TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Drausmingesnės statybos: 2013 metais pažeidimų užfiksuota mažiau

Griovimo darbai
S.Vaišvilaitės nuotr. / Griovimo darbai
Šaltinis: 15min
0
A A

2013 metais statytojai buvo drausmingesni – statybų pažeidimų palyginti su 2012 metais sumažėjo. Ar gyventojai atsakingiau žiūri į statybas, ar jiems įtaką padarė griežta jų kontrolė? Anot Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) viršininkės Lauros Nalivaikienės, patikrinimai neabejotinai prisideda prie skaidresnio statybų proceso, tačiau aktyvesni tapo ir patys gyventojai – vis daugiau jų naudojasi inspekcijos teikiamomis konsultacijomis.


Pažeidimų mažėja

VTPSI nuolat tiek planuotai, tiek neplanuotai vykdo statybų ir statybų dalyvių veiklos patikrinimus. Visi statomi ypatingi pastatai tikrinami pagal planą. L.Nalivaikienė džiaugėsi, kad per metus statybą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimų sumažėjo.

2012 metais patikrinus 305-ių ypatingų statinių statybą, neatitiktys teisės aktų reikalavimams ar projektų sprendiniams nustatytos 30-yje statybviečių. 2013 metais patikrinus 349 objektus, įstatymo pažeidimų užfiksuota 25-iuose.

Tačiau pažeidimų, apie kuriuos sužinoma iš skundų, procentas išlieka toks pat. „Tiek 2012 metais, tiek ir 2013 metais atlikta daugiau nei 4 tūkstančiai statybų patikrinimų, nagrinėjant fizinių ir juridinių asmenų pranešimus ar skundus. Šių patikrinimų metu nustatomų pažeidimų procentas išlieka beveik vienodas – apie 9 proc.“ – teigė L.Nalivaikienė.

Tiek 2012 metais, tiek ir 2013 metais atlikta daugiau nei 4 tūkstančiai statybų patikrinimų, nagrinėjant fizinių ir juridinių asmenų pranešimus ar skundus, – kalbėjo L.Nalivaikienė.

VTPSI patikrinimus atlieka ir išduodant pažymas apie statinio statybą be nukrypimų nuo esminių projekto sprendinių. Atvejų, kai nustatomi pažeidimai šiame etape, lyginant pastaruosius dvejus metus, sumažėjo beveik 4 kartus.

VTPSI pabrėžė, kad vykdoma kontrolė nėra tikslas nubausti nedrausmingus statytojus, ja siekiama ugdyti sąmoningumą. Anot L.Nalivaikienės, nuo 2012 metų patikrinimai atliekami naudojant viešai paskelbtus kontrolinius klausimynus. Statybos dalyviams teisės aktų reikalavimus ir tikrintinus aspektus gali sužinoti iš anksto ir pasitikrinti, ar statybos vykdomos pagal reikalavimus.

Patikrinimai – ne tik formalumas

L.Nalivaikienė pabrėžė, kad patikrinimai atliekami ne tik formaliai: „Patikrinimai bus atliekami ne formaliai užpildant atitinkamus dokumentus, o iš esmės, profesionaliai nustatant darbų ir produktų kokybės trūkumus bei taikant efektyvias šių trūkumų pašalinimo priemones.“

Tai, kad statybų patikrinimas vyksta griežtai ir nėra tik formalumas, teigė ir aplinkos viceministrė Daiva Matonienė: „VTPSI važiuoja į objektus ir tikrina, kaip dirba statybų dalyviai ir kaip dirba techniniai prižiūrėtojai. Inspekcija prižiūri, kad techninis prižiūrėtojas būtų darbo vietoje, kad visi dokumentai būtų pildomi pagal reikalavimus. Tačiau tikrinama yra ne tik formaliai. Po to tikrinamos ir statybinės medžiagos bei žiūrima, kaip vyksta numatyti procesai. Pavyzdžiui, inspektoriai lipa ant stogo ir žiūri, ar tikrai viskas vyksta taip, kaip turi būti.“

Tikrinama yra ne tik formaliai. Po to tikrinamos ir statybinės medžiagos bei žiūrima, kaip vyksta numatyti procesai, – teigė D.Matonienė.

Inspekcija prižiūri ne tik naujai dygstančius pastatus, griežti statybų reikalavimai taikomi ir atnaujinamiems pastatams. Planuojama patikras statybvietėse rengti be išankstinio perspėjimo, patikrinimai bus orientuoti į statybos produktų ir statybos darbų technologijos atitiktį statinio projektui.

L.Nalivaikienė neabejojo, kad griežtesnė kontrolė prisideda prie statytojų drausmingumo, tačiau anot jos, didėja ir pačių žmonių sąmoningumas: „Manome, kad tiek ši priemonė, tiek ir inspekcijos teikiamos konsultacijos bei švietėjiška veikla padeda mažinti pažeidimų statybos srityje skaičių. Vis daugiau gyventojų supranta konsultavimo naudą ir aktyviai naudojasi galimybe išsiaiškinti teisės aktų reikalavimus prieš įgyvendinant su statybomis susijusius savo sumanymus.“

Nepaisydami numatytų statybų reikalavimų gyventojai gali pakenkti ne tik šalia esančioms teritorijoms ir pastatams, bet ir gamtai. Neracionalios ir su atitinkamomis tarnybomis nesuderintos statybos gali pakenkti kraštovaizdžio, gamtos ir kultūros paveldo vertybėms.

Parengta bendradarbiaujant su LR Aplinkos ministerija

AM-logo-bendras
 
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką