Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rūta Ščiogolevaitė su vyru Rolandu Damijonaičiu mėgavosi Airijos grupės „Clannad“ koncertu

Rūta Ščiogolevaitė su vyru Rolandu Damijonaičiu
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr. / Rūta Ščiogolevaitė su vyru Rolandu Damijonaičiu
Šaltinis: 15min
0
A A

Šeštadienio vakarą Vilniaus kongresų rūmuose koncertavo viena žymiausių Airijos folkroko grupių „Clannad“ – tai buvo pirmasis muzikantų koncertas Lietuvoje. Jo nepraleido ir dainininkė Rūta Ščiogolevaitė, kurią į koncertą atlydėjo vyras Rolandas Damijonaitis. Pasiklausyti žymiųjų Airijos muzikantų taip pat atvyko ir Darius Užkuraitis su Nijole Statkute bei Linas Zareckas su Kornelija Kairyte.

Daugiau 15min Vardai naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Dviejų valandų trukmės koncerte skambėjo ne tik nauji kūriniai, bet ir populiariausios per keturis dešimtmečius sukurtos „Clannad“ dainos – nuo „Theme From Harry's Game“, kurios motyvą savo hite „Saltwater“ panaudojo garsus šokių muzikos kūrėjas Chicane, iki kartu su „U2“ vokalistu Bono įrašyto kūrinio „In A Lifetime“ ir muzikos Lietuvoje gerai žinomam britų TV serialui „Robinas Hudas“.

„Clannad“ nariai sausio 20-ąją pradėjo pasaulinį pernai rugsėjį išleisto albumo „Nadur“ pristatymo turą, į kurio grafiką įtraukti pasirodymai Vokietijoje, Lenkijoje, Lietuvoje, Latvijoje, JAV, Olandijoje, Belgijoje, Norvegijoje ir Didžiojoje Britanijoje.

Grupė, kurioje groja penki gerai žinomos airių muzikinės šeimos nariai (iš jos kilusi ir karjeros pradžioje „Clannad“ grojusi garsi dainininkė, grupės vokalistės Moyos Brennan sesuo Enya), Lietuvoje praleido nedaug laiko – į Vilnių jie atvyko šeštadienio rytą, o po pasirodymo iškeliavo į Rygą. Tiesa, po koncerto dėmesį gerbėjams visada rodantys muzikantai ir gerbėjams Lietuvoje noriai dalino autografus.

Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./„Clannad“ koncerto akimirka
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./„Clannad“ koncerto akimirka

Pagerbti apdovanojimu

Šią savaitę paskelbta, kad po kelių savaičių grupė sulauks ypatingo įvertinimo BBC rengiamuose apdovanojimuose „Folk Awards“ – čia „Clannad“ bus įteiktas prizas už gyvenimo pasiekimus ir nuopelnus muzikai.

„Clannad“ pagerbimas taps svarbiausiu jau 15-ąjį sykį rengiamos apdovanojimų ceremonijos akcentu. Iškilminga ceremonija vasario 19-ąją įvyks prestižinėje Londono salėje „Royal Albert Hall“.

Ceremonijos rengėjai skelbia, kad dar 1973-aisiais debiutinį albumą išleidusios grupės „Clannad“ nuopelnai – neabejotini, todėl šis sprendimas pradžiugins daugelį jų muzikos gerbėjų.

„Jų indėlis į folko muziką – stebėtinas ir ilgalaikis. Jie visiškai nusipelnė šio prestižinio apdovanojimo“, – teigia BBC radijo stočių „Radio 2“ ir „6 Music“ redaktorius Bobas Shannonas.

„Esame labai pagerbti, kad mūsų muzika taip pripažinta. BBC mus nuolat palaikė nuo tada, kai Didžiojoje Britanijoje išgarsėjome su daina „Theme From Harrys' Game“. Labai laukiame šio vakaro“, – žinią apie jiems skiriamą apdovanojimą džiugiai sutiko grupės nariai, kurie pirmą sykį koncertuos šioje ceremonijoje.

Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./„Clannad“ koncerto akimirka
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./„Clannad“ koncerto akimirka

Grupė, susikūrusi šeimoje

„Clannad“ istorija prasidėjo nedideliame Gvidoro miestelyje Airijoje. Čia gyvenanti muzikanto Leo ir muzikos mokytojos Babos Brennanų šeima susilaukė devynių vaikų. Broliai ir seserys nuo mažens dainavo tėvo bare, kurį dabar išdidžiai puošia iškaba „Clannad“ ir Enyos namai“ – čia šeima kasmet susirenka per šventes.

1970-aisiais trys poros vaikai – Moya, Ciaranas ir Polas Brennanai – nusprendė suburti grupę, kuri grotų muziką, paremtą tradiciniu keltų dainų skambesiu, bet ir turinčią roko bei popmuzikos elementų. Prie trijulės prisijungė jų dvyniai dėdės – Noelis ir Padraigas Dugganai. Taip gimė grupė, kuriai tikslesnio pavadinimo nebuvo įmanoma sugalvoti – „Clannad“ yra airiškos frazės, reiškiančios „šeima iš Doro“, sutrumpintas variantas.

Grupė greitai įsibėgėjo – šimtai žiūrovų virto tūkstančiais, parduodamų plokštelių tiražai augo su kiekvienu albumu, „Clannad“ žavesį atrado melomanai už Airijos ir Didžiosios Britanijos ribų.

Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./„Clannad“ koncerto akimirka
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./„Clannad“ koncerto akimirka

Didžiuoju „Clannad“ proveržiu tapo 1982-aisiais įrašytas kūrinys „Theme From Harry's Game“, sukurtas TV serialui. Kūrinys pateko į Didžiosios Britanijos populiariausių dainų penketuką – tai buvo visiškai stulbinama sėkmė dainai, kuri sudainuota airiškai.

Po poros metų pasirodęs albumas „Legend“ su muzika serialui „Robin Hudas“ galutinai įtvirtino „Clannad“, kaip ryškiausios keltų muzikos grupės, statusą. Kurio, beje, neginčija ir ryškiausi roko muzikos autoritetai. „Clannad“ laikomi naujo muzikos stiliaus pradininkais.

„Grammy“, BAFTA ir „Billboard“ apdovanojimai, šlovė ir gerbėjų dėmesys vis dėlto nesulaikė „Clannad“ nuo išsiskirstymo – po 1998-ųjų albumo „Landmarks“ grupė ilgam dingo iš akiračio, visi jos nariai tęsė solines karjeras ar muzikavo su kitais projektais. 2006-aisiais grupė netikėtai atsikūrė Moyos Brennan solinio koncerto Roterdame metu – šis vakaras buvo skirtas „Clannad“ šeimos tėvams pagerbti. Po metų „Clannad“ vėl išėjo į sceną muzikos festivalyje „Celtic Connections“ Škotijoje – publikos ovacijos įtikino, kad grupei verta atgaivinti aktyvią veiklą.

Naujo albumo teko palūkėti, bet nuo praėjusio rudens jis – jau gerbėjų grotuvuose. „Nadur“ – pirmasis naujas grupės albumas po penkiolikos metų pertraukos. Albumo pavadinimas atspindi jo muziką ir nuotaiką – senąja airių kalba „nadur“ reiškia „gamta“.

VIDEO: „Clannad“ – „Theme From Harry's Game“
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką