Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 10, 14:16 Atnaujinta 2022 05 10, 19:02

Elizabeth II dėl sveikatos problemų nedalyvavo JK parlamento sesijos atidaryme

Britų karalienė Elizabeth II antradienį pirmą kartą per beveik 60 metų nedalyvavo Jungtinės Karalystės parlamento sesijos atidarymo ceremonijoje, perdavusi šią pareigą savo įpėdiniui princui Charlesui.
Elizabeth II
Elizabeth II / Vida Press nuotr.

Tai buvo aiškus ženklas, kad Jungtinės Karalystės nelabai tolimoje ateityje laukia valdžios perdavimas.

96 metų monarchė paprastai pirmininkauja šiam kasmetiniam pompastikos kupinam renginiui ir iš paauksuoto sosto Lordų Rūmuose pristato vyriausybės teisėkūros programą.

Vida Press nuotr./Elizabeth II
Vida Press nuotr./Elizabeth II

Tačiau Bakingamo rūmai vėlai pirmadienį pranešė, kad karalienė, patarta gydytojų, „nenoriai“ nusprendė praleisti renginį, nes ir toliau patiria „epizodinių judėjimo problemų“.

Pastaruoju metu jai dėl sveikatos problemų ir senyvo amžiaus teko atšaukti dalyvavimą ir daugelyje kitų renginių.

Elizabeth II nuo praėjusių metų spalio, kai neplanuotai praleido naktį ligoninėje, retai pasirodo viešumoje ir skundžiasi sunkumais stovint ir dirbant. Be to, vasarį monarchė sirgo COVID-19.

Per rekordiškai ilgą, septynių dešimtmečių valdymo laikotarpį ji praleido tik du parlamento atidarymus – 1959 ir 1963 metais, kai laukėsi princo Andrew ir princo Edwardo.

Velso princą Charlesą per parlamento sesijos atidarymo ceremoniją lydėjo jo vyresnysis sūnus princas Williamas – antras žmogus eilėje į britų sostą.

Kembridžo kunigaikštis, kuris vilkėjo vizitiniu kostiumu ir buvo prisisegęs savo karinius medalius, atvyko anksčiau už tėvą.

Charlesas atvyko su visomis karinėmis regalijomis. Automobiliu važiuodamas į Vestminsterio rūmus jis pamojo susirinkusiai miniai.

Jam ir jo sutuoktinei, Kornvalio kunigaikštienei Camillai atvykus į parlamentą buvo sugrotas himnas „God Save the Queen“. Sosto įpėdiniui lipant iš automobilio pasigirdo karališkasis trimitas.

Karališkoji eisena į Lordų Rūmus įžengė paskui Britų imperijos karūną, kurią paprastai užsideda karalienė. Šįkart karūna buvo įnešta ant pagalvėlės ir padėta ant nedidelio stalelio.

Charlesas karalienės kalbą pasakė sėdėdamas konsortų soste, simboliškai keliais centimetrais žemesniame už suverenų sostą. Jam skaitant vyriausybės programą, šalia jo buvo sutuoktinė ir sūnus.

„Įprastos vėžės“

Ši parlamento sesija dabartinei vyriausybei yra jau trečioji. Ji yra viena iš paskutinių B.Johnsono galimybių įgyvendinti svarbiausius politinius pažadus iki kitų visuotinių rinkimų, turinčių įvykti iki 2024 metų gegužės.

2019-ųjų gruodį B.Johnsonas laimėjo 80 vietų daugumą, žadėdamas sėkmės istorija paversti „Brexitą“ ir spręsti ne vieną dešimtmetį didėjusios regionų nelygybės problemą.

Nors premjerui pavyko išvesti JK iš Europos Sąjungos pasiekus visapusišką prekybos susitarimą, koronaviruso pandemija aukštyn kojomis apvertė jo vidaus darbotvarkę.

Vyriausybei tuomet teko visas savo jėgas skirti kovai su virusu, o pastaraisiais mėnesiais valdančiuosius persekioja įvairios kontroversijos, įskaitant skandalą dėl COVID-19 karantino taisykles pažeidusių vakarėlių Dauningo gatvėje.

AFP/ „Scanpix“ nuotr./Borisas Johnsonas
AFP/ „Scanpix“ nuotr./Borisas Johnsonas

B.Johnsonas neseniai tapo pirmuoju JK premjeru, kuris, eidamas pareigas, pažeidė įstatymus, britų policijai nustačius, kad jis ir jo personalas pažeidė COVID-19 karantino taisykles.

Dabar vyriausybės vadovas tikisi, kad nauja teisėkūros programa padės visam laikui išspręsti jo dabartines bėdas – įskaitant kone 500 vietų tarybose praradimą per praėjusią savaitę vykusius rinkimus Anglijoje, Velse ir Škotijoje.

Tačiau premjero laukia nelengvas iššūkis, gyventojams pradedant justi įsibėgėjančios pragyvenimo išlaidų krizės poveikį, o ekonomistų prognozėms išliekant niūrioms.

„Ši karalienės kalba padės mūsų šaliai grįžti į įprastas vėžes. Dedu pastangas... dieną ir naktį, kad ją įgyvendinčiau“, – parlamentarams ruošėsi pasakyti B.Johnsonas.

„Pasirūpinsime, kad dvejus metus, kurie mums yra likę šiame parlamente, kiekvieną sekundę praleistume vienydami ir keldami lygį šioje šalyje“, – turėjo pabrėžti jis.

Vyriausybės ambicijos

B.Johnsonas pažadėjo parengti dar vieną „Brexito laisvių“ įstatymo projektą. Panašus teisės aktas, skirtas panaikinti šimtus narystės ES laikų reglamentų, buvo pristatytas sausį.

Pasak žiniasklaidos, premjeras sušvelnins smulkiajam verslui taikomas taisykles ir panaikins aplinkosaugos apribojimus, galinčius trukdyti įgyvendinti infrastruktūros projektus.

Karalienės kalboje taip pat buvo išdėstytos reformos pagal vyriausybės ekonominės nelygybės mažinimo darbotvarkę.

Tuo metu viešosios tvarkos įstatymo projektu siūloma suteikti daugiau įgaliojimų ir priemonių policijai. Pasak Dauningo gatvės, tokiu būdu bus neleidžiama tokioms organizacijoms kaip „Extinction Rebellion“ per protestus pasitelkti viešąją tvarką trikdančią taktiką, „keliančią kančias sunkiai dirbantiems žmonėms“.

Taip pat bus svarstomi teisės aktai, susiję su švietimo, apgyvendinimo, psichinės sveikatos apsaugos ir geležinkelių sričių reguliavimu.

Vienas kontroversiškiausių programos elementų gali būti naujas teisėtvarkos įstatymo projektas, numatantis galimybę teismams lengviau deportuoti užsieniečius, nuteistus už sunkius nusikaltimus.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką