Dabar populiaru
Publikuota: 2019 kovo 13d. 09:53

JAV TV žvaigždės – kyšininkavimo skandale: savo atžalas bandė įtaisyti į prestižinius universitetus

Lori Loughlin ir Felicity Huffman
„Scanpix“/AP nuotr. / Lori Loughlin ir Felicity Huffman

50 žmonių, tarp jų – ir Holivudo žvaigždės Felicity Huffman bei Lori Loughlin, antradienį buvo apkaltinti, kad, norėdami įtaisyti savo atžalas į prestižiškiausias šalies mokyklas, turtingi tėvai galbūt mokėjo kyšius koledžų treneriams ir kitiems darbuotojams.

Federaliniai pareigūnai tai vadina didžiausio masto sukčiavimu dėl priėmimo į koledžus, kokį tik yra tyręs JAV teisingumo departamentas. Tėvai kaltinami sumokėję maždaug 25 mln. dolerių (22 mln. eurų) kyšių.

Apkaltinti mažiausiai devyni sporto treneriai ir 33 tėvai, kurių daugelis yra garsūs teisės, finansų, mados, maisto industrijų ir kitų sričių atstovai. Dešimtys įtariamųjų, tarp jų ir „Emmy“ laureatė, serialo „Nusivylusios namų šeimininkės“ žvaigždė Felicity Huffman, iki vidurdienio buvo areštuoti.

„Šie tėvai yra turtingųjų ir privilegijuotųjų katalogas“, – sakė JAV prokuroras Andrew Lellingas, skelbdamas sukčiavimo ir sąmokslo tyrimo kodiniu pavadinimu „Operation Varsity Blues“ rezultatus.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Sulaikyta Felicity Huffman JAV federaliniame pastate ir teismo rūmuose
AFP/„Scanpix“ nuotr./Sulaikyta Felicity Huffman JAV federaliniame pastate ir teismo rūmuose

Sukčiavimu įtariami treneriai dirbo tokiose mokyklose, kaip Jeilio, Stanfordo, Džordžtauno, Veik Foresto, Teksaso, Pietų Kalifornijos universitetai ir Kalifornijos universitetas Los Andžele. Vienas buvęs Jeilio universiteto futbolo treneris pateikė pareiškimą, kuriuo pripažino kaltę, ir padėjo surinkti įrodymus prieš kitus.

Dar du kaltinamieji – Stanfordo universiteto buriavimo treneris ir pačiame schemos centre esantis stojimo į koledžus konsultantas – antradienį Bostone pateikė pareiškimus, kuriais pripažino kaltę. Kiti pasirodė teisme ir buvo paleisti už užstatą.

56 metų Felicity Huffman pasirodė Los Andželo teisme ir sumokėjusi 250 tūkst. dolerių (222 tūkst. eurų) užstatą buvo paleista. Aktorė kovo 29 dieną turi stoti prieš teismą Bostone.

Jokie studentai nebuvo apkaltinti. Pareigūnai sakė, kad daugeliu atvejų paaugliai nežinojo, kas vyksta. Keli į nusikaltimo schemą įtraukti koledžai neminėjo, kad imasi kokių nors veiksmų prieš studentus.

Skandalas neabejotinai pakurstys seniai girdimus skundus, kad turtingų ir gerų ryšių turinčių tėvų vaikai turi atskirą tiesų kelią į koledžus, kuris kartais būna grįstas didelėmis, laiku paaukotomis finansinėmis tėvų aukomis, ir kad privilegijos kuria privilegijas.

Tuo metu koledžų konsultantų įtarimai nešokiravo.

„Ši istorija įrodo, kad visuomet bus rinka tėvams, turintiems išteklių ir labai trokštantiems už savo vaiką pasiekti dar vieną sėkmę“, – sakė Markas Sklarowas, vadovaujantis Nepriklausomai švietimo konsultantų asociacijai (IECA).

Centrine schemos figūra nurodomas stojimo konsultantas Williamas „Rickas“ Singeris, Niuport Biče Kalifornijoje įkūręs kompaniją „Edge College & Career Network“. Jis padarė kaltės pripažinimo pareiškimą, kaip ir Stanfordo universiteto buriavimo treneris Johnas Vandemoeras.

Williamo Singerio advokatas Donaldas Helleris sakė, kad jo klientas ketina visiškai bendradarbiauti su prokurorais, „gailisi, atgailauja ir nori gyventi toliau“.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./„Pilnos trobos“ aktorė Lori Loughlin su dukromis Olivia ir Isabella Rose
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./„Pilnos trobos“ aktorė Lori Loughlin su dukromis Olivia ir Isabella Rose

Pasak prokurorų, tėvai nuo 2011 metų iki praėjusio mėnesio daug sumokėjo Williamui Singeriui, kad treneriai ir administratoriai neteisingai pavaizduotų jų vaikus kaip sporto žvaigždes ir taip padidintų jų galimybes būti priimtiems. Konsultantas taip pat samdė žmones, kurie vietoje studentų laikė stojamuosius egzaminus, ir mokėjo vertinimo centrų darbuotojams, kad šie ištaisytų studentų atsakymus.

Kai kurie tėvai išleido šimtus tūkstančių dolerių, o kai kurie – iki 6,5 mln. dolerių (5,8 mln. eurų), kad jų vaikai tikrai įstotų, sakė pareigūnai.

„Dėl kiekvieno sukčiaujant priimto studento buvo nepriimtas garbingas ir tikrai talentingas studentas“, – sakė prokuroras Andrew Lellingas.

Keli atsakovai, tarp jų ir Felicity Huffman, buvo apkaltinti sąmokslu sukčiauti. Už tokius nusikaltimus skiriamos įkalinimo iki 20 metų bausmės.

Andrew Lellingas nurodė, jog tyrimas tęsiasi, o pareigūnai įtaria, kad taip sukčiavo ir daugiau tėvų. Tyrimą taip pat atlieka JAV vidaus pajamų tarnyba (IRS), nes kai kurie tėvai, manoma, kyšius užmaskavo kaip labdaringas aukas. Pačios aukštosios mokyklos nėra taikiniai, sakė prokuroras.

Tyrimas buvo pradėtas pareigūnams gavus informacijos apie schemą iš žmogaus, kuris buvo apklausiamas atskiroje byloje, nurodė Andrew Lellingas, bet plačiau nekomentavo.

„Scanpix“/AP nuotr./Felicity Huffman su vyru Williamu H. Macy
„Scanpix“/AP nuotr./Felicity Huffman su vyru Williamu H. Macy

Pasak pareigūnų, tokių sporto šakų kaip futbolas, buriavimas, tenisas, vandensvydis ir tinklinis treneriai paėmė kyšių ir įtraukė studentus į atrinktų perspektyvių sportininkų sąrašus nepriklausomai nuo šių studentų sugebėjimų ar patirties. Daugelis tokių studentų įstoję neužsiimdavo sportu, kuris neva jiems nepaprastai gerai sekėsi.

Pretendentų sportinės kvalifikacijos būdavo klastojamos pasitelkiant surežisuotas sporto nuotraukas arba suklastotas nuotraukas, kuriose jų veidai perkelti ant tikrų sportininkų kūnų, sakė pareigūnai.

Pasak prokurorų, tėvams taip pat būdavo nurodoma pareikšti, kad jų vaikai turi mokymosi sutrikimų. Tokiu atveju stojantieji galėdavo savarankiškai laikyti standartizuotus stojamuosius testus ACT arba SAT ir gaudavo papildomo laiko. Tai savo ruožtu sudarydavo sąlygas lengviau klastoti rezultatus, sakė prokurorai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

02:13
02:24
00:57

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką