Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 28d. 14:56

„Agrokoncernas“ ir kitos įmonės siekia atsikratyti priskaičiuotų milijoninių muitų – ginčas pasiekė teismus

Purškiami laukai / „Scanpix“ nuotr.
Purškiami laukai / „Scanpix“ nuotr.

Ramūno Karbauskio valdomas „Agrokoncernas“ per teismus bando įrodyti, kad Muitinės laboratorijos rezultatai yra netinkami. Ginčas pasiekė ir ES Teisingumo teismą, į kurį kreipėsi Vyriausybei priklausanti Mokestinių ginčų komisija. Muitinės departamentas teigia, kad laboratorijos rezultatus apskundė visos tikrintos įmonės.

Per metus – 3,3 mln. eurų

Muitinės departamento pateikti duomenys rodo, kad 2018 m. laboratorija ištyrė 191 įvairių trąšų mėginį, iš kurių 34 taikytinas antidempingo muitas. Papildomai priskaičiuota 3,3 mln. eurų papildomų mokesčių. Tais metais patikrinti penki importuotojai, o ši suma, kaip skelbiama, jau yra sumokėta.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Krovininiai vagonai
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Krovininiai vagonai

2019 m. Muitinės laboratorijoje ištirti 56 įvairių trąšų mėginiai ir tik vienam jų pritaikytas antidempingo muitas.

15min jau skelbė, kad per pastaruosius metus „Agrokoncernui“ teko sumokėti beveik 2,5 mln. eurų papildomų mokesčių.

Visos tikrintos įmonės, kaip teigia Muitinė, užginčijo laboratorijos rezultatus. „Kadangi vyksta mokestiniai ginčai, visos įmonės patikrinimų rezultatus apskundė, todėl likusių sumų (delspinigių ir baudų) išieškojimas yra sustabdytas, kol bus priimti galutiniai sprendimai“, – 15min informavo Muitinės departamento atstovas ryšiams su visuomene Vitas Volungevičius.

Vyriausybinė institucija kreipėsi į ES Teismą

Be to, teismuose bylų dėl trąšų klasifikavimo nagrinėjimas irgi yra sustabdytas, nes Mokestinių ginčų komisija prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės pateikė prašymą Europos Sąjungos Teisingumo Teismui priimti prejudicinį sprendimą.

„Kol sprendimas nepriimtas, komentuoti situacijos negalime“, – sakė V.Volungevičius.

R.Karbauskio valdomas „Agrokoncernas“ ir toliau įrodinėja, kad jų importuojamoms trąšoms neturėtų būti taikomas mokestis.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Agrokoncerno būstinė
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Agrokoncerno būstinė

„UAB „Agrokoncernas“, kaip ir, mūsų žiniomis, kitos šias prekes importavusios Lietuvos įmonės, yra įsitikinę, jog amonio nitrato kiekis trąšose neviršijo antidempingo mokesčiu neapmokestinamos normos“, – teigiama bendrovės komentare, atsiųstame 15min.

„Agrokoncernas“ įrodinėja, kad muitinė klysta

Pasak koncerno, tai rodo ir nepriklausomų sertifikuotų laboratorijų duomenys. Tyrimai Lietuvos muitinės laboratorijoje parodė, kad trąšų sudėtis leidžia apmokestinti importuojamas trąšas antidempingo muitu. „Agrokoncernas“ įrodinėja, kad sertifikuota Muitinės laboratorija klysta.

Muitinės departamento nuotr. /Muitinės laboratorija
Muitinės departamento nuotr. /Muitinės laboratorija

„Muitinės laboratorija nenustatinėjo amonio nitrato kiekio trąšose. Muitinės laboratorija teigia, jog pakanka nustatyti azoto kiekį, ir nėra svarbu, koks yra tikslus amonio nitrato kiekis“, – rašoma bendrovės komentare.

Jame taip pat teigiama, kad Europos Sąjungos reglamentai antidempingo mokestį sieja būtent su amonio nitrato kiekiu trąšose.

„Mes manome, kad amonio nitrato kiekis turi būti tiksliai nustatytas, juolab, kad yra technologijos, ir nepriklausomos sertifikuotos laboratorijos, kurios turi galimybes tai padaryti“, – sako trąšų importuotojai.

Purškiami laukai / „Scanpix“ nuotr.
Purškiami laukai / „Scanpix“ nuotr.

Muitinės departamento atstovas V.Volungevičius paaiškino, kad jei nustatoma, kad trąšų sudėtyje amonio nitrato yra daugiau nei 80 proc., o bendras azoto kiekis sudaro daugiau nei 28 proc. masės, muitinė priima sprendimą apskaičiuoti antidempingo muitą.

Šiuo metu Rusijos kilmės amonio nitratui, importuojamam į ES, taikomas antidempingo muitas – nuo 28,78 iki 32,71 Eur/toną.

Sako, kad trąšų nemaišo

Dėl skirtingo Europos Sąjungos reglamento interpretavimo kilęs ginčas šiuo metu sprendžiamas Europos Sąjungos Teisingumo Teisme.

Be to, „Agrokoncernas“ sako nemaišantis trąšų. „Pažymime, jog bendrovė pati nemaišo trąšų, nieko neprideda ir neišima, o prekiauja tomis pačiomis trąšomis, kaip ir kitos Lietuvoje esančios įmonės“, – sakoma komentare.

Taip koncernas atsakė į gandus, kad trąšos galbūt maišomos dar Rusijoje, kad į Lietuvą patektų neapmokestintos.

"Agrokoncernas" neatliko jokių veiksmų siekiant išvengti antidempingo muitų importuojamoms trąšoms, bendrovė neįmaišydavo jokių priedų į trąšas. "Agrokoncernas", kaip ir kitos bendrovės, prekiaujančios trąšomis, importuoja trąšas tokias, kokios jos yra pagaminamos gamykloje ir jas parduoda teisės aktuose nustatyta tvarka", - teigiama bendrovės komentare.

Beje, koncerno savininkas, valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis, antradienį ryte paklaustas apie sumokėtus antidempingo mokesčius, teigė, kad yra manipuliuojama faktais ir bandoma pakenkti įmonei.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką