Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugpjūčio 18d. 11:00

Lietuvio aviacijos verslą Šveicarijoje sužlugdė pralaimėta kova dėl žodžio Avia

Vaidotas Žvirblys
Vaidotas Žvirblys

Vaidotas Žvirblys jau dešimt metų Šveicarijoje valdo konsultacijų įmonę „Swiss Avia Consult Sarl“, tačiau jo verslas šiomis dienomis žlunga dėl keistos priežasties. Šveicarų kapitalo degalinių tinklas „Avia“ užginčijo tokio paties žodžio naudojimą pavadinimą teisme ir beveik trejus metus trukęs bylinėjimasis baigėsi lietuvio nenaudai.

Prieš dešimtmetį Šveicarijos lietuvis net nenutuokė, kad vieną dieną jo įmonės pavadinimas gali užkliūti tarptautiniam degalinių tinklui.

„Tarp mūsų ir jų nieko bendro. Mes esame aviacijos paslaugų konsultacinė įmonė, todėl panaudojome pavadinime žodį avia, o šveicarų bendrovė su aviacija neturi nieko bendra – tik istorinį pavadinimą“, – 15min pasakojo verslininkas.

Žodžio pavadinime pakeisti negali

Degalinių tinklas „Avia“ įsikūrė dar 1927 metais, ir šiuo metu išplitęs po daugelį Vakarų Europos šalių.

Avia degalinė Lenkijoje
Avia degalinė Lenkijoje

Prieš trejus metus prasidėjęs teisinis ginčas perėjo visais pakopas, tačiau tiek kantono, tiek federaliniame teisme „Swiss Avia Consult Sarl“ pralaimėjo.

Swiss Avia Consult Sarl puslapis
Swiss Avia Consult Sarl puslapis

„Aš negaliu tiesiog išmesti šio žodžio iš pavadinimo, yra kelerius metus galiojančios sutartys. Tad nelieka kito kelio kaip uždaryti verslą. Labai gaila, kad tokie teismo sprendimai sužlugdė mano kompaniją“, – dėstė lietuvis.

Jo valdomai kompanijai teismo sprendimu priteista apmokėti ir „Avia“ bylinėjimosi išlaidas – 60 tūkstančių eurų.

Ketina ieškoti diplomatinės pagalbos

Tiesa, jis dar ketina kreiptis į užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių, ieško diplomatinės pagalbos kitur. Kaip pats sako, dabar bus proga realiai įsitikinti, ar diplomatinė tarnyba padeda svetur investuojantiems Lietuvos verslininkams, ar tai tik kalbos.

„Kiek žinau, Šveicarija ir Lietuva yra pasirašiusios tarpvalstybinį susitarimą ginti viena kitos investuotojus, bus įdomu praktiškai pamatyti, kaip tai veikia“, – kalbėjo V.Žvirblys.

Vaidotas Žvirblys
Vaidotas Žvirblys

Užsienio reikalų ministerijos (URM) 15min atsiųstame komentare teigiama, kad „Swiss Avia Consult“ ir degalinių tinklo AVIA ginčas greičiausiai priskirtinas privatiems civiliniams santykiams. „Užsienio reikalų ministerija negali daryti įtakos teismų sprendimams. Atkreiptinas dėmesys, kad Konsulinis statutas (10 straipsnis) draudžia konsuliniams pareigūnams veikti kaip asmens, kuris kreipiasi konsulinės pagalbos, gynėjais ar teisiniais atstovais“, – teigiama komentare.

URM patvirtino, kad Lietuva ir Šveicarija yra sudariusi sutartį dėl investicijų skatinimo ir apsaugos. „Jeigu investuotojas mano, kad jo teisės pagal šią sutartį yra pažeistos, jis gali Sutarties 9 straipsnio nustatyta tvarka kreiptis į tarptautinį arbitražą“, – pataria ministerija.

15min penktadienį kreipėsi ir į konsulą Ženevoje, tačiau atsakymų negavo.

„Swiss Avia Consult Sarl“ yra registruotas Šveicarijos registre, tačiau prekinio ženklo lietuvis neregistravo.

„Nemaniau, kad reikia registruoti žodį avia, kuris iš esmės yra bendrinis. Visos su lėktuvų verslu susijusios kompanijos turi pavadinime žodį avia ir jiems dėl to bylinėtis nereikia“, – teigė V.Žvirblys.

Tiesa, tam paprieštarautų Gediminas Žiemelis, valdantis įmonių grupę „Avia Solutions Group“. Jis 15min teigė, kad bandymų užginčyti šį žodį būta, ir ne kartą. „Buvo daugybė kartų, bet mes turime 26 teisininkus“, – tikino verslininkas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Gediminas Žiemelis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Gediminas Žiemelis

Neseniai rašyta, kad teisinį ginčą su Vokietijos koncernu „Audi“ dėl vardo naudojimo pralaimėjo ir lietuvių sportinės aprangos įmonė „Audimas“. Tai reiškia, kad lietuvių įmonė negalės atidaryti parduotuvių su šiuo ženklu.

Audimo logotipas
Audimo logotipas

Tarp Šveicarijos ir Lietuvos gyvenantis V.Žvirblys sako visą gautą pelną investuojantis Lietuvoje. Verslininkas negaili karčių žodžių Šveicarijos teismams, kurie, pasak jo, linkę ginti vietinį kapitalą net ir tokiose bylose.

„Deja, lietuviškas pasas čia niekam įspūdžio nedaro. Teismai, matyt, linkę ginti saviškius, net ir ginče dėl tokio žodžio, kuris yra kiekviename aviacijos bendrovės pavadinime“, – apgailestavo Šveicarijos lietuvis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

04:17
01:26
02:04

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką