Dabar populiaru
Publikuota: 2014 balandžio 16d. 14:11

Vilniaus daugiabučių laiptinėse – auksinis stafilokokas ir pelėsiniai grybai

Valytoja
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Valytoja

Daugumą Vilniaus miesto daugiabučių administruojanti bendrovė „Mano būstas“ paskelbė, kad sostinės namų laiptinėse, be kitų nemalonių akiai ir nosiai dalykų, yra ir žmogaus sveikatai itin pavojingų bakterijų. Tai paaiškėjo po daugiabučių namų mikrobiologinių tyrimų.

Bendrovė „Mano būstas“ skelbia užsakiusi tyrimą, kurį atliko akredituota Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija. Daugiabučių namų laiptinių mikrobiologinis tyrimas – pirmas toks Lietuvoje.

Aptiko pavojingų bakterijų

Rezultatai – nedžiugina. Anot „Mano būsto“ atstovų, tyrimas atskleidė pavojingą tiesą. „Nevalomose laiptinėse bakterijų ir pelėsinių grybų skaičius dešimtis kartų didesnis, nei periodiškai valomose bendrojo naudojimo patalpose. Nešvariose laiptinėse mikrobiologai aptiko ir žmogaus sveikatai itin pavojingų bakterijų“, – dar prieš spaudos konferenciją vilniečius gąsdino bendrovės atstovai.

Viso sąrašo, kokių pavojingų bakterijų tyrėjai rado, apie 10 tūkst. Vilniaus daugiabučių administruojanti bendrovė nepateikė, tačiau „Mano būsto“ Vilniaus regiono vadovas Arūnas Kubilius atskleidė, kad rasta net auksinio stafilokoko.

Kiek tiksliai laiptinių Vilniuje iš viso nėra valomos arba valomos labai blogai, nėra žinoma. A.Kubiliaus teigimu, „Mano būstas“ rūpinasi maždaug 70–80 proc. savo administruojamų namų laiptinių valymu, kitur gyventojai šios paslaugos nepageidauja – valo patys arba iš viso nevalo.

Auga grybai

„Ištyrėme apie 10 laiptinių, dalis iš kurių buvo nuolat valomos, o dalis valoma nesistemingai arba vos kelis kartus per metus. Šis tyrimas parodė, kad laiptinėse yra labai daug pelėsinių grybų, daug bakterijų, vienu atveju rastas net auksinis stafilokokas. Tai labai pavojinga bakterija, ypač silpnos imuninės sistemos žmonėms, galinti paversti invalidu“, – teigė A.Kubilius.

Buvo tirtos laiptinių, butų durys, turėklai, radiatoriai.

Ištyrėme apie 10 laiptinių, dalis iš kurių buvo nuolat valomos, o dalis valoma nesistemingai arba vos kelis kartus per metus, – teigė A.Kubilius.

A.Kubilius sakė manąs, kad toks tyrimas turėtų gyventojus priversti susirūpinti savo laiptinių švara. Tiesa, pati bendrovė, taip pat ir valanti laiptines, kažkokių pokyčių savo darbe nenumato. Tyrimo rezultatai nekeliaus ir Visuomenės sveikatos centrui ar kuriai kitai visuomenės sveikata besirūpinančiai institucijai.

Pavojingų bakterijų rasta nevalomose ir blogai valomose laiptinėse. Rastų bakterijų kolonijų kiekiai skirdavosi net dešimt kartų. Konkrečių Vilniaus rajonų, kuriuose situacija prasčiausia A.Kubilius neatskleidė – jo teigimu, tai pasakyti būtų neetiška. Tyrimai buvo daromi Žirmūnų, Justiniškių, Viršuliškių daugiabučiuose.

Valyti reikia periodiškai

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./„Mano aplinka“ direktorius Mindaugas Strigockis
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./„Mano aplinka“ direktorius Mindaugas Strigockis

Bendrovės „Mano aplinka“, kuri valo laiptines, direktorius Mindaugas Strigockis teigė, kad pagrindinė taisyklė – valyti laiptines periodiškai, bent kelis kartus per savaitę, drėgnuoju būdu, nes valant sausai bakterijos, dulkės tiesiog kyla į paviršių.

„Reikia atkreipti dėmesį, kaip tos laiptinės yra valomos – ar tuo vadinamuoju ūkiniu būdu, kai pasamdyta moteris su daugkartinio naudojimo skudurėliu pravalo dulkes, ar yra tvarkingai nuolat valoma. Nuo to daug kas priklauso. Savo darbuotojų priežiūros negriežtinsime, kontrolę turime jau dabar pakankamai griežtą, patys darome gyventojų apklausas, ar jie patenkinti darbų kokybe, turime slaptus žymėjimus, taip kontroliuojame, ar mūsų darbuotojai deramai išvalė“, – aiškino M.Strigockis.

M.Strigockio tvirtinimu, blogiausia situacija bendrabučiuose, namuose, kur daug socialinių būstų. Esą Vilniuje situacija dar kiek geresnė, bet kituose miestuose ir rajonuose viskas atrodo prasčiau. „Vien plautis rankų, matyt, nebepakanka, reikia plauti ir laiptinę“, – sakė „Mano aplinkos“ direktorius.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką