-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 04 20 /15:00

„Achemos“ darbuotojai išėjo į protestą: įmonės pelnas auga, o atlyginimus kelti atsisako

Antradienį trąšų gamyklos „Achema“ darbuotojai Jonavoje surengė taikią protesto akciją. Tuo pat metu, kai įmonę valdančio koncerno „Achemos grupė“ akcininkai susirinko į pasitarimą, bendrovės profsąjungos narių automobilių kolona ėmė sukti ratus aplink įmonės teritoriją. Neradus dialogo su bendrovės atstovais tokiu būdu siekiama atkreipti akcininkų dėmesį ir išsireikalauti atlyginimų kėlimo bei socialinių garantijų. Darbuotojai teigė kelerius metus esantys negirdimi. Įmonės atstovai protestą vadina „chuliganišku elgesiu“.

„Mes norime darbo užmokesčio indeksavimo ir socialinių garantijų profesinės sąjungos nariams, bet prie šito prisideda ir teisingumo bei sąžiningumo siekis.

Vieni žmonės kraunasi pelnus, o kiti dirba, nuvertėja atlyginimas ir nieko negauna, esant dideliam pelnui. Tokia ir žinutė – sąžiningumo ir teisingumo“, – 15min teigė vienas protesto dalyvių, įmonėje dešimt metų inžinieriumi dirbantis Saulius Žiūkas.

Jis, kartu su kitais „Achemos“ darbuotojų profsąjungos nariais, tuo metu, kai akcininkai susirinko į posėdį aptarti bendrovės praėjusių metų finansinių rezultatų, ėmė demonstratyviai po teritoriją važinėti automobiliais, apkabinėtais įvairiais plakatais.

„Norim didesnių algų, o ne kokybiškų trąšų“, „Nevilkinkite kolektyvinių derybų“, „Mano vaikai pažadais sotūs nebus“, su tokiais užrašais darbuotojai pasitiko akcininkus.

Pasak S.Žiūko, pastaruosius kelerius metus darbuotojai nėra girdimi.

„Sužinojome, kad 2020 metais įmonė uždirbo didžiulį pelną, ir kiek mes prašėme, ir per profsąjungos pusę didinti atlyginimus bent jau indeksavimo dydžiu, kad darbo užmokestis nenuvertėtų, gavome neigiamą atsakymą.

Mes norime darbo užmokesčio indeksavimo ir socialinių garantijų profesinės sąjungos nariams.

Iki šiol niekas mums atlyginimų nežada didinti, todėl sugalvojome taikia akcija, plakatais išsakyti savo poziciją“, – priežastis dalyvauti automobilių demonstracijoje vardijo „Achemos“ darbuotojas.

Jo teigimu, dėl karantino ribojimų proteste dalyvauja nedaug darbuotojų, tačiau jie esą atstovauja įvairiems padaliniams, kurių bendrovėje yra daugiau nei 10.

S.Žiūko teigimu, jeigu nebus sulaukta jokios reakcijos, tokie protestai gali kartotis.

„Tai priklauso nuo pačių darbuotojų, jeigu jie bus nepatenkinti ir bus nusiteikę vėl savo laisvu laiku suorganizuoti ką nors tokio, kodėl gi ne“, – 15min komentavo jis.

VIDEO: „Achemos“ darbuotojų protestas

Keitėsi akcininkai, keitėsi tvarka

Trąšų gamykla „Achema“ priklauso koncernui UAB „Achemos grupė“ ir yra didžiausia šio koncerno įmonė.

„Achemos grupę“ įkūrė ir ilgą laiką pagrindiniu jos akcininku buvo verslininkas Bronislovas Lubys, tačiau 2011 metais jam netikėtai mirus, didžiausia koncerno akcininke tapo jo našlė Lyda Lubienė.

Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos pirmininkė Dalia Jakutavičė 15min teigė, jog anksčiau įmonė darbuotojų ir darbdavio sutarimo atžvilgiu laikyta pavyzdžiu, tačiau, pasikeitus savininkams, situacija pasikeitė kardinaliai.

„Anksčiau visą laiką „Achema“ būdavo kaip pavyzdinė socialinio dialogo prasme įmonė, dar kai buvo amžinąjį atilsį B.Lubys gyvas, visiems pavyzdį rodydavo ta įmonė, kad ir kolektyvinė (sutartis – 15min) gera, ir dialogas vyksta.

Bet kai pasikeitė savininkas, B.Lubiui mirus, dialogas krito staigiai žemyn ir dabar dialogo yra likę tik trupinėliai, palyginus su tuo, kas būdavo anksčiau“, – teigė ji.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./AB „Achemos“ darbuotojų protestas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./AB „Achemos“ darbuotojų protestas

Tam pritarė ir Birutė Daškevičienė, „Achema“ darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė. Pasak jos, anksčiau įmonė darbuotojams užtikrino socialines garantijas ir kitas paskatas.

„Visa tai kito keičiantis akcininkams, tačiau iki 2019 metų pradžios įmonė buvo apsaugota, nes galiojo <...> anksčiau išderėta kolektyvinė sutartis, nutrūkusi nuo 2019 m. sausio.

Dialogas krito staigiai žemyn ir dabar dialogo yra likę tik trupinėliai.

Nuo tada darbdavys stengiasi neįsipareigoti darbuotojams, nepasirašyti kolektyvinės sutarties, o tam tikras naudas suteikti per įsakymus“, – 15min teigė profsąjungos pirmininkė.

15min nuotr./Birutė Daškevičienė,
15min nuotr./Birutė Daškevičienė,

Siekia pasirašyti kolektyvinę sutartį

Pasak jos, derybos dėl naujos kolektyvinės sutarties prasidėjo praėjusių metų spalio mėnesį, tačiau iki šiol sutarimas nerastas. Vienas pagrindinių sutarties punktų, ko reikalauja darbuotojai, – darbo užmokesčio indeksavimas.

„Spalį, lapkritį, gruodį mes teikėme pasiūlymus valdybai, argumentavome, paprastai atlyginimai peržiūrimi vieną kartą per metus, bet nuo sausio mėnesio darbdavys atsisakė padidinti atlyginimus. Mūsų prašymai buvo 6 proc., kolektyvinėse derybose prašėme indeksuoti bent keturiais procentais“, – teigė ji.

Darbuotojų pasipiktinimas esą paaštrėjo sužinojus, jog 2020-aisiais įmonės pelnas smarkiai išaugo, bet jiems algos vis tiek nesiruošiama kelti.

„Pradėjo aiškėti, kad metai bendrovei pernai buvo tikrai išskirtiniai pelno atžvilgiu. Buvo sumokėta ir mažiau SGD (suskystintųjų dujų – aut. past.) terminalo mokesčio, ką bendrovės atstovai net viešai buvo patikinę, kad sumokėjus mažiau terminalo mokesčio, liks daugiau pinigų investicijoms ir darbuotojų atlyginimų didinimui. Kai tai įvyko, pažadai buvo pamiršti ir atlyginimai net keliais procentais nebuvo padidinti“, – situaciją dėstė B.Daškevičienė.

Reikalavimų darbuotojai turi ir daugiau.

Pasak profsąjungos pirmininkės, derybose keliamas ir socialinių garantijų, atostogų klausimas.

Kai tai įvyko, pažadai buvo pamiršti ir atlyginimai net keliais procentais nebuvo padidinti.

„Tartasi dėl papildomų atostogų, kai darbuotojai dirba virš 180 valandų viršvalandžių (maksimali metinė viršvalandžių trukmė – aut. past).

Jeigu toks pasiūlymas netenkino, siūlėme, kad viršvalandinis darbas būtų apmokamas didesniu, negu Darbo kodekso numatytu koeficientu, tai yra 1,7. Bet darbdavys nesileidžia visiškai į derybas, atmeta visus darbuotojų suformuluotus siūlymus“, – kalbėjo ji.

Profsąjunga taip pat tikisi, kad kolektyvinėje sutartyje bus pritaikytos papildomos garantijos, taikomos tik profsąjungos nariams.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Įmonė „Achema“
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Įmonė „Achema“

Iš viso „Achemoje“ dirba 1300 darbuotojų, apie 40 proc. jų priklauso profsąjungai.

Nenori konfliktų

B.Daškevičienės teigimu, nesiekiama eskaluoti konflikto, bet norima, kad darbuotojai būtų vertinami.

„Mes tik norime, kad įmonės vadovai su darbuotojais elgtųsi taip, kaip visame pasaulyje, ES valstybėse dirbantis verslas, kad būtų geranoriškai laikomasi susitarimo bei kad būtų supratimas, jog gerovę kuria tiek vadovai, tiek ir darbuotojai“, – akcentavo ji.

Darbuotojai nuolankiai nesitaikstys su darbdavio vienokiais ar kitokiais veiksmais.

Kadangi susitarti su bendrovės atstovais iki šiol nepavyko, bandoma atkreipti koncerno „Achemos grupė“, kuriam priklauso įmonė „Achema“, akcininkų dėmesį.

Esą taip rodoma, kad „darbuotojai nuolankiai nesitaikstys su darbdavio vienokiais ar kitokiais veiksmais“.

Vadina chuliganišku elgesiu

Įmonės atstovai protestą vertina neigiamai.

„Šiandien AB „Achema“ susidūrėme su atskirų pavienių asmenų neteisėtu ir chuliganišku elgesiu. Tačiau iš profsąjungų reakcijos ir pranešimo suprantame, kad, deja, toks elgesys yra palaikomas ir toleruojamas.

Nemalonu, kad dar nepasibaigus deryboms su profesine sąjunga, kuriai priklauso tik apie trečdalis darbuotojų, tokiomis priemonėmis daromas spaudimas derybų eigai,“ – „Achemos“ išplatintame pranešime žiniasklaidai cituojamas įmonės generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas.

Pasak jo, įmonė savo darbuotojams, jų darbo sąlygų gerinimui, skiria didelį dėmesį.

„Už darbą mokame konkurencingą atlygį – praeitais metais vidutinis atlyginimas bendrovėje siekė 2105 eurus. Tuo metu šalies vidurkis – 1524 eurų. Už sėkmingus įmonės rezultatus 2020 metų pabaigoje visiems darbuotojams buvo išmokėta mėnesio atlyginimo dydžio premija.

Per pastaruosius dešimt metų vidutinis darbo užmokestis pakilo 43 procentais, darbininkams – 53 procentais. Kiekvienais metais peržiūrime darbo užmokesčio sistemą ir siekiame, jog darbuotojams ji būtų suprantama, aiški bei skaidri“, – teigė įmonės vadovas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vaizdas nuo Lokenėlių piliakalnio
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vaizdas nuo Lokenėlių piliakalnio

Taip pat pažymima, kad dėmesys skiriamas darbuotojų sveikatos saugumui. Esą savarankiškai testuota daugiau kaip 120 darbuotojų, saugos priemonėms nuo COVID-19 išleista apie 300 tūkst. eurų.

Įmonės atstovai teigia, kad darbuotojams kasmet suteikiamas papildomas savanoriškas sveikatos draudimas, apmokami darbuotojų mokymai, finansuojamos vaikų stovyklos ir kitos paslaugos.

„Įmonėje turime itin nedidelę darbuotojų kaitą, tai yra svarbus rodiklis vertinant esamas sąlygas darbe. Visi gyvename atviroje rinkoje ir kiekvienas esame laisvi rinktis darbovietę, tačiau mes remiamės ilgamečiu įdirbiu, konstruktyviu dialogu, ilgalaikėmis tradicijomis, o ne pavienių asmenų noru pasirodyti ar atkreipti į save dėmesį“, – pažymėjo R.Miliauskas.

A.Sysas: tai tik ledkalnio viršūnė

Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos Seime seniūnas Algirdas Sysas išsakė palaikymą protestą surengusiems „Achemos“ darbuotojams.

Jo teigimu, protestas dėl pažadėtų, tačiau nedidinamų algų „tėra ledkalnio viršūnė“, atskleidžianti, kaip Lietuvoje elgiasi dauguma darbdavių.

„Socialdemokratai palaiko ir palaikys protestuojančius „Achemos“ darbuotojus, kovojančius dėl didesnių algų. Tai, kad darbuotojai gina savo teises, yra labai gerai. Lietuvos darbdaviai jau seniai serga chroniška liga – jie suranda tūkstančius priežasčių, kodėl darbuotojams nereikia didinti atlyginimų, net jei įmonės skaičiuoja milijoninius pelnus“, – pranešime žiniasklaidai zituojamas A.aSysas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Algirdas Sysas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Algirdas Sysas

Politiko teigimu, dalis darbdavių lig šiol naudojasi situacija, kad darbuotojai negina savo teisių, nesiburia į profesines sąjungas ir todėl darbuotojų atlyginimų sąskaita didina savo įmonių pelnus.

Lietuvos darbdaviai jau seniai serga chroniška liga – jie suranda tūkstančius priežasčių, kodėl darbuotojams nereikia didinti atlyginimų.

„Būtent darbuotojai sukuria didžiausią pridėtinę vertę įmonėms, pagamindami produktą ar teikdami paslaugas. Tačiau dalis darbdavių naudojasi situacija ir su darbuotojais nesidalija gautu pelnu keldami jiems atlyginimus, – teigė A. Sysas.

– Konkuravimas vien pigia darbo jėga veda į niekur. Žmonės dirbs geriau ir našiau tik jausdamiesi saugūs, gaudami teisingus atlyginimus. Bėda ta, kad žmonės bijo organizuotis, protestuoti, burtis į profesines sąjungas. To pasekmė – nesaugumo darbe jausmas yra didžiulis.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius