Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvos atlikėjai sako, kad dainuoti pagal fonogramą juos priverčia aplinkybės

„69 danguje“
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / „69 danguje“.
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvos atlikėjų koncertuose neretai lankytojai spėlioja – šis atlikėjas, regis, dainuoja pagal fonogramą, o anas lyg ir ne. Tokie pasvarstymai, kaip ir fonograma Lietuvos estradoje – įprastas dalykas. Kodėl Lietuvoje susidarė sąlygos klestėti „negyviems“ pasirodymams, „15min“ pasiteiravo pačių dainininkų ir muzikologės.

Daugiau 15min Vardai naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Tiesa, svarbu žinoti, kad fonogramų būna dvejopų – vadinamoji minusinė, kai skamba įrašytas muzikinis fonas, gali būti ir pritariantieji balsai, o vokalistas dainuoja „ant viršaus“ bei vadinamoji pliusinė, kai yra leidžiamas dainos įrašas.

Scenos vilkas Žilvinas Žvagulis vienareikšmiškai įsitikinęs, fonogramos mūsų šalies scenose klesti dėl nepalankios Lietuvos rinkos „Nežinau atlikėjų, kurie negalėtų dainuoti gyvai. Aš pats norėčiau dainuoti gyvai, bet būtų visai kitos sąnaudos. Taip yra dėl lėšų stygiaus, dėl rinkos, kuri yra labai maža. Pažiūrėkite, kad ir Lenkijoje, nerasi jokių „fonogramšikų“, bet tai ten atvažiuoji su muzikantais, visada klausytojų yra, o pas mus į salę susirenka 200–300 žmonių, kiek taip važiuosi...“ – teigė jis.

BFL/Mindaugo Vaičiulio nuotr./Žilvinas Žvagulis
Žilvinas Žvagulis

Ž.Žvagulio teigimu, televizijoje dainuoti gyvai taip pat brangiai kainuoja, o įgarsinti gyvą muzikantų grupės pritarimą itin sudėtinga. „Turi statyti daugiakanalius įrašymo įrengimus, esu tą daręs, kai organizavau koncertą, tai – tikra vargo vakarienė. Taip įrašinėjome praėjusių metų Nidos festivalio pirmą koncertą. Penkiolika grupių atliko po penkias dainas. Įsivaizduokite, ką reiškia po to visą tai suvesti į vieną visumą... O sumontuoti ir medžiagą atiduoti turi po savaitės, nors tai yra trijų mėnesių darbas norint normaliai padaryti. Pas mus nėra tam finanasų ir galimybių. Technika, yra, bet visa tai labai brangu“, – konstatavo populiarus dainininkas. Jis prisipažino, kad gyvai dainuoti jam smagiau.

„Aš anksčiau visada dainavau gyvai, bet po to atėjo laikai, kai visų buvo pasirinkti fonograminiai variantai. To nesu matęs Amerikoje, Lenkijoje ar kur kitur užsieny – niekas nesimuliuoja, groja gyva grupė ir dainuojama gyvai. Tos pačios „Spice Girls“ visada pačios dainavo ir pasirodė su gyva grupe. Aš esu už tai, kad būtų gyva muzika, nes kitaip mes greit ir muzikantų neturėsime, jei jų paslaugomis nesinaudosime, aš tik už gyvą muziką. Bet yra kaip yra“, – su kartėliu balse pripažino Ž.Žvagulis.

VIDEO: zilvinas zvagulis-faina faina

Pritrūksta laiko ir techninių galimybių

Grupės „69 danguje“ narė Nijolė Pareigytė pasakojo, jog tai, ar merginos naudojasi fonograma, priklauso nuo daugybės dalykų. „Lietuvoje daug klubų nepasižymi labai gera technine įranga. Kartais būna pavojinga rizikuoti – pasitaiko, kad tik atvažiuojame ir iš karto turime eiti ant scenos, nei „soundcheck‘o“ (liet. garso patikrinimas), nieko, viskas paskubomis. Tikrai retas klubas gali pasiūlyti atlikėjui gerus mikrofonus, kokybišką garso aparatūrą, monitorius ant scenos. Tenka koncertuoti įvairiomis sąlygomis, bet visaip išsisukam“, – vardijo dainininkė.

Yra grupės, kad ir ta pati „Yva“ ar mes, galime dainuoti gyvai ir negyvai. Jei dainuoti gyvai, reikia tam repetuoti, ruoštis, reikia specialaus įgarsinimo. Manau, dainuojama pagal fonogramą dėl laiko trūkumo, na, gal ir mažesnio biudžeto.Anot N.Pareigytės, atlikėjai pagal fonogramą „dainuoja“ daugumoje televizijos filmuojamų koncertų. „Renginių organizatoriai dažnai renkasi fonogramą kokybės sumetimais, ar dėl to kad sekundę į sekundę eina eteris, ypač jei tiesioginis. Jiems taip yra taip patogiau, greičiau ir patikimiau, nei, sakykime, įgarsinti visą gyvą grupę“, – sakė N.Pareigytė. Jos nuomone taip yra ne tik dėl taupymo. „Yra grupės, kad ir ta pati „Yva“ ar mes, galime dainuoti gyvai ir negyvai. Jei dainuoti gyvai, reikia tam repetuoti, ruoštis, reikia specialaus įgarsinimo. Manau, dainuojama pagal fonogramą dėl laiko trūkumo, na, gal ir mažesnio biudžeto“, – svarstė grupės „69 danguje narė“. N.Pareigytės teigimu, jos grupė ne sykį dar koncertus su gyva grupe, tiesiog šio fakto tyčia neviešina.

Juliaus Kalinsko/15 minučių nuotr./Nijolė Pareigytė
Nijolė Pareigytė

„LRT televizijos projekte „Dainų daina“, dainavome gyvai. Buvo labai sudėtinga, nes kaip visuomet trūko repeticijų, juolab tai buvo televizija. O kai yra tikras koncertas, kiekvienas į jį atėjęs pamatytų ir suprastų, kad mes tikrai ne tik pagal fonogramą dainuojam“, – kalbėjo ji, pridurdama, kad merginoms teisintis jau senokai pabodo. Pasak N.Pareigytės, dug kas priklauso ir nuo žanro. „Popsą, tokį kaip mes dainuojame, tikrai negali atsisėdęs su gitara padainuoti akustinę versiją, dainos tikrai neskambėtų. O jei yra geras garsas, žinoma, visada maloniau gyvas dainavimas. Aš asmeniškai labai vertinu gyvą dainavimą, bet tiesiog papuoliau ne į tą grupę ir tai nėra blogai. Mes esame komercija ir mums neprivalu visada groti su gyva grupe ir panašiai, mūsų reikalavimai kiti, mes ne „Biplanai“ – aiškino atlikėja.

VIDEO: 69Danguje Meiles Simfonija Gyvai

Fonograma yra žmonių apgaudinėjimas. Kam eiti į koncertą tam, kad pasiklausytum iš plokštelės leidžiamo garso? Tą kiekvienas gali padaryti ir namuose.Gyvai dainuoja net užkimusi

Dainininkė Vilija Pilibaitytė-Mia buvo kategoriška, kalbėdama apie fonogramas. Mergina tvirtino itin retai žiopčiojanti pagal savo dainas. „Kad visiškai netektų dainuoti pačiai – labai retas atvejis, net tada kai būnu užkimus stengiuosi dainuoti gyvai. Yra tekę dainuoti pagal visišką fonogramą tada, kai to primygtinai reikalauja televizija, bet taip būna retai. Kodėl televizijos to reikalauja? Dažniausiai nebūna techninių galimybių padaryti gerą gyvą garsą“, – sakė ji. Mia tikino propaguojanti tik gyvą dainavimą. „Fonograma yra žmonių apgaudinėjimas. Kam eiti į koncertą tam, kad pasiklausytum iš plokštelės leidžiamo garso? Tą kiekvienas gali padaryti ir namuose“, – tvirtino dainininkė. Anot jos, tai, kad nespėji pasidaryti vadinamojo soundchecko ar repeticijų trūkumas – ne pasiteisinimas.

Juliaus Kalinsko/15 minučių nuotr./Atlikėja Mia
Mia

„Aš labai retai pasidarau soundcheck‘ą. Dažniausiai per pirmą dainą pasidarai viską, ko tau reikia. Būna, kad ir labai prastas garsas, bet aš dainuoju gyvai, nes aš kitaip nemoku, man neišeina. Nemoku išreikšti emocijos, išreikšti savęs kaip asmenybės per dainą pati nedainuodama. Kai dainą vienąkart sudainuoji fonogramai, tai ji lieka tokia pati visą laiką, o kada tau būna liūdna arba gera, tu nori perduoti tos akimirkos jausmą“, – aiškino Mia. Ji prisipažino nenorinti komentuoti kitų atlikėjų pasirinkimo ar jų smerkti. „Tai kiekvieno reikalas. Tiesiog aš esu už gyvą dainavimą ir gerbiu tuos atlikėjus, kurie dainuoja gyvai. Manau, kad jie yra verti pagarbos, o pasistaipyti pagal fonogramą gali kiekvienas eilinis lietuvis, kuris pabuvojo studijoje, kur kompiuteriu pagražino jo vokalą“, – tvirtino Mia.

VIDEO: Mia feat. The Panevezys Choir - Bad Romance

Žiopčiojimas – žmonių apgaudinėjimas

Su Mios nuomone, esą žiopčioti pagal muziką neteisinga klausytojų atžvilgiu, sutiko muzikologė Laimutė Ligeikaitė-Grubevičienė. „Jei vyksta neva tai „koncertas“, kur atlikėjai tik pastrykčioja ir žiopčioja, aš to nelaikau koncertu ar meno rūšimi. Tai yra žmonių apgaudinėjimas. Tokie dalykai gali vykti vaikų, paauglių vakarėliuose, kai jie nori pavaidinti artistus, bet tai – nerimtas reikalas. Mes, muzikologai, žmonės turintys išsilavinimą, net poppasaulyje ieškome atlikėjo profesionalumo. Po žodžiu popmuzika mums slypi muzika. O dabar daugeliu atvejų, tai – tik prodiuserių darbas“, – sakė muzikos žinovė.

L.Ligeikaitės-Grubevičienės teigimu, nenuostabu, kad kai kurioms grupėms tenka naudotis pliusinėmis fonogramomis. „ Kai prodiuseriai dėl uždarbio susirenka tik grožį turinčias mergaites, ir „maitina“ publiką, kuri nori pažiūrėti tik į iškilias formas, be abejo, tenka naudoti pliusinę fonogramą. Nes jos nesugeba dainuoti ir reikia tą dainavimą kažkokiu būdu imituoti, kad būtų nors koks padoresnis garsas šalia jų pasirodymo“, – sakė muzikologė. Jos teigimu tokios grupės sėkmingos tik kurį laiką, mat publikai ilgainiui pabosta tik vizualinė pusė, tuomet tie patys prodiuseriai imasi kitų, praktiškai tokių pačių projektų. „Tai – ne muzikos reikalas. Tai komercija“, – teigė L.Ligeikaitė-Grubevičienė.

„Minusinė“ fonograma – popmuzikos dalis

Muzikologės teigimu, suprantama, kad didelė dalis muzikantų šiais laikais nesamdo pasirodymams muzikantų. „Reikia turėti arba savo grupę, arba būrį artimų draugų muzikantų. Samdyti iš šalies yra gana sudėtinga ir daug kainuoja. Ekonominiais sumetimais atlikėjui paprasčiau kompiuterinėmis, elektroninėmis priemonėmis pasidaryti fonogramą. Tai yra visai priimtinas dalykas, kai šalia to vokalistas dainuoja gyvai. Tai įprasta toje pačioje „Eurovizijoje“, tai – popmuzikos dalis“, – sakė L.Ligeikaitė-Grubevičienė. Tiesa, ji patikino, kad bet kuriuo atveju tai – žemesnė meno forma už tą, kuomet grojama su gyva grupe.

Muzikos ekspertės teigimu, Lietuvoje netrūksta kokybiškos populiariosios muzikos atlikėjų. „Yra keletas tokių, kurie esant palankesnėms sąlygoms tikrai yra verti išeiti į pasaulį ir jie nebūtų menkesni už ryškiausias žvaigždes. Tokia yra Jurga Šeduikytė. Jos atliekamos dainos įdomesnės nei pop žanro, tačiau vis tiek priklauso prie lengvosios muzikos. Labai vertinu Rūtą Ščiogolevaitę, nes jos puikus balsas ir ji labai profesionali atlikėja“, – komplimentų Lietuvos atlikėjoms nepagailėjo L.Ligeikaitė-Grubevičienė.

Tarp ryškių popartistų ji pažymėjo ir Liną Adomaitį, kurį gyrė už įdomius muzikinius sprendimus. Dvejopų vertinimų sulaukė Mia, kuriai muzikologė pažėrė patarimų. „Mia yra tikrai profesionali ir aukšto lygio dainininkė, bet ji tarsi primena tas, kurios dainuoti nemoka. Jos ar jos prodiuserio pasirinktas įvaizdis... Čia ji yra labai stipriai suklydusi. Tai, kaip ji atrodo, neaiškios istorijos, kuriomis ji reklamuojasi, yra ne to lygio, kokiu ji dainuoja. Miai prasta reputacija nepadeda ir puikų jos profesionalumą gadina. Tai išties labai apmaudus neatitikimas. Žūsta gera dainininkė“, – sakė L.Ligeikaitė-Grubevičienė.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką