Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2016 balandžio 7d. 14:45

„Tallinn Music Week“ 2016: sienas naikinantis festivalis, kuriame groja net prezidentas

„Tallinn Music Week“ akimirkos
Monikos Svėrytės nuotr. / „Tallinn Music Week“ akimirkos: Toomas Hendrikas Ilvesas ir „Sturle Dagsland“

Savaitgalį Estijos sostinėje netrūko veiksmo. Senamiesčio gatves, koncertų, kino, teatro sales, kavines, barus, meno galerijas, parduotuves, net miesto tramvajų užplūdo minios žmonių. Kone 70 skirtingų miesto erdvių susivienijo dėl vieno renginio – aštuntą kartą rengiamo „Tallinn Music Week“ muzikos industrijos ir miesto kultūros festivalio.

Vadinti „Tallinn Music Week“ vien muzikos festivaliu jau nebeišeina. Laikui bėgant kasmetinis pavasario renginys gerokai išsiplėtė ir savo aštuntąjį gimtadienį pasitiko su solidžia, visą savaitę trukusia programa, į savo sūkurį įtraukusia ir kitus įvairių sričių menininkus.

Nuo pat kovo 28 iki balandžio 3 dienos Talinas džiugino renginiais: specialios, muzikos industriją ir globalias visuomenės aktualijas aprėpiančios paskaitos, diskusijos, pokalbiai ir konferencijos su pripažinimą savo veiklos srityse pelniusiais pranešėjais, gyvo garso koncertai įvairiuose miesto kampeliuose, meno, dizaino dirbtuvės ir gomurį kutenantys restoranų pasiūlymai. Veikti čia tikrai buvo ką, beliko atidžiau išsistudijuoti festivalio programą.

Monikos Svėrytės nuotr./„Tallinn Music Week“ 2016 akimirka mieste
Monikos Svėrytės nuotr./„Tallinn Music Week“ 2016 akimirka mieste

Muzika kiekvieno skoniui

Ir nors oficialus „Tallinn Music Week“ startas vyko dar pirmadienį, festivalis įgavo pagreitį jam įpusėjus – didžiausi renginiai duris atvėrė nuo ketvirtadienio, kai skirtingose miesto scenose pasirodė būrys jaunų ir talentingų atlikėjų.

Šiemet jų daugiau nei 230, atvykusių iš daugiau nei 30 šalių. Dar prieš kelerius metus „Tallinn Music Week“ buvo klijuojama Šiaurės ir Baltijos šalių festivalio etiketė, o dabar ribos tarp valstybių sienų kasmet vis labiau nyksta – 2016 metų sąraše tarp dalyvių buvo galima sutikti svečių ir iš Izraelio, Irano, Libano, Sirijos, Maroko, taip pat Didžiosios Britanijos ar JAV.

Monikos Svėrytės nuotr./„Bad Karma Boy“
Monikos Svėrytės nuotr./„Bad Karma Boy“

Bene didžiausias dėmesys čia buvo skirtas elektroninės muzikos scenai. Be klasikinės elektronikos skambesio, buvo galima išgirsti nemažai techno, house, laužytų ritmų, vadinamos džiunglių ar „triukšmo“, psichodelinės muzikos garsų.

Organizatoriai tam puikiai parinko ir miesto erdves: rūsiuose įsikūrusios studijos, urbanistine dvasia dvelkiantys loftai ir net modernus uostamiesčio angaras prie pat jūros kranto puikiai tiko elektroninės muzikos gerbėjams.

Trijų dienų „Tallinn Music Week“ muzikos programoje buvo galima išgirsti skirtingų žanrų ir muzikos įvairovę. Čia nuo scenos repavo ne viena hiphopo grupė, vyko metalo muzikos koncertai, tačiau nebuvo pamiršta ir klasikinė ar popmuzika, festivalyje didelio dėmesio sulaukė ir pasaulinės muzikos scena, skambėjo ir šiuolaikinė muzika.

Monikos Svėrytės nuotr./„Tallinn Music Week“ 2016 akimirka Signature House erdvėje
Monikos Svėrytės nuotr./„Tallinn Music Week“ 2016 akimirka Signature House erdvėje
Monikos Svėrytės nuotr./„Tallinn Music Week“ 2016 akimirka Kultuurikatel erdvėje
Monikos Svėrytės nuotr./„Tallinn Music Week“ 2016 akimirka Kultuurikatel erdvėje

Dieną mieste skambėjusi muzika vakare persikeldavo į didesnes, „klubiškesnes“, arčiau centro esančias scenas. Tarp įdomesnių vietų – Estijos Menų universiteto Interjero architektūros fakultetas, didžiulis, tris sales jungiantis buvęs elektrinės pastatas, dabar tapęs madingu loftu „Kultuurikatel“, hipsterių pamėgto kvartalo Telliskivi erdvė „F-hoone“, „Kino Soprus“ erdvė ir daugelis kitų.

Vietų, kur pašėlti ir pamatyti, išgirsti ne vieną galbūt iki šiol mažai girdėtą vardą muzikos pasaulyje – apstu. O paklausyti tikrai buvo ką bet kokio stiliaus mėgėjams. Minią žmonių subūrė tiek prieš savaitę Vilniuje viešėjusio suomių muzikos trubadūro Jaakko Eino Kalevi pasirodymas, tiek nuotaikingas, kojas judinti į taktą verčiantis balkaniškos muzikos slovėnų septetas „Leni Kravac“, ambientinės, į tamsų industrinį skambesį nardinančios muzikos atstovas iš Suomijos [owt kri], Bjork kūrybą primenanti islandės Bjort Sigfinnsdottir muzika su danų projektu FURA, jausmingas latvės Alice Joste pasirodymas, merginų reperių Rauhatati & Tes La Rok koncertas ir daugelis kitų.

Monikos Svėrytės nuotr./[owt kri]
Monikos Svėrytės nuotr./[owt kri]
Monikos Svėrytės nuotr./Alice Joste
Monikos Svėrytės nuotr./Alice Joste

Ir nors pagrindinis judesys vyko pačioje senamiesčio širdyje, pasiekti toliau nuo centro nutolusius veiksmo taškus nebuvo sudėtinga. Organizatoriai pasirūpino patogiu susisiekimu, tad festivalio dalyviams beliko sėsti į nuo vieno iki kito taško reguliariai iki išnaktų marširuojančius specialius autobusus.

Pilnesni jų judėjo „Rock Cafe“ erdvės link, kur per dvi festivalio dienas griaudėjo pati įvairiausia muzika: nuo neįprastai skambančio estiško Reket repo, pietietiška Portugalijos dvasia dvelkiančios septintojo dešimtmečio Batilda's elektronikos, iki vienos laukiamiausių viešnių, išskirtiniu įvaizdžiu nuolat stebinančios Kerli.

Sarina Wennerqvist / TMW nuotr./Kerli
Sarina Wennerqvist TMW nuotr./Kerli

Norintys pamatyti visai kitokį Taliną vyko į šiaurinėje sostinės dalyje esantį užleistą Kopli rajoną. Čia stūksančiuose Signatarų namuose veikė meno dirbtuvės, buvo galima pasivaišinti gardžiais estiškais užkandžiais ir pasiklausyti visai kitokio, vėjo ir mistika persmelkto avangardinio skambesio.

Abejingų nepaliko modernus violončelininkės iš Lenkijos Resinos pasirodymas ir itin savitas norvegų dueto „Sturle Dagsland“ pusvalandžio performansas. Klausant pastarųjų oda lakstė šiurpuliukai – sunku patikėti kiek energijos viduje gali turėti vokalistas ir kiek pačių netikėčiausių daiktų gali virsti muzikos instrumentais. Vaikinai įrodė, kad „groti“ galima net riedlente.

Monikos Svėrytės nuotr./Resina
Monikos Svėrytės nuotr./Resina
Monikos Svėrytės nuotr./„Sturle Dagsland“
Monikos Svėrytės nuotr./„Sturle Dagsland“

Įspūdinga scena virto ir Talino jūrų muziejus „Sea Harbour“, festivalyje skirtas tikram reivui. Čia pasirodė ir lietuviai: po Deep Shoq slapyvardžiu besislepiantis Donatas Rinkevičius, Fingalick pasivadinęs Tomas Narkevičius bei „Endie and Kameu“ duetas.

„Tallinn Music Week“ šiemet Lietuvai atstovavo ir daugiau atlikėjų. Tarp jų – šiltai sutikti stilingieji „Keymono“, eksperimentinio džiazo meistrai „Sheep Got Waxed“ ir M.A.M.A apdovanojimą už geriausią alternatyvią muziką pelniusi grupė „Garbanotas bosistas“.

Monikos Svėrytės nuotr./„Garbanotas Bosistas“
Monikos Svėrytės nuotr./„Garbanotas bosistas“

Konferencijos ir specialus prezidento performansas

Norintys sužinoti ką nors naujo ir dalyvauti diskusijose, galėjo prisijungti prie dvi dienas trukusių konferencijų. Penktadienį sostinės teatro „No99“ patalpose duris atvėrė forumas „Kūrybingumas pokyčiams“. Čia susirinkę kultūros, meno, verslo, pilietinės visuomenės ir edukacijos, mokslo ir technologijų atstovai bei politikos veikėjai dalijosi mintimis aktualiomis temomis.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kūrybiškumo forumą „Tallinn Music Week“ atidaręs Estijos prezidentas prabilo apie demokratiją ir teroro grėsmę

Renginį simboliškai atidarė festivalio ir forumo organizatorė Helen Sidna bei muzikinių renginių niekuomet nepraleidžiantis roko gerbėjas, Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas. Šiuolaikišką, visuomet smagiai nusiteikusį prezidentą į forumą atlydėjo ir jo žmona Ieva Ilves

„Tallinn Music Week“ jau sunkiai įsivaizduojamas be šalies prezidento viešnagės. Čia vykusiame forume jis ne tik skaitė pranešimą ir dalyvavo diskusijoje, bet ir pristatė savo naują, 2015 metų gruodžio pradžioje išleistą, mėgstamų jaunystės dainų rinkinį „Teenage Wasteland – Favourites 1963–1978“.

TAIP PAT SKAITYKITE: Prie didžėjaus pulto „Tallinn Music Week“ stojusiam Estijos prezidentui plojo ir žmona Ieva Ilves

Vėliau prezidentas mėgstamus hitus nusprendė prikelti iš naujo ir drauge su Drummie vardu pasivadinusiu didžėjumi stojo prie pulto pakvietęs festivalio svečius drauge pajudėti rokenrolo ritmu.

Tuo pat metu, tiek penktadienį, tiek šeštadienį diskusijos vyko ir kitoje erdvėje. Keliose skirtingose „Nordic“ viešbučio salėse pranešėjai užkūrė diskusiją apie muzikos verslo virtuvę, dalijosi įžvalgomis apie prodiusavimo verslo subtilybes, patarimais, kaip sukurti kokybišką dainą, surengti sėkmingą koncertinį turą, dalijosi mintimis apie ateities perspektyvas.

Monikos Svėrytės nuotr./konferencijos akirmika
Monikos Svėrytės nuotr./konferencijos akirmika
Monikos Svėrytės nuotr./„Tallinn Music Week“ instaliacija „Sound Waves“
Monikos Svėrytės nuotr./„Tallinn Music Week“ instaliacija „Sound Waves“
Monikos Svėrytės nuotr./„Tallinn Music Week“ 2016 akimirka Telliskivi erdvėje
Monikos Svėrytės nuotr./„Tallinn Music Week“ 2016 akimirka Telliskivi erdvėje

Norintiems atsikvėpti – dizaino mugė ir gurmaniški renginiai

Norintys atitrūkti nuo muzikos, galėjo prasiblaškyti iki pat sekmadienio mieste veikusioje dizaino mugėje, kur įvairių sričių menininkai pristatė savo originalius gaminius.

Kartu su muzikos festivalio programa mieste vyko ir geriausių restoranų „TMW Tastes“ programa, siūlanti paragauti pačių įvairiausių virtuvių patiekalų.

Čia taip pat veikė Talino naminio alaus festivalis, kuriame susirinkusius linksmino danai „Narcosatanicos“ ir suomių grupė turbūt ilgiausiu pavadinimu festivalyje „„Have You Ever Seen the Jane Fonda Aerobics VHS?“

Monikos Svėrytės nuotr./„Tallinn Music Week“ 2016 akimirka Signature House erdvėje
Monikos Svėrytės nuotr./„Tallinn Music Week“ 2016 akimirka Signature House erdvėje
Monikos Svėrytės nuotr./Talino senamiestis
Monikos Svėrytės nuotr./Talino senamiestis

Pasibaigus renginių maratonui bruzdesys Talino gatvėse aprimo, tačiau kiek atsikvėpę „Tallinn Music Week“ organizatoriai netruks vėl kibti į darbus. Per pastaruosius metus festivalis kaip reikiant išaugo ir pats sau gerokai užkėlė kartelę. Belieka tikėtis, kad kitų metų kovo paskutinėmis dienos vyksianti šventė bus dar didesnė ir gausesnė renginių, iš kurių parsivežti įspūdžiai neblės visus metus.

TAIP PAT SKAITYKITE: Prie didžėjaus pulto „Tallinn Music Week“ stojusiam Estijos prezidentui plojo ir žmona Ieva Ilves

TAIP PAT SKAITYKITE: Kūrybiškumo forumą „Tallinn Music Week“ atidaręs Estijos prezidentas prabilo apie demokratiją ir teroro grėsmę

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

15min tema Mokslas.IT

Žmonių mulkinimas: kaip iš lengvatikių vien Lietuvoje kasmet išviliojami milijonai

Tiesiogiai Sportas

Be teisės pralaimėti: Lenkija – Kolumbija

Vardai

P.Gražulio dukros mama B.Navickaitė paviešino žinutes: „Jis grasina atimti iš manęs vaiką“

Maistas

Iš uosto – į desertų studiją: aistra konditerijai apvertė klaipėdietės gyvenimą

Kultūra

Gabija Grušaitė: apie Stasį Šaltoką, būsimą knygą ir Marcelio Prousto įkvėpimą

Aktualu

Besikeičiantis profesinis mokymas: daugiau prestižo, lankstumo ir mobilumo

Mokslas.IT

„Facebook“ patobulino „Messenger“: neabejotinai sukels naują pasipiktinimų bangą

Sportas

Netikėtų H grupės lyderių akistatoje – rezultatyvios lygiosios

Gyvenimas

Dėl meilės mylimą miestą ir karjerą palikusi Toma: „Iš to šulinio dabar geriu iki dugno“

Pasaulis kišenėje

Kolumbas atrado Ameriką, o aš – Ruandą

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. birželio 18 – birželio 24 d.)

Vardai

Aktorės karjeros pabaiga su trenksmu: hercogienė Meghan gali laimėti „Emmy“

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

Aktualu

R.T.Erdoganas pirmauja Turkijos prezidento rinkimuose

Vardai

Po pusmečio draugystės Monika Marija kartu su mylimuoju išsitatuiravo dopaminą

Sportas

Pakoregavo futbolo metraštį: pabirę anglų įvarčiai atnešė virtinę rekordų

Vardai

Beyonce ir Jay-Z dukra išvydusi erotišką tėvų klipą nežinojo kur dėtis: jos reakcija tapo interneto hitu

Gyvenimas

9 moksliniai įrodymai, kad tėvystė daro įtaką jūsų finansinei sėkmei

Mokslas.IT

„Downward Spiral: Horus Station“: kas norėtų šaltibarščių kosminėje stotyje?

Gazas

Populiariausios automobilių markės Baltijos šalyse – „Volkswagen“ ir „Toyota“

Naujienos

15min tema Mokslas.IT

Žmonių mulkinimas: kaip iš lengvatikių vien Lietuvoje kasmet išviliojami milijonai

Tiesiogiai Sportas

Be teisės pralaimėti: Kolumbija guldo lenkus ant menčių

Vardai

P.Gražulio dukros mama B.Navickaitė paviešino žinutes: „Jis grasina atimti iš manęs vaiką“

Aktualu

Frakcija „Kartu“ reiškia palaikymą nušalintam Panevėžio merui R.M.Račkauskui

Maistas

Iš uosto – į desertų studiją: aistra konditerijai apvertė klaipėdietės gyvenimą

Kultūra

Gabija Grušaitė: apie Stasį Šaltoką, būsimą knygą ir Marcelio Prousto įkvėpimą

Aktualu

Besikeičiantis profesinis mokymas: daugiau prestižo, lankstumo ir mobilumo

Mokslas.IT

„Facebook“ patobulino „Messenger“: neabejotinai sukels naują pasipiktinimų bangą

Sportas

Netikėtų H grupės lyderių akistatoje – rezultatyvios lygiosios

Gyvenimas

Dėl meilės mylimą miestą ir karjerą palikusi Toma: „Iš to šulinio dabar geriu iki dugno“

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. birželio 18 – birželio 24 d.)

Pasaulis kišenėje

Kolumbas atrado Ameriką, o aš – Ruandą

Vardai

Aktorės karjeros pabaiga su trenksmu: hercogienė Meghan gali laimėti „Emmy“

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

Aktualu

R.T.Erdoganas pirmauja Turkijos prezidento rinkimuose

Sportas

Pakoregavo futbolo metraštį: pabirę anglų įvarčiai atnešė virtinę rekordų

Vardai

Beyonce ir Jay-Z dukra išvydusi erotišką tėvų klipą nežinojo kur dėtis: jos reakcija tapo interneto hitu

Vardai

Po pusmečio draugystės Monika Marija kartu su mylimuoju išsitatuiravo dopaminą

Gyvenimas

9 moksliniai įrodymai, kad tėvystė daro įtaką jūsų finansinei sėkmei

Mokslas.IT

„Downward Spiral: Horus Station“: kas norėtų šaltibarščių kosminėje stotyje?

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Video

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Svajonių virtuvė

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką