Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nustatyti pastatų modernizavimo kainų „saugikliai“

Klaipėdoje – renovuotas sporto medicinos centras
Algimanto Plungės nuotr. / Renovuotas sporto medicinos centras
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Senų daugiabučių modernizavimas – vienas iš būdų didinti energetinį efektyvumą. Gyventojų ir statybų dalyvių požiūris į pastatų atnaujinimą neretai išsiskiria: statybininkams pastato atnaujinimo kainos atrodo įprastos, o gyventojams – per didelės. Aplinkos viceministrė Daiva Matonienė džiaugėsi, kad nuo šiol nesklandumų ir abejonių bus mažiau, nes sudarytos Pastatų atnaujinimo (modernizavimo) darbų skaičiuojamųjų kainų rekomendacijos. Už leidinį atsakingos įmonės direktorius Albinas Vaitkevičius teigė, kad rekomendacijos yra informacinio pobūdžio, tačiau leidžia gyventojams suprasti atnaujinimo darbų kainų ribą.

Viskas paskaičiuota

Pastatų atnaujinimas labai glaudžiai susijęs su energetiniu efekyvumu. Tai – vienas iš būdų ne tik išsaugoti šilumą ir sutaupyti pinigų, bet ir taupyti gamtos resursus. Dalis gyventojų nelaukdami renovacijos patys imasi pastatų ar gyvenamųjų namų atnaujinimo, tačiau neretai abejoja atliktų darbų kainomis. Gyventojams atrodo, kad moka per daug, o statytojų kainos nestebina.

Neretai gyventojai nesiima net minimalaus pastato atnaujinimo, langų keitimo ar stogo šiltinimo. Dažniausiai žmones atbaido statybos darbų kainos, o nesiryžę tokiam žingsniui jie kenkia ir sau, ir gamtai. Aplinkos viceministrė D.Matonienė tikino, kad Pastatų atnaujinimo (modernizavimo) darbų skaičiuojamųjų kainų rekomendacijos padės užtikrinti kainų pagrįstumą.

A.Vaitkevičius pasakojo, kad skaičiuojamųjų kainų rekomendacijos buvo sudarytos įvertinus visas įmanomas pastato modernizavimo išlaidas: „Leidinys yra atliktų skaičiavimų rezultatas. Kainų apskaičiavimai atlikti vadovaujantis normomis ir visų galimų išlaidų įvertinimu. Nustatyta kaina, kurią sudaro galimos išlaidos, atliekant fasado, stogo šiltinimo, langų keitimo ar kitus darbus. Paskaičiavome, kiek kainuoja tinkamos ir sertifikuotos medžiagos, statybininkų darbo užmokestis, įskaičiuoti ir kiti mokesčiai.“

Tai gali būti tam tikras saugiklis, nuoroda, kokia galėtų būti aukštesnioji kainos riba, – teigė A.Vaitkevičius.

Įmonės direktorius teigė, jog leidinyje įvardinta kaina toli gražu nereiškia, kad gyventojui reikės mokėti būtent tiek. Sutartyje numatyta kaina, aišku, gali būti mažesnė, priklauso nuo to, kokią ją pateiks rangovai.

Rekomendacijos – orientyras

A.Vaitkevičius teigė, kad Pastatų atnaujinimo (modernizavimo) darbų skaičiuojamųjų kainų rekomendacijos gyventojams turėtų pasitarnauti kaip orientyras: „Tai gali būti tam tikras saugiklis, nuoroda, kokia galėtų būti aukštesnioji kainos riba. Kadangi, kaip minėjau, įskaičiuotos visos galimos išlaidos, netgi pelno procentas. Tačiau gali būti ir išimčių. Noriu pabrėžti, kad tai – orientacinės kainos.“

Anot vyro, minėti skaičiavimai leis gyventojui objektyviau vertinti pateiktą pasiūlymą: bus lengviau nuspręsti, brangu ar pigu. Vis dėlto A.Vaitkevičius teigė, kad gyventojai ne visada tinkamai vertina daugiabučių atnaujinimo kainas: „Ne visada gyventojai yra tinkamai informuoti. Mes vadovaujamės palyginimais ir parodome visą kainos sudėtį: mokesčius, medžiagas, darbą.

Jeigu gyventojas vertina kainą pagal tai, už kiek darbus kaimynui atliko viena ar kita įmonė. Tai – jau kas kita. Mes nežinome, ar ta įmonė moka mokesčius, ar viską įtraukia į kainą, ar gyventojui parodomos visos sudėtinės dalys. Tokiu atveju, aišku, lyginti mes jau negalime.“

Aplinkos viceministrė pridūrė, kad šis leidinys padės užtikrinti kainų už atliktus darbus pagrįstumą:„ Atsižvelgiant į minėtas rekomendacijas galima nuspręsti, kainos yra pagįstos ar ne. Kadangi įmonė skaičiavo pagal rinkos kainos, puikiai matyti kas per pigu, kas per brangu, o ko kaina yra normali.

Atsižvelgiant į minėtas rekomendacijas galima nuspręsti, kainos yra pagįstos ar ne. Kadangi įmonė skaičiavo pagal rinkos kainos, puikiai matyti kas per pigu, kas per brangu, o ko kaina yra normali, – kalbėjo D.Matonienė.

Rengiant investicinio plano aprašą kainų pagrindimas tapo dar svernesnis. Jos negali būti sugalvotos, privalu atsižvelgti į vidutines rinkos kainas. Tai daroma tam, kad visų pirma nebūtų apiplėšinėjami žmonės, o antra, kad nebūtų viskas taip nudempinguota, jog jau nebeįmanoma reikiamų darbų atlikti.“

Tikimasi, kad tokiu būdu gyventojai be baimės permokėti imsis pastato energetinį efektyvumą didinančių darbų. Tuo pačiu prisidės prie išlaidų mažinimo, pagerins savo gyvenimo kokybę ir prisidės prie gamtos resursų saugojimo.

Aplinkosaugininkai primena, kad pastatų modernizacija svarbi ir žmogui, ir gamtai. Renovuotini, apleisti ar visiškai eksploatuoti netinkami namai teršia aplinką ir ardo miesto darną. Nesandarių pastatų šildymui sunaudojama daugiau gamtos išteklių, senos ir jau nebetinkamos statybinės medžiagos teršią aplinką. Atnaujinti namai ne tik malonesni akiai, bet draugiškesni gamtai ir sveikesni žmogui.

Parengta bendradarbiaujant su LR Aplinkos ministerija

AM-logo-bendras
 
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką