ir atlikėjai uždirbtų daugiau dėl jų kūrinių panaudojimo radijo stotyse, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje sakė V.Stackevičius. – Mes neišradinėjam dviračio, yra daug valstybių, kurios yra priėmusios tokius sprendimus, iš kaimyninių – lenkai, kurie trečdalį radijo stočių eterio yra paskyrę savo muzikai, estai jau prieš kelerius metus tą dalyką taiko taip pat, pas juos yra 25 proc. estiško eterio, taip pat tokios šalys kaip Prancūzija, Portugalija, Slovėnija, Kanada.“

Anot jo, papildomos lėšos leistų atlikėjams kurti kokybiškesnį turinį, didėtų jų konkurencingumas, o tokia praktika taikoma ir kitose pasaulio šalyse, taip pat ir Lietuvos kaimynėse.

V.Stackevičiaus teigimu, radijo transliuotojams neturėtų pristigti lietuviškų kūrinių: šalyje per metus įregistruojama apie 7 tūkst. naujų kūrinių – maždaug 20 kūrinių per dieną.

Autorių teisių asociacijos LATGA tarybos prezidentas Teisutis Makačinas pažymėjo, kad asociacija pritaria Seime registruotoms pataisoms, kurios įpareigotų radijo transliuotojus trečdalį muzikai numatyto eterio laiko skirti Lietuvoje ar Lietuvos kūrėjų sukurtiems kūriniams.

„Mes manome, kad jei gerai – Europai, mums – tuo labiau. Teigiami pokyčiai: tai mažins nepilnavertiškumo kompleksą, kurį mums kasdien kiša, skatins kūrybinę veiklą ir gerins kūrėjų materialinę bazę“, – sakė T.Makačinas.

„Šitas procesas nėra lengvas ir turėtų būti gerai pamąstytas. Mums aišku, kad radijo stotys, akustinė medija – tik dalis to, ką šita sistema turėtų apimti: ir internetą, ir teatrą, ir parodas, ir visą vizualųjį, literatūrinį meną. Žinoma, reikia rasti būdus ir formas visa tai padaryti ir spręsti kompleksiškai“, – kalbėjo T.Makačinas.

Atlikėjai siūlo sekti Europa

Atlikėjas ir Lietuvos gretutinių teisių asociacijos AGATA tarybos pirmininkas Domantas Razauskas sakė iš pradžių buvęs nusistatęs prieš privalomas kvotas, tačiau savo nuomonę pakeitęs, kai susidūrė su geraisiais pavyzdžiais iš tokį reguliavimą turinčių šalių.

„Tam, kad kokybė kiltų, reikia, kad čia daugiau liktų pinigų. Aš manau asmeniškai, jei šioje rinkoje pasiliktų daugiau pinigų, būtų labai didelė nauda, nes mūsų maža rinka labai sunkiai gali atsispirti muzikinei kultūrinei invazijai tiek iš Rytų, tiek iš Vakarų. Galų gale ėmiau tame matyti daugiau naudos negu kenksmingumo“, – sakė D.Razauskas.

Grupės „Skylė“ atlikėja Aistė Smilgevičiūtė teigė, kad lietuvių kūrėjų skatinimas „padėtų išlaikyti nacionalinį veidą“.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aistė Smilgevičiūtė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aistė Smilgevičiūtė

„Norėčiau prisiminti europinę praktiką, yra šalys, kurios vertina savo kūrėjus, juos siekia globoti ir tai užfiksuoja įstatymais, ir rezultatai yra. Dar kas svarbu, tai šaliai padeda išlaikyti nacionalinį veidą. Nebūtinai dainuokim lietuviškai, dainuokim angliškai, aš dainuosiu žemaitiškai, bet tai suteikia bruožus, o susiniveliuoti visada suspėsim, pabandykim sutvirtėti, augti“, – sakė A.Smilgevičiūtė.

Dainininkė Justė Arlauskaitė-Jazzu pasakojo seniai svajojusi, kad „Lietuvos muzikos industrijos beveik nebuvimas pasaulio kontekste artėtų prie pasaulio standartų“.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Justė Arlauskaitė-Jazzu
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Justė Arlauskaitė-Jazzu

„Šiuo atveju mes pavyzdį imam iš didžiųjų Europos šalių ir tas pavyzdys man atrodo labai tinkamas. Muzika yra didžiulė Lietuvos kultūros dalis ir tą kultūrą mes galime puoselėti, tai būtų žingsnis, kuris leistų atlikėjams, kūrėjams gyventi geriau, skleisti savo kūrybą“, – kalbėjo J.Arlauskaitė-Jazzu.

Iniciatorius: laisvė rinktis nenukentės

Grupė Seimo narių siūlo nustatyti, kad radijo transliuotojai trečdalį muzikai numatyto eterio laiko turėtų skirti Lietuvoje sukurtiems kūriniams.

Pagal siūlymą, Lietuvos jurisdikcijai priklausantys radijo programų transliuotojai ne mažiau kaip 35 proc. muzikinės programos laiko turėtų skirti nacionaliniams kūriniams.

Nacionaliniai kūriniai turėtų būti transliuojami nuo 6 iki 23 valandos. Kaip nacionalinis kūrinys apibrėžiami lietuvių kalba atliekami, taip pat Lietuvoje sukurti ir įrašyti, šalyje gyvenančių kūrėjų sukurti kūriniai.

Pataisų iniciatorius konservatorius Vytautas Kernagis sakė, kad privaloma kvota neribotų klausytojo pasirinkimo, nes norintys klausytis konkrečios muzikos tam renkasi kitas platformas, ne radiją.

„Jei dabar sakoma apie klausytoją, kad jie dabar neva privalės klausytis lietuviškos muzikos, tai tie klausytojai, kurie nori klausytis konkrečiai kažkokios muzikos, jie naudoja tam tikras platformas internetines, ir ten klauso muziką, kurios nori klausytis. Jei klauso radijo stoties, klauso, ką radijo stotis jiems pateikia, nemanau, kad čia kažkokia prievarta“, – BNS ketvirtadienį sakė V.Kernagis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vytautas Kernagis jaunesnysis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vytautas Kernagis jaunesnysis

„Mes į tą klausimą turėtumėm pažiūrėt kaip į tautos identiteto klausimą, o ne kažkokį prievartinį“, – pridūrė konservatorius.

Pataisas kartu su jų iniciatoriumi V.Kernagiu registravo grupė skirtingoms frakcijos priklausančių parlamentarų, tarp jų – Seimo vicepirmininkė „valstietė“ Rima Baškienė, konservatorius Vytautas Juozapaitis, socialdarbietis Gediminas Kirkilas, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovė Rita Tamašunienė bei kiti.

Jų iniciatorius V.Kernagis sako taip norintis pradėti diskusiją, kaip padėti plėstis Lietuvos muzikos industrijai. Anot jo, dabar žmonės tiesiog neturi galimybių išgirsti Lietuvos atlikėjus, todėl apie juos mažai ir žino.

Transliuotojai kvotas vadina perteklinėmis

Radijo transliuotojų atstovai BNS anksčiau komentuodami įregistruotas pataisas sakė jas vertinantys skeptiškai ir vadino perteklinėmis.

„Radiocentro“ stočių grupės programų direktorius Donatas Bučelis teigė, kad tokiu siūlymu būtų ginami dainų autorių ir atlikėjų, bet ne radijo klausytojų interesai.

„Šio siūlymo aiškinamajame rašte sakoma, jog įstatymą norima keisti tam, kad dainų autoriams ir atlikėjams būtų užtikrintas didesnis atlygis. Kitaip tariant, galvoje turimi dainų autorių ir atlikėjų, o ne klausytojų interesai. Tuo tarpu mes, radijo programų transliuotojai, visada rūpinomės ir rūpinsimės, kad laidų turinys – įskaitant muziką – būtų patrauklus būtent klausytojams“, – BNS sakė D.Bučelis.

„LRT Opus“ vyriausiasis redaktorius Darius Užkuraitis BNS tvirtino esantis už tai, kad kuo daugiau skambėtų kokybiškos lietuviškos muzikos, tačiau kvotas sakė esant perteklinėmis.

Iš esmės esu už tai, kad grotų lietuviška muzika, bet man nepatinka, kai kas nors pasako – turi būti tiek ir tiek. Aš manau, pagrindinis kriterijus – gera tai muzika ar bloga muzika. Kuo daugiau bus geros lietuviškos muzikos, tuo jos daugiau skambės. Nebūtinai 35 proc. turi skambėti, gali būti ir 50 proc., kad tik jos būtų geros“, – kalbėjo D. Užkuraitis.

Radijo stoties „Lietus“ vadovas Gintaras Zdebskis BNS irgi teigė, kad komerciniams transliuotojams tai būtų perteklinis reguliavimas.

Nacionaliniais kūriniais būtų laikomi:

  • tie, kurie sukurti ir/ar įrašyti Lietuvos Respublikoje;
  • tie, kurių bent vieno jų kūrėjų ar pagrindinių atlikėjų buveinė arba nuolatinė gyvenamoji vieta yra Lietuvos Respublikoje;
  • tie, kurių turinys neatsiejamas nuo Lietuvos nacionalinio konteksto ir kultūrinių ypatumų, t.y. juo siekiama išsaugoti, puoselėti ir/ar propaguoti nacionalinės kultūros tapatumą, savitumą ir suverenumą, etninę kultūrą ir vietos tradicijas, kultūros paveldą, lietuvių kalbą, jos apsaugą ir tęstinumą, meno bei kūrybos sklaidą, plėtrą ir pan.
BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Temos: 3 Radijas AGATA LATGA

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Lietuvio emigracija Suomijoje truko pusdienį: darbdavys mini „netipinę situaciją“

Lapkričio TOP 13: knygų antplūdis artėjant šventėms.

N-18 Aktualu

Lukiškių prižiūrėtojus fekalijomis apipylęs žudikas žagintojas pats tapo nukentėjusiuoju

Vardai

„Atspėk, kas dėžėje“ premjera: tokių Monikų dar nematėte – iš baimės net drebėjo rankos

Aktualu

Suprasti akimirksniu: 15min atsako į svarbiausius klausimus apie prezidento rinkimus

Gyvenimas

K.Mišinienė: „Seksualinę prievartą patiria ne tik įkalinimo ar globos įstaigose esantys vyrai“

24sek

K.Pangosas: apie svarbiausią Šaro pamoką, nustebinusius katalonus ir stiprų „Žalgirį“

Aktualu

Theresa May atmeta galimybę rengti antrą referendumą dėl „Brexit“

24sek

Antanas Guoga apie „Ryto“ skandalus: „Praeities šešėliai persekioja klubą“

Vardai

Iglė per gimtadienį scenoje sulaukusi 4 kilogramus sveriančio S.Prūsaičio siurprizo neteko žado

Sportas

Salės futbolo šventė Alytuje: „Vytis“ – „Dobovec“

Pasaulis kišenėje

Pažinti Vokietiją: Freizingas – bavariško jaukumo oazė, kurią aplankę liksite sužavėti

15min eksperimentas Gazas

15min/Gazas patikrino: ką naktį mato vairuotojas, jei pėsčiasis eina su „tautine apranga“

Aktualu

Orai: kitą savaitę sulauksime sniego 

Gazas

Kainų testas: viešasis transportas prieš automobilį. Kuris nugalėjo?

Vardai

Internete žaibiškai pasklidusi parodija Karolinos Meschino nė kiek neįžeidė: „Nauda abipusė“

Maistas

Vakarienė pas Jurgą ir Paulių. Sicilija: pamirškite mafiją! Eikite valgyti! (su arabiškais skonio motyvais)

Gyvenimas

Psichoterapeutas: 7 dalykai, kurių vyruose nepakeisite

Verslas

Sporto rūmų rekonstrukcija juda į priekį: paaiškėjo, kas rengs techninį projektą

24sek

Vilniaus „Rytui“ – rimti kaltinimai: ispano istorija atskleidžia nuslėptus mokesčius?

Naujienos

Vardai

Eglė Andreikaitė ir Naglis Bierancas: apie jos gyvenimą Niujorke ir jo meilę kedams

Vardai

„X Faktoriaus“ dalyvė Gintarė apie patirtą stuburo traumą: šokas, neįgaliojo vežimėlis ir ašaros

Aktualu

Seimas priėmė įstatymą, galintį užkirsti kelią šimtamilijoniniams valstybės projektams

Gazas

„1000WOW“ kelionės pradžia: septynios valandos formalumų ir du centimetrai erdvės

Verslas

Renovacija keičia ir statybos sektorių

Aktualu

Vėjas prikrėtė eibių Drevernos uoste: bokštas atsidūrė vandeny

Vardai

Paaiškėjo Ramūno Rudoko naujagimio sūnaus vardas: nuomonės su žmona išsiskyrė

Vardai

„Queens of Roses“ dalinasi nauja fotosesija: „Gyvenime, kaip ir scenoje – be rokenrolo būtų liūdna“

Gyvenimas

Kramtomoji guma gali sukelti antsvorio problemų

Gyvenimas

15min studijoje – pokalbis apie Vilniaus sporto ir kultūros festivalį

Aktualu

Teisėja paaiškina, kodėl girtai vairuotojai skyrė 40 tūkst. eurų turto konfiskaciją

Aktualu

Po teismo sprendimo dėl NMA vadovo premjeras ragina atidžiau vertinti tarnybų informaciją

Aktualu

Seimas paskyrė Mildą Vainiutę Seimo kontroliere

Interviu 24sek

Ką šiuo metu veikia rezultatyviausias visų laikų LKL žaidėjas?

Aktualu

R.Paksas neatskleidžia, ar sieks grįžti vadovauti partijai, skyriai kelia R.Žemaitaitį

Aktualu

Sausio 13-osios byloje kaltinamo lietuvio R.Juchnevičiaus advokatas: tikiuosi nepolitizuoto verdikto

Aktualu

Teismas: prokuroras J.Laucius neapšmeižė R.Kurlianskio

Gyvenimas

„Dries Van Noten“ modeliai: spalvų kontrastai ir netikėti raštų deriniai

Maistas

3 receptai su svarainiais: kvapnus pyragas, šildanti arbata ir džemas žiemai

Verslas

B.Rubesa traukiasi iš „RB Rail“ vadovės pareigų

Vardai

Ypatingos

07:22
06:20

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką