TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Princas Filipas tapo ilgiausiai santuokoje gyvenančiu Britanijos karališkuoju sutuoktiniu

Princas Filipas su Elžbieta II
„Scanpix“ nuotr. / Princas Filipas su Elžbieta II
Šaltinis: BNS
0
A A

Princas Filipas santuokoje jau 57 metus ir 71 dieną.

Daugiau 15min Vardai naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Karalienės Elžbietos II vyras paveržė rekordą iš karalienės Šarlotės, kuri 1761 metais susituokė su karaliumi Jurgiu III ir mirė kiek ilgiau nei metais anksčiau už vyrą – 1818-aisiais.

87 metų princas Filipas, kuris jau anksčiau tapo seniausiu karališkosios poros atstovu, karalienės sutuoktiniu tapo 1952 metų vasario 6 dieną, kai mirė karalius Jurgis VI, o karūna atiteko jo vyriausiajai dukrai.

Tačiau buvęs laivyno karininkas vargu ar kaip nors ypatingai paminės šią svarbią datą, nes jis garsėja kaip bereikalingo bruzdesio nemėgstantis žmogus.

Edinburgo kunigaikštis šį savaitgalį praleis į vakarus nuo Londono esančioje Vindzoro pilyje ir neplanuoja rengti oficialių priėmimų.

Princas Filipas neturi princo konsorto titulo, kurį karalienė Viktorija suteikė savo vyrui princui Albertui.

Kai kurie apžvalgininkai nurodo, jog karalienės vyras buvo nusivylęs dėl dvaro nustatytų suvaržymų ir neįgijęs plačios įtakos visuomenės gyvenimui, kurią turėjo princas Albertas. Tačiau princas Filipas sugebėjo susikurti svarbų, nors ir mažiau įtakingą vaidmenį Elžbietos II šešėlyje.

Kad galėtų vesti Britanijos princesę, Filipui teko atsisakyti Graikijos ir Danijos princo titulo bei atsiversti iš graikų ortodoksų į anglikonų tikėjimą.

1997 metais karalienė auksinių vestuvių metinių proga pasakytoje kalboje pabrėžė savo vyro vaidmenį monarchijoje ir visuomenės gyvenime.

„Jis iš tų, kuriuos nelengva papirkti komplimentais, – sakė ji. – Tačiau visai suprantama, kad jis buvo mano stiprybė ir atrama visus tuos metus, o aš ir visa jo šeima, taip pat ši ir daugelis kitų šalių yra jam skolingos labiau, nei jis kada nors yra pripažinęs, arba mes kada nors sužinosime.“

Kaip ir karalienė, princas Filipas ištikimas savo pareigai ir tradicijoms, tačiau ne visada prilygsta savo žmonai diplomatijos įgūdžiais. Jis dažnai kalba labai tiesmukai ir nevengia politinio korektiškumo stokojančių komentarų, kuriuos daugelis vadina „netaktiškais“.

Didžiojoje Britanijoje ir Britų sandraugos šalyse jis labiausiai pagarsėjo dėl 1954 metais įsteigtų Edinburgo kunigaikščio stipendijų, kurios apie 6 mln. jaunuolių iš maždaug 100 šalių padėjo įgyti išsilavinimą.

Graikijos ir Danijos princas Filipas 1921 metais birželio 10 dieną gimė ant virtuvės stalo Kerkyros saloje. Jis yra vienintelis Graikijos karaliaus Konstantino jaunesniojo brolio princo Andriaus ir Batenbergo princesės Alisijos sūnus.

Vos sulaukęs 18 mėnesių princas ir jo šeima buvo evakuoti iš Graikijos, šalyje kilus politiniams neramumams. Šeima apsistojo Paryžiuje, o princas Filipas mokėsi Anglijoje, Vokietijoje ir Škotijoje.

Karališkojo laivyno koledžą Dartmute jis baigė geriausiais rezultatais iš savo kurso. Antrojo pasaulinio karo metais princas tarnavo Britanijos karo laivuose, kurie buvo pasiųsti į Indijos vandenyną ir Viduržemio jūrą.

Iki 1945 metų jis įgijo vyresniojo leitenanto laipsnį ir dalyvavo Japonijos kapituliacijos ceremonijoje, kuri vyko Tokijo įlankoje.

1939 metų liepą princas Filipas susipažino su princese Elžbietą, būsimąja karaliene. Per karą jie nuolat palaikė ryšius, tačiau poros sužadėtuvės buvo paskelbtos tik 1947 liepą, o tų pačių metų lapkričio 20 dieną jie susituokė Vestminsterio abatijoje.

Kad galėtų vesti Britanijos princesę, Filipui teko atsisakyti Graikijos ir Danijos princo titulo bei atsiversti iš graikų ortodoksų į anglikonų tikėjimą.

Princas pasivadino Filipu Mountbattenu – šią pavardę Pirmojo pasaulinio karo metais pasirinko jo senelis iš motinos pusės Betenbergo princas Liudvikas Aleksandras.

Po vedybų princas tęsė karjerą karo laivyne: pora persikėlė į Maltą, princas čia tarnavo ir pradėjo teikti pagalbą savo žmonai monarchijos reikaluose.

Įgijusio antrojo rango kapitono laipsnį Edinburgo kunigaikščio karjera laivyne nutrūko po karaliaus Jurgio VI mirties 1952 metais, kuri atvėrė jo žmonai kelią į sostą.

Nuo tada princas Filipas lydėjo karalienę daugybėje vizitų užsienyje ir oficialiuose renginiuose visoje Didžiojoje Britanijoje, tačiau visada laikydavosi savo žmonos šešėlyje.

2008 metais jis dalyvavo 350 oficialių renginių.

Edinburgo kunigaikštis yra apie 800 organizacijų globėjas arba garbės pirmininkas. Jis ypač domisi mokslo ir technikos tyrimais, sportu, jaunimo gerove ir gamtos apsauga.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Vestuvės

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką