Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti

Leonas Somovas moko dukras apie sveikatingumą: tuo rūpintis reikėtų ne tik prieš mokslo metus

Artėjant rugsėjui, tėveliai suskumba pasirūpinti atžalų sveikatos patikrinimu, kad šie naujus mokslo metus pasitiktų tiek fiziškai, tiek emociškai stiprūs ir pasiruošę. Anot atlikėjo ir muzikos prodiuserio Leono Somovo, profilaktiniai vaikų sveikatos patikrinimai tėvams turėtų būti tarsi įprotis. Tokiu būdu ne tik „užbėgama už akių“ įvairiems sveikatos sutrikimams, bet ir ugdomas tvarus požiūris į ligų prevenciją bei sveiką gyvenseną.

Remiantis 2022 metų Lietuvos Higienos instituto (HI) duomenimis, daugiau nei 12 proc. mokyklinio amžiaus vaikų mokyklinis ugdymas taikomas pagal specialias rekomendacijas. Dažniausiai per sveikatos patikras išryškėjantys sveikatos sutrikimai yra trumparegystė, astigmatizmas, dominuojanti alerginė astma, netaisyklinga laikysena, gerybiniai ir nepatologiniai širdies ūžesiai, alerginis rinitas bei nutukimas.  

Svarbu įsiklausyti į vaikų savijautą

L. Somovas pasakoja, kad auginant dvi paaugles, 10-ies metų Sarą ir 13-metę Sofiją, juodu su mylimąja yra įpratę beatodairiškai rūpintis visapusišku mergaičių sveikatingumu. Anot atlikėjo, sveikatingumas visų pirma yra palaikomas per įvairius gyvenimo būdo aspektus, tokius kaip fizinis aktyvumas, geros emocinės savijautos skatinimas. Tačiau L. Somovas įvardija, kad labai svarbu atsižvelgti ir į pačių vaikų norus bei neversti jų laikytis griežto režimo – jis rekomenduoja skirti laiko subalansuotos mitybos pažinimui ir patinkančios fizinės veiklos atradimui. 

„Vyresnioji dukra kurį laiką lankė kovų meno kikbokso būrelį – fizinės ištvermės ir judesio skatinimas padeda susikaupti, kontroliuoti emocijas, tuo pačiu palaiko bendrą organizmo sveikatą. Nors šis etapas – jau praeityje, šiuo metu vyresnėlė ieško kitų aktyvių veiklų. Paieškų etape kartu su šeima raginame pasivaikščioti, pavedžioti šunį – tai ir man pačiam mėgstamos veiklos, tačiau visada atsižvelgiu, kas patinka ir vaikams.

Manau, kad ypač šiuo skubėjimo, įtampos ir virtualios aplinkos susidomėjimo kupinu laikotarpiu yra sveika prasiblaškyti judant gamtoje, o lengvas vaikščiojimas neįpareigoja per daug aktyviam laisvalaikiui, tačiau nenutolsta nuo fizinės bei psichinės sveikatos palaikymo“, – priduria vienas garsiausių šalies prodiuserių.

Dėmesys sveikatai – vienas prioritetų

L. Somovas sako, kad išties daug dėmesio skiria ne tik savo, bet ir profilaktinėms vaikų sveikatos patikroms: ruošiantis mokslo metams ir net dažniau: sunerimus dėl tam tikrų simptomų kreipiasi į medikus dėl tyrimų poreikio, taip pat vyraujant gripo ar kitų virusų sezonui. Pasak jo, taip mokoma jas atidžiai stebėti savo organizmo pojūčius, pokyčius ir atsižvelgti į įvairius simptomus, kad būtų lengviau išvengti tam tikrų ligų.

Jis paaiškina, kad žiemą dažniausiai jaučiasi sveikatos pokyčiai tiek atžalų, tiek jų bendraamžių gretose – tada mergaitės gali užsikrėsti pačios ir užkrėsti tėvus įvairiais virusais, kas sutrikdo ne tik sveikatą, bet ir kasdienį ritmą. Siekiant to išvengti, šaltuoju sezonu L. Somovas pasirūpina prevencinėmis priemonėmis.

„Į gydytojus kreipiamės keletą kartų per metus – dažniausiai prieš rugsėjį, žiemą ir susirgus. Visgi, laikomės tokio požiūrio, kad sergantį vaiką ne visada gerai vesti į sveikatos priežiūros įstaigą, pavyzdžiui, pasigavus virusą. Tokiu atveju pačiam vaikui išvykimas iš saugios namų aplinkos gali virsti iššūkiu. Taip pat kyla rizika apkrėsti ar užsikrėsti. Džiaugiamės turima PZU telemedicinos paslauga, kai nuotolinio susitikimo metu šeimos gydytojas išrašo receptą reikalingiems vaistams, suteikia siuntimą tyrimams, jei reikalinga kitų specialistų konsultacija. Nuotoliniai pokalbiai su gydytoju sveikatos klausimais praverčia susiduriant su pasikartojančiais simptomais ar ligų paūmėjimais ir ypač pasitarnauja, kai esi ne namuose, o, pavyzdžiui, kelionėje“, – sako jis.

Rekomenduoja patikrų neatidėti

Prodiuseriui antrina „PZU Lietuva gyvybės draudimas“ Produktų vystymo vadovė Edita Majerienė, primindama, kad ne veltui sveikatos patikra vaikams yra privaloma – tai padeda laiku atrasti ligas ar išvengti jų ateityje. Kasmet iki rugsėjo 15 dienos vaikai turi ugdymo įstaigai pateikti reikiamus sveikatos duomenis. PZU telekonsultacijos metu šeimos gydytojas pažymės ūgį, svorį, kraujospūdį, suteiks siuntimą atlikti kraujo tyrimus, nukreips pas odontologą, oftalmologą, fizioterapeutą ar kitą reikalingą specialistą konsultacijai.  Nuotolinio susitikimo ar skambučio su gydytoju metu galima sulaukti įvairių sveikatingumo rekomendacijų, pasidalinti dvejonėmis dėl sveikatos, aptarti neraminančius simptomus.

„Vaikus auginantiems tėvams ar dažnai keliaujančioms šeimoms tai gali būti itin patogu, kadangi konsultacijų sulaukiama greitai ir iš bet kurios pasaulio vietos, neribojant konsultacijų skaičiaus, net savaitgaliais ar švenčių dienomis“, – priduria ekspertė.

Šaltinis: https://sc.bns.lt/view/item/467931

Reklama
Sužadėtuvių žiedo paieškos: kaip išrinkti tinkamiausią?
Reklama
Į Lietuvą atvyksta Pasaulio moksleivių robotikos olimpiadai besiruošianti ukrainiečių komanda
Reklama
Modernūs lietaus nuvedimo sistemų sprendimai
Reklama
Balsuokite už architektūriškai žaviausią miestą ir pasidalinkite jus įkvepiančiais pastatais
Užsisakykite
15min naujienlaiškius