-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

A.Anušauskas abejoja dėl „Lietuvos geležinkelių“ lokomotyvuose naudojamų sistemų saugumo

Seimo narys konservatorius Arvydas Anušauskas pirmadienį reiškė abejones dėl „Lietuvos geležinkelių“ lokomotyvuose naudojamų rusiškų saugos sistemų saugumo. Valstybės valdomos įmonės atstovai teigia, kad įranga – saugi, o esant reikalui ją galima ir išjungti.
Arvydas Anušauskas
Arvydas Anušauskas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Pasak A.Anušausko, geležinkeliai yra įsigiję Rusijos kariniam pramoniniam kompleksui priklausančios „Iževsko radijo gamyklos“ saugos sistemų „Klub-U“, naudojančių palydovinę navigacijos sistemą „Glonass“. Anot parlamentaro, su ja ne tik nustatomos lokomotyvų koordinatės, bet ir judėjimo parametrai.

Seimo narys teigė, kad ši įranga leidžia Rusijai nustatyti bet kokių karinių pervežimų koordinates bei apimtis ir prireikus gali sukelti realų pavojų pervežimų bei apskritai susisiekimo geležinkeliais saugumui. Be to, ji gali būti panaudota distanciniam lokomotyvų stabdymui.

„Tai galėčiau įvertinti kaip dvigubos paskirties įrangą, kuri pagaminta Rusijos karinio pramoninio komplekso įmonėje ir galinti kelti saugumo problemų“, – sakė A.Anušauskas Seimo konservatorių frakcijos pranešime spaudai.

Parlamentaras kreipėsi į susisiekimo ministrą Roką Masiulį ir krašto apsaugos ministrą Raimundą Karoblį, prašydamas atsakingai įvertinti šias aplinkybes nacionalinio saugumo požiūriu ir prireikus inicijuoti minėtos įrangos pakeitimą kita.

„Lietuvos geležinkelių“ atstovas Mantas Dubauskas teigia, kad A.Anušausko minėta saugos sistema yra įdiegta maždaug trečdalyje lokomotyvų.

„Glonass“ sistemos naudojimas nėra grėsmė saugumui, nes kai kurie išmanieji telefonai ir išmanieji laikrodžiai taip pat naudoja šią sistemą. Distanciniam stabdymui yra naudojama ne „Glonass“ sistema, o viešinio ryšio sistema, prieinama tik Lietuvos pusei“, – BNS sakė M.Dubauskas.

„Jeigu reikėtų vežti krovinį siekiant 100 proc. apsaugoti jo koordinates, tai galima naudoti traukinius su senąja sistema, nes minėta rusiška sistema įdiegta tik trečdalyje lokomotyvų. Esant poreikiui taip pat galima tiesiog išjungti tą rusišką sistemą“, – pridūrė jis.

Krašto apsaugos ministerija nekomentavo, ar rusiškų saugos sistemų naudojimas lokomotyvuose kelia kokią nors grėsmę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius