Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2012 rugsėjo 4d. 19:31

Talentingasis Latvijos duetas „Instrumenti“: „Muzika yra ketvirtas didysis žmogaus poreikis“

Latvių duetas „Instrumenti“
Grupės archyvo nuotr. / Latvių duetas „Instrumenti“

Kai kur nors prie vyno taurės ar viskio stiklo kalba pasisuka apie Baltijos šalių populiariausius muzikos atlikėjus, ko gero, visi be išimties paminės du vardus – „Brainstorm“ ir „Instrumenti“. Šias dvi grupes sieja kur kas daugiau nei vien tik faktai, kad jos abi yra iš kaimyninės Latvijos ir abiejų nariai dalyvavo Eurovizijos dainų konkurse… Vieną iš jų palikę nuošalyje pakalbėkime apie tą, kurios debiutinį albumą „Tru“ nuo praėjusios savaitės Lietuvos gyventojai gali įsigyti įvairiuose prekybos centruose. Taigi, ponai ir ponios, jūsų dėmesiui, itin talentingas Latvijos duetas „Instrumenti“!

Shipsi ir Reynsi – du esminiai „Instrumenti“ nariai, ilgą savo muzikinės karjeros dalį praleidę grupėje „Cosmos“. Profesionalūs muzikantai, ne kartą pasirodę ir įvairiose Lietuvos scenose, a capella muzikos stilių palikę nuošalyje, nusprendė, kad naujos muzikinės idėjos ir siekiai turi būti realizuoti kitaip. Taip atsirado „Instrumenti“  – grupė, kuri gimtojoje Latvijoje savo egzistencijos pradžioje buvo pristatoma kaip paslaptingas projektas, siekiantis savo muzikiniu eksperimentu rasti tiesiausią kelią į baltų širdis.

Gretos Skaraitienės nuotr./Instrumenti
„Instrumenti“ Vilniuje

Visai neseniai pasirodžiusiame interviu buvęs grupės „Pink Floyd“ vadybininkas Peteris Jenneris, nevyniodamas žodžių į vatą grupę „Instrumenti“ pavadino viena geriausiu jo matytų grupių. Latviams liaupsių negaili ir didžioji juos išvydusių (ir išgirdusių) muzikos kritikų dalis.

Džiugu, kad poreikis turėti „Instrumenti“ savo šalyje, buvo atrastas ne tik braliūkų, bet ir Marijos Žemės mindytojų širdyse. Po to, kai leidybinė kompanija M.P.3 nusprendė šio dueto veiklą kuruoti mūsų valstybėje, tapo tikėtina, kad „Instrumenti“ Lietuvoje pasirodys kur kas dažniau nei kitose valstybėse. Kad tai yra tiesa įrodo ir faktas, kad Shipsi ir Reynsi duetas vien tik per praėjusį savaitgalį Vilniuje surengė tris pasirodymus.

Gretos Skaraitienės nuotr./Instrumenti
„Instrumenti“ Vilniuje

Ir visgi, radę trumpą pauzę tarp koncertų ir intensyvaus repeticijų grafiko, „Instrumenti“ vaikinai saulėtą pirmo rugsėjo sekmadienio popietę vienoje Vilniaus kavinių sutiko duoti išskirtinį interviu manoMUZIKAI.

Treji koncertai Vilniuje per tris dienas – ar ne per daug?

Tikrai ne. Tai geriausia kas gali būti. Labai džiugu, kad per tokį trumpą laiką jūsų šalyje patyrėme tiek daug. Turėjome nuostabų pasirodymą menų fabrike „Loftas“. Taip pat jautėmės nepakartojamai grodami tūkstantinei miniai katedros aikštėje. Esame labai laimingi, kad mūsų muzika pasiekė Lietuvių ausis ir širdis.

Ar jaučiate skirtumą tarp auditorijos, kuriai grojate dabar, būdami „Instrumenti“ ir tada, kai pasirodydavote  kaip grupė „Cosmos“? Visgi Lietuvoje ilgą laiką buvote kur kas geriau žinomi kaip „Cosmos“, o ne kaip dabar egzistuojantis duetas.

Neabejotinai. Šių dviejų grupių visiškai skirtingos tikslinės auditorijos. A capella muzikos klausytojai yra tikri muzikos mylėtojai, kuriems reikia tiesiog atsisėsti, klausytis muzikos ir ja mėgautis. Tuo tarpu „Instrumenti“ yra grupė, kurios tokiu būdu klausytis tiesiog neįmanoma. Labai džiaugiamės, kad galiausiai esame šioje rinkoje būtent su „Instrumenti“ muzika. Dirbame su puikiais vadybininkais, mūsų albumą jau gali įsigyti ir Lietuvos gyventojai, o grupės gerbėjų skaičius nuolat auga. Mes laimingi.

Kaip buvote sutikti Latvijoje? Juk kurį laiką, pristatydami grupės „Instrumenti“ muziką neatskleidėte nei savo originalių šaknų, nei savo tapatybių, nei, juolab, grupės, kurioje dainavote prieš tai.

Taip. Tai kurį laiką iš tiesų buvo paslaptis. Buvo įdomu į rinką įvesti naują muzikinį darinį būtent tokiu būdu. Kita vertus, mes neužvėrėme „Cosmos“ durų visam laikui. Taip, mes pradėjome kurti naują muziką, tačiau „Instrumenti“ negimė dėl to, kad, pavyzdžiui, grupė „Cosmos“ susidūrė su tapatybės ar finansine krize. Priešingai, mes tiesiog turėjome idėjų, kurių, būdami „Cosmos“ nariais, tiesiog neturėjome galimybės realizuoti. Štai kodėl gimė „Instrumenti“.

Klausiausi ko gero visų įmanomu „Instrumenti“ dainų ir jas perklausęs pasakiau sau: jie tokie įvairūs, kad jų muzikos apibūdinti tiesiog nėra įmanoma. Gal galite man padėti?

(juokiasi) Tai iš tiesų geras ir kartu labai sudėtingas klausimas, į kurį tikro atsakymo nerandame ir mes. Tiesą sakant, nesiekiame savęs įrėminti vieno muzikinio žanro rėmuose. Nesame elektronikos grupė. Kita vertus, vadinti mus indie kolektyvu taip pat nėra visai tikslu. Mes tiesiog darome tai, ką mėgstame. Ko gero ilgainiui mus bus galima priskirti tam tikrai muzikinio žanro kategorijai, tačiau kol kas daug eksperimentuojame ir dėl to nei kiek nesijaučiame kalti. Priešingai, kaip jau minėjome anksčiau, mėgaujamės tuo, ką darome. Kartais besiklausant mūsų muzikos gali pasirodyti, kad atskiras dainas atlieka visiškai skirtingos grupės. Tačiau tai, bent jau kol kas, ir yra mūsų stiprybė.

Išleidote puikų debiutinį albumą „Tru“, neseniai dienos šviesą išvydo ir jūsų koncertinis įrašas. Kas toliau?

Kitas albumas (juokiasi). Jį turėtumėme išleisti kitąmet ir jau šiam procesui pradėjome intensyviai ruoštis.

Ar grupė  „Instrumenti“ turi tikslą?

Pagrindiniai mūsų tikslai – muzika ir koncertai. Būtumėm laimingi jei galėtumėme surengti kuo daugiau pasirodymų visame pasaulyje. Taip, yra nuostabu kurti studijoje. Taip, yra tikrai puiku surengti kelis didelius pasirodymus Latvijoje. Tačiau mes norime daugiau. Norime daugiau groti, daugiau koncertuoti ir taip turėti daugiau galimybių parodyti save pasauliui. Koncertuoti Baltijos šalyse – tikrai nepakartojamas jausmas, tačiau norime daugiau (juokiasi)

Paminėjote Baltijos šalis. Ko joms trūksta?

Greičiausiai vieningos rinkos. Latvija, Estija ir Lietuva – trys labai panašios valstybės, kurių muzikos industrijos, deja, yra visiškai atskirtos viena nuo kitos. Todėl planuoti kažką bendro visose trijose šalyse išvien yra labai sudėtinga.  Taip pat mums trūksta muzikos. Plačiąja to žodžio prasme. Labai norėtumėme, kad visos šios trys šalys turėtų daugiau atlikėjų, kuriuos galėtų parodyti pasauliui.

Ar turite savo favoritus Lietuvos muzikos scenoje?

Alina Orlova ir Markas Palubenka. Įspūdį paliko ir „Rasabasa“.

Jūsų muzikoje nesunku užčiuopti Islandiškos muzikos prieskonį. Savo debiutinį albumą įrašinėjote taip pat Islandijoje. Prisipažinkite, ką ši šalis jums reiškia?

Grupės archyvo nuotr./Latvijos duetas Instrumenti
„Instrumenti“

Mums visą laiką patiko Islandija, jos kultūra ir žmonės. Nesu tikras ar ši šalis palietė mūsų muzikinį stilių, bet tikrai žinau, kad ji padarė nemažą įtaką mūsų požiūriui. Požiūriui į garsą, į žmones ir į viską, kas mus supa. Žinoma, ta patirtis, kurią mes įgavome „Greenhouse Studios“ taip pat buvo nauja mums tiek technine, tiek ir emocine prasme. Ten mes, kaip muzikinis junginys, augome ir, tam tikra prasme, brendome. Tad būti lyginamam su Islandijos muzikos scena nėra blogai (šypsosi). Tam tikra prasme Islandijos gyvenimiškas polėkis yra panašus į Baltijos šalių polėkį. Mes kartu ir panašūs, ir labai skirtingi.  Tad mums, kaip grupei, buvo tikrai labai įdomu ir vertinga bendradarbiauti su Islandijos muzikantais.

Gal jau esate apsisprendę Islandijoje įrašinėti ir kitą albumą?

Žinai, muzikos žavesys slypi pokyčiuose. Taip, Islandija yra nuostabi šalis, tačiau norisi išbandyti kažką naujo ir pasižiūrėti kaip, pakeitus aplinką, žmones, studiją ir šalį, gali skambėti „Instrumenti“. Mes nuolat kuriame, planuojame ir bandome realizuoti muzikines idėjas. Todėl norime tiesiog atsiduoti laikui ir leisti jam kontroliuoti mus.
Daug kas mūsų klausia kokiomis kalbomis įrašinėsime naują diską. Mūsų atsakymas visuomet būna tas pats: nežinome (juokiasi). Neturime siekio įrašyti albumo vien tik anglų, latvių, lietuvių ar islandų kalbomis. Taip pat neketiname versti tekstu ir adaptuoti dainų kažkurios šalies rinkai. Jei sukuriame dainą latvių kalba, vadinasi ji ir turi skambėti tik latviškai. Tikrai neveidmainiausime nei prieš klausytojus, nei prieš save. Ko gero, latvių ir anglų kalbos  visgi išliks pagrindinės.

VIDEO: Instrumenti - Born To Die

Ko klausotės pastaruoju metu?

Shipsi: klausausi daug muzikos – nuo „Bon Iver“, James Blake ir „M83“ iki Rufus Wainwright.
Reynsi: aš neklausau muzikos (juokiasi). Žinai, kadangi Shipsi yra mano muzikinio skonio formuotojas, aš tiesiog privalau klausyti to, ką mėgsta jis, nes būtent jo dėka mano telefone atsiranda nauja muzika. Mėgstu „Skrillex“ ir kitą tokio pobūdžio trankesnę muziką. Tad, kaip matai, Shipsi yra mūsų dueto romantiškasis pradas, o aš – trankusis (juokiasi).

Abu esate profesionalūs muzikantai, suprantantys kas yra muzika. Prisipažinkite, ko labiausiai pasigendate muzikos rinkoje… 

Kodėl tau atrodo, kad mes kažko pasigendame? Manau, kad muzikos padangėje yra visko ganėtinai daug. Šiandien mums nieko netrūksta. Muzikos rinkoje yra galybė tiek gerų, tiek blogų dalykų. Neabejojame, kad muzika išgyvens, o tai ir yra svarbiausia.  Be abejo, pasaulyje niekada nebus kitų Michaelų Jacksonų, tačiau naujų Michaelų Jacksonų mums ir nereikia. Jis buvo ir paliko didžiulį pėdsaką muzikos istorijoje. Atėjo metas versti naują knygos puslapį ir pasireikšti naujiems talentams. Muzika atras naujas vietas, naujus klausytojus ir naujas skambesio formas. Svarbiausia, kad ji sugebėtų atrasti žmogiškąjį mąstymą. Juk muzika yra ketvirtasis poreikis, kurio labiausiai reikia žmonėms. Apie pirmus tris nekalbėsime, nes jie ir taip yra puikiai visiems žinomi (juokiasi).

Ačiū už pokalbį.

Gretos Skaraitienės nuotr./Instrumenti
Gretos Skaraitienės nuotr./„Instrumenti“

 

manoMUZIKA.lt
Temos: 1 Muzika
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Dėl ryšių su V.Putinu kenčiantis R.Abramovičius: nuo Čiukotkos gubernatoriaus iki „Chelsea“ savininko

Pasaulis kišenėje

Pėsčiomis po pelkę: ar galima prasmegti ir ką galima pamatyti Čepkelių raistyne

Vardai

Už smurtą gatvėje teisiama boksininkė K.Kazarian: „Liudytojas meluoja, nes nesutikau būti jo meiluže“

Gazas

„Consumer Reports“ bandymas atskleidė didžiausią „Tesla Model 3“ problemą

„Ginčas“: Šaro ateitis Kaune ir „Žalgirio“ bėgimas nuo praeities košmaro

Aktualu

Švedijoje platinama instrukcija, kaip pasirengti karui

Vardai

Princo Harry kalbą tėvo 70-ojo gimtadienio proga nutraukė bitė: juoko nesulaikė ir žmona Meghan

Menininkas Italijoje kuria „Fiat 500“ skulptūrą iš marmuro

Aktualu

Paskutinė senatoriaus Johno McCaino kova

24sek

Eurolygą laimėjusio „Lietuvos ryto“ nepilnamečiai lyderiai įkliuvo vartoję alkoholį

Aktualu

Rusų kultūros šventę Vilniuje oficialiai globos sostinės savivaldybė

Gyvenimas

Indoneziją pamilęs Edgaras – apie pilotę žmoną, priimtą islamą, vietos mafiją ir nusipirktus vaikus

Gyvenimas

Renginių dekoratorė I.Norvaišaitė: „Karališkųjų vestuvių floristė užkėlė aukštą kartelę“

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. „Be penkių pasaulio pradžia“ – ciniškas M.P.E.Martynenko žvilgsnis į pasaulį

Kultūra

Rašytoja ir vertėja Dalia Staponkutė: „Lietuvių literatūra graikams aktuali“

Verslas

Palangos verslininkai skundžiasi dar neprasidėjus sezonui: neranda darbuotojų

Vardai

Karališkų vestuvių svečiai „eBay“ aukcione parduoda šventėje gautas dovanas: kaina kyla tūkstančiais

Pasaulis kišenėje

Naujutėlaitis milžinas už 625 milijonus: į Klaipėdą atplaukė ką tik pakrikštytas kruizinis laivas

24sek

„Neptūnas“ ketvirtfinalio seriją galingai baigė Pasvalyje, bet prarado T.Delininkaitį

Gazas

Pigus vandenilis buvo melagingas pažadas, bet dabar galima tikėtis proveržio

Naujienos

Aktualu

Dėl ryšių su V.Putinu kenčiantis R.Abramovičius: nuo Čiukotkos gubernatoriaus iki „Chelsea“ savininko

Pasaulis kišenėje

Pėsčiomis po pelkę: ar galima prasmegti ir ką galima pamatyti Čepkelių raistyne

Vardai

Už smurtą gatvėje teisiama boksininkė K.Kazarian: „Liudytojas meluoja, nes nesutikau būti jo meiluže“

Gazas

„Consumer Reports“ bandymas atskleidė didžiausią „Tesla Model 3“ problemą

„Ginčas“: Šaro ateitis Kaune ir „Žalgirio“ bėgimas nuo praeities košmaro

Aktualu

Švedijoje platinama instrukcija, kaip pasirengti karui

Vardai

Princo Harry kalbą tėvo 70-ojo gimtadienio proga nutraukė bitė: juoko nesulaikė ir žmona Meghan

Menininkas Italijoje kuria „Fiat 500“ skulptūrą iš marmuro

Aktualu

Paskutinė senatoriaus Johno McCaino kova

24sek

Eurolygą laimėjusio „Lietuvos ryto“ nepilnamečiai lyderiai įkliuvo vartoję alkoholį

Aktualu

Rusų kultūros šventę Vilniuje oficialiai globos sostinės savivaldybė

Gyvenimas

Indoneziją pamilęs Edgaras – apie pilotę žmoną, priimtą islamą, vietos mafiją ir nusipirktus vaikus

Gyvenimas

Renginių dekoratorė I.Norvaišaitė: „Karališkųjų vestuvių floristė užkėlė aukštą kartelę“

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. „Be penkių pasaulio pradžia“ – ciniškas M.P.E.Martynenko žvilgsnis į pasaulį

Kultūra

Rašytoja ir vertėja Dalia Staponkutė: „Lietuvių literatūra graikams aktuali“

Verslas

Palangos verslininkai skundžiasi dar neprasidėjus sezonui: neranda darbuotojų

Vardai

Karališkų vestuvių svečiai „eBay“ aukcione parduoda šventėje gautas dovanas: kaina kyla tūkstančiais

Pasaulis kišenėje

Naujutėlaitis milžinas už 625 milijonus: į Klaipėdą atplaukė ką tik pakrikštytas kruizinis laivas

24sek

„Neptūnas“ ketvirtfinalio seriją galingai baigė Pasvalyje, bet prarado T.Delininkaitį

Gazas

Pigus vandenilis buvo melagingas pažadas, bet dabar galima tikėtis proveržio

Žinau, ką renkuosi

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Melga

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką