Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kvartalinis planavimas – pigiau ir kokybiškiau

Naujas individualių namų kvartalas „Žiedas“ Panevėžyje
„Viktaugos“ nuotr. / Kvartalas
Šaltinis: 15min
0
A A

Požiūris „kur noriu, ten statau“ – atgyvena, racionalaus ir darnaus miestų planavimos ateitis – kvartalinis planavimas. Anot Aplinkos ministerijos Teritorijų planavimo, urbanistikos ir architektūros departamento direktoriaus Mariaus Narmonto, naujas požiūris į teritorijų planavimą leidžia sutaupyti pinigų bei pagerinti žmonių gyvenimo kokybę.

Leidžia sutaupyti lėšų

Racionalios miesto plėtros koncepciją, anot M.Narmonto, galime vadinti kaip norime – svarbiausia yra jos esmė: „Kompleksinis planavimas yra vienas svarbiausių pakeitimų teritorijų planavimo srityje. Toks planavimas užtikrina racionalų, darnų, nechaotišką planavimą ir leidžia sukurti kokybišką, patogią aplinką žmonėms.“ Anksčiau detalieji planai buvo rengiami kiekvienam atskiram sklypui, o dabar – planavimas vyksta kvartalais. Anot Aplinkos ministerijos Teritorijų planavimo, urbanistikos ir architektūros departamento direktoriaus, tai naudinga ir žmogui, ir jo kišenei.

Sugalvojęs statyti namą toli nuo miesto, nuo išvystytos infrastruktūros žmogus pasmerkia save mokėti daugiau. Visą infrastrukūrą, kuri reikalinga kokybiškam gyvenimui, jis turės įsidiegti už savo pinigus. „Neracionalus planavimas veda prie to, kad yra pritiesta daug mažyčių kelių ten, kur tiesiog galėjo būti nutiestas vienas platus ir geras kelias“, – kalbėjo M.Narmontas.

Sugalvojęs statyti namą toli nuo miesto, nuo išvystytos infrastruktūros žmogus pasmerkia save mokėti daugiau.


Ir ne tik, juk kelio neužtenka: elektros tiekimas, vandentiekio sistema, dujos, šildymas ir dar daugybė dalykų – visa tai guls ant vieno ar kelių vartotojų pečių. Tokiais atvejais infrastrukūros aptarnavimo kąštai yra neproporcingai dideli aptarnaujamų žmonių kiekiui. „Aišku, nukenčia pats vartotojas, galiausiai juk tai jam įskaičuojama į kainą. Jei žmogus nori gyventi vienas sau laukuose, jam tai kainuos brangiau.“ Dabartinis teritorijų planavimo principas leidžia gyventojui rinktis būstą ten, kur jau išvystyta ar tikrai planuojama išvystyti infrastruktūra, o tai, akivaizdu, pigiau.

Gyvenimo kokybė

„Paprastai, kai anksčiau planuodavo nedidelius sklypus, daugelis apsiribodavo minimaliąją infrastruktūra. Taip neįmanoma sukurti normalios viešosios, bendrosios infrastruktūros. Tokiu būdu nematome bendro vaizdo“, – sakė Teritorijų planavimo, urbanistikos ir architektūros departamento direktorius. Taip pat jis pridūrė, kad anksčiau negalėjai numatyti pakankamai svarbių dalykų, pavyzdžiui, ar kada nors šalia tavo namų atsiras mokykla, darželis, ar ne.

Kai žmonės gyvena ne išsibarstę po priemiesčius kas kur, o susitelkę, lengviau sukurti gyvenimo kokybę garantuojančią infrastruktūrą, – teigė M.Narmontas.

Kvartalinis planavimas leidžia lengviau išspręsti ne tik susisiekimo, vandentieko, bet ir minėtų mokyklų, darželių bei žaliųjų zonų klausimus. „Kai žmonės gyvena ne išsibarstę po priemiesčius kas kur, o susitelkę, lengviau sukurti gyvenimo kokybę garantuojančią infrastruktūrą“, – kalbėjo M.Narmontas.

Kompleksinis planavimas tai – planavimas kitu masteliu, tai leidžia galvoti ir planuoti plačiau. Kompleksinis planavimas naudingas ir gyventojui, ir valstybei. Kai infrastrukrūta kuriama neefektyviai, niekas negali užtikrinti, kad ji bus vienur ar kitur iki galo išvystyta, ir ar išvis bus.

M.Narmontas teigė, kad, aišku, neįmanoma visko padaryti iš karto. Darnios ir racionalios miestų plėtros link judama po truputį. Miestų planavimas turi būti labai nuoseklus dalykas, tuos kvartalus dėliojant kaip mozaiką, galiausiai bus pasiektas efektyvumas.

Aplinkos ministerija pabrėžia, kokia svarbi yra darni miestų plėtra. Neracionalus miestų vystymasis gali padaryti didelę žalą aplinkai. Privalu užtikrinti gamtos telkinių, kultūros paveldo ir kitų visuomenei svarbių objektų saugumą, taip pat urbanistinę kokybę ir galimybę vystytis biologinei įvairovei.

Parengta bendradarbiaujant su LR Aplinkos ministerija

AM-logo-bendras
 
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką