Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Prancūzijos „Total“ skirta 750 tūkst. eurų bauda dėl kyšininkavimo Irako programoje „nafta už maistą“

Apeliacinį skundą dėl „Total“ išteisinimo nagrinėjęs teismas Prancūzijos energetikos milžinei penktadienį įsakė sumokėti 750 tūkst. eurų (827 tūkst. JAV dolerių) baudą dėl korupcijos Saddamo Husseino valdymo laikais Jungtinių Tautų Irake vykdytoje programoje „nafta už maistą“.
„Total“
„Total“ / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Vitol“ skirta 300 tūkst. eurų (330 tūkst. JAV dolerių) bauda. JAV teismas šiai Šveicarijoje įsikūrusiai naftos grupei jau yra nurodęs sumokėti 17,5 mln. JAV dolerių.

Žemesnės instancijos teismas šias įmones, taip pat daugiau kaip dešimtį kitų asmenų ir įmonių, po aštuonerius metus trūkusio korupcijos tyrimo 2013 metais buvo išteisinęs. Tačiau to teismo sprendimas buvo apskųstas.

Penktadienį priimti teismo sprendimai susiję su Jungtinių Tautų Irake vykdytos 64 mlrd. JAV dolerių (54 mlrd. eurų) vertės programos lėšų eikvojimu. Pagal šią programą Irakas, kuriam tuomet buvo taikytos tarptautinės sankcijos, 1996–2003 metais galėjo parduoti tam tikrus naftos kiekius ir už gautus pinigus įsigyti humanitarinių atsargų.

Buvusiam Prancūzijos ambasadoriui JT Jeanui Bernardui Merimee ir buvusiam diplomatui Serge‘ui Boidevaix buvo skirtos atitinkamai 50 tūkst. ir 75 tūkst. eurų baudos.

Vienuolikai kaltinamųjų teismas skyrė 3–100 tūkst. eurų baudas, o dar vienas kaltinamasis buvo išteisintas.

„Total“ advokatas Jeanas Veilas pareiškė, kad sprendimas įmonei skirti 750 tūkst. eurų baudą jį „nuvylė“.

S.Husseinas programoje dalyvaujančias užsienio įmones vertė mokėti 10 proc. priemoką, kuri apskaitos dokumentuose buvo įvardijama kaip „vežimo sąnaudos“ arba „garantinis aptarnavimas“, bet kuri iš tiesų patekdavo į tuometinio Irako režimo iždą.

Jungtinėms Tautoms atliekant tyrimą, kuriam vadovavo buvęs JAV federalinio iždo banko vadovas Paulas Volckeris, 2005 metais buvo pareikšta, kad programoje dalyvavusios 2,2 tūkst. įmonių iš 66 šalių, įtariama, sumokėjo iš viso 1,8 mlrd. JAV dolerių kyšių, kad su jomis būtų sudarytos tiekimo sutartys. Tarp šių įmonių buvo ir 180 Prancūzijos bendrovių.

Apeliaciniai skundai dėl 14 įmonių, įskaitant Prancūzijos „Renault Trucks“ ir „Legrand“, taip pat tarptautinę įmonę „Schneider Electric“, išteisinimo bus nagrinėjami antroje metų pusėje.

Teismas taip pat nustatė, kad sprendimo dėl keturių iš kaltinamų įmonių jis negali priimti, nes jos jau pasiekė susitarimus su JAV teisingumo departamentu, pagal kuriuos sumokėjo milijonines baudas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Reklama
Ekspertės: moterų investavimo rezultatai – geresni, ko reikėtų pasimokyti vyrams
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Užsisakykite 15min naujienlaiškius