Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nekilnojamojo turto rinkos rekordus kūrena mažos palūkanos ir teigiami lūkesčiai

Namas Vilniaus Klaipėdos g.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Namas Vilniaus Klaipėdos g.
Šaltinis: Lrt.lt
0
Skaitysiu vėliau
A A

Augant būsto paklausai, turto vertintojai užsivertę darbu. Klientams Vilniuje buto įvertinimo kai kur tenka laukti penkiskart ilgiau nei pernai tokiu metu. Plušėti bendrovėms tenka, nes šiemet būstą, skirtingai nei iki Naujųjų, žmonės esą jau perka daugiausia už skolintus, o ne už savus pinigus.

Lietuviai – antri po latvių Baltijos šalyse, labai norintys būtinai turėti nuosavą būstą. Pirkimo-pardavimo rinka atgijo pernai. O šį balandį, Registrų centro duomenimis, fiksuoti net du rekordai – didžiausias parduotų nekilnojamojo turto skaičius per visus pastarųjų 5 metų balandžio mėnesius ir didžiausias šiemet. Geidžiami žmonių – ir senos, ir naujos statybos iki 250 tūkst. litų kainuojantys butai.

Turto vertintojų teigimu, iki šių metų dauguma tokias sumas turėjo patys. Bet dabar jau perka už banko paskolas.

„Daugelis pirkėjų tikisi, kad palūkanos už paskolas, kurios šiandien yra nedidelės, įstojus į euro zoną tokios išliks ir ilgajam laikotarpiui. Žmonės nebebijo skolintis, nes turi lūkesčių dėl geresnės ekonominės situacijos šalyje, tai mes pastebime nuo metų pradžios“, – sakė korporacijos „Matininkai“ prezidentas Kęstutis Kristinaitis.

Butą įkeičiant bankui, būtinas jo įvertinimas. Tą atliekančios kai kurios bendrovės sako, kad užsakymų per metus padaugėjo maždaug 50 proc.

„Užsakymų turime tikrai nemažai. Palyginimui – jeigu anksčiau atlikdavom, parengdavom turto vertinimo ataskaitą per 2–3 dienas, dabar pas mus jau susidariusi šiokia tokia eilė ir jau reikia laukti iki dviejų savaičių“, – kalbėjo „Centro kubas-Nekilnojamasis turtas“ Vertinimo skyriaus vadovas Augustas Jagusinskis.

Anksčiau atlikdavom, parengdavom turto vertinimo ataskaitą per 2–3 dienas, dabar pas mus jau susidariusi šiokia tokia eilė ir jau reikia laukti iki dviejų savaičių.

Neprivalantieji turėti turto įvertinimo, ar teisinga buto ar sklypo vertė susiorientuoja patys. Bankininkų duomenimis, daugiausiai tariamasi nebent su šeima ir draugais. Net internete panaršo tik dešimtadalis ieškančiųjų būsto.

„62 proc. apklaustųjų teigia, kad, kai perka nuosavą būstą, tai su niekuo nesikonsultuoja. Esam labai savarankiški, patys sau vieni priimame sprendimą. Tai šiek tiek keista, nes sprendimas ir brangus, ir labai ilgalaikis. Nes, kaip žinia, yra daug žmonių, kurie būstą įsigyja vieną kartą gyvenime“, – teigė „Swedbank“ Privačių klientų finansavimo departamento direktorė Jūratė Gumuliauskienė.

Manoma, kad žmonių noras investuoti į nekilnojamąjį turtą tikrai išliks iki metų pabaigos. O kurstys jį ne tik euras ir su tuo susiję teigiami lūkesčiai, bet ir mažos palūkanos už indėlius bei gerėjanti ekonominė situacija.

Lrt.lt
Komentarai
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką