Dabar populiaru
Publikuota: 2014 kovo 24d. 10:56

Vasarai artėjant: kokį muzikos festivalį pasirinkti?

„Galapagų“ festivalio akimirka
Renginio nuotr. / „Galapagų“ festivalio akimirka

Išminčiai byloja: roges reikia ruošti vasarą, o bikinius – žiemą. Oras jau pamažėl šyla, o tai reiškia vieną – nespėsi apsisukti ir vasara jau alsuos į tavo neįdegusią nugarą. Nenumaldomai artėjant šiltajam sezonui, kiekvieno festivaliautojo galvoje vis įkyriau ima kirbėti mintis: kurio festivalio šią vasarą praleisti nevalia?

Jau nebesnaudžia ir didžiųjų muzikinių fiestų organizatoriai. Visi vasaros savaitgaliai mirga įvairiausių festivalių vėliavomis. Tad net ir pats išrankiausias pilietis ras, kur išlieti per žiemą susikaupusią energiją.

Kaip pasirinkti vasaros festivalį?

Gausi pasiūla, ypač jei gali sau leisti aplankyti ne vieną muzikos festivalį, yra puikus dalykas. Tačiau kaip iš galybės skirtingų openair'ų išsirinkti TIK vieną? Siūlome įvertinti kelis pagarsėjusius festivalius pagal 4 paprastus, bet svarbius kriterijus:

•    Festivalyje grojančios grupės / muzika;
•    Organizatorių siūlomos pramogos;
•    Kokia festivalio lokacija;
•    Kas įskaičiuota į jo kainą.

Geriausio festivalio algoritmą, remdamiesi šiais objektyviais veiksniai, pasiskaičiuokite patys. O jei skaitysite toliau, jums paaiškės, kuris iš penkių žemiau pasirinktų festivalių optimaliausiai tinka jums, jūsų draugams, o gal ir visai šeimai.

Pasirinkome penkis žanro prasme panašius festivalius: „Galapagai“, „Karklė 2014 Live Music Beach“, „Granatos“, „Positivus“ (Latvija) ir „Open'er festival“ (Lenkija).

P.S. Kiekviename iš keturių kriterijų festivaliai vertinami dešimtbalėje sistemoje (1- 10).

Maz Lin Noir nuotr./Festivalio akimirka
Maz Lin Noir nuotr./Festivalio akimirka

„Galapagai“ – festivalis, vertas devyneto

Rugpjūčio 1-2 dienomis rengiamas festivalis „Galapagai“, ko gero, vienas iš didžiausių tarptautinių muzikos ir pramogų festivalių Lietuvoje, vasaros metu vykstančių po atviru dangumi.

Muzika – 6 balai. Kodėl? Nes slapukai „Galapagų“ organizatoriai dar neatskleidė visų savo kozirių ir nepaskelbė pagrindinių atlikėjų - dėmesio vertų svečių iš užsienio. Tačiau iš paskelbto išdidaus sąrašo tampa aišku, kad kokybiškos lietuviškos muzikos tikrai netruks. 4-ose “Galapagų” scenose pasirodys visas originaliausias ir talentingiausias šalies muzikos desantas: tarptautinę šlovę skinantis duetas „Leon Somov & Jazzu“, trupė „Liūdni slibinai“, Markas Palubenka, Jurga, grupės „Lemon Joy“ ir „Keymono“. Sąrašas, nėra abejonės, dar nepilnas, tad telieka sulaukti žinių, kokios mega žvaigždės atskris iš užsienio ir pakelti balą iki dešimtuko. Kol kas – šeši, po balą už kiekvieną paskelbtą atlikėją.

Pramogų įvairovė – 10 balų. Festivalyje svarbu ne tik po žvaigždėtu dangumi sklindančios natos, bet ir kaip siūloma atsipūsti dienos metu. „Galapaguose“, remiantis oficialios svetainės duomenimis, pramogų gausu: nuo įtempto siužeto lenktynių ar šuolio katapulta iki tysojimo ant sėdmaišių, kino ar galvosūkių sprendimo, jau nekalbant apie gyvą galybę vandens pramogų. Veiklos atsiras ir pačioms išrankiausioms sieloms, ir šeimynai, ir pasiutusiai kompanijai. Žodžiu – visiems.

Festivalio lokacija – 10 balų. Ji svarbi ne tik dėl supančios gamtos, bet ir dėl atstumo nuo jūsų gyvenamosios vietos (pvz., kelionės išlaidoms – red. past). 44 hektarų pločio Zaraso saloje, Zarasų mieste vykstantį festivalį supa įstabi gamta, tad ryžtis147 km kelionei iš sostinės verta be kalbų. Ežero viduryje esanti sala turi ir dar kelis privalumus: jei pritrūks atsargų ar užsimanysite pakeisti aplinką, lengvai nupėdinsite į patį miestą, o jei ne – ir toliau laiką aktyviai, lėtai ar romantiškai leisite saloje. Tad festivalio vieta verta užtikrinto dešimtuko.

Kaina – 10 balų. Paskutinis, bet tikriausiai svarbiausias kriterijus – kaina ir ką už ją žmogus gaus. Festivalio bilietas abiems dienoms kainuoja vos 69 litus. Prie to pridėkite savo planuojamas išlaidas kelionei, maistui ir kitoms reikmėms ir pamatysite tikrąją kainą, kuri bendrame muzikos festivalių kontekste yra daugiau nei maža. Tiesa, organizatoriai siūlo ir bilietų paketus, kuriems atsispirti itin sunku. Pavyzdžiui, bilietas į draugiškus festivalius „Galapagai“ ir „Bliuzo naktys“ kainuoja vos 99 litus, o jei norite aplankyti dar ir „Roko naktis“, galite padaryti ir tai. Tris festivalius iškart siūlanti organizatorių akcija „3gubink vasarą“ nurodo, kad tai kainuoja tik 149 Lt.

Nors paties muzikos festivalio po atviru dangumi sąvoka parodo, kad gyventi teks palapinėse (geresniu atveju, namelyje ant ratų – red. past.), „Galapagų“ organizatoriai sugalvojo dar vieną stebuklą – „Patogumo bilietą“. Bilieto kaina priklauso nuo asmenų skaičiaus: 2 asmenims – 269 Lt, 3 asmenims – 399 Lt, 4 asmenims – 519 Lt. Į šią kainą įskaičiuota: nepriekaištingai pastatyta palapinė, paruošti miegmaišiai, festivalio marškinėliai, pasirinkta pramoga iš mokamų festivalio pramogų sąrašo, kava ar karštas gėrimas bei šampanas. Už šį gudrų sumanymą, palengvinantį festivalio lankytojų būvį, neskirti aukščiausio balo – būtų nuodėmė.

Galutinis „Galapagų“ balas: 9 (36)

Aušros Dargytės nuotr./Festivalio akimirka
Aušros Dargytės nuotr./Festivalio akimirka

„Karklė 2014 Live Music Beach“ – aštuoni su pliusu

Penktus metus iš eilės Žolinių savaitgalį - rugpjūčio 15-17 dienomis rengiamas muzikos ir meno festivalis „Karklė 2014 Live Music Beach“ šiais metais tikina pralenksiantis net pats save. Juk jubiliejus! Organizatoriai žada virš 70 įvairiausio plauko pramogų: nuo tarptautinių muzikos pasaulio žvaigždžių iki hipiško pasisėdėjimo pajūryje. Skamba viliojančiai, tiesa? Bet...

Muzika – 7 balai. Kaip ir „Galapagų“, taip ir „Karklės“ festivalio organizatoriai visą atlikėjų sąrašą kol kas laiko paslaptyje. Šiuo metu yra aiškūs tik septyni muzikantai, pasirodysiantys pajūrio festivalyje: Marijonas Mikutavičius, Ieva Narkutė, Mantas, duetas „Golden Parazyth“, estų indie-folko grupė „Ewert And The Two Dragons“, baltarusių roko grupė „Lyapis Trubetskoy“ ir festivalio supernova – reperis Tinie Tempah iš Didžiosios Britanijos. Akivaizdu, kad tai dar ne visos melomanų ausis užimsiančios grupės, bet jau darosi akivaizdu – muzikinė festivalio paletė bus įvairiaspalvė. Kita vertus – ar ne perdaug skirtingos tos spalvos, ar tai neturės įtakos festivalio harmonijai? Kol kas skiriame po balą už kiekvieną paskelbtą atlikėją.

Pramogų įvairovė – 7 balai. Tai nėra mažas pažymys. Perkant bilietą į festivalį norisi žinoti kaip įmanoma daugiau ir surasti optimaliausią variantą laikui praleisti. Kol kas „Karklės“ organizatoriai tik labai aptakiai kalba apie pramogas. Į šį festivalį vyksiantiems nebe pirmą kartą aišku, kad pramogomis vienaip ar kitaip bus pasirūpinta. Tačiau kokiomis? Į šį klausimą viešoje erdvėje kol kas, deja, neatsakyta. Sėskite – septyni.

Festivalio lokacija – 10 balų. Parodykite žmogų, kuris būtų abejingas pajūriui? Vargu, ar tokių atsiras. O ypač, jei kaitinant savo kumpius saulutėje, o kojas panardinus į baltą smėlį į ausį dainuos Marijonas Mikutavičius. Festivalis vyksta Klaipėdos rajone, Karklės kaime tarp Klaipėdos ir Palangos miestų, tad pajūris visuomet bus panosėje. Tiesa, vykstantiems iš rytinių Lietuvos rajonų, kelionė gali ir prailgti. Tačiau jei svarstote bet kokiu atvejų šią vasarą aplankyti pajūrį – neaplenkite „Karklė 2014 Live Music Beach“ festivalio.

Kaina – 9 balai. Pasiskaičiavę kelionės išlaidas, maistą ir kitoms reikmėms suplanuotus pinigus, pridėkite juos prie festivalio bilieto kainos. Trijų dienų išankstinio bilieto be nakvynės kaina yra 93 Lt, su nakvyne ji šokteli iki 113 litų. O specialus „fano“ bilietas žmogui atsieina 218 litų. Į pastarojo kainą įskaičiuota nakvynė ir specialios „fanų zonos“ koncertams stebėti. Tiesa, jūsų patogumui galima nuomotis ir namelį – nuo dviviečio iki skirto 10-čiai asmenų. Kaina siūbuoja nuo 280 iki 1200 litų. Specialūs mokesčiai taikomi automobilio stovėjimo aikštelei ir nameliams ant ratų.

Galutinis „Karklė 2014 Live Music Beach“ balas: 8 (33)

Linos Pankratjevaitės nuotr./Festivalio publika
Linos Pankratjevaitės nuotr./Festivalio publika

„Granatos“ – laimingasis septynetas

Muzikos festivalis „Granatos“ bendrame festivalių po atviru dangumi žemėlapyje yra, ko gero, jauniausias ir mažiausiai šioje srityje patyręs konkurentas. Antrus metus iš eilės rugpjūčio 1-3 dienomis Liaudies buities muziejaus teritorijoje organizuojama muzikos fiesta kol kas gali pasigirti tik originalia lokacija ir jau pirmomis tarptautinio lygio žvaigždėmis.

Muzika – 8 balai. Priešingai nei aukščiau paminėtų festivalių organizatoriai, „Granatos“ pasirinko kiek kitokią melomanų viliojimo strategiją. Savo oficialiame puslapyje jie jau paskelbė tris pagrindinius atlikėjus: londoniečius rokerius „Bastille“, soul ir pop muzikos atradimą Johną Newmaną ir žmogų orkestrą iš Australijos Dub Fx. Tiesa, tai jau antrasis atlikėjo mėginimas pasirodyti šiame festivalyje, mat praėjusiais metais dėl techninių nesklandumų tikrasis pasirodymas virto akustiniu. Remiantis festivalio svetaine, šie trys atlikėjai yra tik dešimtadalis muzikos guru, pasirodysiančių keturiose jo scenose. Kitus galima taip pat nuspėti atsižvelgiant į festivalio konkurentus bei praėjusių metų sąrašą. Dauguma jų – Lietuvos muzikos žvaigždyno žiburiai. Turint mintyje tai – grojaraštis vertas aštuoneto.

Pramogų įvairovė – 6 balai. Nors festivalis dar šviežias ir jei veiksmas nevyktų po atviru dangumi, kvepėtų dažais, dienos metu vykstančių pramogų pasiūlyti neskuba. Žinoma, dar yra laiko ir viskas, ko gero, suguls į savo vietas, bet dešimtuko už neparuoštus namų darbus rašyti nedera. Svetainėje užsimenama, kad „organizatoriai atviri pasiūlymams“ ir tikrai bus rengiamos įvairios dirbtuvės, tačia tokios formuluotės tikrai neskatina pirkti išankstinių bilietų, kurie anaiptol nėra patys pigiausi.

Lokacija – 10 balų. Štai už idėją Rumšiškėse esančiame Liaudies buities muziejuje surengti šiuolaikinės muzikos festivalį – 10 karmos taškų. Žaviai ne tik skamba, bet ir atrodo, istorinės ir nūdienos Lietuvos susidūrimas festivalyje po atviru dangumi. Nors festivalio teritorija dėkingiausia, matyt, kauniečiams, iki jos patogiai atriedėti gali ir sostinės, ir uostamiesčio rezidentai.

Kaina – 7 balai. Perkant išankstinius bilietus, kai festivalio lygtyje tiek nežinomųjų, tikrai nesinori permokėti. Nors festivalis labai jaunas, pernai jo organizatoriai įrodė, kad gali pasikviesti garsius vardus. Tačiau ne viskas ėjosi it sviestu tepta. Tad nežinant didžiosios dalies atlikėjų ir konkrečių dienos metu rengiamų pramogų (be to, kad bus galima apžiūrėti senas bakūžes – red. past.) mokėti 129 litus (be palapinių miestelio) arba 144 litus (su palapinių miesteliu) ne itin norisi. Be to, palyginus su aukščiau paminėtais ir ilgiau organizuojamais festivaliais bei pridėjus papildomas išlaidas, kaina tampa nepatraukli. Septyni – netgi šiek tiek per aukštas balas.

Galutinis „Granatų“ balas: 7 (31)

LGGD nuotr./Festivalio akimirka
LGGD nuotr./Festivalio akimirka

„Positivus“ – būtų devyni, jei nebūtų brangu

Septintus metus iš eilės Latvijoje rengiamas muzikos ir menų festivalis „Positivus“ pretenduoja tapti vienu didžiausių festivalių Baltijos šalyse. Vidurvasarį, liepos 18-20 dienomis vykstančio festivalio organizatoriai jau suskubo paskelbti savo pagrindinius užsienio šalių atlikėjus.

Muzika – 9 balai. Festivalyje pasirodys ne viena latvių grupė bei mūsų tautiečiai „Colors of Bubbles“. Festivalio organizatoriai jau paskelbė ir devynis tarptautinėse muzikos arenose puikiai žinomus festivalio flagmanus, kurie privers išsižioti tikrus roko gerbėjus. 3-ose festivalio scenose dalyviai išvys ir elektroninės muzikos dievus iš Vokietijos „Kraftwerk“, ir britpop grupę „The Kooks“. Taip pat festivalyje pasirodys ir daugiau melomanams pažįstamų britų grupių: „Bastille“, soul muzikos deivė Laura Mvula, roką grojanti trijulė „Daughter“ ir indie-roko grupė „The 1975“. Taip pat scenoje pasirodys greitai populiarėjantis rokerių duetas iš Airijos „Kid Karate“, psichodelinio roko atstovai olandai „Birth of Joy“ ir iš Amerikos atvykstantys rokeriai „of Montreal“.

Pramogų įvairovė – 9 balai. Ne vienerius metus rengiamas ir Baltijos šalių melomanų liaupsinamas festivalis, reikia pripažinti, žino ką pasiūlyti savo dalyviams. Dienos metu pramogauti bus galima su kaupu. Nuo latviško kino seansų iki tautinių šokių, nuo improvizacijos teatro iki pajūryje vykstančios diskotekos. Su vaikais atvykę tėveliai taip pat galės pailsėti, mat mažiesiems bus įkurtas specialus darželis su profesionaliais auklėtojais.

Lokacija – 10 balų. Kaip ir „Karklė 2014 Live Music Beach“, taip ir „Positivus“ festivalis rengiamas pajūryje. Šiaurinėje Latvijoje esančios Salacgryvos vieta, trumpai tariant, puiki.

Kaina – 5 balai. Latvija – šalis ne iš pigiųjų, tad festivalio kaina kandžiojasi. Ir net labai. Festivalio bilietas trims dienoms kainuoja 57 eurus (apie 197 litus) be patekimo į palapinių miestelį ir 63 eurus (apie 217 litų) su nakvynės vieta. Tuo tarpu VIP bilieto kaina išvis kelia į kosmosą – 220 eurų arba 760 litų. Papildomi mokesčiai taikomi norintiems atvykti su nameliais ant ratų. Skaičiuojant kelionės išlaidas: jei vyktumėte automobiliu, tektų įvertinti 400 kilometrų (Vilnius - Salacgryva) kuro kaštus. Vykstant autobusu Vilnius-Ryga-Salacgryva kelionė į vieną pusę kainuotų apie 83 Lt. O kur dar maistui, gėrimui ir pramogoms skirtos išlaidos... Trumpai tariant, vykdamas į festivalį Latvijoje pigiai neapsisuksi. Kita vertus, tai tikrai ne pats brangiausias Europos festivalis ir mokėti už mėgiamą muziką neturėtų būti gaila.

Galutinis „Positivus“ festivalio balas: 8 (33)

Aušros Dargytės nuotr./Festivalio akimirka
Aušros Dargytės nuotr./Festivalio akimirka

„Open'er Festival“ – aštuonetas

Vienas didžiausių muzikos festivalių vyksta ne kur kitur, o kaimyninėje Lenkijoje. Liepos 2-5 dienomis Gdynėje esančiame oro uoste vykstantis „Open'er festival“ (visiems geriau žinomas kaip „The Heineken Open'er Festival“) šiemet bus rengiamas 12-ą kartą iš eilės. Jo scenose jau pasirodė nuo Nicko Cave'o iki Rihannos.

Muzika – 10 balų. Be kalbų, muzikinė festivalio paletė yra pati turtingiausia iš visų aukščiau išvardytų. Keturiose festivalio scenose koncertuos tikri JAV roko gigantai „Pearl Jam“. Iš už vandenyno į festivalį atvyksta ir garsieji „Interpol“ vyrukai, grupė „The Black Keys“, indie roko puoselėtojai „Foster the People“ bei naujųjų laikų rokeriai MGMT. Europietiškos muzikos ringe taip pat ne vienas garsus vardas:  prancūzai „Phoenix“, indie roko grupė „Foals“, Švedijos žvaigždė Lykke Li, kitų festivalių kontekste jau minėtos britų grupės „Bastille“ ir „Daughter“ bei elektroninės muzikos korifėjai „Rudimental“. Ir tai tik maža, nors ir pagrindinė, dalis visų artistų, pasirodysiančių „Open'er Festival“ scenoje.

Pramogų įvairovė – 10 balų. Festivaliautojui, bent kartą pabuvojusiam šiame festivalyje Lenkijoje, klausimų dėl pramogų nekyla. Nuo ekologija dvelkiančių projektų ir užsiėmimų iki mados šou. Nuo rankdarbių iki įvairiausio pobūdžio vandens pramogų. Trumpai tariant – nuo A iki Z.

Lokacija – 8 balai. Nors festivalis ir vyksta uostamiestyje, Gdynės Kosakovo oro uoste, vieta nėra pati gražiausia. Ji indikuoja, kad jokio vandens telkinio ranka nepasieksi, iki jūros teks keliauti ratuotam. Be to, Gdynėje maudytis tinkamų paplūdimių nėr taip gausu, kaip Karklėje ar Salacgryvoje. Tad tenkintis teks tik lauko dušu. Dėl šių priežasčių festivalio lokacija verta tik aštuoneto.

Kaina – 5 balai. Pačioje Lenkijoje nėra brangu. Juk neveltui mūsų tautiečiai ten rengia „šopingo“ ekskursijas. Tačiau išvyka į Lenkijos šiaurės vakarus reikalauja ne tik šiokių tokių santaupų, bet ir kantrybės. Vykstant iš Vilniaus ir atgal reikia ryžtis maždaug 1240 km kelionei. Tai, be kita ko, kainuoja. Festivalio bilietas taip pat nėra pats pigiausias – be kempingo keturioms dienoms jis kainuotų 127 eurus (438 Lt), o su vieta palapinei – 151 eurą (521 Lt). Tiesa, šis festivalis nesiūlo jokių specialių VIP bilietų.

Žinoma, turint omeny pasaulinio lygio grupes, net ir tokia festivalio bilieto kaina nėra didelė. Tačiau, jei tenka vertinti kainą konkrečiu pažymiu visame penkių festivalių kontekste, ji – gerokai aplenkia visus.

Galutinis „Open'er Festival“ balas: 8 (33 balai)

Kuris festivalis yra puikiausiai subalansuotas jums – spręskite patys. Kam kas pagal kišenę, norus, pomėgius ar nuotaiką. Liepą planuojantiems apkeliauti Europą ir savo maršrute pažymėjusiems vėliavėlę ties Gdyne, aplenkti „Open'er Festival“ zonos nederėtų. Ypač jei jau seniai norėjote pamatyti gyvai koncertuojančius „Pearl Jam“ ar MGMT. Tiesa, panašiu metu vyks ir kiti šaunūs festivaliai Vokietijoje, Belgijoje, Ispanijoje ar Prancūzijoje. Taip pat nevertėtų pamiršti ir legendinių „Bliuzo naktų“, kurios liepos 4-5 dienomis vyks Varniuose, o jose gros pats Holivudo superherojus Stevenas Seagalas.

Ketinantiems vasaroti neišvykstant už Lietuvos ribų ir taupantiems savo pinigus, optimaliausias festivalis vis dėlto būtų „Galapagai“, jau vien dėl to, kad jis labiausiai patiks jūsų piniginei ir banko sąskaitos mėnesio balansui, o pramogos ir muzika neatsiliks nuo kitų šalies festivalių, o gal ir pralenks juos.

Trečias variantas – aplankyti visus paminėtus festivalius! Įspūdžių bus tiek, kad turėsite net kelis metus ką pasakoti savo draugams, o vėliau ir vaikaičiams.

Aušros Dargytės nuotr./Festivalio akimirka
Aušros Dargytės nuotr./Festivalio akimirka

 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką