Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vandens gręžinys – nepatyrusių naujakurių Trojos arklys

Paroda „Resta“
LITEXPO nuotr. / Paroda „Resta“
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Statantys pirmąjį namą dažniausiai baiminasi didelių sumų už pamatų liejimą ar stogo konstrukcijos montavimą bei uždengimą. Tokius naujakurius ištinka šokas, sužinojus, kokio storio piniginės reikės norint sumokėti už vandens gręžinio išgręžimą ir įrengimą.

Balandžio 24–27 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO vyksiančios didžiausios Baltijos šalyse statybų tematikos parodos „Resta 2014“ šių metų akcentas – vanduo: vandens naudojimas ir tvarkymas namuose bei miestuose, naujos vandens technologijos ir inovacijos. Parodos dalyviai lankytojams patars, į ką atsižvelgti įsirengiant vandens gręžinį, kaip apsisaugoti nuo nesąžiningų vandens ieškotojų ir kaip sumažinti vandens sunaudojimą buityje.

Bendrovės „Gelmita“ vadovas Audrius Skrupskelis pataria prieš darant gręžinį pasidomėti, kurioje vietoje kaimynai įsirengė nuotekų valymo įrenginius, nes svarbu išlaikyti sanitarinės apsaugos zonos reikalavimus bei apsvarstyti galimybę gręžinį įrengti giliau, labiau apsaugotame vandeningame sluoksnyje. Tai padėtų išvengti taršos, kuri ypač aktuali tankiai apgyvendintose vietovėse, buvusiose sodų bendrijose. Paviršinės taršos galima išvengti įrengiant gręžinį aukštesnėje sklypo vietoje.

Darant vandens gręžinį reikia žinoti vandens poreikį, tai yra kiek žmonių vartos vandenį, taip pat paskirtį – vanduo bus naudojamas tik gėrimui ir buičiai, ar numatoma įsirengti automatines žolynų laistymo sistemas – ir pan., – teigia Algirdas Kuzinas.

„Darant vandens gręžinį reikia žinoti vandens poreikį, tai yra kiek žmonių vartos vandenį, taip pat paskirtį – vanduo bus naudojamas tik gėrimui ir buičiai, ar numatoma įsirengti automatines žolynų laistymo sistemas – ir pan. Hidrogeologai žinodami, kurioje vietoje numatomas gręžinys ir koks vandens kiekis reikalingas, pagal specialius geologinius žemėlapius parenka optimaliausią vandens sluoksnį, t. y. nustato gręžinio gylį. Paklaida dažniausiai būna iki 5 metrų“, – teigia bendrovės „Artva“ projektų direktorius Algirdas Kuzinas.

Vandens poreikis individualiam gyvenamajam namui dažniausiai yra 1–3 kub. m./h. Tokiam vandens kiekiui išgauti įrengiami gręžiniai, kurių eksploatacinės kolonos diametras 125 mm. Tokio gręžinio įrengimo kaina, naudojant kokybiškas medžiagas ir gręžiant per smėlingas uolienas, yra 130-150 Lt/m. Tuo tarpu, jeigu reikia gręžti per kietas uolienas (dolomitus, klintis), kaina gali siekti ir 190-220 Lt/m.

Tiesa, verta pastebėti, kad į šią kainą neįeina vandens tiekimo sistemos įrengimas – gręžinio žiočių hermetizavimas, giluminiai siurbliai, jų valdymo ir apsaugos aparatūra, vandentiekio tinklai. Vandens tiekimo sistemos įrengimo kaina svyruoja nuo 5-7 tūkst. Lt (įrengiant vandens tiekimo sistemą su hidroforu) iki 7-9 tūkst. Lt (įrengiant vandens tiekimo sistemą su pastovaus slėgio sistema) ir daugiau.

Dažnai pagrindinis kriterijus, renkantis darbus atliksiančią įmonę, būna mažiausia kaina. Tada ir atsiranda tikimybė būti apgautam, – sako Audrius Skrupskelis.

Paprastai individualiam namui daromas 40 metrų gylio gręžinys, taigi investicijos norint mėgautis vandeniu individualiame name gali siekti 10-18 tūkst. Lt. Visgi nepatyrę statybininkai būna apgaunami – net radus tinkamą vandens sluoksnį mažesniame gylyje, gręžinys gilinamas dar keliasdešimt metrų.

„Dažnai pagrindinis kriterijus, renkantis darbus atliksiančią įmonę, būna mažiausia kaina. Tada ir atsiranda tikimybė būti apgautam. Dauguma sąžiningai dirbančių įmonių įrengdami gręžinį atlieka elektrometrinius grunto tyrimus, pagal kuriuos galima spręsti apie esančius vandeningus sluoksnius ir jų gylius, tada, aptarus su užsakovu, priimamas geriausias sprendimas“, – sako A.Skrupskelis.

Turintiems nuosavą gręžinį reikia mokėti tik mokestį už vandens tiekimo sistemos suvartotą elektros energiją, nes buitiniams gręžiniams iki 5 kub. m/h ištekliaus mokestis neskaičiuojamas. Dažniausiai buityje naudojamų vandens tiekimo sistemų galingumas yra nuo 0,55 iki 1,5 kW.

Balandžio 24–27 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO vyksiančioje didžiausioje Baltijos šalyse statybų tematikos parodoje „Resta 2014“ naudingos informacijos atras kiekvienas, planuojantis statybas, remontą, inžinerinių ar šildymo sistemų atnaujinimą, naujo būsto įsigyjimą, aplinkos įrengimą, apželdinimą. Savo naujienas šiemet parodoje demonstruos 535 dalyviai iš 10 pasaulio šalių, paroda užims visą LITEXPO ekspozicinį plotą – 33 tūkst. kv.m. 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką