Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Achemos grupė“ abejoja valdžios pažadais sumažinti SGD terminalo naštą

Energetikos ministerijai ir vienam didžiausių šalies koncernų „Achemos grupei“ tariantis, kaip sumažinti Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo išlaikymo naštą, grupės vadovai teigia abejojantys, kad jos mokamas mokestis už terminalą sumažės. 
„Achema“ švenčia 50-ąjį jubiliejų
„Achema“ švenčia 50-ąjį jubiliejų / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Achemos grupės“ valdybos pirmininko pavaduotojas Gintaras Balčiūnas teigia kol kas nematantis žadėto palengvinimo išlaikant terminalą.

„Susirūpinę esame dėl tam tikrų pažadų, kurie buvo duoti, kad terminalo mokestis turėtų mažėti kitais metais, įvardyta net suma – 10 mln. eurų. Kol kas mes pagal Kainų komisijos sprendimus, pagal visą kitą vaizdą matome, kad tas mokestis nemažėja. Turėjome paskaičiavimus, kad jokio mažėjimo nėra. Gal politikams kartais sunku įgyvendinti savo pažadus, bet kadangi sudaromas kitų metų biudžetas („Achemos grupės“ – BNS), turime žinoti skaičius“, – penktadienį po susitikimo su energetikos ministru Žygimantu Vaičiūnu žurnalistams sakė G.Balčiūnas.

Naujasis „Achemos grupės“ vadovas Gintautas Kanapeckas teigė, kad diskusijos su ministerija tęsis. Pasak jo, ministerijos anksčiau įvardytas galimas 40 proc. kaštų sumažėjimas nuo kitų metų, kol kas yra „abstraktūs skaičiai“.

„Mėginsime išlaikyti tą tempą, prašome tos konkretikos, atnaujinti, ką siūlė iki tol. Ministerija irgi pasiryžusi truputį mums patikslinti savo siūlymus“, – sakė G.Kanapeckas.

Pasak G.Balčiūno, ministras nepaneigė grupės pateiktų skaičiavimų dėl SGD terminalo – anot grupės,. jos mokėjimai nuo kitų metų nepasikeis

„Tie mūsų skaičiavimai nebuvo paneigti. (...) Lieka toks pats mokesčių lygis, kaip šiemet – 20 mln. eurų. Realus sutaupymas būtų 280 tūkst. eurų (...) Dėl to, kad didėja visi kaštai, prisideda du milijonai, dėl to, kad tam tikros priemonės pritaikytos, atsimeta du milijonai, tai rezultatas – nulis“, – sakė G.Balčiūnas.

Paklaustas dėl grupės dalyvavimo valstybei ateityje išperkant terminalo laivą-saugyklą „Independence“, G.Balčiūnas teigė, kad su grupe konkrečiai nėra kalbėta.

„Kol kas susitarimų dėl dalyvavimo išpirkime nėra. Bet mes žiūrime į tą dalyką kaip į verslo planą. Visuomet prašėme pateikti konkretų biznio planą, konkrečius skaičius, ir tik tada mes galėtume apsispręsti. To niekada nebuvo padaryta, iki tokių detalių niekada nebuvo prieita“, – sakė G.Balčiūnas.

Didžiausios dujų vartotojos šalyje Jonavos trąšų gamyklos „Achemos“ direktorius Ramūnas Miliauskas patvirtino, kad gamykla šiuo metu dirba visu pajėgumu.

„Šiuo metu gamykla dirba pilnu pajėgumu. Tai yra natūralu, kadangi einame į šaltą periodą ir stengiamės, kad visada įrengimai tuo šaltu periodu dirbtų, kitaip reikia patirti papildomas sąnaudas šildymui, kad įrengimai būtų techniškai tvarkingi. Pati trąšų rinka šiuo metu – pirkimai yra sustoję (...) pirkėjai truputėlį stebi rinką (...), gaminame kai ką į sandėlį, kai ką pardavinėjame“, – žurnalistams sakė R.Miliauskas.

G.Balčiūnas teigė, kad susitikime su ministru buvo aptarti ir apyvartinių taršos leidimų (ATL), viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) kainų klausimai. Pasak jo, sprendimai dėl „Achemos“ VIAP skolų turi būti priimti artimiausiu metu.

„Išeitys, manau, gana greitai turėtų būti. Berods spalio 6 dieną Liuksemburge Europos Teisingumo Teismas nagrinėjo bylą dėl VIAP mokesčio pagrįstumo ir rinkimo. Į jį kreipėsi Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas su klausimu išaiškinti, ar tai nėra neteisėta valstybės pagalba. Manau, kad gana greitai sulauksime Europos Teisingumo Teismo sprendimo, kuris ir išspręs šitą ginčą. Tada sudėlios taškus (...) Pareiškėjai yra ne tik „Achema“, kaip jūs žinote, bet ir „Orlen“ ir „Lifosa“. Ir Europos Komisijos atstovai palaikė mūsų pusę“, – sakė G.Balčiūnas.

Jo teigimu, „Achemos“ galimybė pasinaudoti VIAP diferencijavimo priemone lieka atviras klausimas: „Įstatyme nustatyta, kad tos įmonės, kurios turi įsiskolinimų negali ta schema naudotis, tai kol kas tas klausimas atviras ir tą išspręs tiktai teismai“.

„Achemai“ sumokant beveik ketvirtadalį visų terminalo kaštų – apie 20 mln. eurų per metus, šią vasarą „Achemos grupės“ vadovai ne kartą susitiko su Ž.Vaičiūnu, taip pat su premjeru Sauliumi Skverneliu.

Ž.Vaičiūnas yra minėjęs, kad terminalo išlaikymas „Achemai“ jau nuo kitų metų vidurio gali sumažėti apie 40 proc., jeigu Vyriausybė išpirktų SGD laivą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius