Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 12d. 14:10

Grupės „Nirvana“ hitas „Smells Like Teen Spirit“: dainos prasmė ir kas įkvėpė jos pavadinimą?

Kurtas Cobainas
AOP nuotr. / Kurtas Cobainas

Turbūt sunku patikėti, kad įkvėpimas dainai, laikomai ikoniškiausiu visų laikų kūriniu, atsirado maisto prekių parduotuvėje Vašingtono sostinėje Olimpijoje 1990 metų rugpjūtį, rašo Biography.com.

Vaikštinėdamos tarp lentynų, tuometinė Kurto Cobaino mergina, taip pat muzikantė Tobi Vail, ir jos grupės „Bikini Kill“ narė Kathleen Hanna pamatė dezodorantą, pavadintą „Teen Spirit“.

„Abi juokavome, nes pavadinimas pasirodė linksmas, – 2016-aisiais „Double J“ sakė Kathleen Hanna. – Turiu omeny, kas dezodorantą pavadina „Teen Spirit“? Kaip kvepia ta paauglių dvasia? Kaip persirengimo kambarys? Kaip žolė ir prakaitas? Kaip kvapas, atsiradęs vakarėlyje apvėmus savo plaukus?“

Tą vakarą po gerokai per didelio kiekio gėrimų, Kathleen Hanna vaikštinėjo po Kurto Cobaino butą, kai radusi juodą markerį ant sienos užrašė magiškus žodžius: Kurtas kvepia kaip „Teen Spirit“ (Kurt smells like Teen Spirit).

Vėliau atlikėjas pabrėžė manęs, kad ši frazė buvo susijusi su ankstesne draugų diskusija apie paauglių revoliucija ir leido suprasti, kad ir kaip ironiškai tai skamba, jog jis jaunimui yra įkvėpimo suteikianti figūra.

„Priėmiau tai kaip komplimentą. Maniau, kad tai reakcija į mūsų pokalbį, bet iš tiesų tai reiškė, kad aš tiesiog kvepiu kaip dezodorantas, – sakė jis knygoje „Come as You Are: The Story of Nirvana“, apie dezodoranto egzistavimą sužinojęs tik praėjus keliems mėnesiams po singlo premjeros.

VIDEO: Nirvana - Smells Like Teen Spirit

Kurtui Cobainui ir Tobi Vail nutraukus romantišką draugystę, visas neigiamas emocijas vyras nusprendė sudėti į naujas dainas. Tarp daugybės jo galvoje besisukusių idėjų buvo ir noras sukurti „geriausią pop dainą“. Šiuo atveju Kurtas Cobainas omenyje turėjo būtent „Smell Like Teen Spirit“, 1994 metais jis pasakojo „Rolling Stone“.

Kaip teigiama knygoje „Nirvana: The True Story“, grupės lyderis iš pradžių minėtą dainą norėjo pavadinti „Anthem“, tačiau tam prieštaravo Tobi Vail, mat daina tokiu pat pavadinimu jau buvo jos grupės „Bikini Kill“ repertuare.

Kurtas Cobainas tada susisiekė su Kathleen Hanna, kuri su džiugesiu leido panaudoti jos, kai buvo neblaivi, ant sienos užrašytu, pasirodo, tik tiesioginę reikšmę turinčiu teiginiu.

Kadras iš koncerto/Kurtas Cobainas iš grupės „Nirvana“
Kadras iš koncerto/Kurtas Cobainas iš grupės „Nirvana“

Grupės „Nirvana“ lyderis šiai dainai pranašavo sėkmę, tačiau kiek kitokią nuomonę apie kūrinį turėjo jo kolegos. Bosistas Kristas Novoselicas padėjo šiek tiek patobulinti dainos žodžius, bet jiems pradėjus dainą repetuoti, kurią ankstyvoje jos stadijoje sudarė daugiausiai gitarų solo ir priedainis, jam ji pasirodė „juokinga“.

Gitarų partija klišinė atrodė ir pačiam Kurtui Cobainui. Muzikantui ji pasirodė panaši į naudojamą grupės „Boston“ dainoje „More Than a Feeling“, tačiau vis dažniau ją repetuojant, su kiekvienu grupės narių pasiūlymu daina įgavo kitokį skambesį.

Tiesa, nors kūrinys nebepriminė „Boston“ kopijos, dabar jis skambėjo kaip kažkas iš „Pixies“, Kurto Cobaino dievintos grupės, repertuaro. Nepaisant to, dainininkui ją papildžius savo balsu, gimė galingas ir drauge romantiškas hitas.

Tam pritarė ir klausytojai. „Nirvana“ dainą „Smells Like Teen Spirit“ pirmą kartą atliko 1991 metų balandžio 17 d. Sietlo „OK Hotel“ bare. Ji iškart sulaukė didelio dėmesio, o po kelių savaičių grupei įrašinėjant albumą „Nevermind“, prodiuseris Butchas Vig, išgirdęs vyrukų atliekamą kūrinį, vos galėjo nuslėpti džiaugsmą. Jis tikrai kažką nujautė.

Pirmą kartą atliekama ankstyva „Smells Like Teen Spirit“ versija:

VIDEO: Smells Like Teen Spirit (First Time Played) - 4/17/91 - Nirvana - Seattle, WA -[2-Cam/50fps]

Tačiau kokį gerą produktą sukūrė, suprato ne visi. Pasak būgnininko Dave’o Grohlo, grupės nariai norėjo, kad pagrindiniu albumo kūriniu būtų visai kita daina – „In Bloom“. Tuo tarpu grupės įrašų kompanija „GDC Records“ turėjo nuojautą, kad „Come as You Are“ taps dideliu hitu.

Tačiau triumfavo „Smells Like Teen Spirit“, o visa kita tapo istorija. Po tylaus dainos išleidimo 1991 metų rugsėjo 10 d. į viršų ji šovė kūrinio vaizdo klipą pradėjus rodyti MTV. 1992 metų sausį „Nevermind“ pakeitė Michaelo Jacksono „Dangerous“ „Billboard 200“ tope, išpranašaujant didžius pokyčius muzikos industrijoje.

Dažnai prašomas paaiškinti jį visame pasaulyje išgarsinusios dainos prasmę, Kurtas Cobainas atkirsdavo, jog ji turėjo raginti ginkluotis, rašo Biography.com.

„Jos temos – revoliucinės, bet omenyje neturiu karo. Kartos apatija nebekontroliuojama. Raginu vaikus „Pabuskite!“ – 1991 metų interviu kalbėjo Kurtas Cobainas.

Ir visai nesvarbu, ar Kurtui Cobainui pavyko sukruti „geriausią pop dainą“, šis milijonų širdyse kažką suvirpinęs kūrinys tapo savotišku himnu, įkvėptu lengvai pamirštamo produkto keistu pavadinimu.

TAIP PAT SKAITYKITE: „Nirvanos“ lyderio dukra per mėnesį iš tėvo muzikos uždirba po 100 tūkst. dolerių

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Video

00:38
13:16
01:03

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką