2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Lietuvoje – pirmųjų lietuviško verslo dinastijų pradžia: prieš 20–30 metų įkurtų įmonių vairą perima įpėdiniai

Pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje formuojasi pirmosios lietuviško verslo dinastijos – atkurtos Nepriklausomos Lietuvos verslo pradininkus prie įmonių vairo keičia jų įpėdiniai. Trečdalis 1991–1995 metais įkurtų verslų vadovų jau perkopę 60-metį, tad dar labiau šis procesas įsibėgės artimiausią dešimtmetį. Visgi tyrimai rodo, kad verslo perdavimas kitai kartai yra ir viena didžiausių grėsmių jo išlikimui. Ekspertai pabrėžia, kad siekiant sėkmės svarbiausia įpėdinius pradėti ruošti nuo mažens, investuoti į jų išsilavinimą ir auklėti taip, kad nežiūrėtų į įmonę, kaip į pinigų kapšą.
Asociatyvi nuotr. Tik prenumeratoriams
Asociatyvi nuotr. / 123RF.com nuotr.

500 didžiausių šeimos verslų pasaulyje amžiaus vidurkis – 80 metų, rodo „Family Business Magazine“ reitingas. Tarp tokių įmonių atsiduria ir JAV prekybos milžinas „Wal-Mart“, ir Vokietijos automobilių gamintojas „Volkswagen“.

Tačiau pasaulyje egzistuoja ir tokių šeimos verslų, kurie iš kartos į kartą įkūrėjo palikuoniams pereina jau daugiau nei tūkstantį metų. Pavyzdžiui, seniausias žinomas šeimos verslas pasaulyje – 718 metais įkurtas Japonijos SPA viešbutis „Hoshi Ryokan“, kurį valdo jau 46 karta. 47-oji įpėdinė – dabartinio vadovo dukra – jau pasiruošusi būsimam perėmimui.

Sėkmingai gyvuojančių šeimos verslo dinastijų galima rasti ir kaimyninėse šalyse. Švedų Bonnier šeimai, kurios valdomai žiniasklaidos grupei priklauso „Verslo žinios“, sėkmingai pavyko verslą perduoti net per septynias kartas.

Lietuvoje – verslo dinastijų pradžia

Šimtametės šeimos verslų tradicijos yra vienas iš tų daugybės praradimų, ko netekome dėl sovietų okupacijos. Nenuostabu, kad į Vakarų Europos, JAV ar Azijos senąsias verslo dinastijas lietuviai žiūrėjo ir su susižavėjimu, ir su slapta viltimi, kad ir Lietuvos verslo istorija kažkada pasipildys ilgametes tradicijas puoselėjančiomis istorijomis.

O toms ateities lietuviškų verslo dinastijų istorijoms pirmieji puslapiai rašomi būtent dabar. Pastaruosius keletą metų pirmieji atkurtos Nepriklausomos Lietuvos verslininkai vis aktyviau į įmonių valdymą įtraukia ir savo atžalas.

15min iliustracija/Lietuvos verslo pradininkų amžius
15min iliustracija/Lietuvos verslo pradininkų amžius

Verslo įkūrėjų sūnų ir dukrų vardai atsiranda ir stambiųjų šalies bendrovių akcininkų sąrašuose. Tarp įmonių, kuriose valdymą perima ar jau perėmė kita karta, galime rasti „Rokiškio sūrį“, „Biržų duoną“, „Eiką“, „Senukus“ ir daugelį kitų.

Tad Lietuvoje įsibėgėjant verslininkų kartų kaitai, naujienų portalas 15min pradeda straipsnių ciklą – „Verslo dinastijos: įpėdiniai“.

O šioje publikacijoje nagrinėjame, kaip sėkmingai perduoti verslą iš kartos į kartą, kokių rizikų gali kilti šiame kelyje ir kodėl tik 30 proc. verslų išgyvena perėjimą į antros kartos verslininkų globą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Benediktas Vanagas: tinkamas pasiruošimas yra pagrindinė sąlyga geram rezultatui
Reklama
Paskola smulkiam verslui: kredito unijos siūlo finansavimą lengvatinėmis sąlygomis
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką