Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Būsto nuomai ieškantys kauniečiai agentūroms nemoka, o vilniečiams tenka

Laisvės alėja
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Laisvės alėja
Šaltinis: 15min
0
A A

Vilniuje ir Kaune būsto nuomai paieška skiriasi: sostinėje įprasta, kad per nekilnojamojo turto (NT) agentūras ieškantis buto nuomininkas dažniausiai turi sumokėti ne tik nuomotojui, bet ir tarpininkams. Tuo tarpu butų savininkai išlaidų už klientų paiešką išvengia. Kaune tokia praktika netaikoma.

Šiuo metu Vilniuje buto nuomai ieškantis žmogus NT agentūroms gali sumokėti nuo kelių šimtų litų iki kelių tūkstančių – vieni NT brokeriai prašo sumokėti tiek, kiek kainuoja vieno mėnesio nuoma, kiti turi stabilų kelių šimtų litų mokestį.

Rinką sujaukė mažieji?

Vilniuje ir Kaune biurus turinčios NT agentūros „Citus“ vadovė Viktorija Čijunskytė teigia, kad prieš kelis metus tokio mokesčio nebuvo ir Vilniuje. Ji mano, kad viskas pasikeitė, kai į rinką pradėjo veržtis naujos nedidelės NT agentūros.

„Tiesiog tada pora mažų nekilnojamojo turto agentūrų stengėsi išsiskirti ir butų savininkams pateikė pasiūlymą: iš jų mokesčio neims, o už savo paslaugas paims mokestį iš nuomininko. Per pastaruosius dvejus metus tai tapo įprasta tvarka, nes butų ar namų savininkai sako tiesiai: kodėl turiu dirbti su jumis ir sumokėti kelis šimtus litų, jeigu kitas brokeris man nuomininką suras nemokamai. Nemanau, kad tai teisinga, mes mokestį imame tik iš būsto savininkų“, – teigė V.Čijunskytė.

„Citus“ nuotr/Viktorija Čijunskytė
„Citus“ nuotr/Viktorija Čijunskytė

Mažosios NT agentūros neimdamos mokesčio iš savininkų surenka gausesnę duomenų bazę ir tuo vilioja ieškančius būsto nuomai klientus, kurie sutinka mokėti už gausesnę pasiūlą. Pasak V.Čijunskytės, Kaune dirbančios NT agentūros konkuravo garbingiau negu Vilniuje ir tokių ydingų tradicijų nesuformavo.

Mokėti turėtų savininkai

NT agentūros „Ober – Haus“ atstovai taip pat tvirtino nei sostinėje, nei Kaune neprašantys iš nuomininkų pinigų, bet žino, kad tokią praktiką perėmė ir kai kurios didelės agentūros. „Buvo bandymų imti pinigus iš nuomininkų ir Kaune. Dar ir dabar kai kurie klientai nustemba, kai būna pasirengę mums sumokėti už surastą būstą. Jiems sakome, kad niekada nesitaikstytų su tokiu mokesčiu“, – tvirtino bendrovės „Ober – Haus“ Kauno biuro vadovas Saulius Umbrasas.

Kaune dirbančios NT agentūros konkuravo garbingiau negu Vilniuje ir tokių ydingų tradicijų nesuformavo.

V.Čijunskytė irgi įsitikinusi, kad teisingiau mokestį už klientų paiešką imti iš savininkų.

„Komercinę naudą iš buto nuomos gauna jo savininkas. Tad manome, kad jis ir turėtų būti suinteresuotas gauti kokybiškas paslaugas iš NT agentūros ir už jas susimokėti. O nuomininkai turėtų būti labai atsargūs su mokesčiais – juk visi prisimename laikus, kada gyvavo nelegalūs brokeriai, kurie mokestį imdavo už duomenis, nelegaliu būdu gautus iš spaustuvių, ir SMS žinutėmis pateikdavo klientams. Visi likdavo nepatenkinti. Dėl to dabar ir siekiama, kad brokeriai galėtų dirbti tik turėdami reikalingą kvalifikaciją“, – teigė V.Čijunskytė.

Siūlo nebijoti tarpininkų

Tradicija imti mokestį tik iš patalpų savininko išliko komercinės nuomos sektoriuje. Pasak „Citus“ vadovės, mokestis iš bendrovės, kuri ieško sau biuro ar patalpų, imamas tik tada, kai ši bendrovė pati kreipiasi į NT agentūrą su konkrečiais poreikiais ir agentūra tampa bendrovės patikėtiniu ieškant patalpų.

„Mūsų žmonės atlieka pirminę atranką, o klientui pasirinkus tinkamiausią variantą, derasi su patalpų savininku. Tai reikalauja įgūdžių, o ir klientas lieka patenkintas, kad sutaupė laiko“, – aiškino V.Čijunskytė.

S.Umbraso teigimu, žmonėms būstus nuomojantiems savininkams irgi daug paprasčiau sumokėti NT agentūrai, kuri užsiima pageidaujamų klientų atranka, turi įgūdžių derėtis.

„Atrinkti atitinkantys savininko pageidavimus nuomininkai ateityje kels mažiau rūpesčių. Jei kyla teisinių ginčų, agentūra gali būti trečiąja šalimi teisme. Mes patariame, kokias sutartis reikia pasirašyti, kad savininkas apsisaugotų nuo galimo nuomininko vengimo mokėti mokesčius, turto niokojimo. Mano nuomone, NT agentūros, neimančios mokesčio iš savininkų, yra mažiau suinteresuotos ilgalaikių klientų paieška“, – mano S.Umbrasas.

informacija
CITUS CONSTRUCTION, UAB
Vadovas: Mindaugas Vanagas Darbuotojų sk.: 31 2015m . Pajamos: 2 - 3 mln. Eur
OBER - HAUS NEKILNOJAMAS TURTAS, UAB
Vadovas: Remigijus Pleteras Darbuotojų sk.: 57 2015m . Pajamos: 3 - 5 mln. Eur
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką