Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Darbuotojai galės drąsiai prašytis į akcininkų gretas

Jei trečdalis bendrovės darbuotojų pareikš norą gauti akcijų, savininkai privalės tai svarstyti ir pateikti atsakymą su paaiškinimu. Tokia tvarka Lietuvoje įsigalioja sausį. Teisininkai giria šią naujovę, nes iki šiol nebuvo tvarkos, kuri leistų neatlygintinai perduoti akcijas darbuotojams. O gerų pavyzdžių Lietuvoje jau yra.
Biuro darbuotojas
Biuro darbuotojas / 123RF.com nuotr.
Temos: 2 Teisė Akcijos

Kauno merui Visvaldui Matijošaičiui buvo staigmena, kad investuotojas į naują gamyklą Kauno Laisvojoje ekonominėje zonoje „Hollister Incorporated“ yra darbuotojams priklausanti bendrovė.

„Labai sudomino jūsų įmonės nuosavybės forma. Lietuvoje ji nėra populiari, kad patys darbuotojai būtų įmonės savininkai. Reikės panagrinėti ir taikyti kažką panašaus ir mūsų šalyje“, – statybų pradžios ceremonijoje trečiadienį į JAV investuotojus kreipėsi meras.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Renginio akimirkos
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Renginio akimirkos

Tačiau, panašu, kad kitais metais darbuotojai turės daugiau teisių pareikalauti akcijų iš darbdavio.

Taip atsilygina darbuotojams

Lietuvoje nėra populiaru darbuotojams dovanoti akcijas, kaip papildomą lojalumo priemonę. Tiesa, gerų pavyzdžių būta. Pavyzdžiui, praėjusį rugpjūtį vienos didžiausių žemės ūkio bendrovių „East West Agro“ (EWA) pagrindiniai akcininkai Danas Šidlauskas ir Gediminas Kvietkauskas 21 įmonės darbuotojui padovanojo dalį nuosavų akcijų – iš viso 4 090 vienetų.

EWA nuotr./EWA vykdomasis direktorius Danas Šidlauskas
EWA nuotr./EWA vykdomasis direktorius Danas Šidlauskas

„Nusprendėme taip atsidėkoti geriausiems kolegoms už jų sunkų darbą ir svarbų indėlį į verslo augimą. Mums svarbu, kad patyrę darbuotojai galėtų jaustis kaip tikri bendrovės šeimininkai ir dar labiau įsitrauktų į jos veiklą“, – savo sprendimą aiškino EWA vykdomasis direktorius D.Šidlauskas. Tačiau jis pastebėjo, kad akcijų dovanojimo tradicija Lietuvoje dar menka dėl mokestinių priežasčių.

Padovanoti akcijų darbuotojams yra nusprendęs ir „AUGA group“ valdybos pirmininkas, pievagrybių karaliumi tituluojamas Kęstutis Juščius. „Mano akimis žiūrint, tai yra visiškai natūralus siekis atsilyginti žmonėms, kurie kartu kūrė „Baltic Champs Group“ ir padėjo įgyvendinti daugybę planų“, – aiškino K.Juščius.

Agrowill Group nuotr./„Auga Group“ valdybos pirmininkas Kęstutis Juščius
Agrowill Group nuotr./„Auga Group“ valdybos pirmininkas Kęstutis Juščius

Akcijos dovanotos ir IT sektoriuje dirbančių įmonių specialistams.

Turės svarstyti darbuotojų prašymą

Vakarų pasaulyje dovanoti darbuotojams akcijas yra įprasta praktika. Tikėtina, kad netrukus situacija gali pasikeiti į gerą pusę. Nuo sausio 1 dienos darbuotojai galės prašyti darbdavio, kad šis suteiktų jiems bendrovės akcijų. Toks prašymas privalės būti svarstomas, jei to reikalaus ne mažiau nei trečdalis darbuotojų. Tokiai įstatymo pataisai anksčiau yra pritaręs Seimas.

Pasak verslo ginčų advokatų kontoros JUREX advokato Mariaus Tamošiūno, darbdaviai savo arsenale turės dar vieną motyvacijos priemonę, kuri jau seniai prieinama pažangių valstybių įmonių vadovams.

Iki šiol darbdavys įmonės akcijas darbuotojui galėjo suteikti tik atlygintinai ir tik išleidus naują akcijų emisiją, tačiau nuo kitų metų jas suteikti bus galima ir visiškai neatlygintinai.

Marius Tamošiūnas
Marius Tamošiūnas

„Tai reiškia, kad įmonių vadovams bus galima paprasčiau motyvuoti darbuotojus suteikiant bendrovės akcijų, o darbuotojai, manantys, jog akcijų suteikimas jiems suteiktų papildomos energijos dirbti dėl bendrovės gerovės – galės to paprašyti“, – sako M.Tamošiūnas.

Galės atmesti tik su argumentais

Tiesa, darbdavys, o, tiksliau, visuotinis akcininkų susirinkimas, turės teisę atmesti prašymą, tačiau bendrovės vadovas vis tiek privalės paruošti Akcijų suteikimo taisyklių projektą, o akcininkų susirinkimas turės šį projektą privalomai apsvarstyti bei apie priimtus sprendimus informuoti darbuotojus.

M.Tamošiūnas teigia, kad akcijų suteikimo darbuotojams samprata Lietuvoje nėra visiškai svetima, tačiau verslui patogių būdų taip motyvuoti darbuotojus iki šiol trūko.

Kai kurios šalies didžiosios įmonės suteikia darbuotojams vadinamuosius akcijų opcionus – galimybę už sutartą, dažniausiai lengvatinę, kainą įsigyti akcijas, jei darbuotojas pasiekia tam tikrus rodiklius, pavyzdžiui, išdirba įmonėje tam tikrą laiką, pasiekia iškeltus tikslus, prisideda prie įmonės tikslų pasiekimo ir pan.

Tačiau, kaip pastebi M.Tamošiūnas, pagal galiojančią teisę tokias akcijas darbuotojams suteikdavo ne bendrovė, o esami jos akcininkai. „Jiems taip pat tekdavo imituoti atsiskaitymą už tokias akcijas ar numatyti simbolinę jų kainą, kadangi galimybės perduoti akcijas darbuotojams neatlygintinai įstatymas iki šiol nereglamentavo. Taigi, įsigaliosiantys įstatymo pakeitimai leis darbuotojų motyvavimo programas įgyvendinti patogiai, civilizuotai ir neapeidinėjant nelanksčių įstatymo normų“, – teigia M.Tamošiūnas.

Akcijas darbuotojams tiesiogiai ar akcijų opcionų būdu suteikia didžiosios technologijų ir finansų bendrovės, tokios kaip „Facebook“, „Microsoft“ ar „The Cheesecake Factory“. Tokia praktika ypač populiari JAV, Didžiojoje Britanijoje, taip pat Vokietijoje, Prancūzijoje, Čekijoje, Slovakijoje, Lenkijoje, Latvijoje.

„Bendrovės akcijų suteikimas ypač plačiai naudojamas startuolių veikloje, nes taip vadovai gali varžytis dėl talentingiausių darbuotojų rinkoje“, – sako verslo ginčų advokatų kontoros JUREX advokatas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius