Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 13d. 09:56

Melania Trump – šalta, atsaini ir švaistūnė? Jos vieša kalba tik patvirtina tokį įvaizdį

JAV pirmoji ponia Melania Trump Ypatingos
AFP/„Scanpix“ nuotr. / JAV pirmoji ponia Melania Trump

Siekiant užpildyti Baltųjų rūmų Rožių sodą klausytojais, atėjusiais išgirsti Melanios Trump neseniai sakytos kalbos, į COVID-19 saugumo procedūras buvo numota ranka.

Susirinkusieji nesilaikė rekomenduojamo atstumo ir buvo be kaukių, ir ne visiems buvo atlikti koronaviruso testai.Ši kalba pažeidė istorines tradicijas ir sutarimą, kaip Baltieji rūmai turėtų būti naudojami prezidento perrinkimo kampanijos metu. Jei, kas atrodo labai tikėtina, renginiui buvo panaudoti vyriausybės ištekliai, ši kalba taip pat pažeidė ir JAV įstatymus.

Visų šių pažeidimų tikslas buvo... suteikti Melaniai Trump progą meluoti.

Šiuo atveju jos melas nebuvo kaip tos spalvingų fantazijų ir paranojos kupinos melagystės, kurias jos posūnis skleidė pirmąjį Respublikonų nacionalinio suvažiavimo vakarą. Jos melas taip pat nebuvo vienas iš tų atvejų, kai atsitiktinių klaidingai pateikiami konkretūs ir lengvai patikrinami faktai – daug tokių melų girdėjome antrąjį sąskrydžio vakarą. M.Trump melas buvo labiau egzistencinis ir savotiškai net geriau reprezentuojantis viso D.Trumpo prezidentavimo laikotarpį nei kitos melo rūšys.

Šios pirmosios ponios išskirtinai „trumpiška“ savybė yra ta, kad ji padarė daug mažiau Amerikos žmonių labui nei bet kuri kita pirmoji ponia per visą šimtmetį.

Nė vieno prezidento ar prezidentės antroji pusė šiais laikais viešumoje nesirodo rečiau už M.Trump. Tai, žinoma, jos prerogatyva. Pirmosios ponios ar būsimo pirmojo pono pareigybės aprašymo nėra. Pirmoji ledi ar pirmasis džentelmenas praktiškai neturi jokių oficialių pareigų. Jei prezidento sutuoktinė nenori dažnai rodytis viešumoje arba pasirenka mažai dirbti visuomenės gerovės labui ir nori sutelkti dėmesį beveik vien tik į savo asmeninius reikalus, tai, žinoma, įmanoma. Šios pirmosios ponios išskirtinai „trumpiška“ savybė yra ta, kad ji padarė daug mažiau Amerikos žmonių labui nei bet kuri kita pirmoji ponia per visą šimtmetį, bet savo asmeninėms reikmėms išleido daug daugiau valstybės lėšų.

Pavyzdžiui, per vyriausybės krizę 2018–1919 metais prezidentas Donaldas Trumpas atšaukė ilgai planuotą Nancy Pelosi kelionę pas JAV karius Afganistane. Tuo pat metu M.Trump išleido 35 000 JAV dolerių viešųjų lėšų skrydžiui į Floridą, kad galėtų ten praleisti Martino Liuterio Kingo jaunesniojo dienos savaitgalį, nors jos vyras liko Vašingtone. Ta kelionė buvo jos antroji solo išvyka į Floridą per mažiau nei mėnesį. Naujųjų metų išvakarėse ji taip pat keliavo atskirai nuo savo vyro Vašingtone ir vėl už valstybės lėšas.

Kai D.Trumpas buvo išrinktas prezidentu, M.Trump iš pradžių apskritai atsisakė persikelti į Vašingtoną. Mary Jordan savo knygoje apie M.Trump rašo, kad pirmosios ledi nenoro priežastis buvo siekis išsiderėti jai palankesnę vedybinę sutartį su D.Trumpu. Užsitikrinusi trokštamą pinigų sumą, M.Trump persikraustė. Bet jei jos atidėliojimą iš tikrųjų lėmė derybos su sutuoktiniu, mokesčių mokėtojams jos kainavo neįtikėtinai daug. M.Trump persikėlė į Baltuosius rūmus tik 2017 metų birželio mėnesį. Vien per pirmuosius tris šio jos vėlavimo mėnesius – sausį, vasarį ir kovą – mokesčių mokėtojams jos kelionės pirmyn ir atgal kainavo apie 675 000 JAV dolerių. Šį skaičių sužinojome atsirado tik tam tikrų teismo procesų dėka; visos Melanios šešių Niujorke praleistų mėnesių išlaidos lieka paslaptis. Palyginkite: vien tik per tuos pirmuosius tris mėnesius mokesčių mokėtojams tekusios išlaidos buvo dvigubai didesnės už vidutines Michelle Obamos metines kelionių išlaidas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Michelle Obama
AFP/„Scanpix“ nuotr./Michelle Obama

Kuo mažiau daryti visuomenės labui, kuo daugiau griebti iš valstybės iždo: toks buvo visos D.Trumpo šeimos požiūris jo prezidentavimo metu. Rožių sode M.Trump lūpomis papasakota istorija, žinoma, buvo visiškai priešinga. Ten ji pristatė vieną iš savo tokių retų viešų pasirodymų kaip indėlį, prilygstantį savo pirmtakių indėliui į visuomenės gerovę, nors visos jos nuveikė daug daugiau už mažiau.

Organizuodama šį renginį, ji pažeidė svarbų Baltųjų rūmų naudojimo apribojimus ir beveik neabejotinai pavertė savo darbuotojus federalinių rinkimų įstatymų pažeidimų dalyviais. M.Trump kalbos tekstas buvo nerišlus, prėskas ir atsietas nuo realybės. Jame buvo suplakti liūdni padejavimai dėl partinių ir kultūrinių takoskyrų, kurias skatina ir išnaudoja jos vyras, ir kurias naikindama ji pati nedaug tenuveikė, ir partietiškas pasipiktinimais oponentais ir žiniasklaida. „Nesvarbu, kiek neigiamų ar melagingų antraščių pasirodys žiniasklaidoje ar kiek išpuolių bus iš kitos pusės, D.Trumpas nepralaimės dėl jūsų“, – sakė ji.

Tačiau visas jos kalbos kontekstas iškalbingai bylojo apie tamsiąją Trumpų šeimos pusę: žalą, kurią prezidentas padarė eidamas pareigas, žalą, kurią jis ir jo šeima toliau darys, jei jis bus išrinktas antrai kadencijai. Toks pasirodymas tik įtvirtino pirmosios ponios asmenybės blankumą visuomenės akyse ir akivaizdų jos tuščiažodžiavimo melagingumą.

„The Atlantic“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Video

04:05
02:52
00:26

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką